Przesadzanie sadzonek do tunelu jest procesem niezbędnym do optymalnego wzrostu roślin. Odpowiednie warunki pozwalają roślinom w pełni uformować się, zapewniając prawidłowy rozwój na każdym etapie wzrostu. Proces przesadzania nie jest skomplikowany, ale należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak prawidłowo przesadzać i pielęgnować rośliny.
Spis treści
Wysiewanie w szklarni
Podczas siewu zwykle do gleby wkłada się dużo nasion. Wielu uważa, że będzie to najskuteczniejsze. Jednak nie jest to prawda, ponieważ kiedy rośliny wykiełkują, będą zbyt blisko siebie. Takie stłoczenie spowoduje, że rośliny będą się wzajemnie tłumić, konkurując o światło, makro i mikroelementy. Aby uniknąć tego efektu, należy je porozsadzać.
Uprawa sadzonek pod osłonami
Sadzonki to młode rośliny, które można uprawiać w pomieszczeniu, mnożarce lub w propagatorze. Warunki, które zapewnią, prowadzą do szybszego wzrostu, są efektywne, dzięki nim uzyskasz większe plony. Nie musisz przesadzać roślin do szklarni, możesz wybrać inne rozwiązanie, jakim jest tunel. Przesadzanie do tunelu zawodowego lub rekreacyjnego, ma ten dodatkowy plus, że jest w porównaniu z uprawą szklarniową bardzo ekonomiczna. Zmniejszysz w ten sposób wydatki i sporo zaoszczędzisz. W przypadku gatunków ciepłolubnych wymagających dłuższego czasu dojrzewania prawdopodobieństwo ich uszkodzenia przez niskie temperatury lub gwałtowne zjawiska atmosferyczne jest duże. Można tego uniknąć, zapewniając roślinom bezpieczne, stabilne środowisko, umieszczając je w szklarni.
Przenoszenie roślin
Gdy tylko rośliny wykiełkują i pojawią się na nich pierwsze listki (zwykle między 2 a 4 tygodniem od wysiewu), są gotowe do przesadzenia. Nie opóźniaj tego procesu, przygotuj miejsce, w którym będą rosły rośliny. Przydadzą ci się biodegradowalne doniczki z włókna kokosowego, łopata ogrodowa i sadzarka. Najpierw za pomocą pikownika wykonaj zagłębienie w ziemi. Nie zapomnij, że należy przesadzać roślinę do tak głębokiego otworu, by wystawał tylko jej wierzchołek. Następnie należy ostrożnie usunąć ziemię z korzeni, zrób to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Ostatnim etapem jest umieszczenie sadzonek w doniczkach i wyniesienie ich do bezpiecznego miejsca na przykład do minitunelu.
Hartowanie sadzonek
Rośliny mogą pod osłonami szybko się rozwijać, oczywiście musimy im zapewnić wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Jeśli ogrodnik zdecyduje się umieścić je w większej szklarni, musi najpierw je zahartować. Proces ten będzie zależał od zdolności sadzonek do radzenia sobie z warunkami zewnętrznymi. Na dwa tygodnie przed przeniesieniem ich do nowego miejsca, częstotliwość podlewania i temperaturę można zmniejszyć, otwierając mini-tunel lub zwiększając boczną wentylację. Jeżeli dzień po dniu rośliny będą musiały przystosować się do takich warunków, wzmocnią się i uodpornią.
Rośliny w tunelu
Ostateczną lokalizacją będzie tunel ogrodowy lub nieosłonięty pobliski teren. Dobrze jest zaplanować płodozmian oraz związaną z nim uprawę, pamiętając o częstej wentylacji i nawożeniu. Warto zadać sobie jednak trochę trudu, aby mieć spiżarnię wypełnioną, własnymi, pysznymi owocami i warzywami.