Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas uprawy begonii z nasion, dzięki temu, że można wykorzystać istniejące już rośliny. Nawet jeśli nie jest to najpopularniejszy sposób na rozpoczęcie uprawy begonii, możesz w pełni wykorzystać nasionka, które twoje rośliny rozwiną po okresie kwitnienia.
Biorąc pod uwagę rozmnażanie, warto rozważyć uprawę begonii w domu. Pamiętaj, że niektóre odmiany nie radzą sobie w określonym klimacie, dlatego z pewnością będziesz miał większe szanse na przyjęcie się begonii w szklarni lub tunelu foliowym, co zagwarantuje Ci uzyskanie zdrowych sadzonek. W rzeczywistości uprawa każdej rośliny z nasion wymaga stabilnych warunków, aby zapewnić jej prawidłowe kiełkowanie.
Spis treści
Jak zbierać nasiona begonii.
Krok #1. Zbieranie Nasion.
Zawsze trzeba uważać na to, aby zebrać nasiona we właściwym czasie, nasiona begonii wysiewamy w styczniu lub lutym. Poczekaj, aż nasienniki wyschną, zanim zdejmiesz je z rośliny, ale nie pozwól im schnąć zbyt długo, bo mogą się rozpaść, a ty stracisz nasiona.
Krok 2. Suszenie i przechowywanie.
Gdy już zbierzesz torebki nasienne, otwórz je na kawałku papieru, aby łatwiej było je wsypać do pojemnika. Złóż papier, aby stworzyć lejek i wsyp nasiona do szczelnego pojemnika do suszenia. Pozwól nasionom schnąć w tym pojemniku przez tydzień, zanim przejdziesz do następnego kroku.
Po wysuszeniu nasion usuń te, które nie nadają się do zasiewu, tak aby pozostały tylko zdrowe nasiona gotowe do sadzenia. Możesz to zrobić za pomocą dwóch kartek papieru, aby uprościć proces sortowania. Na zakończenie, przechowuj żywe nasiona w kopercie, zaklej ją i oznacz do wykorzystania w przyszłym sezonie.
Jak rozmnażać begonie?
Według Międzynarodowego Urzędu Rejestracji Odmian begonii można rozmnażać je przez sadzonki łodygowe, sadzonki liściowe i podział. Są to doskonałe metody dla tych, którzy mają już dojrzałe begonie, dzięki takiej właśnie metodzie można zaoszczędzić czas, zamiast stosować pracochłonną metodę wysiewu nasion. Musicie wiedzieć, że rozmnażanie z nasion i tak skuteczne jest tylko w przypadku tylko dwóch odmian begonii, są to begonie bulwiaste i stale kwitnące. Podpowiadamy, że bez względu na którą metodę zdecydują się państwo, rozmnażanie begonii wymaga określonych warunków, (przede wszystkim odpowiedniej temperatury nawet około 25 stopni C), a takie zapewni im najlepiej szklarnia lub tunel.
Rozmnażanie przez sadzonki pędowe.
Wszyscy wiemy, że begonię można ukorzenić zarówno w wodzie, jak i w glebie. To czyni je jednymi z roślin, które są łatwe do rozmnażania z sadzonek liściowych. Zacznijcie od wyboru zdrowej rośliny macierzystej jako źródła sadzonek, aby mieć pewność, że nie będzie ona później osłabiona.
Upewnijcie się, że nie ma na niej śladu żadnych chorób ani uszkodzeń, a odcinki poniżej gniazdek mają około 10 centymetrów długości. Jest to także doskonała okazja do odmłodzenia begonii, która będzie źródłem sadzonek. Należy jednak użyć ostrego i sterylnego narzędzia, aby zapewnić precyzyjne cięcie.
Przed ukorzenianiem przygotuj sadzonkę, usuwając wszystkie dolne liście, które mogą zgnić po włożeniu jej do wody lub ziemi. Przydatne będzie także przycięcie wszystkich kwiatów, aby skierować energię sadzonki na rozwój korzeni. Następnie należy umieścić sadzonkę w szklance z wodą lub w doniczce z wilgotną ziemią, aby umożliwić jej ukorzenienie się.
Rozmnażanie przez sadzonki liściowe.
Oprócz łodyg można także ukorzenić begonie z sadzonek liściowych. Wybierz zdrowy, dojrzały liść z mocnymi żyłkami liściowym (liść ma mieć około siedem centymetrów), nie przejmuj się, jeśli wygląda na nieco podniszczony, o ile widzisz zdrową spodnią stronę. Odetnij liść z nienaruszoną częścią łodygi, a następnie usuń fragment łodygi.
Odwróć liść i wykonaj ostrym i sterylnym nożem półcalowe cięcie w poprzek największych żyłek, abyś mógł zobaczyć, gdzie liście begonii rozwiną sadzonki. Niektórzy ogrodnicy nacinają również każdą żyłę w odległości jednego cala od żyły centralnej. Następnie odwróć liść i wciśnij go do przygotowanego podłoża.
Zabezpiecz kontakt między cięciem a podłożem, dociskając liść do podłoża, ale uważaj, aby nie uszkodzić żyłek. Zapewnij ukorzenienie poprzez przykrycie pojemnika folią i utrzymuj stałą wilgotność gleby. Można również umieścić je w szklarni i zapewnić im oświetlenie fluorescencyjne dla szybszego wzrostu.
Taka metoda rozmnażania jest dość trudna, ale najlepsza dla odmian o ozdobnych liściach.
Rozmnażanie przez podział.
Wreszcie, osoby posiadające mocno rozrośnięte, dojrzałe rośliny begonii mogą je podzielić. Wreszcie, osoby posiadające mocno rozrośnięte, dojrzałe rośliny begonii mogą je podzielić w celu rozmnażania, a także pielęgnacji. Pamiętaj, że z czasem rośliny będą miały mniej kwiatów, ale większe bulwy, które będą idealne do podziału. Dlatego warto rozważyć podział begonii wczesną wiosną, aby pąki zdążyły nabrzmieć na tyle, by zapewnić roślinie optymalny rozwój.
Wykop ziemię wokół rośliny, aby ułatwić jej podniesienie z podłoża, i podziel bulwy na części. Upewnij się, że każdy z podziałów ma co najmniej jeden pąk i że jest wystarczająco duży, aby szybko zakwitnąć. Najlepiej byłoby pozwolić bulwom wyschnąć przed przesadzeniem i potraktować je środkiem grzybobójczym, aby zapobiec chorobom.
Następnie można zakopać podziały w doniczce, w której pędy znajdują się nad ziemią, aby ułatwić wzrost. Aby uniknąć chorób grzybowych, odcięte części powinny być również dobrze zakopane i mieć kontakt z glebą. Podziały można przechowywać w szklarni lub tunelu foliowym, aż będą gotowe do przesadzenia.
Podsumowanie
Begonie można rozmnażać z sadzonek łodygowych, sadzonek liściowych lub przez podział. Możesz jednak w pełni wykorzystać swoje dojrzałe rośliny, jeśli wiesz, jak zbierać nasiona begonii i wykorzystać zmarnowane kwiatostany po sezonie kwitnienia. Jest to bardzo proste: wystarczy zebrać nasiona, wysuszyć je, usunąć słabsze egzemplarze i przechowywać w szczelnie zamkniętej kopercie, sadzić i cieszyć się każdym nowym listeczkiem!