Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i ogrody, ma włoski rodowód i kwitnie od maja do października. Istnieje 200 odmian dzwonków, wszystkie mają pędy, ukwiecone efektownymi pastelowymi kwiatami: niebieskimi, białymi, fioletowymi lub różowymi. Na szczęście są łatwe w utrzymaniu i odporne na większość szkodników i bakterii.
Jeśli planujesz uprawiać kampanule w ogrodzie, oto kilka informacji, o których powinieneś wiedzieć:
Spis treści
Podłoże dla dzwonków
Kampanule najlepiej rosną w lekkiej, przepuszczalnej i dobrze utrzymującej wilgoć glebie o pH od sześciu do ośmiu. Właściwym wyborem podłoża może być ziemia piaszczysto- gliniasta z dużą zawartością wapnia. Ciężkie, gliniaste podłoża nie są dobrym rozwiązaniem dla dzwonków, za to świetnym pomysłem będzie stworzenie mieszanki ziemi doniczkowej i kompostu, zapewni to roślinie dynamiczny wzrost i piękne kwitnienie przez wiele lat.
Jak sadzić dzwonki?
Jeśli chcesz sadzić dzwonki bezpośrednio w ziemi, pamiętaj, aby rozstawić je w odległościach od 30 do 40 cm. Umieść kampanulę w wykopanym w ziemi dołku, tak aby jego korona znajdowała się około 3 cm nad poziomem gleby. Dodaj warstwę ściółki, aby zapobiec rozwojowi chwastów i dodatkowo wspomóc zatrzymywanie wilgoci.
Do sadzenia w pojemnikach można użyć kompostu z dodatkiem piasku i gliny w celu dodatkowego drenażu. Możesz również użyć kryształów zatrzymujących wodę, aby zatrzymać wilgoć podczas gorącej, upalnej pogody.
Przesadzanie kampanuli
Gdy korzenie kampanuli zaczną wyrastać z doniczki, konieczne będzie przesadzenie rośliny. Pamiętaj, aby wybrać doniczkę, która jest o dobrych kilka centymetrów większa od poprzedniej. Jeśli nie ma potrzeby przesadzania, wymieniaj co roku, górną warstwę ziemi z kompostem, na nową, aby dodać do podłoża więcej składników odżywczych.
Podlewanie dzwonków
Dzwonki należy regularnie podlewać, należy jednak dać czas ziemi, aby lekko przeschła. Nadmiar wody może powodować szybkie gnicie korzeni oraz objawiać się ogólnym osłabieniem i brakiem kwitnienia. Najlepszym wyjściem jest wtedy przycięcie rośliny i pozwolenie ziemi przeschnąć. Z kolei brak wody, również wpływa destrukcyjnie na stan dzwonków, jego liście zmieniają kolor i więdną, kwiaty także usychają. Ratunkiem także w tym wypadku będzie przycięcie i częste zraszanie wodą. Podlewanie dzwonków uzależnione jest również od pory roku. Latem możemy nawadniać codziennie i dodatkowo zraszać roślinę, jeżeli temperatura wynosi około 16-18 stopni C wystarczy podlewać co 3 dni. Sposób podlewania również jest istotny, nigdy nie podlewaj rośliny od góry, aby zapobiec zamoczeniu liści i kwiatów. Najlepszą porą na podlewanie dzwonków jest wczesny poranek, aby pierwsze promienie słońca mogły wysuszyć wilgoć pozostałą na łodygach i liściach.
Stanowisko dla dzwonków
Dzwoneczki najlepiej rosną w dobrze oświetlonym, lekko rozproszonym świetle miejscu, w którym mają utrzymany odpowiedni poziom wilgoci. Mocne bezpośrednie promienie UV mogą poparzyć liście rośliny i przyczynić się do opadania pąków. Najdoskonalszym rozwiązaniem byłoby jasne, słoneczne miejsce, będące jednak lekko ocienione w popołudniowych godzinach. Im lepsze warunki dostępu do rozproszonego światła, tym dzwonki będą bujniej rosły i kwitły, kampanula bowiem bardzo szybko się rozrasta.
Temperatura i wilgotność odpowiednia dla dzwonków
Kampanule preferują ciepłe dni i chłodne noce. Najlepiej rozwijają się w temperaturze około 14-17 stopni C i są dość odporne na chłody, znoszą dobrze wahania temperatury, nawet jeżeli spadnie ona do 8 stopni. Niskie temperatury odpowiadają za ładne wybarwienie kwiatów, mróz jednak jest dla kampanuli zabójczy i należy zawsze pamiętać, aby przenieść roślinę do wnętrza, kiedy zaczną się przymrozki. Wybierając lokalizację, zwróćmy uwagę, czy teren, na którym sadzimy, nie jest podmokły, gdyż w połączeniu z wilgotnym klimatem sprzyjał będzie rozwojowi mączniaka.
Nawóz dla dzwonków
W przypadku dzwonków rosnących na zewnątrz możesz zastosować zbilansowany nawóz o przedłużonym uwalnianiu, raz na wiosnę, a później w drugiej połowie lata. Nie zapomnij o obfitym podlaniu dzwonków po nawożeniu. Możesz również dwa razy w roku stosować organiczny kompost, zamiast nawozów chemicznych. Dzięki temu Twoje rośliny będą zdrowe i dobrze odżywione bez użycia chemicznych składników, które mogłyby szkodzić środowisku.
Dzwonki uprawiane w domu zasilaj od wiosny do jesieni standardowym nawozem dla roślin kwitnących; zimą nie zasilaj wcale.
Mulczowanie podłoża
Umieść na ziemi około 7 cm organicznej ściółki, takiej jak słoma, kompost, wióry z kory itp., aby roślina miała zapewniona warstwę izolacyjną, zabezpieczającą przed niekorzystnymi warunkami termicznymi. W ten sposób roślina będzie chroniona przed spadkiem temperatur i zbyt mocnym nagrzaniem się podłoża. Warstwa ściółki może zapobiec rozrostowi chwastów, inwazji szkodników i zmniejszać ryzyko erozji gleby. Jednak pamiętaj, aby ściółka umieszczona była z dala od łodygi. Proces rozkładu ściółki wzbogaca podłoże w składniki odżywcze potrzebne roślinie.
Przycinanie dzwonków
Ważną praktyką ogrodnicza w przypadku dzwonków jest usuwanie przekwitniętych, wyblakłych kwiatostanów. Możesz je uszczykiwać bądź przycinać sterylnymi nożycami ogrodniczymi, pobudzi to roślinę do dłuższego i intensywniejszego kwitnienia.
Zimowanie
Jak już wspominaliśmy, dzwonki źle znoszą przymrozki, konieczne jest więc przeniesienie ich do mieszkania lub szklarni. Jeżeli mieszkasz w cieplejszym regionie, możesz z nastaniem jesieni, przyciąć dzwonki na wysokość około 6 cm i zabezpieczyć je przed chłodem grubą warstwą ściółki.
Rozmnażanie dzwonków
Dobrą metodą jest podział dojrzałych, dobrze rozrośniętych egzemplarzy. Na wiosnę, ostrożnie wykop dzwonki z ziemi, zachowując sporą odległość od podstawy rośliny, aby nie uszkodzić jej korzeni. Po odkopaniu kępy możesz ją podzielić na części, których ilość uzależniona jest od wielkości twoich roślin. Jeśli korzenie są sklejone ze sobą, możesz użyć noża, aby je rozdzielić. Podczas przesadzania posadź je na tej samej głębokości.
Możesz również zastosować inną metodę, mianowicie rozmnażanie przez ukorzenienie sadzonek pędowych. Pamiętaj, by zawsze pobierać do tego najdłuższe pędy.
Dlaczego warto uprawiać kampanule w szklarni hobbystycznej?
Czy rozważałeś uprawianie swoich dzwonków w szklarni hobbystycznej? Chociaż tak piękne kwiaty, powinny cieszyć wzrok jak największej liczby osób, uprawa roślin w szklarni hobbystycznej ma wiele zalet; oto niektóre z nich:
Ochrona dzwonków przed inwazją szkodników
Dzwonki niestety atakowane są przez przędziorki, mszyce i ślimaki. Monitoruj stan swoich roślin, zwracając uwagę na żółknące liście i deformacje wzrostu, jest to bowiem najczęstszy objaw inwazji mszyc. Musisz użyć wtedy środka owadobójczego do opryskania rośliny. Ślady śluzu oraz wygryzione w liściach dziury to ślady po ślimakach.
Możesz izolować swoje rośliny przed szkodnikami i nie narażać ich na wyżej opisane sytuacje. Szklarnia hobbystyczna zapewni roślinom bezpieczne, zamknięte środowisko, w którym ryzyko inwazji szkodników jest zminimalizowane praktycznie do zera.
Zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi
Szklarnie typu hobbystycznego są również skuteczną ochroną przed złymi warunkami pogodowymi, takimi jak mróz, ulewny deszcz, silny wiatr i nie tylko. Uprawianie roślin w zamkniętym środowisku gwarantuje, że rosną w dostosowanym specjalnie dla ich potrzeb klimacie. Gdy pogoda na to pozwoli, możesz przecież z powrotem przenieść rośliny na zewnątrz.
Wniosek: jak dbać o dzwonki
Stosowanie się do wskazówek dotyczących tego jak, dbać o dzwonki, gwarantuje, że przez cały rok będą pięknie i zdrowo kwitnąć. To tylko kilka prostych kroków, a sukces w postaci pięknych ukwieconych pastelowymi kwiatuszkami rabatek i skalniaków, jest za to wprost spektakularny!