Kiedy sadzić w mini szklarni?

Kiedy sadzić w mini szklarni?

Czy jesteś ciekawy, kiedy sadzić rośliny w mini szklarni? Cóż, jeśli chodzi o szklarnie, istnieje szeroki wybór domowych i profesjonalnych projektów. 

Szklarnie zajmują mniej niż 10 metrów kwadratowych powierzchni podłogi lub gruntu. Jednak różnią się wysokością.

Większość ogrodników wykorzystuje je do rozpoczęcia siewu wcześniej niż zwykle lub do rozmnażania roślin w pomieszczeniach. Dotyczy to głównie roślin, które preferują rosnąć w wysokiej wilgotności. Mini szklarnia ochroni je przed różnymi żywiołami, w tym wiatrem, śniegiem i deszczem.

Poza tym pomoże Ci również przedłużyć okres wegetacji, zwiększając tym samym plony. Aby to osiągnąć, powinieneś nauczyć się jak najlepiej wykorzystać swoją mini szklarnię, w tym wiedzieć, jakie rośliny w niej rosną, a także o odpowiednim czasie, aby to zrobić. Przeczytaj też Jak zrobić szklarnię?

Zastosowania mini szklarni

Chociaż mini szklarnie nie są zaprojektowane do wszystkich rodzajów prac ogrodniczych.  Jednym z jej najlepszych zastosowań jest zapoczątkowanie nasion.

Mini szklarnie są również bardzo przydatne, jeśli zamierzasz klonować rośliny. Plastikowe osłony mogą zatrzymywać wilgoć; dzięki temu możesz łatwo i skutecznie wykonać przeszczep lub cięcie.

Jednak ta niewielka konstrukcja wymaga znacznie więcej uwagi w porównaniu ze standardową szklarnią.

Dzieje się tak, ponieważ wilgoć jest wysoka, a ciepło szybko się w niej gromadzi.

Musisz uważnie kontrolować jego temperaturę, zwłaszcza gdy budujesz swoją mini szklarnię na zewnątrz. Regularnie sprawdzaj również poziom wilgotności. Wilgoć przynosi wiele korzyści większości roślin; może jednak spowodować gnicie korzeni, a nawet choroby grzybowe.

Rośliny, które możesz uprawiać w środku, nie ograniczają się do tych rodzajów warzyw, które są łatwe do hodowania czy jednoroczne. Jeśli ustawisz odpowiedni mikroklimat w swojej mini szklarni, możesz jej używać do uprawy prawie wszystkich rodzajów roślin, które chcesz.

Oczywiście najlepiej jest zacząć od owoców, warzyw i roślin jednorocznych. Jeśli uważasz, że potrafisz już lepiej kontrolować klimat w szklarni, możesz spróbować uprawiać kaktusy, orchidee lub rośliny mięsożerne.

Idealne rośliny do hodowania w mini szklarni

Istnieje szeroka gama roślin, warzyw i owoców, które możesz uprawiać w swojej mini szklarni. Obejmuje to pomidory, paprykę, bakłażany, szparagi, sałatę, ogórki, sałatki, dynię i kapustę.

Pamiętaj, że niektóre z nich najlepiej sadzić wiosną. Niektóre zimą, a inne latem. Kiedy więc sadzić w mini szklarni? Powinieneś zwrócić uwagę, aby uprawiać odpowiednie rośliny w zależności od pory roku.

Poniżej zostały uwzględnione rośliny do uprawy w zależności od pory roku.

Wiosna

Wiosną ogrodnicy zajmują się hodowlą młodych roślin, aby szybko przenieść je do swojego ogrodu, gdy będą gotowe.

Kiedy zaczyna się sezon, zawsze dobrze jest uprawiać rośliny czopowe, takie jak Petunia, Begonia i Niecierpek Waleriana. Po pewnym czasie możesz je przesadzić, aby wyrosły piękne kwiaty, które ożywią Twój ogród.

Lato

Kiedy nadejdzie lato, możesz wykorzystać swoją mini szklarnię do rozpoczęcia uprawy nasion. Jak wspomniano powyżej, jest to świetna konstrukcja do klonowania roślin, które już rosną w Twoim ogrodzie, a latem jest na to najlepszy czas.

Poziom wilgotności w tym sezonie jest najlepszy dla szczepów i sadzonek. Mini szklarnia może zapewnić odpowiednie ciepło delikatnym roślinom letnim, takim jak chilli, bakłażany i pomidory.

Ta mała, ale niesamowita konstrukcja może również pomóc Twojej roślinie urosnąć i szybciej dojrzeć. Poza tym mini szklarnia oferuje idealne środowisko do rozmnażania roślin.

Zima

Niektórzy ogrodnicy twierdzą również, że mini szklarnia jest idealnym rozwiązaniem do zimowania młodych roślin. Jest to również miejsce do przechowywania delikatnych roślin, takich jak np. pelargonie. Możesz nawet wyhodować cebulki, które kwitną tylko latem i przeszczepić je wiosną. Co więcej, możesz chronić swoje alpejskie i skalne rośliny przed deszczem w szklarni. Zapobiegnie to gniciu roślin.

Wniosek

Mini szklarnia to świetna konstrukcja dla hobbystów ogrodnictwa. Kiedy sadzić w mini szklarni? Niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz, nie ma to znaczenia, jeśli wiesz, jak kontrolować klimat w środku.

Teraz, gdy wiesz, kiedy sadzić w mini szklarni, a także jakie rośliny uprawiać, z pewnością możesz zacząć od przekształcania swojego ogródka oraz podwoić swoje zbiory.

Kiedy sadzić w mini szklarni?
Czy artykuł był pomocny?
0 / 5 0

Your page rank:

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Najnowsze artykuły

Tunele KrosAgro

Tunel foliowy hobbystyczny 30 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 30 m2

wys: 2,40m | szer: 4m | dł: 7,5m

3 391,05 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 2 x 6,25 m

wys: 2m szer: 2m dł: 6,25m

1 829,51 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie
Tunel foliowy jednowegetacyjny 22,5 m2

Tunel foliowy hobbystyczny 3 x 2,5 m

wys: 2,15m | szer: 3m | dł: 2,50

1 305,62 zł cena zawiera VAT
Zobacz w sklepie

Przeczytaj również

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie niż plantacja warzyw, owoców lub ...
Czytaj więcej
Uprawa arbuza pod osłonami - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami

Uprawa arbuza pod osłonami jest powodem dla którego wiele z domowych ogrodów zaopatruje się w ...
Czytaj więcej
Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. ...
Czytaj więcej