Jak pielęgnować poinsettię?: przewodnik w 8 krokach | KrosAgro

Jak szczypać poinsettię: przewodnik w 8 krokach | KrosAgro 1

Chcesz wiedzieć, jak pielęgnować poinsecję? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co przychodzi Ci na myśl, gdy widzisz gwiazdy betlejemskie? Prawdopodobnie nie wiedziałeś, jak się nazywają, ale gdy zobaczysz gwiazdy betlejemskie, od razu przypomnisz sobie o okresie świątecznym.

Przewodnik krok po kroku, jak pielęgnować poinsecję

Możesz je zobaczyć wszędzie podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale jeśli chcesz zachować poinsecje zdrowe przez cały rok, musisz wiedzieć, jak je pielęgnować, kontrolować warunki glebowe, wodne i temperaturowe.

Oto przewodnik krok po kroku, jak pielęgnować poinsecje:

Krok 1: Załóż rękawiczki

Poinsecje wytwarzają sok, który może podrażniać skórę. Ten biały sok nie jest trujący, ale może powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza jeśli masz alergię na lateks. Podczas obchodzenia się z gwiazdami betlejemskimi należy nosić rękawiczki.

Jeśli sok dostanie się na skórę, natychmiast spłucz go mydłem i wodą. Sok może również uszkodzić twoją poinsecję, jeśli pozostawisz ją na liściach i łodygach zbyt długo. Pamiętaj, aby zetrzeć sok z rośliny wilgotną szmatką.

Krok 2: Wytnij martwe liście

Usuń martwe liście za pomocą nożyc ogrodniczych od lutego do marca. Odetnij wszelkie suche, przebarwione lub opadające liście, przecinając je na łodydze pod kątem 45 stopni poniżej liścia.

Uważaj, aby nie odciąć zdrowych liści. Pamiętaj, że może być konieczne zdezynfekowanie nożyc przed obcięciem liści, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i chorób.

Krok # 3: Przytnij łodygi

Łodygi powinny mieć około sześciu cali długości, więc następnym krokiem jest przycięcie łodyg. Poinsecje mogą wyrosnąć na duży krzew. Jeśli chcesz, aby były małe, musisz przyciąć łodygi.

Po wykonaniu kroku 2 – usunięcia martwych liści łatwiej jest przyciąć łodygi. Możesz użyć łodyg do rozmnażania nowych gwiazd betlejemskich, zanurzając je w hormonie ukorzeniającym, a następnie sadząc w glebie. Jeśli wolisz większe rośliny, możesz zostawić łodygi dłuższe (około ośmiu cali) od krawędzi pojemnika lub gleby.

Krok # 4: Często przycinaj gwiazdy betlejemskie

Twoje poinsecje będą nadal rosły po przycięciu łodyg. Będziesz musiał je często przycinać, aby zachować idealny rozmiar.

Sprawdzaj je przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli już wyrosły, przyciąć łodygi z powrotem do pożądanej długości, a powinieneś otrzymać trzy do czterech nowych liści. Idealnie byłoby, gdyby twoje rośliny poinsecji były zaokrąglone i miały gęsty wzrost. Pielęgnowanie małych pędów zachęca do zdrowego i obfitego wzrostu liści.

Krok 5: przestań przycinać do listopada

Od końca jesieni do początku zimy zauważysz, że Twoje gwiazdy betlejemskie zaczną kwitnąć i zmieniać kolor. Do tego czasu przestań przycinać rośliny, aby zachęcić do maksymalnego wzrostu liści.

Dodatkowa wskazówka

Poinsecje mogą przetrwać letnie upały w większości części Polski, ale temperatury w nocy powinny przekraczać 50 stopni F.

Znajdź słoneczne miejsce w ogrodzie lub przy oknie w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi od 60 do 70 stopni F. Pod koniec sezonu jesiennego rośliny powinny pozostawać w całkowitej ciemności przez 12 do 14 godzin na dobę, aby zachęcić do kwitnienia zimą.

Regularnie sprawdzaj glebę i podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy jest sucha. Podlewaj poinsecje głęboko, aż woda spłynie z otworów i wylej wodę, która gromadzi się na dnie spodka rośliny, aby uniknąć gnicia korzeni.

Ostrzeżenie

Gwiazdy betlejemskie są bardzo wrażliwe na światło i nie zakwitną nawet pod wpływem niewielkiej ilości światła. Pamiętaj, aby nie wystawiać ich na działanie latarni ulicznych ani światła, które przedostaje się do obszaru, w którym posadziłeś swoje gwiazdy betlejemskie, ponieważ nawet odrobina światła może uniemożliwić ich kwitnienie.

Dlaczego warto sadzić gwiazdy betlejemskie w mini szklarni?

Istnieje kilka powodów, dla których warto sadzić gwiazdy betlejemskie w mini szklarni. Tutaj są niektóre z nich:

Zapobiegaj niszczeniu roślin przez szkodniki i choroby

Poinsecje są podatne na choroby liści, takie jak szara pleśń, mączniak prawdziwy i inne. Mogą również powstawać choroby korzeni, takie jak zgnilizna korzeni Pythium i Rhizoctonia.

Pozostawione bez opieki owady, takie jak mączliki, wełnowce, wciornastki i roztocza mogą zaatakować twoje rośliny. Hodowanie gwiazd betlejemskich w zamkniętej przestrzeni i regularne ich monitorowanie zmniejsza ryzyko przyciągania chorób i szkodników.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Mini szklarnie skutecznie chronią rośliny przed złą pogodą. Ulewny deszcz, mróz i ekstremalne warunki pogodowe mogą bardzo uszkodzić twoje rośliny.

Umieszczenie ich w szklarni chroni rośliny przed nieprzewidywalną pogodą. Gdy pogoda się poprawi, możesz przeszczepić je na zewnątrz.

Ostatnie myśli o tym, jak pielęgnować poinsecję

Jak więc pielęgnować poinsecję? Gwiazdy betlejemskie są podstawą w okresie świątecznym. Przycinanie sprzyja bujnemu wzrostowi liści, pozwalając cieszyć się pięknymi kwiatami w okresie świątecznym.

Jak szczypać poinsettię: przewodnik w 8 krokach | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak i jaki tunel foliowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tuneli foliowych, więc wybór właściwego może przyprawić o niewielki ból głowy. Postaramy się w prosty…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Wilczomlecz (euphorbia milii) | Uprawa i pielęgnacja korony cierniowej

Wilczomlecz lśniący nazywany także koroną cierniową to pochodzący z wyżynnej części Madagaskaru sukulent, gdzie dorastając do wysokości 2 metrów, służy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie floksa

Floks wiechowaty to wysoka, sięgająca około 120 cm bylina ogrodowa, ma sztywne łodygi, a jej główną ozdobą są urocze drobne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Kroton? Rozmnażanie przez sadzonki i odkłady powietrzne

Codiaeum variegatum to grecka nazwa niezwykłej tropikalnej rośliny, niemającej sobie równych, jeśli chodzi o niezwykłe kształty i wybarwienie liści. W…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej