Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Jak pielęgnować dzwonki-campanule | Porady od KrosAgro 1

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i ogrody, ma włoski rodowód i kwitnie od maja do października. Istnieje 200 odmian dzwonków, wszystkie mają pędy, ukwiecone efektownymi pastelowymi kwiatami: niebieskimi, białymi, fioletowymi lub różowymi. Na szczęście są łatwe w utrzymaniu  i odporne na większość szkodników i bakterii.

Jeśli planujesz uprawiać kampanule w ogrodzie, oto kilka informacji, o których powinieneś wiedzieć:

Podłoże dla dzwonków

Kampanule najlepiej rosną w lekkiej, przepuszczalnej i dobrze utrzymującej wilgoć glebie o pH od sześciu do ośmiu. Właściwym wyborem podłoża może być ziemia piaszczysto- gliniasta z dużą zawartością wapnia. Ciężkie, gliniaste podłoża nie są dobrym rozwiązaniem dla dzwonków, za to świetnym pomysłem będzie stworzenie mieszanki ziemi doniczkowej i kompostu, zapewni to roślinie dynamiczny wzrost i piękne kwitnienie przez wiele lat.

Jak sadzić dzwonki?

Jeśli chcesz sadzić dzwonki bezpośrednio w ziemi, pamiętaj, aby rozstawić je w odległościach od 30 do  40 cm. Umieść kampanulę w wykopanym w ziemi dołku, tak aby jego korona znajdowała się około 3 cm nad poziomem gleby. Dodaj warstwę ściółki, aby zapobiec rozwojowi chwastów i dodatkowo wspomóc zatrzymywanie wilgoci.

Do sadzenia w pojemnikach można użyć kompostu z dodatkiem piasku i gliny w celu dodatkowego drenażu. Możesz również użyć kryształów zatrzymujących wodę, aby zatrzymać wilgoć podczas gorącej, upalnej pogody.

Przesadzanie kampanuli

Gdy korzenie kampanuli zaczną wyrastać z doniczki, konieczne będzie przesadzenie rośliny. Pamiętaj, aby wybrać doniczkę, która jest o dobrych kilka centymetrów większa od poprzedniej. Jeśli nie ma potrzeby przesadzania, wymieniaj co roku, górną warstwę ziemi z kompostem, na nową, aby dodać do podłoża więcej składników odżywczych.

Podlewanie dzwonków

Dzwonki należy regularnie podlewać, należy jednak dać czas ziemi, aby lekko przeschła. Nadmiar wody może powodować szybkie gnicie korzeni oraz objawiać się ogólnym osłabieniem i brakiem kwitnienia. Najlepszym wyjściem jest wtedy przycięcie rośliny i pozwolenie ziemi przeschnąć. Z kolei brak wody, również wpływa destrukcyjnie na stan dzwonków, jego liście zmieniają kolor i więdną, kwiaty także usychają. Ratunkiem także w tym wypadku będzie przycięcie i częste zraszanie wodą. Podlewanie dzwonków uzależnione jest również od pory roku. Latem możemy nawadniać codziennie i dodatkowo zraszać roślinę, jeżeli temperatura wynosi około 16-18 stopni C wystarczy podlewać co 3 dni. Sposób podlewania również jest istotny, nigdy nie podlewaj rośliny od góry, aby zapobiec zamoczeniu liści i kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie dzwonków jest wczesny poranek, aby pierwsze promienie słońca mogły wysuszyć wilgoć pozostałą na łodygach i liściach.

Stanowisko dla dzwonków

Dzwoneczki najlepiej rosną w dobrze oświetlonym, lekko rozproszonym świetle miejscu, w którym mają utrzymany odpowiedni poziom wilgoci. Mocne bezpośrednie promienie UV mogą poparzyć liście rośliny i przyczynić się do opadania pąków. Najdoskonalszym rozwiązaniem byłoby jasne, słoneczne miejsce, będące jednak lekko ocienione w popołudniowych godzinach. Im lepsze warunki dostępu do rozproszonego światła, tym dzwonki będą bujniej rosły i kwitły, kampanula bowiem bardzo szybko się rozrasta.

Temperatura i wilgotność odpowiednia dla dzwonków

Kampanule preferują ciepłe dni i chłodne noce. Najlepiej rozwijają się w temperaturze około 14-17 stopni C i są dość odporne na chłody, znoszą dobrze wahania temperatury, nawet jeżeli spadnie ona do 8 stopni. Niskie temperatury odpowiadają za ładne wybarwienie kwiatów, mróz jednak jest dla kampanuli zabójczy i należy zawsze pamiętać, aby przenieść roślinę do wnętrza, kiedy zaczną się przymrozki. Wybierając lokalizację, zwróćmy uwagę, czy teren, na którym sadzimy, nie jest podmokły, gdyż w połączeniu z wilgotnym klimatem sprzyjał będzie rozwojowi mączniaka.

Nawóz dla dzwonków

W przypadku dzwonków rosnących na zewnątrz możesz zastosować zbilansowany nawóz  o przedłużonym uwalnianiu, raz na wiosnę, a później w drugiej połowie lata. Nie zapomnij o obfitym podlaniu dzwonków po nawożeniu. Możesz również dwa razy w roku stosować organiczny kompost, zamiast nawozów chemicznych. Dzięki temu Twoje rośliny będą zdrowe i dobrze odżywione bez użycia chemicznych składników, które mogłyby szkodzić środowisku.

Dzwonki uprawiane w domu zasilaj od wiosny do jesieni standardowym nawozem dla roślin kwitnących; zimą nie zasilaj wcale.

Mulczowanie podłoża

Umieść na ziemi około 7 cm organicznej ściółki, takiej jak słoma, kompost, wióry z kory itp., aby roślina miała zapewniona warstwę izolacyjną, zabezpieczającą przed niekorzystnymi warunkami termicznymi. W ten sposób roślina będzie chroniona przed spadkiem temperatur i zbyt mocnym nagrzaniem się podłoża. Warstwa ściółki może zapobiec rozrostowi chwastów, inwazji szkodników i zmniejszać ryzyko erozji gleby. Jednak pamiętaj, aby ściółka umieszczona była z dala od łodygi. Proces rozkładu ściółki wzbogaca podłoże w składniki odżywcze potrzebne roślinie.

Przycinanie dzwonków

Ważną praktyką ogrodnicza w przypadku dzwonków jest usuwanie przekwitniętych, wyblakłych kwiatostanów. Możesz je uszczykiwać bądź przycinać sterylnymi nożycami ogrodniczymi, pobudzi to roślinę do dłuższego i intensywniejszego kwitnienia.

Zimowanie

Jak już wspominaliśmy, dzwonki źle znoszą przymrozki, konieczne jest więc przeniesienie ich do mieszkania lub szklarni. Jeżeli mieszkasz w cieplejszym regionie, możesz z nastaniem jesieni, przyciąć dzwonki na wysokość około 6 cm i zabezpieczyć je przed chłodem grubą warstwą ściółki.

Rozmnażanie dzwonków

Dobrą metodą jest podział dojrzałych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy. Na wiosnę, ostrożnie wykop dzwonki z ziemi, zachowując sporą odległość od podstawy rośliny, aby nie uszkodzić jej korzeni. Po odkopaniu kępy możesz ją podzielić  na części, których ilość uzależniona jest od wielkości twoich roślin. Jeśli korzenie są sklejone ze sobą, możesz użyć noża, aby je rozdzielić. Podczas przesadzania posadź je na tej samej głębokości.

Możesz również zastosować inną metodę, mianowicie rozmnażanie przez ukorzenienie sadzonek pędowych. Pamiętaj, by zawsze pobierać do tego najdłuższe pędy.

Dlaczego warto uprawiać kampanule w szklarni hobbystycznej?

Czy rozważałeś uprawianie swoich dzwonków w szklarni hobbystycznej? Chociaż tak piękne kwiaty, powinny cieszyć wzrok jak największej liczby osób, uprawa roślin w szklarni hobbystycznej ma wiele zalet; oto niektóre z nich:

Ochrona dzwonków przed inwazją szkodników

Dzwonki niestety atakowane są przez przędziorki, mszyce i ślimaki. Monitoruj stan swoich roślin, zwracając uwagę na żółknące liście i deformacje wzrostu, jest to bowiem najczęstszy objaw inwazji mszyc. Musisz użyć wtedy środka owadobójczego do opryskania rośliny. Ślady śluzu oraz wygryzione w liściach dziury to ślady po ślimakach.

Możesz izolować swoje rośliny przed szkodnikami i nie narażać ich na wyżej opisane sytuacje. Szklarnia hobbystyczna zapewni roślinom bezpieczne, zamknięte środowisko, w którym ryzyko inwazji szkodników jest zminimalizowane praktycznie do zera.

Zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi

Szklarnie typu hobbystycznego są również skuteczną  ochroną przed złymi warunkami pogodowymi, takimi jak mróz, ulewny deszcz, silny wiatr i nie tylko. Uprawianie roślin w zamkniętym środowisku  gwarantuje, że rosną w dostosowanym specjalnie dla ich potrzeb klimacie. Gdy pogoda  na to pozwoli, możesz przecież z powrotem przenieść rośliny na zewnątrz.

Wniosek: jak dbać o dzwonki

Stosowanie się do wskazówek dotyczących tego jak, dbać o dzwonki, gwarantuje, że przez cały rok będą pięknie i zdrowo kwitnąć. To tylko kilka prostych kroków, a sukces w postaci pięknych ukwieconych pastelowymi kwiatuszkami rabatek i skalniaków, jest za to wprost spektakularny!

Jak pielęgnować dzwonki-campanule | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Tunele hodowlane dla owiec

Metod na hodowlę owiec jest tylko samo co ich odmian. Hodowców można podzielić na takich, którzy trzymają zwierzęta na zewnątrz…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Tunele foliowe

Deszczówka w uprawach pod osłonami

Deszczówka w uprawach pod osłonami to jeden z najcenniejszych surowców w tunelu foliowym. Woda pozyskiwana w ten sposób pozwala na…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej