Jak korzystać z pompy wodnej? Kompleksowy przewodnik

Jak korzystać z pompy wodnej. Kompleksowy przewodnik

Znajomość obsługi pompy wodnej jest łatwa i wystarczy zrozumieć cztery kroki. Pomogłoby jednak, gdybyś rozróżnił również różnice w stosowaniu pompy wodnej do ogrodów i grządek warzywnych w porównaniu z mniejszymi ogrodami i roślinami doniczkowymi. Pamiętaj, że system wodny Twoich roślin powinien zawsze działać płynnie, aby zapewnić, że rośliny będą stale otrzymywać wodę.

Niezależnie od tego, czy podlewasz w szklarni, czy na zewnątrz, pompa wodna jest jednym z najpopularniejszych systemów nawadniania. Podczas gdy szklarnia zapewnia optymalne środowisko wzrostu, sukces w produkcji zależy od zaopatrzenia w wodę. Ponadto zaopatrzenie w wodę obejmuje nawadnianie, przygotowanie podłoża uprawowego, czyszczenie, stosowanie pestycydów, a nawet chłodzenie wyparne.

Jak korzystać z pompy wodnej dla początkujących

Aby użyć pompy wodnej, potrzebujesz tylko czterech kroków, ale musisz znać różnicę między używaniem pomp do ogrodów lub grządek warzywnych a mniejszymi ogrodami i roślinami doniczkowymi. Dodatkowo zidentyfikuj różnice między pompami wodnymi a systemami pompowymi, aby wybrać idealny dla twojego obszaru i roślin.

Do ogrodów i grządek warzywnych

Pompa idealna do ogrodów i grządek warzywnych to pompa do nawadniania. Możesz użyć zbiornika na wodę deszczową, jeziora lub również źródła wody i nie musisz się martwić o powolne pobieranie wody, nawet jeśli jest to daleko ze względu na konstrukcję pompy. Dystrybucja wody między roślinami jest niezawodna i możesz to zrobić nad lub pod ziemią.

Przewodnik dotyczący korzystania z pompy wodnej w 4 krokach

Aby użycie pompy wodnej było wydajne, weź pod uwagę wielkość swojego obszaru, odległość od źródła wody, natężenie przepływu i potrzeby roślin. Następnie wybierz idealną pompę irygacyjną i wykonaj następujące cztery kroki:

  • Podłącz pompę do źródła wody za pomocą spiralnego węża z dobrze zamocowanymi złączkami
  • Umieść filtr w rurze zasysającej, aby upewnić się, że nie ma zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić pompę
  • Połącz króciec tłoczny za pomocą złączek i sprawdź połączenia z rurą tłoczną
  • Przygotuj lub zalej pompę, napełniając ją wodą w celu usunięcia powietrza z pompy

Do małych ogrodów i roślin doniczkowych

Chociaż pompa irygacyjna jest odpowiednia do ogrodów i grządek warzywnych, możesz mieć mniejszy obszar, a system nawadniający jest niepotrzebny. Zamiast konewki możesz użyć pompki w postaci opryskiwacza plecakowego. Pozwoli to zaoszczędzić czas ze względu na większy zbiornik na wodę, który ogranicza konieczność napełniania, a jednocześnie zapewnia lepsze natężenie przepływu i moc wyjściową.

Jeśli nie chcesz ręcznej interwencji, użyj pompy kroplowej z automatycznym zegarem, aby wykonać nawadnianie za Ciebie. Ten system jest stosunkowo łatwy w montażu i możesz to zrobić samodzielnie, szczególnie w przypadku małego ogrodu. Użyj kombinacji emiterów kroplowych na zegarze, aby uzyskać niedrogi, ale skuteczny sposób automatycznego nawadniania.

Rodzaje pomp wodnych do ogrodu

Zanurzalne a powierzchowne

Możesz podzielić pompy wodne na zatapialne i powierzchowne. Obie różnią się sposobem wydobywania wody ze źródła. Mając to na uwadze, ekstrakcja powierzchniowa jest najlepsza, jeśli źródło znajduje się blisko ogrodu lub jeśli pochodzi z dna studni.

Z drugiej strony możesz zdecydować się na bardziej złożoną pompę głębinową, jeśli źródło jest głębokie na około 80 metrów. Ogólnie rzecz biorąc, powszechnym źródłem wody w szklarniach byłyby zatapialne pompy odśrodkowe, a jeśli tak jest, jedyną czynnością konserwacyjną jest czyszczenie części. Zdemontuj pompę i wyczyść zawór, ekran i przewody silnika, aby utrzymać przepływ i ciśnienie wody, zwłaszcza jeśli woda, której używasz, jest bogata w chemikalia, cząstki stałe lub żelazo.

Dodatkowo presostat jest również narażony na przepalenie i iskrzenie, więc sprawdź również tę część.

Co to są systemy pompujące?

Później najlepiej byłoby poznać różne rodzaje systemów pompowych w celu ewentualnego rozwiązania problemu. Na przykład należy upewnić się, że źródło zapewnia czystą wodę, aby uniknąć uszkodzenia pompy przy użyciu wiru lub wibracji do zasysania wody. Jeśli jednak używasz odśrodkowego systemu pompującego, zanieczyszczenie źródła nie powinno stanowić problemu kosztem bardziej złożonej instalacji.

Możesz również rozważyć wybór między zależnymi, autonomicznymi i benzynowymi metodami zasilania pomp. Ogrody i szklarnie zazwyczaj stosują nawadnianie kroplowe, więc powinno wystarczyć zależne źródło energii. Możesz jednak zaoszczędzić wysiłku, używając autonomicznych lub benzynowych systemów zasilania, jeśli chcesz zwiększyć koszty.

Wniosek

System zaopatrzenia w wodę, który wybierzesz, odgrywa znaczącą rolę w produktywności Twoich roślin. Dlatego nauka obsługi pompy wodnej to obowiązkowa umiejętność każdego ogrodnika. Kroki są stosunkowo proste, w których podłączasz źródło wody, filtrujesz rurkę ssącą, podłączasz do portu tłocznego w kierunku wylotu i zalewasz pompę.

Najlepiej byłoby dobrać odpowiednią pompę wodną do szklarni, ogrodu, grządek warzywnych, małych ogrodów i roślin doniczkowych. Szklarnie najlepiej działają z zatapialnymi pompami odśrodkowymi, a pompa irygacyjna jest odpowiednia do grządek warzywnych. Z drugiej strony mniejsze obszary lub rośliny doniczkowe mogą dobrze sobie radzić z opryskiwaczem plecakowym lub pompą kroplową.

Jak korzystać z pompy wodnej. Kompleksowy przewodnik

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia w tunelu foliowym w Polsce…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu na sezon rośnie. W tym…

Więcej
Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Hodowla zwierząt

Mała farma z tunelem foliowym i kurami

Uprawy pod osłonami to integralna część wielu przydomowych ogrodów. Nieraz na kawałku zieleni, w samym środku ogrodu, stoi skąpana w…

Więcej