Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Mini szklarnia jest ważnym dodatkiem dla ogrodników, którzy preferują uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni. Uprawa w szklarni pomaga przedłużyć sezon wegetacyjny roślin. W tym artykule, postaramy się omówić dla początkujących wszystkie aspekty tego, jak założyć szklarnię.

Dwie podstawowe metody uprawy szklarniowej

Szklarnia foliowa

W dzisiejszych czasach ogrodnicy najczęściej preferują konstrukcje szklarniowe wykonane z ocynkowanej ramy rurowej i folii polietylenowej zamiast opcji szklanej. Szklarnie foliowe są znacznie tańsze w porównaniu do szklarni szklanych. Poza tym, można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce bez większych problemów. Ich zaletą jest wydłużenie okresu wegetacji roślin.

Rośliny, które rozwijają się w cieple, najlepiej rosną w szklarni plastikowej. Należą do nich takie gatunki jak np.:

 • Brokuły
 • Kalafior
 • Kapusta
 • Papryka słodka
 • Chili
 • Bakłażany
 • Pomidory, itp.

Szklana szklarnia

Tradycyjna szklarnia jest droższą opcją i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Może nie być idealną opcją dla początkujących. Ponadto szklarnie są z natury statyczne, ponieważ nie można ich łatwo przenosić z miejsca na miejsce.
Rośliny, które wymagają kontrolowanej temperatury i mniej ciepła mogą być uprawiane w szklarni:

 • Grzyby
 • Szpinak
 • Ogórek
 • Żeń-szeń
 • Zielenina liściasta
 • Boćwina szwajcarska itp.

Mini szklarnia

Jeśli chcesz zbudować mini-szklarnię, upewnij się, że przygotowałeś dla niej niezbędne projekty. Właściwe planowanie jest wymagane, aby można było wykorzystać taką ograniczoną przestrzeń na swoją korzyść. W rezultacie, rośliny będą w stanie przynosić najzdrowsze owoce przez cały rok. Zachowaj cierpliwość, jeśli chcesz, aby te rośliny przyniosły owoce najlepszej klasy. Czasami proces ten może okazać się czasochłonny.

Co trzeba wiedzieć o uprawie roślin?

 • Temperatura
 • Stan
 • Wilgotność

Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę te kluczowe aspekty, aby ocenić najbardziej odpowiednie warunki do uprawy roślin. Jeśli wziąć właściwą opiekę nad tymi głównymi względami, roślina jest prawdopodobne, aby przetrwać wszystkie sezony i czerpać z najlepszych wyników.

Jako początkujący, musisz celować w rośliny, które rozwijają się łatwiej w porównaniu do innych.

Oto kilka przykładów:

 • Grzyby
 • Cebula
 • Groch
 • Czosnek
 • Ziemniaki
 • Truskawki
 • Pomidory

Mniej trudności napotkasz, jeśli będziesz robić jeden krok na raz; poniżej przedstawiamy kilka istotnych kroków, które wszyscy początkujący muszą wykonać, aby osiągnąć sukces w uprawie szklarniowej:

Temperatura

Temperatura jest jednym z kluczowych czynników, które pomagają zadecydować o wyniku uprawy. Dowiedz się, jak kontrolować temperaturę wewnątrz szklarni, w zależności od warunków klimatycznych miejsca, w którym mieszkasz lub prowadzisz działalność. W oparciu o regionalne warunki klimatyczne w lecie, będziesz potrzebował zorganizować system chłodzenia, który pomoże roślinom lepiej się rozwijać. W zimie natomiast, trzeba będzie zorganizować nagrzewnicę, aby zapewnić, że wzrost roślin nie zostanie zakłócony.

Siew

Przede wszystkim, będąc początkującym, musicie prowadzić rejestr nasion, które posadziliście, poprzez właściwe oznaczenie, jak na przykład data/rodzaj, itp. Prawidłowy wysiew nasion jest bardzo ważny. Użyj sterylnej gleby, aby zapobiec różnego rodzaju chorobom, które występują w roślinach. Dodaj do gleby dobrej jakości nawozy, aby pomóc nasionom rosnąć. Zawsze skupiaj się na prawidłowym podlewaniu nasion, aby uzyskać dobre wyniki. Prowadzenie księgi zapisków, gdzie można zanotować szybkość kiełkowania nasion, tak aby uzyskać rzetelny obraz rozwoju jakościowego sadzonek.
Można również użyć nasion hybrydowych, aby zaoszczędzić czas. Są one również większe i zdrowsze, choć są drogie, a czas przechowywania jest zazwyczaj krótszy.

Światło

Światło słoneczne jest niezbędne dla roślin do przeprowadzania fotosyntezy. Dlatego rośliny wymagają wystarczającej ilości światła do przetrwania.
Należy pamiętać o trzech rzeczach dotyczących ekspozycji na światło:

 1. Ilość dostępnego światła dziennego
 2. Aktualna pora roku
 3. Rodzaj lub odmianę rośliny, którą próbujesz uprawiać.

Różne rośliny mają różne potrzeby, a jeśli uprawiasz roślinę, która z natury jest liściasta, pamiętaj, że będzie potrzebowała odpowiedniego światła słonecznego. Podczas późnej wiosny lub w lecie, odpowiednie światło słoneczne jest bardzo korzystne dla podtrzymania wzrostu roślin. Sztuczne światło nie może pomóc roślinie w przeprowadzeniu fotosyntezy.

Podlewanie

Woda jest jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za pobudzenie wzrostu roślin. Stwórz odpowiedni harmonogram i przestrzegaj go podczas podlewania roślin, ponieważ nawet nadmiar wody może być niebezpieczny dla roślin. Zdobądź ogólne informacje na temat zapotrzebowania na wodę każdej rośliny, abyś mógł osiągnąć optymalne rezultaty.

Warzywa, które rosną dobrze w szklarni

Istnieje wiele warzyw, które można łatwo uprawiać w szklarni. Niektóre z nich to np.:

 • Ogórki
 • Pomidory
 • Cukinia
 • Fasola francuska
 • Słodka kukurydza
 • Dynie
 • Melony
 • Truskawki
 • Sałata, etc.

Jak uprawiać warzywa w mini szklarni?

Przestrzeń w mini szklarni jest dość ograniczona. Dlatego, aby wykorzystać ją w pełni, trzeba ją dokładnie zaplanować. Istnieje kilka sposobów, w jaki można wykorzystać małą przestrzeń do jej najwyższego poziomu. W tym artykule KIEDY SADZIĆ W MINI SZKLARNI? znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat upraw w szklarni.

Półki po północnej stronie szklarni

Zainstaluj półki po północnej stronie szklarni, aby móc czerpać dwukierunkowe korzyści. Po pierwsze, półki pomogą ułożyć w stos rośliny zbierające warzywa, które są krótsze; na przykład, można umieścić sałatę i zioła na sobie i zachować większą przestrzeń otwartą po przeciwnych stronach dla wyższych roślin, takich jak pomidor ogórek i słodka kukurydza.

Po drugie, po wykonaniu półek na północnej stronie szklarni, skup się trochę na południu. Dowiedz się, czy południowe strony są otwarte i mogą otrzymać odpowiednie światło słoneczne. Nie należy również lekceważyć dużych cieni tworzonych przez półki. Rośliny takie jak pomidory i kukurydza wymagają cienia, aby dobrze się rozwijać.

Pamiętaj, aby przyjąć kulturę ” Rotacji upraw “, aby zmaksymalizować swoje plony w szklarni. To pomaga w optymalizacji przestrzeni.

Spróbuj użyć pojemników do uprawy pomidorów koktajlowych i powieś te pojemniki na suficie swojej mini szklarni.

Szklarnia w lecie

W lecie, uprawa szklarniowa okazuje się być doskonałym wyborem do ochrony upraw takich jak pomidory ogórki, bakłażany papryka itp.

Wykop ziemię na głębokość od 12 do 18 cali, a następnie podlewaj ją co najmniej raz dziennie, aby uzyskać lepsze wyniki. Wysiłek ten będzie prowadzić do lepszej jakości produktu w porównaniu do roślin, które są uprawiane na zewnątrz.

Postaraj się wygospodarować trochę miejsca dla papryki, ponieważ pozwoli Ci to uzyskać dobre wyniki i wynagrodzi Twoją ciężką pracę w zimie.

Tego lata spróbuj zasadzić kilka ziół śródziemnomorskich, na przykład majeranek i oregano, które wymagają mniej wody niż rośliny uprawne. Rośliny te są odpowiedzialne za pochłanianie ciepła.

Można również pomyśleć o uprawie niewielkich rozmiarów cukinii, która bardzo dobrze rośnie w okresie letnim; później, gdy staje się dojrzała, przybiera kształt tykwy.

Inną opcją, którą można rozważyć jest fasola szparagowa typu Yardlong, która jest również bardzo owocna i może być łatwo uprawiana w szklarni w okresie letnim.

Pomysły na szklarnię

Uporządkowany układ: Jeśli planujesz zbyt wiele roślin na ograniczonej przestrzeni, zastanów się nad uporządkowanym i usystematyzowanym rozmieszczeniem. Gdy zaczniesz urządzać szklarnię w uporządkowany sposób, stanie się ona łatwa w obsłudze. Ponadto, wnętrza szklarni stają się bardziej atrakcyjne. Podziel szklarnię na dwie podstawowe części. Nie dopuść do jej przepełnienia.

Ogrodowa oaza: Jeśli dodasz fotel bujany o rustykalnej stylistyce, nadasz swojemu ogrodowi wiejski urok. Dodając kilka mebli, takich jak ławki, upewnij się, że ich kolor pasuje do koloru roślin, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało bardziej jak oaza.

Dodanie świetlika: Jeśli jesteś gotów zbudować szklarnię w przestrzeni garażu lub wykorzystać dodatkową przestrzeń, która otwiera się na zewnątrz, dodaj świetlik, który doda przestrzeni atrakcyjności.

Transformacja przestrzeni życiowej: Gdy przestrzeń życiowa jest ogromna, a światło słoneczne dostępne jest w wystarczającej ilości, można pomyśleć o przekształceniu jej w szklarnię.

Wykorzystanie przestrzeni pionowej: Możesz powiesić terraria lub rośliny doniczkowe, ponieważ nadadzą one przestrzeni bardziej zielony wygląd. Ponadto, pomoże Ci to zaoszczędzić miejsce.

Niezbędne elementy szklarni

Kiedy konstrukcja szklarni jest już gotowa, należy dopasować kilka niezbędnych rzeczy potrzebnych do urządzenia szklarni.

 1. Donice różnych rozmiarów: przynieś donice różnych rozmiarów, które są niezwykle praktyczne. Są one wymagane na różnych etapach, takich jak uprawa nasion i uprawa roślin ozdobnych. Donice mogą być plastikowe lub wykonane z materiałów ulegających biodegradacji.
 2. Kuwety: Jeśli planujesz założyć szklarnię od podstaw, rozważ inwestycję w kuwety do wysiewu nasion.
 3. Nawozy i mieszanki doniczkowe: Musisz mieć pod ręką ziemię doniczkową i pozostałe mieszanki i przechowywać je w zamkniętych pudełkach, abyś mógł ich użyć przeciwko szkodnikom.
 4. Narzędzia używane do celów ogrodniczych: Musisz przechowywać kilka narzędzi ogrodniczych, takich jak nożyczki, sznurki, sekator i rękawice poręczne dla lepszej pracy.
 5. Markery i znaczniki: Przechowywać kilka stałych markerów i etykiet do etykietowania kuwet i roślin.
 6. Anty-grzybicze aerozole: Musisz zachować spray przeciwgrzybiczy tak, aby móc chronić swoje rośliny w razie potrzeby.
 7. Miejsce pracy: Upewnij się, że zorganizowałeś ograniczoną przestrzeń szklarni, aby osiągnąć optymalne wyniki. Należy również uwzględnić stołek i mały stolik, przy którym można usiąść i pracować nad roślinami i podłożem.
 8. Wentylacja: Wentylacja jest krytyczna dla prawidłowego wykonania modelu szklarni. Wentylacja sufitowa lub prosty otwór drzwiowy może rozwiązać ten problem.
 9. Termometr: Ponadto, trzeba będzie przymocować termometr wewnątrz szklarni, aby utrzymać kontrolę nad temperaturą. W lecie, użyj termometr do sprawdzania temperatury, aby można było zdecydować, czy trzeba przesunąć niektóre rośliny i umieścić je tam, gdzie jest cień. Podobnie w zimie, z pomocą termometru, można określić, czy temperatura jest wystarczająco wysoka. Te niezbędne kroki pomogą wam uzyskać lepsze rezultaty.
 10. Sztuczne światło: Jeśli zaaranżujesz sztuczne światło dla swojej szklarni, będzie ona oświetlona nawet po zachodzie słońca. Ponadto, można kontynuować pracę wewnątrz szklarni, ponieważ światło będzie zawsze dostępne.

Jak ogrzać szklarnię nocą?

Istnieje kilka sposobów na utrzymanie ciepła w szklarni w nocy, które są następujące:

 1. Użyj folii bąbelkowej do izolacji: Folia bąbelkowa pomaga w izolacji. Trzeba będzie pokryć wszystkie drzwi i okna, aby zwiększyć izolację. Folie bąbelkowe zmniejszają również koszty ogrzewania.
 2. Użycie grzejników: Możesz użyć grzejników, aby utrzymać ciepło w szklarni w nocy.
 3. Użycie termostatów: Użyj termostatów w nocy, aby kontrolować temperaturę w szklarni. Można również użyć grzałki, która jest sterowana termostatem.
 4. Cyrkulacja powietrza: Można zainstalować system cyrkulacji powietrza, który pomaga w obiegu powietrza, w wyniku czego w szklarni nie ma zimnych i gorących stref. Jeśli nie ma przepływu ciepłego i zimnego powietrza, termometr daje fałszywe odczyty. Dlatego ważne jest, aby skupić się na cyrkulacji powietrza, a to z kolei utrzymuje szklarnię w cieple.
 5. Temperatura w szklarni: Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy zwrócić uwagę na temperaturę wewnątrz szklarni.
  Zgodnie z badaniami, minimalna wymagana temperatura w szklarni powinna wynosić 12,5°C.
Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Płodozmian pod osłonami

Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej