Jak przezimować pelargonię? | Uprawa i pielęgnacja pelargonii angielskich

Jak dbać o pelargonie odmiany Martha Washington | KrosAgro

W ostatnim czasie do szeregu często spotykanych na balkonach i tarasach pelargonii bluszczolistnych i rabatowych przyłączyły pelargonie angielskie (Pelagronium x domesticum). Te wyjątkowo efektowne rośliny doniczkowe, mają krzaczasty pokrój, charakterystyczne pofałdowane liście, o krawędziach powycinanych w ząbki oraz duże dwukolorowe kwiaty, przypominające, przez swoje nieregularne wybarwienie i ciekawe wzory dzieło artysty malarza. Ta wspaniała odmiana stworzona została przez Marthę Washington w wyniku krzyżówki południowoafrykańskiej pelargonii wielokwiatowej oraz pelargonii drzewiastej. Tropikalne pochodzenie tej pięknej rośliny określa warunki środowiskowe, jakie preferuje. Pelargonie angielskie uwielbiają ciepłe, jasne stanowiska, osłonięte przed wiatrem i deszczem, powinny mieć także  wilgotne, żyzne podłoże. Jednak jak ognia należy unikać przelania rośliny, ponieważ zdecydowanie lepiej toleruje okresy suszy, niż nadmiar wody, nie wolno również zraszać jej liści oraz kwiatostanów.

Jak przezimować pelargonię?

Początkowo pelargonie angielskie traktowane były wyłącznie jako odmiana stworzona do uprawy w mieszkaniach, teraz jednak dostępnych jest wiele atrakcyjnych gatunków, które z powodzeniem możesz wystawić na zewnątrz. Jeżeli jednak w Twoim rejonie, pogoda nie sprzyja zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków termicznych do jej wymagań, wykorzystaj do uprawy tunel foliowy lub szklarnię gdzie bez problemu dzięki możliwości sterowania klimatem stworzysz idealny mikroklimat, ułatwiający pelargoniom rozwój i długie kwitnienie. Poznaj wszystkie tajniki uprawy i pielęgnacji pelargonii angielskiej i dowiedz się więcej na temat możliwości, jakie oferuje umieszczenie tych pięknych roślin pod osłonami.

Jak pielęgnować pelargonie angielskie?

Sadzenie

Decydując się na uprawę pelargonii angielskich w szklarni lub tunelu, masz przewagę nad tymi, którzy uprawiają ją w warunkach zewnętrznych. Dzieje się tak, ponieważ nie musisz martwić się nieprzewidywalną pogodą, trudnymi warunkami i zmiennymi temperaturami, które mogą mieć wpływ na zdrowie oraz kwitnienie pelargonii. Wielu doświadczonych ogrodników uważa, że pelargonie angielskie znacznie lepiej czują się właśnie w pomieszczeniach. Dzieje się tak, ponieważ rośliny tej odmiany, powinny być osłonięte przed wiatrem i deszczem.

Wrażliwe kwiaty pelargonii

Opady moczą liście oraz wrażliwe kwiaty pelargonii doprowadzając do ich gnicia i licznych uszkodzeń, należy także pamiętać, aby w żadnym wypadku nie zraszać rośliny. Także wystawienie pelargonii angielskich na ostre, palące słońce, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i bardzo wysokie temperatury, doprowadzą do poparzeń i słabszego wybarwienia kwiatów. Zadbaj o to, aby roślina stała w jasnym miejscu o dużej ilości światła rozproszonego, ponieważ dla dobrego wzrostu i obfitego zawiązywania pąków pelargonie angielskie potrzebują co najmniej 6 godzin kąpieli słonecznej. Musisz wiedzieć, że nawet niewielki półcień negatywnie odbije się na kwitnieniu rośliny, a niedobór światła całkowicie je zahamuje.

Co więc należy zrobić, żeby Pelargonie angielskie miały, jak najlepsze warunki?

Otóż najlepiej rosną one na dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie, przygotuj więc mieszankę złożoną z ziemi doniczkowej, torfu. i wermikulitu. Bardzo ważne jest, aby pojemniki, w których umieścisz pelargonie angielskie, miały otwory odprowadzające nadmiar wody, uważaj jednak, aby po podlaniu, koniecznie usunąć jej nadmiar z tacy ociekowej. Pelargonie możesz sadzić w doniczkach o średnicy 20 cm i umieszczać je na łóżkach lub też w pojemnikach, zachowując około 30 cm odległości między roślinami.

Zapewnienie pelargoniom angielskim odpowiedniego stanowiska i podłoża oraz ochrona przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, są bardzo istotne w uprawie tych efektownych roślin. Kolejna istotną kwestią, jest utrzymanie w tunelu właściwej temperatury, zbyt wysokie, upalne powietrze jest bardzo niekorzystne dla pelargonii angielskich, najlepiej kontroluj temperaturę, tak, aby wynosiła w ciągu dnia pomiędzy 20- 22 stopni C. Nocą natomiast warto obniżyć ją do poziomu 10-16 stopni C, ponieważ nocne spadki temperatury pobudzają roślinę do wytwarzania dużej ilości pąków i długiego kwitnienia.

Pielęgnacja

Zdrowie i bujne kwitnienie pelargonii angielskich uzależnione jest także, od właściwego podlewania i nawożenia. Pelargonie angielskie to rośliny pochodzące z afrykańskiego klimatu, co jest kluczem do zrozumienia ich potrzeb, rośliny te znoszą chwilowe przesuszenie, natomiast nadmierne podlewanie będzie dla nich katastrofalne w skutkach. W sezonie wegetacyjnym dbaj więc, aby regularnie podlewać pelargonie, ponieważ preferują one wilgotną, ale nie mokrą ziemię. Dobrym zabiegiem jest sprawdzanie palcem stanu podłoża, jeżeli około 5 cm górnej warstwy podłoża przeschło, można śmiało podlewać, byleby nie zbyt obficie.

Podlewanie pelargonii angielskich

W miesiącach letnich, gdy temperatura wzrasta, podlewaj częściej w zależności od potrzeb, natomiast po sezonie, kiedy roślina zacznie przechodzić w stan spoczynku, ogranicz podlewanie do jednego razu, raz na dwa tygodnie. Bardzo ważny jest także sposób podlewania pelargonii angielskiej, ponieważ jest to roślina, która nie toleruje moczenia jej liści i kwiatów. Nie wolno jej więc zraszać, a przy podlewaniu należy zwrócić szczególną uwagę, aby lać strumień wody tylko na podłoże, w którym rośnie, omijając całą część naziemną rośliny. Nieprzestrzeganie tej zasady może się skończyć infekcjami grzybiczymi, między innymi szarą pleśnią.

Drugą kwestią, którą poruszymy, jest odżywianie pelargonii angielskich.

W sezonie wegetacyjnym możemy zasilać je raz na dwa tygodnie, a nawet raz na tydzień płynnym nawozem do roślin kwitnących, co powinno wspomóc zawiązywanie pąków i rozwój liści. Jeśli natomiast chcesz zapewnić swoim roślinom szybszy wzrost, możesz dodać do wody, którą podlewasz roślinę, nawóz z większą ilością azotu.

Zaletą pelargonii angielskich jest to, że zasadniczo nie wymagają one wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby były zdrowe i dobrze kwitły. Ważną praktyką ogrodniczą, jest jednak usuwanie małymi nożyczkami, obumierających kwiatostanów, co znacznie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pąków oraz zabezpiecza przed chorobami. Pamiętaj, że pozostawione na roślinie, martwe kwiaty mogą gnić i powodować infekcje grzybicze, które mogą objawiać się zmianą koloru i struktury liści.

Zimowanie pelargonii angielskich

Pelargonie angielskie są wrażliwsze na chłód od swoich rabatowych i bluszczolistnych krewniaczek, należy więc już w październiku, przed nastaniem przymrozków wynieść je do pomieszczeń. Jeśli nie posiadasz tunelu lub szklarni, umieść je na domowym chłodnym parapecie. Najlepszą opcją jest jednak przezimowanie ich pod osłonami, gdzie będą miały stabilne, bezpieczne warunki. Postaw doniczki w słonecznym miejscu i zadbaj, aby temperatura wynosiła 10-12 stopni C. Zimą nie zasilamy rośliny, a podlewamy tylko wtedy, kiedy podłoże mocno przeschnie.  Na wiosnę przycinamy pędy do 15-20 cm i przed wystawieniem na zewnątrz hartujemy, aby roślina dobrze się aklimatyzowała  do warunków zewnętrznych. Z wyniesieniem pelargonii angielskich warto jednak zaczekać do połowy maja, kiedy mija ryzyko przymrozków.

Rozmnażanie pelargonii angielskich

Świetną metodą rozmnażania pelargonii angielskich jest ukorzenianie pobranych z rośliny matecznej sadzonek pędowych. Najlepiej wykorzystać pędy pozostałe po wiosennym cięciu lub też zaczekać do końca lata. Pobieramy około dziesięciocentymetrowe odcinki pędów, ścinając je poniżej węzła, usuwając wszystkie pąki i pozostawiając tylko dwa lub trzy górne liście. Po wykonaniu cięcia sączy się z niego sok, pozwólmy pędom obeschnąć i odłóżmy na około 2 godziny. Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, dobrym zabiegiem, który przyspieszy proces wytwarzania korzeni, jest zanurzenie miejsca cięcia w ukorzeniaczu. Doniczki z sadzonkami umieść na jasnym stanowisku i dbaj, aby temperatura utrzymywała się w przedziale pomiędzy 20 a 22 stopni C. Pamiętaj o regularnym podlewaniu sadzonek, ale uważaj, aby ich nie przelać.

Wniosek

Pelargonie angielskie to piękne, kwitnące rośliny doniczkowe. W ostatnim czasie częściej zaczęły się pojawiać się na balkonach i tarasach, robiąc wrażenie ciekawą formą liści i przede wszystkim większymi niż u innych odmian, pięknie wybarwionymi kwiatami. Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę tej królewskiej rośliny, musimy jednak dobrze poznać jej wymagania, aby długo cieszyła swoim pięknem i bujnym kwitnieniem. Pelargonie angielskie są bowiem dużo wrażliwsze na niskie temperatury od pelargonii bluszczolistnych i rabatowych. Przez długi czas była to odmiana uprawiana wyłącznie w pomieszczeniach, teraz dzięki staraniom hodowców zostały stworzone krzyżówki, które z powodzeniem możemy wynosić na zewnątrz.

Afrykańskie pochodzenie pelargonii angielskich

Należy jednak pamiętać o afrykańskim pochodzeniu pelargonii angielskich i przed pierwszymi przymrozkami umieścić je w bezpiecznym, jasnym miejscu o stabilnych warunkach. Doskonałym rozwiązaniem jest zimowanie rośliny w tunelu foliowym lub szklarni, niezwykle pomocne mogą się także okazać, jako miejsce uprawy młodych sadzonek. Spróbuj wykorzystać możliwości, jakie daje Ci uprawa roślin pod osłonami i ciesz się niezwykłą urodą pelargonii angielskich!

Jak dbać o pelargonie odmiany Martha Washington | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wygodne garażowanie auta w lecie

Samochód stale wystawiony na światło słoneczne starzeje się znacznie szybciej niż te, które zaparkowane są w garażu. Winne są temu…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej