Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Który tunel foliowy dla początkujących?

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje te mają różną wielkość, od małych po obiekty do uprawy przemysłowej. Wnętrze szklarni wystawionej na działanie promieni słonecznych staje się znacznie cieplejsze niż temperatura poza cieplarnią,  pozwala to chronić jej zawartość w chłodne dni.

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Wiele komercyjnych szklarni lub tuneli foliowych to zaawansowane technologicznie urządzenia do produkcji warzyw, kwiatów lub owoców. Wypełnione są technologią zwiększającą profity z plantacji. Między inny ogrzewanie, system irygacyjny, oświetlenie, itp. Mogą być kontrolowane przez komputer w celu optymalizacji warunków wzrostu roślin.

Co uprawiać w małej szklarni?

Mini szklarnie nie są zaprojektowane do każdego rodzaju upraw. Możliwość produkcji rozsady jest jedną z największych zalet mini-szklarni.  Idealnie sprawdzają się również przydatne, gdy chcesz rozmnażać rośliny. Osłona zatrzymują wilgoć, zwiększając prawdopodobieństwo, że cięcie lub przeszczep zakończy się powodzeniem.

Małe konstrukcje wymagają znacznie więcej uwagi niż standardowa szklarnia, ponieważ ciepło i wysoka wilgotność mogą szybko się nagromadzić. Uważnie monitoruj temperaturę szczególnie jeśli Twoja mini szklarnia znajduje się na zewnątrz. Wilgotność jest korzystna dla wielu roślin, ale może również prowadzić do chorób grzybowych i zgnilizny korzeni. Rośliny do mini-szklarni nie ograniczają się do wyłącznie do lubiących słońce, jednorocznych warzyw. Jeśli stworzysz odpowiedni mikroklimat w swojej mini szklarni, możesz wyhodować prawie wszystko. Rośliny jednoroczne, warzywa i owoce to dopiero początek – w miarę nabierania doświadczenia w kontrolowaniu warunków, warto przeznaczyć tunel foliowy dla storczyków, kaktusów, itp. Twoje wysiłki zostaną nagrodzone wspaniałymi kwiatami, których niewielu hodowców kiedykolwiek doświadczyło.

Co uprawiać w tunelu foliowym podczas lata

Gdy temperatury w lecie rosną, hodowla czegokolwiek w tunelu foliowym może wydawać się trudna Ale przy odpowiedniej wentylacji w rzeczywistości istnieją na to warunki. Jeśli wiele roślin, które lubią ciepło – naprawdę spora grupa. Należy jednak zdecydować, czy sadzić je w pojemnikach – powinny być spore, jeśli wybierzesz tę opcję (co najmniej 2 ′ średnicy dla roślin pomidorów ) – lub czy utworzyć podniesione grządki. Tak czy inaczej, trzeba zapewnić odpowiednią  głębokość gleby i zaplanować codzienne podlewanie. Zarówno wentylatory, jak i otwory wentylacyjne są absolutnie niezbędne, jeśli planujesz uprawiać rośliny w lecie.

  • W rzeczywistości większość członków rodziny psiankowatych,  jak pomidory i papryka, pochodzą z cieplejszych regionów Ameryki Południowej. Będą rosnąć znacznie wydajniej wnętrz foliaka. W związku z czym wielu plantatorów decyduję się na cieplarnie.
  • Bakłażany pochodzą z ciepłego i wilgotnego klimatu Azji Południowo-Wschodniej. Odmiany „Ichiban” lub „Machiaw” – to azjatyckie odmiany, znacznie wydajniejsze niż włoskie odmiany o większych owocach.
  • Cukinia sprawnie rozwijają się w ciepłych warunkach pod osłonami.  Warto wypróbować jedną z odmianą pnących, lokalizując je na jednej ze ścian szklarni. Zioła śródziemnomorskie, takie jak oregano, majeranek i tymianek, pochłaniają ciepło i wymagają mniej wody niż rośliny warzywne. Będą dobry uzupełnianie dla wolnych przestrzeni w cieplarni.

Nie zostawiaj więc swojej szklarni pustej tylko dlatego, że robi się tam gorąco. Wykorzystaj upał i wyhoduj pyszne warzywa!

Jak zorganizować uprawy w tunelu foliowym przed zimą

Szklarnie są zwykle ustawione w linii wschód-zachód. Długi bok skierowany jest na południe, co daje szklarni bezpośrednie nasłonecznienie w miesiącach zimowych. Zimą krótsze niższe rośliny powinny być trzymane po południowej stronie szklarni, a wiszące i wyższe rośliny po północnej stronie.

Jak założyć uprawy pod osłonami

Wybór odpowiedniego dostawcy szklarni to tylko jedna część procesu. Już na samym początku warto kierować się kilkoma wytycznymi i akcesoriami które podajemy poniżej.

  • O ile nie ograniczasz się do uprawy roślin szklarniowych, takich jak pomidory i ogórki, będziesz potrzebować stołu z jednej strony szklarni.
  • Zawieszane półki  są przydatnym miejscem dla sadzonek.
  • Jeśli chcesz siać w szklarni nasiona i zimować delikatne rośliny, będziesz potrzebować źródła prądu dla nagrzewnicy
  • Wentylacja jest niezbędna zarówno na dachu, jak i po bokach; zatrzaśnięte okna lub żaluzje umożliwiają wentylację krzyżową, co pomaga korygować temperaturę podczas upałów
  • Termometr pomoże kontrolować temperaturę.
  • Utwardzona ścieżka w centrum szklarni zapewnia łatwy dostęp do każdej rośliny
  • Wybierając tunel foliowy z rynnami, można zbierać wodę deszczową a następnie ją wykorzystać do podlewania

Kiedy zacząć uprawy pod osłonami?

Przed rozpoczęciem sadzenia należy wykonać wiele prac przygotowawczych. Zdezynfekować półki, stoły, doniczki i tace. Ciepły, wilgotny mikroklimat w tunelu foliowym ​​jest to idealne środowiskiem do rozwoju sadzonek. Jednakże jest to również idealny klimat do rozwoju grzybów, glonów i szkodników. Regulacja wilgotności w szklarni przy odpowiedniej wentylacji jest jednym ze sposobów walki z tymi organizmami chorobotwórczymi przez cały rok.

Przygotowując się do kolejnego sezonu wegetacyjnego, trzeba pamiętać o zdrowiu gleby. Jeśli jesteś producentem, który stale sadzi jedną uprawę bez płodozmianu, plon będzie co raz mniejszy a także bardziej podatny na choroby oraz atak szkodników. Ten sama gatunek sadzony z rok po rok, prowadzi do nagromadzenia patogenów i agrofagów. Można temu zaradzić poprzez płodozmian i traktowanie gleby nawozami organicznymi lub nieorganicznymi w celu uzupełnienia żyzności gleby.

Który tunel foliowy dla początkujących?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chryzantemy w tunelu foliowym?

Chryzantemy to popularne kwiaty cenione za to, że kwitną od jesieni do pierwszych mrozów. Oprócz długiego okresu kwitnienia charakteryzują się…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 sposobów, które pomogą Ci zapobiegać pleśnieniu sadzonek w tunelu

Chcąc z sukcesem uprawiać sadzonki w szklarni lub tunelu, musisz poznać specyfikę tego zajęcia. Hodowla roślin pod osłonami przynosi wiele…

Więcej