Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co sądzi większość ludzi, pozbywanie się ziemi doniczkowej nie musi oznaczać wyrzucenia jej. Możesz wykorzystać ziemię doniczkową, do uprawy roślin w szklarni lub tunelu foliowym, oczywiście po wcześniejszym poddaniu jej odpowiedniej obróbce. Pamiętaj, że tylko czysta, wolna od patogenów i innych pierwiastków chorobotwórczych gleba, może zapewnić Twoim roślinom odpowiedni rozwój.
Obecnie ogrodnicy mają wiele sposobów typu “zrób to sam”, które pomagają zadbać o jakość upraw. Różne poradniki dostarczają wskazówek i sztuczek w zakresie uprawy roślin doniczkowych. Dzięki poniższym informacjom powinieneś być w stanie w pełni wykorzystać wiedzę na temat tego, jak wykorzystać zużytą ziemię doniczkową.
Spis treści
Zrób to zamiast wyrzucania zużytej ziemi doniczkowej
Oczywiście łatwiej jest po prostu wyrzucić swoją starą ziemię doniczkową do śmieci lub kompostu. Jednak najlepszym sposobem na mądre zarządzanie swoimi uprawami jest dobre wykorzystanie wszystkich możliwości jakie daje nam recykling. Jest to bardzo ekologiczne, oszczędne i produktywne rozwiązanie, zyskujące na popularności wśród ogrodników. Warto rozważyć przetworzenie i ponowne wykorzystanie zużytej ziemi doniczkowej i mieć pewność, że jest to rozwiązanie przyjazne środowisku i korzystne dla roślin.
Recykling
Przywróć objętość gleby
Podczas recyklingu starej ziemi doniczkowej należy przywrócić jej objętość, która została utracona wraz z upływem czasu. Polega to na dodaniu wypełniaczy i materiałów, które mogą sprawić, że ziemia będzie miała dobry drenaż. Mogą to być łuski ryżowe, perlit, mech torfowy lub włókno kokosowe.
Można również dodać mączkę z kelpu, mączkę rybną lub mączkę z lucerny, aby jeszcze bardziej wspomóc strukturę gleby. Wymienione składniki poprawiają żyzność gleby, dzięki czemu będzie ona równie przydatna następnym razem. Gdy już będziesz zadowolony z jej objętości, dowiedz się, jak z powrotem wzbogacić ziemię w mikroorganizmy.
Wzbogać w mikroorganizmy
Poza zwiększeniem objętości zużytej ziemi doniczkowej dodaj utracone przez ziemię mikroorganizmy, aby uzyskać jej optymalną żyzność i uniknąć niedoborów. Pamiętaj, że mikroorganizmy pomagają glebie, ponieważ trawią materię organiczną i przekształcają ją w doskonały pokarm dla roślin, próchnicę. Pytanie, które sobie zadajemy to: jak przywrócić glebie te pożyteczne mikroorganizmy?
Możesz kupić kompost lub przygotować go samodzielnie, korzystając z różnych naturalnych składników. Jednak nie wystarczy polegać na mikroorganizmach glebowych, aby zapewnić równowagę mineralną w przetworzonej ziemi doniczkowej. Musisz ją również przetestować, aby w razie potrzeby wprowadzić poprawki.
Uzupełnij minerały
Zapewnienie równowagi mineralnej gwarantuje, że pH gleby będzie odpowiednie. Zawsze możesz dodać nawozu, aby dobrze odżywić swoją glebę, ale musisz pamiętać, że lepiej jest używać produktów organicznych. Nawozy sztuczne nie będą korzystne dla rozwoju mikroorganizmów, zwiększają także ryzyko zasolenia gleby, co może być szkodliwe dla roślin.
Możesz także wykorzystać ziemię z doniczek do budowy klombów, rabat kwiatowych czy też zasypywania ubytków w ziemi. Wypróbuj wcześniej metodę, która polega na pasteryzacji gleby, tak by pozbyć się z niej wszystkich szkodliwych elementów. Umieść torby wypełnione ziemią doniczkową na słońcu, wysoka temperatura powinna zniszczyć wszystkie patogeny. Jeśli jednak wiesz, że w doniczce znajdowała się chora, porażona roślina nigdy nie ryzykuj ponownego użycia takiej ziemi.
Jak wykorzystać glebę do ponownej uprawy doniczkowej?
Możesz ponownie wykorzystać starą glebę doniczkową, mieszając ją z nową mieszanką w proporcji 50:50. Nie zapomnij jednak dodać kompostu lub nawozu o spowolnionym działaniu, aby upewnić się, że substancje odżywcze w glebie zapewnią roślinom optymalne warunki rozwoju. Pamiętaj, by dobrze rozkruszyć starą ziemię, ponieważ z czasem może stać się sucha i zbita. Ponadto, należy upewnić się, że w ziemi doniczkowej nie ma żadnych zanieczyszczeń lub insektów.
O czym należy pamiętać przy recyklingu ziemi doniczkowej
Właściwe usuwanie roślin
Łatwiej będzie usunąć rośliny z gleby, jeśli pozwolisz im całkowicie obumrzeć w pojemnikach. Potrząśnij martwymi roślinami, aby usunąć ziemię doniczkową przyklejoną do systemu korzeniowego i wyrzuć rośliny na kompost.
Wysyp ziemię i usuń zanieczyszczenia ręcznie lub przesiewając przez sito. Następnie możesz dodać do starej ziemi doniczkowej mech torfowy, torf perlitowy i kompost, aby przywrócić jej składniki odżywcze i strukturę. Przed wyprażeniem gleby należy ją dokładnie wymieszać, obserwując jej wygląda tak, aby móc pozbyć się czynników chorobotwórczych.
Wypiekanie gleby
Umieść glebę na blasze do pieczenia i przykryj folią aluminiową, wypiekaj ją przez pół godziny. Powinno to zabić patogeny i inne szkodliwe organizmy pozostałe w glebie. Należy uważać, aby nie nagrzać ziemi zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju toksyn pochodzenia roślinnego.
Przechowywanie
Ostudź glebę i zbadaj jej odczyn, aby poznać poziom pH. Jeśli chcesz zmienić poziom pH, możesz uzupełnić braki stosują odpowiednie nawozy, tak aby był idealny dla Twoich roślin. Następnie umieść glebę w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku i odstaw do przechowania w chłodne, suche miejsce.
Podsumowanie
Jeśli wcześniej w twojej ziemi doniczkowej znajdowała się chora roślina, glebę taką musisz koniecznie wyrzucić. W przeciwnym razie ryzykujesz rozprzestrzenianie się chorób. Jeśli jednak masz pewność, że nie jest ona siedliskiem czynników chorobotwórczych, można z powodzeniem wykorzystać ją ponownie. Wystarczy jedynie pasteryzować ją na słońcu i przechowywać zimą w bezpiecznych warunkach, tak by ponownie wykorzystać ją na wiosnę.
Przed użyciem starej ziemi doniczkowej, pamiętaj także o odpowiednim uzupełnieniu wszystkich jej składników odżywczych. Zabiegi takie jak: dodanie objętości, mikroorganizmów i minerałów, sprawią, że ziemia nadal będzie dobra dla wzrostu i zdrowia roślin.