Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym

Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym | KrosAgro

Przesadzanie sadzonek do tunelu jest procesem niezbędnym do optymalnego wzrostu roślin. Odpowiednie warunki pozwalają roślinom w pełni uformować się, zapewniając prawidłowy rozwój na każdym etapie wzrostu. Proces przesadzania nie jest skomplikowany, ale należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak prawidłowo przesadzać i pielęgnować rośliny.

Wysiewanie w szklarni 

Podczas siewu zwykle do gleby wkłada się dużo nasion. Wielu uważa, że ​​będzie to najskuteczniejsze. Jednak nie jest to prawda, ponieważ kiedy rośliny wykiełkują, będą zbyt blisko siebie. Takie stłoczenie spowoduje, że rośliny będą się wzajemnie tłumić, konkurując o światło, makro i mikroelementy. Aby uniknąć tego efektu, należy je porozsadzać.

Uprawa sadzonek pod osłonami

Sadzonki to  młode rośliny, które można uprawiać w pomieszczeniu, mnożarce lub w propagatorze. Warunki, które zapewnią, prowadzą do szybszego wzrostu, są efektywne, dzięki nim uzyskasz większe plony. Nie musisz przesadzać roślin do szklarni, możesz wybrać inne rozwiązanie, jakim jest tunel. Przesadzanie do tunelu zawodowego lub rekreacyjnego, ma ten dodatkowy plus, że jest w porównaniu z uprawą szklarniową bardzo ekonomiczna. Zmniejszysz w ten sposób wydatki i sporo zaoszczędzisz. W przypadku gatunków ciepłolubnych wymagających dłuższego czasu dojrzewania prawdopodobieństwo ich uszkodzenia przez niskie temperatury lub gwałtowne zjawiska atmosferyczne jest duże. Można tego uniknąć, zapewniając roślinom bezpieczne, stabilne środowisko, umieszczając je w szklarni.

Przenoszenie roślin

Gdy tylko rośliny wykiełkują i pojawią się na nich pierwsze listki (zwykle między 2 a 4 tygodniem od wysiewu), są gotowe do przesadzenia. Nie opóźniaj tego procesu, przygotuj miejsce, w którym będą rosły rośliny. Przydadzą ci się biodegradowalne doniczki z włókna kokosowego, łopata ogrodowa i sadzarka. Najpierw za pomocą pikownika wykonaj zagłębienie w ziemi. Nie zapomnij, że należy przesadzać roślinę do tak głębokiego otworu, by wystawał tylko jej wierzchołek. Następnie należy ostrożnie usunąć ziemię z korzeni, zrób to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Ostatnim etapem jest umieszczenie sadzonek w doniczkach i wyniesienie ich do bezpiecznego miejsca na przykład do minitunelu.

Hartowanie sadzonek

Rośliny mogą pod osłonami szybko się rozwijać, oczywiście musimy im zapewnić wszystkie niezbędne makro i mikroelementy. Jeśli ogrodnik zdecyduje się umieścić je w większej szklarni, musi najpierw je zahartować. Proces ten będzie zależał od zdolności sadzonek do radzenia sobie z warunkami zewnętrznymi. Na dwa tygodnie przed przeniesieniem ich do nowego miejsca, częstotliwość podlewania i temperaturę można zmniejszyć, otwierając mini-tunel lub zwiększając boczną wentylację. Jeżeli dzień po dniu rośliny będą musiały przystosować się do takich warunków, wzmocnią się i uodpornią.

Rośliny w tunelu

Ostateczną lokalizacją będzie tunel ogrodowy lub nieosłonięty pobliski teren. Dobrze jest zaplanować płodozmian oraz związaną z nim uprawę, pamiętając o częstej wentylacji i nawożeniu. Warto zadać sobie jednak trochę trudu, aby mieć spiżarnię wypełnioną, własnymi, pysznymi owocami i warzywami.

Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać hibiskusa z nasion? Pielęgnacja i uprawa ketmii syryjskiej

Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać niecierpka? Uprawa i pielęgnacja niecierpków

Niecierpek to niezwykle efektowna roślina kwitnąca pochodząca z terenów Indii oraz Afryki, która swą nazwę zawdzięcza pewnej rzadko spotykanej właściwości….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Konstrukcje stalowe z kratownicą

Konstrukcje stalowe z wyposaża się w kratownicę, aby ustabilizować i wzmocnić strukturę, aby jeszcze lepiej znosiła warunki atmosferyczne na nią…

Więcej