Internet to miejsce, w którym w łatwy sposób można znaleźć wszystkie dobra potrzebne zarówno początkującemu jak i doświadczonemu ogrodnikowi. Szeroka oferta e-sklepów pozwala na przebieranie w ofertach, a ogromna liczba produktów umożliwi dobranie tych najbardziej skutecznych. Wysyłkowa sprzedaż ma tę przewagę, że możemy zamówić wyjątkowe i trudno dostępne odmiany oraz gatunki w lepszej cenie. Jeśli dana roślina jest niedostępna w centrum ogrodniczym, z całą pewnością można ją znaleźć w sieci. Dodatkowym argumentem jest to, że dostawca dostarczy zakupiony produkt bezpośrednio do domu. Choć brzmi to pięknie, na klientów czyha wiele pułapek, których dzięki zdrowemu rozsądkowi można uniknąć.
W tej części poradnika Krosagro doradzimy, w jaki sposób szukać nasion, sadzonek i rozsad, opowiemy, co odróżnia lepsze od gorszych, i odpowiemy na pytanie jak kupić rośliny przez Internet?
Spis treści
Nasiona i cebulki
- Nasiona online
Roślina po to wytwarza nasiona, aby móc je transportować na różne sposoby, jednak czasem przez ludzką nieostrożność może dojść do ich uszkodzenia. Więcej o rodzaju i klasyfikacji nasion pisaliśmy w “Nasiona do tunelu foliowego“, tym razem skpimy się na przesyłkowym aspekcie. Z drugiej strony wybór sklepu wysyłkowego jest w miarę bezpieczny. Sklepom zależy bowiem na tym, aby produkt był jak najbardziej zabezpieczony, dlatego pakują przesyłkę w kompaktowe paczki. Niestety bywa że – najczęściej w drodze do klienta – ulegają one uszkodzeniom. Aby uniknąć takich niespodzianek, należy zwrócić uwagę na to:
– czy nasiona zostały przepakowane, czy też są w oryginalnym opakowaniu ?
Każde opakowanie powinno zawierać podstawowe informacje takie jak nazwa, typ odmiany, data przydatności i data przepakowania. Jest to o tyle istotne, że zbyt wysuszone nasiona, mogą w ogóle nie nadawać się na siewki. Dlatego należy sprawdzić, czy są świeże.
Oryginalne opakowania zamykane są hermetycznie, dlatego mamy pewność, że są zdatne do upraw. Jeśli chodzi o nasiona sprzedawane luzem, mamy pewność jedynie wtedy, gdy są zakupione z nadwyżek wyprodukowanych przez ogrodników.
ile nasion jest w opakowaniu ?
Dużej wielkości nasiona sprzedawane są na sztuki, mniejsze natomiast na kilkaset lub kilka tysięcy sztuk. Zresztą chcąc zasiać konkretną roślinę, do gleby wprowadza się ich więcej. Kiedy wzejdą, przerywa się siewki, wybierając odpowiednio dojrzewające i silne. Dobrze też z góry założyć, ile miejsca przeznaczymy na warzywa czy kwiaty, aby nie okazało się, że mamy ich zbyt mało.
– na sztuki czy gramy – które rozwiązanie jest lepsze ?
Wszystko zależy od tego, o jakiej roślinie mowa. Prawdopodobnie rośliny orientalne, trendy lub unikatowe będą w sprzedaży na sztuki. Te bardziej przystępny natomiast na gramy.
– czy efekt uprawy będzie taki jak na zdjęciu ?
Należy zdawać sobie sprawę, że na wszelkich opakowaniach produkt wygląda wyjątkowo kusząco. Jest to kierunkowane niczym innym jak marketingiem. Trzeba wiedzieć, że w zaledwie kilka miesięcy nie rozwiną się kilkumetrowe drzewa, w pełni rozwinięty krzew, a czasami nawet kwiat. Wszystko zależy od metody upraw i pielęgnacji, jaką poświęca się plantacji. Na niektóre wyniki trzeba czekać kilka lat, inne natomiast pojawiają się już po pierwszym sezonie. Istotne w tym wszystkim jest to, aby nie pokładać zbyt dużej wiary w hasła internetowego marketingu, a w efekty oraz rezultaty, które są możliwe do osiągnięcia.
Egzotyczne rośliny w twoim ogródku?
Oczywiście, że jest to możliwe, ale nie będzie to proste. Rośliny egzotyczne wymagają swoistego mikroklimatu, odpowiednich warunków, a zwłaszcza osłony. Odpowiednio zmodyfikowany tunel foliowy pozwoli na utworzenie odpowiedniego mikroklimatu dla takich roślin. Zresztą takie działanie wymaga praktyki i doświadczenie, warto więc, by osoby, które zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, zaczęły od czegoś łatwiejszego. Jeśli jednak czujemy się na siłach, wpierw zapoznajmy się z wytycznymi do hodowli egzotycznych warzyw i owoców, a wtedy uprawy na pewno się powiodą.
Czy daną roślinę można rozmnażać przez nasiona?
Zabawne, że są ludzie, którzy w dalszym ciągu sprzedają, a inni znowu kupują nasiona np. czarnych truskawek, niebieskich arbuzów albo bordowych poziomek. Niestety w dalszym ciągu można natknąć się na nieuczciwego sprzedawcę, który oferuje takie “nowości”. To nic innego jak zabawa sprzedawcy w programie graficznym i chęć zarobienia na czyjejś naiwności. Nie ma naturalnych owoców lub warzyw w niespotykanych kolorach, a co dopiero kwadratowych albo trójkątnych arbuzów. Inaczej wygląda sprawa z kwiatami, ale to już temat na inny artykuł.
- Przed zakupem sprawdź komentarze i oceny klientów!
Dużo sklepów stawia na przejrzystość wobec klienta, udostępnia możliwość oceniania i komentowania, dlatego warto wcześniej sprawdzić, jaka opinia krąży o sklepie. Najlepiej na dwa różne sposoby: na witrynie i na forach, Facebooku i Google Moja Firma. Dzięki temu sprawdzimy, czy dany portal jest wiarygodny.
Oczywiście można oceniać już na etapie realizacji zamówienia, jeśli wszystko przebiegnie sprawnie, warto zostawić jakiś wpis. Czasami jednak warto zaczekać aż do chwili, kiedy roślina wyrośnie. Otóż z uprawami jest ten kłopot, że jakiekolwiek problemy pokazują się dopiero, gdy plon wyrośnie.
Bulwy, cebulki i kłącza ze sklepu internetowego
Bulwy, cebulki, a zarazem kłącza są znacznie bardziej podatne na uszkodzenie w trakcie transportu. Dlatego warto zadać pytanie lub doczytać, w jaki sposób i do czego są pakowane.
- W jaki sposób będą przesyłane?
Cebulki, bulwy i kłącza to organy spichrzowe, które przy nieodpowiednim spakowaniu lub transporcie mogą ulec uszkodzeniu. W przesyłce z nimi powinno brakować jakichkolwiek pustych miejsc, aby nie obijały się od ścianek opakowania. Takim wypełniaczem może być styropian, postrzępione gazety lub inne lekkie materiały. Podczas drogi do miejsca docelowego trudno przewidzieć, z jakimi trudnościami będzie mierzyć się roślina. Dlatego dodatkowo pakuje się ją w woreczki foliowe lub strunowe, ale nie całkowicie szczelne. W szczelnej powłoce organ spleśnieje lub zaparzy się. Optymalne jest używanie folii perforowanej.
- Zakup roślin w odpowiedniej porze na odpowiednie czasy.
Cebulki warto kupić wtedy, gdy jest na nie sezon, mamy bowiem pewność, że otrzymana sadzonka ma optymalny potencjał do wegetacji. Cebulki warto kupować przed samym sadzeniem, jest to wiele bardziej skuteczne niż przechowywanie i późniejsze ich nasadzenie. Bez odpowiedniego przechowywania można je uszkodzić lub spowolnić rozwój. Sprzedawane cebulki po sezonie warto kupować od producentów, którzy prowadzą również ich produkcję, najlepiej całoroczną. Dojrzewające rośliny w tunelach foliowych rozwijają się bez względu na pogodę na zewnątrz. Mamy więc pewność, że zamówione kłącza są takie, jakie być powinny, czyli zdrowe i gotowe do wzrostu.
Warto też uważać na wyprzedaże po sezonie. Gdy roślina osłabła, obniża się jej cenę, aby opróżnić magazyny. Niestety sporo roślin cechuje wtedy gorsza jakość, a co z tym idzie – na takim materiale trudno osiągnąć zamierzone efekty.