Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jak utylizować ziemię doniczkową w najlepszy sposób?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co sądzi większość ludzi, pozbywanie się ziemi doniczkowej nie musi  oznaczać wyrzucenia jej. Możesz wykorzystać ziemię doniczkową, do uprawy roślin w szklarni lub tunelu foliowym, oczywiście po wcześniejszym poddaniu jej odpowiedniej obróbce. Pamiętaj, że tylko czysta, wolna od patogenów i innych pierwiastków chorobotwórczych gleba, może zapewnić Twoim roślinom odpowiedni rozwój.

Obecnie ogrodnicy mają wiele sposobów typu “zrób to sam”, które pomagają zadbać o jakość upraw. Różne poradniki dostarczają wskazówek i sztuczek w zakresie uprawy roślin doniczkowych. Dzięki poniższym informacjom powinieneś być w stanie w pełni wykorzystać wiedzę na temat tego, jak wykorzystać zużytą ziemię doniczkową.

Zrób to zamiast wyrzucania zużytej ziemi doniczkowej

Oczywiście łatwiej jest po prostu wyrzucić swoją starą ziemię doniczkową do śmieci lub kompostu. Jednak najlepszym sposobem na mądre zarządzanie swoimi uprawami jest dobre wykorzystanie wszystkich możliwości jakie daje nam recykling. Jest to bardzo ekologiczne, oszczędne i produktywne rozwiązanie, zyskujące na popularności wśród ogrodników. Warto rozważyć przetworzenie i ponowne wykorzystanie zużytej ziemi doniczkowej i mieć pewność,  że jest to rozwiązanie przyjazne  środowisku i korzystne dla roślin.

Recykling

Przywróć objętość gleby

Podczas recyklingu starej ziemi doniczkowej należy przywrócić jej objętość, która została utracona wraz z upływem czasu. Polega to na dodaniu wypełniaczy i materiałów, które mogą sprawić, że ziemia będzie miała dobry drenaż. Mogą to być łuski ryżowe, perlit, mech torfowy lub włókno kokosowe.

Można również dodać mączkę z kelpu, mączkę rybną lub mączkę z lucerny, aby jeszcze bardziej wspomóc strukturę gleby. Wymienione składniki poprawiają żyzność gleby, dzięki czemu będzie ona równie przydatna następnym razem. Gdy już będziesz zadowolony z jej objętości, dowiedz się, jak z powrotem wzbogacić ziemię w mikroorganizmy.

Wzbogać w mikroorganizmy

Poza zwiększeniem objętości zużytej ziemi doniczkowej dodaj utracone przez ziemię mikroorganizmy, aby uzyskać jej optymalną żyzność i uniknąć niedoborów. Pamiętaj, że mikroorganizmy pomagają glebie, ponieważ trawią materię organiczną i przekształcają ją w doskonały pokarm dla roślin, próchnicę. Pytanie, które sobie zadajemy to: jak przywrócić glebie te pożyteczne mikroorganizmy?

Możesz kupić kompost lub przygotować go samodzielnie, korzystając z różnych naturalnych składników. Jednak nie wystarczy polegać na mikroorganizmach glebowych, aby zapewnić równowagę mineralną w przetworzonej ziemi doniczkowej. Musisz ją również przetestować, aby w razie potrzeby wprowadzić poprawki.

Uzupełnij minerały

Zapewnienie równowagi mineralnej gwarantuje, że pH gleby będzie  odpowiednie. Zawsze możesz dodać nawozu, aby dobrze odżywić swoją glebę, ale musisz pamiętać, że lepiej jest  używać produktów organicznych. Nawozy sztuczne nie będą korzystne dla rozwoju mikroorganizmów,  zwiększają także ryzyko zasolenia gleby, co może być szkodliwe dla roślin.

Możesz także wykorzystać ziemię z doniczek do budowy klombów, rabat kwiatowych czy też zasypywania ubytków w ziemi. Wypróbuj wcześniej metodę, która polega na pasteryzacji gleby, tak by pozbyć się z niej wszystkich szkodliwych elementów. Umieść torby wypełnione ziemią doniczkową na słońcu, wysoka temperatura powinna zniszczyć wszystkie patogeny. Jeśli jednak wiesz, że w doniczce znajdowała się chora, porażona roślina nigdy nie ryzykuj ponownego użycia takiej ziemi.

Jak wykorzystać glebę do ponownej uprawy doniczkowej?

Możesz ponownie wykorzystać starą glebę doniczkową, mieszając ją z nową mieszanką w proporcji 50:50. Nie zapomnij jednak dodać kompostu lub nawozu o spowolnionym działaniu, aby upewnić się, że substancje odżywcze w glebie zapewnią roślinom optymalne warunki rozwoju. Pamiętaj, by dobrze rozkruszyć starą ziemię, ponieważ z czasem może stać się sucha i zbita. Ponadto, należy upewnić się, że w ziemi doniczkowej nie ma żadnych zanieczyszczeń lub insektów.

O czym należy pamiętać przy recyklingu ziemi doniczkowej

Właściwe usuwanie roślin

Łatwiej będzie usunąć rośliny z gleby, jeśli pozwolisz im całkowicie obumrzeć w pojemnikach. Potrząśnij martwymi roślinami, aby usunąć ziemię doniczkową przyklejoną do systemu korzeniowego i wyrzuć rośliny na kompost.

Wysyp ziemię i usuń zanieczyszczenia ręcznie lub przesiewając przez sito. Następnie możesz dodać do starej ziemi doniczkowej mech torfowy, torf perlitowy i kompost, aby przywrócić jej składniki odżywcze i strukturę. Przed wyprażeniem gleby należy ją dokładnie wymieszać, obserwując jej wygląda tak, aby móc pozbyć się czynników chorobotwórczych.

Wypiekanie gleby

Umieść glebę na blasze do pieczenia i przykryj folią aluminiową, wypiekaj ją przez pół godziny. Powinno to zabić patogeny i inne szkodliwe organizmy pozostałe w glebie. Należy uważać, aby nie nagrzać ziemi zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju toksyn pochodzenia roślinnego.

Przechowywanie

Ostudź glebę i zbadaj jej odczyn, aby poznać poziom pH. Jeśli chcesz zmienić poziom pH, możesz uzupełnić braki stosują odpowiednie nawozy, tak aby był idealny dla Twoich roślin. Następnie umieść glebę w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku i odstaw do przechowania w chłodne, suche miejsce.

Podsumowanie

Jeśli wcześniej w twojej ziemi doniczkowej znajdowała się chora roślina, glebę taką musisz koniecznie wyrzucić. W przeciwnym razie ryzykujesz rozprzestrzenianie się chorób. Jeśli jednak masz pewność, że nie jest ona siedliskiem czynników chorobotwórczych, można z powodzeniem wykorzystać ją ponownie. Wystarczy jedynie pasteryzować ją na słońcu i przechowywać zimą w bezpiecznych warunkach, tak by ponownie wykorzystać ją na wiosnę.

Przed użyciem starej ziemi doniczkowej, pamiętaj także o odpowiednim uzupełnieniu wszystkich jej składników odżywczych. Zabiegi takie jak: dodanie objętości, mikroorganizmów i minerałów, sprawią, że ziemia nadal będzie dobra dla wzrostu i zdrowia roślin.

 

Jak utylizować ziemię doniczkową w najlepszy sposób?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać róże? Przewodnik w 3 prostych krokach

Róże cieszą niesłabnącą popularnością od wieków, towarzysząc człowiekowi od przeszło 5 tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, aby…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ukorzenić sadzonki pelargonii?

Istnieje kilka prostych kroków do zapoznania, jeśli chcesz z sukcesem rozmnożyć pelargonie z sadzonek. Pelargonie są to bowiem rośliny, z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej