Jak zbierać zioła? Najlepsze metody | Przewodnik KrosAgro

Jak zbierać zioła. Najlepsze metody | Przewodnik KrosAgro

Czy wiesz, że możesz nauczyć się zbierać zioła bez zabijania roślin, rozróżniając metody zbioru każdej rośliny? Poniżej znajduje się siedem najpopularniejszych ziół, które można uprawiać w ogrodzie. Zioła te różnią się od jednorocznych, wieloletnich i dwuletnich, a także różnią się pod pewnymi względami pod względem zbierania.

Musisz znać metody zbioru każdego zioła, aby były zdrowe i wydajne do następnego zbioru. Nie mają znaczących różnic, ale każdy ogrodnik musi mieć te umiejętności arsenału, aby mieć kwitnący ogród ziołowy. W przeciwnym razie zbieranie ziół jest zadaniem wzbogacającym, ponieważ Twoja roślina również odniesie z tego korzyści i będzie bardziej produktywna podczas następnych zbiorów.

Jak zbierać zioła bez zabijania roślin dla początkujących

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest rozpocząć zbieranie ziół, gdy tylko pojawią się liście, aby zachęcić do dalszego wzrostu. W każdym sezonie można uzyskać do trzech czwartych rozwoju, zanim roślina zacznie kwitnąć. W ten sposób produkcja liści będzie ciągła.

Możesz również zachęcić do bocznego rozgałęzienia, strategicznie szczypiąc łodygi ziół w węźle liścia. A jeśli chcesz, aby zbiory były aromatyczne, zacznij zbierać około południa, zanim słońce stanie się zbyt gorące. Tym razem zawartość oleju w ziołach jest wysoka, ale zawsze pamiętaj, aby wybierać tylko to, czego potrzebujesz.

Aby zioła były aromatyczne i produktywne, nie zapomnij zadbać o ich idealne warunki przed i po zbiorach. Kontrolowane środowisko, takie jak szklarnia, sprawia, że ​​jest to wygodniejsze i umożliwia ciągłe zbiory ze zdrowych roślin zielarskich.

Bazylia

Ponieważ bazylia jest idealną rośliną towarzyszącą dla innych ziół, nie jest zaskakujące, że jest to jedno z najpowszechniejszych ziół w ogrodzie. Czy znasz jednak najlepszy sposób na zbiory bazylii? Na tej liście bazylia jest ziołem, które można dosłownie zbierać palcami bez potrzeby używania innych narzędzi.

Możesz uszczypnąć wierzchołek rośliny, aby zebrać liście, których potrzebujesz do natychmiastowego spożycia. Z drugiej strony możesz również zbierać bazylię na zimę, wycinając całą łodygę. Pamiętaj, aby zostawić około czterech liści, aby roślina mogła odrosnąć do późniejszego zbioru.

Kolendra

Możesz zbierać kolendrę bez przypadkowego zabijania rośliny za pomocą ostrych i wysterylizowanych nożyc wcześnie rano. Chcesz rozpocząć cięcie przed okresem kwitnienia i zaraz po zatrzymaniu wzrostu. Dobra wskazówka, aby wiedzieć, kiedy najlepiej zbierać kolendrę, to okres, w którym roślina ma około 8 cali wysokości.

Miętowy

W przeciwieństwie do kolendry, najlepszy czas na zbieranie łodyg mięty to moment, w którym roślina zaczyna kwitnąć. Ma to kluczowe znaczenie dla zbioru aromatycznej i aromatycznej mięty. Gdy roślina zacznie pączkować, możesz wybrać górną część.

Podczas zbierania możesz użyć nożyczek lub po prostu uszczypnąć liście. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić łodygi. Możesz zbierać w dowolnym momencie, ale możesz także przyciąć całą miętę z powrotem do pierwszego zestawu liści, jeśli zamierzasz zbierać w dużych ilościach.

Takie postępowanie prowadzi do bardziej produktywnej rośliny na następne zbiory. Niemniej jednak mięta jest jedną z tych roślin, które są w stanie wytrzymać zrywanie w porównaniu z innymi ziołami, więc nie należy się martwić.

Oregano

Częstym błędem jest pobieranie oregano z korzenia, więc pamiętaj, aby zbierać tylko zdrowe łodygi kwitnące tuż nad węzłem, aby zachęcić do późniejszego wzrostu. Zbierz 12-calowe kwitnące korony za pomocą noża lub nożyc i zrób to w drugiej połowie dnia. Warto również podkreślić, że nigdy nie ścinaj więcej niż ⅓ rośliny, ponieważ spowoduje to jej nadmierne przycięcie.

Pietruszka

Błędem, którego można uniknąć przy zbieraniu pietruszki, jest zbieranie łodyg tylko z jednym segmentem liści. Zamiast tego poczekaj około 90 dni, aby rozpocząć zbiory po posadzeniu. Chcesz zbierać gałęzie o wielu liściach, około trzech pęczkach, aby upewnić się, że są pachnące i gotowe do zbioru.

Potnij pietruszkę pod korzeniem, blisko podstawy, aby później dodać więcej łodyg. Pamiętaj, aby zbierać plony z obrzeży rośliny, a nie z jej wnętrza.

Rozmaryn

Młode łodygi rozmarynu około 8 cali są gotowe do zbioru. Pokrój je nożycami i zrób to, zanim roślina zacznie kwitnąć, aby zapewnić wysoko aromatyczne oleje. Podobnie jak mięta, rozmaryn jest odporny na zbiory, o ile pozostawiasz zdrewniałe łodygi.

Tymianek

Piękno tymianku polega na tym, że pod warunkiem zachowania jego systemu korzeniowego można zbierać plony o każdej porze roku. Użyj nożyc kuchennych lub ścinaj nad pęczkiem liści tymianku, a także możesz zdobyć nowe pędy. Podobnie jak w przypadku rozmarynu, nie bierz zdrewniałych łodyg.

Wniosek

Uprawa własnych ziół jest zawsze ekscytująca, więc nie jest zaskakujące, dlaczego ogrody ziołowe są obecnie wszechobecne. Ale czy wiesz, jak zbierać zioła bez zabijania roślin? Każde zioło ma idealny czas, znak wzrostu i technikę zbioru.

Nauczenie się tych technik jest kluczowe, jeśli chcesz, aby zioła były produktywne podczas następnego zbioru. Piękno większości ziół polega na tym, że przy odpowiednim zrywaniu, szczypaniu lub cięciu zachęci to je również do zdrowszego wzrostu i dostarczenia więcej. Ogólnie pamiętaj, aby obchodzić się delikatnie z ziołami, chronić ich korzenie i unikać zbierania zdrewniałych łodyg.

Jak zbierać zioła. Najlepsze metody | Przewodnik KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty magazynowe – kompleksowa ochrona

Namioty magazynowe to niedrogie rozwiązania, które cieszą się popularnością zarówno wśród klientów indywidualnym, jak i firm. Te przenośne konstrukcje ze…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to…

Więcej