Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Jak długo wytrzymują nieobsadzone cebulki tulipanów

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je wykorzystać? Jeżeli zastanawiasz się, czy cebulki przetrwają do kolejnego sezonu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Tulipany to najbardziej popularne z kwiatów cebulowatych, będące prawdziwym symbolem wiosny i budzącej się ze snu zimowego przyrody. Ich historia sięga dziesiątego wieku naszej ery, a prawdziwy rozkwit tulipanowego szaleństwa miał miejsce w 16 wieku w Niderlandach. Cebulki rzadko spotykanych odmian tulipanów osiągały wtedy astronomiczne ceny. Po dziś dzień Holandia kojarzona jest z tymi pięknymi i bardzo odpornymi roślinami.

Czy można odkopać cebulki tulipanów?

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy można nie odkopywać cebulek tulipanów i gdy kwiaty przekwitną pozostawić je po prostu w ziemi. Otóż można, trzeba się jednak liczyć z konsekwencjami, cebulki będąc w ziemi, narażone są na infekcje grzybicze oraz niekorzystne warunki glebowe, zwłaszcza latem. W kolejnym sezonie prawdopodobnie zakwitną, ale będą drobniejsze i mniej efektowne. Jedyną odmianą, której nie wykopujemy i nie ma to wpływu na jej kwitnienie, są tulipany botaniczne.

Kwiaty cebulowe mają swoją specyfikę, w cebulce zaklęty jest życiowy potencjał rośliny, aby go jednak wydobyć, musisz we właściwym czasie zasadzić cebulkę, właściwy czas, w przypadku tego typu roślin gra najistotniejszą rolę.

A co się stanie, jeżeli zapomnisz umieścić w ziemi swoje cebulki, i zastanawiasz się w kolejnym sezonie czy wyrosną z nich piękne zdrowe kwiaty? Mamy dla Ciebie krótką odpowiedź: cebulki tulipanów przeważnie wytrzymują około roku i więc jeśli posadzisz je później, mogą nie kwitnąć tak, jak powinny. Jednak to, jak długo mogą zachować wysoką jakość i potencjał, zależy w dużej mierze od warunków przechowywania.

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Cebulki różnią się od nasion; nie mają nieokreślonego okresu przydatności do wykorzystania, więc sadzisz je od razu, kiedy nadchodzi właściwa pora. Z nasionami sprawa ma się zupełnie inaczej, możesz długo je przechowywać i nie martwić się, że się zepsują, nawet zapomniana i odnaleziona poniewczasie torebka z nasionami, nie rodzi tylu wątpliwości co do przydatności produktu, co właśnie skromna cebulka. Jest z nią z pewnością więcej zamieszania, trzeba bowiem odpowiednio ją przechowywać, aby nie straciła na jakości.

Jak długo wytrzymają cebulki tulipanów, zależy od tego, w jaki sposób je przechowujesz. Ważne jest, aby przechowywać je w odpowiedniej temperaturze, w ciemnym, suchym miejscu. Pomimo wyglądu, pamiętajmy, że cebulka to żywy organizm pełen wielu składników odżywczych, zaklęte jest w nich życie, należy więc o nie dbać na równi z innymi roślinami.

Jak sprawdzić, czy możemy wykorzystać cebulki?

Jeśli natrafiłeś na stare cebulki tulipanów, możesz się zastanawiać, czy jeszcze coś z nich wyrośnie. Przyjrzyj się im dobrze i oceń, w jakim są stanie, ponieważ pewne symptomy świadczą o tym, że cebulki mogły się popsuć:

Sprawdź, czy na cebulce nie ma śladów pleśni

Powąchaj czy cebulka ma nieprzyjemny zapach

 Ściśnij cebulkę

Delikatnie ściśnij cebulkę. Jeśli marszczy się, jest miękka i pozbawiona jędrności oznacza to, że nie ma sensu jej sadzić.

 Przetnij cebulkę

Rozcięcie cebulki to świetny sposób, aby sprawdzić, czy nadaje się do sadzenia, czy nie. Weź jedną z cebulek i przetnij ją na pół, aby zobaczyć, co jest w środku. Jeśli cebulka jest w środku zbrązowiała i wykazuje oznaki zgnilizny, musisz niestety wyrzucić całą magazynowaną partię.

 Sprawdź, czy cebulki unoszą się na wodzie

Napełnij wiadro wodą i wrzuć cebulki tulipanów do środka. Jeśli unoszą się, oznacza to, że cebulki zgniły i najlepiej je wyrzucić.

Jak prawidłowo przechowywać cebulki tulipanów

Teraz, gdy wiesz już, jak sprawdzić, czy cebulki się nie popsuły, następnym i najlepszym krokiem, jest zdobycie garści informacji, jak je prawidłowo przechowywać, aby nie mieć wątpliwości co do ich stanu.

Cebulki tulipanów należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, z dala od światła słonecznego. Dobre do zmagazynowania cebulek, są skrzynie wypełnione piachem. Prostszym, ale równie skutecznym rozwiązaniem, będzie umieszczenie cebulek w tekturowym pudełku i poprzekładanie ich warstwami gazet. Takie metody przechowania cebulek w pojemnikach, pomagają regulować temperaturę i zapewniają suche i wyizolowane od światła słonecznego warunki.

Garaże i piwnice to najlepsze miejsca do przechowania cebulek. W ten sposób będą miały zagwarantowany chłód, ale nie będą narażone na mróz i zamarznięcie, idealna temperatura dla cebulek to około 4 stopni C. Niska temperatura przechowania jest, gwarancją tego, że w nienaruszonym stanie dotrwają do wiosny.

Dlaczego warto sadzić cebulki tulipanów w szklarni lub tunelu?

Jeżeli poznałeś już wszystkie metody rozpoznawania uszkodzonych cebulek oraz warunków, w których powinieneś je magazynować, pora by przedstawić Ci wszystkie zalety uprawy tulipanów w mini szklarniach lub tunelach hobbystycznych. Oto kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć taką możliwość:

Ochrona przed szkodnikami, które uszkadzają cebulki tulipanów

Mszyce, wciornastki, muchy cebulowe, roztocza i inne szkodliwe owady mogą uszkodzić cebulki tulipanów. Regularnie sprawdzaj cebulki pod kątem żerowania na nich szkodników i stosuj środki zapobiegawcze, aby zapewnić roślinom odpowiednią ochronę przed szkodnikami. Dobrym rozwiązaniem, które obniża ryzyko przyciągania szkodników, jest magazynowanie cebulek w mini-szklarni lub tunelu hobbystycznym.

Możliwość sterowania środowiskiem

Za pomocą systemów ogrzewania lub chłodzenia, wentylacji i regulacji oświetlenia możesz dowolnie sterować klimatem wewnątrz szklarni, dostosowując go do określonych potrzeb i wymagań Twoich roślin. W ten oto sposób będziesz mógł sadzić i zbierać tulipany o każdej porze roku.

Ochrona przed złą pogodą

Cebulki tulipanów są delikatne. Wystawione na działanie ulewnych deszczy, silnych wiatrów i nadmiernych upałów, mogą stracić na jakości i kwiaty, które z nich wyrosną, mogą mieć zahamowany wzrost i mieć zdrobniałe pąki. W najgorszym wypadku cebulki mogą ulec całkowitemu zniszczeniu i w ogóle nie wykiełkować. Sadzenie cebulek w szklarni gwarantuje, że Twoje kwiaty urosną zdrowe i pełne wigoru, dzięki temu, że nie będą narażone na nieprzewidywalną pogodę i nagłe zjawiska atmosferyczne. Gdy aura się ustabilizuje, możesz przecież przesadzić tulipany do ogrodu.

Wniosek: jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Jak długo przetrwają niezasadzone cebulki tulipanów? Jeśli przechowujesz je prawidłowo, cebulki tulipanów mogą wytrzymać nawet rok. Nie oznacza to jednak, że należy je przechowywać przez 12 miesięcy. Jeśli pora roku jest odpowiednia, najlepiej sadzić cebulki od razu. Im dłużej czekasz, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju zgnilizny i innych problemów, które mogą przesądzać o ich bezużyteczności.

Jak długo wytrzymują nieobsadzone cebulki tulipanów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Bez kategorii

Uprawy w zimie pod osłonami

Uprawy w zimie pod osłonami to całkiem realna możliwość nie tylko dla ogromnych plantatorów, ale i hobbystycznych ogrodników. Całoroczne hodowla…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić aby papryka zdrowo rosła?

Co zrobić kiedy, nie wiesz dlaczego, Twoja papryka, nie rośnie tak, jak powinna? Jakie kroki należy wykonać, aby poprawić jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kwitną bromelie? Porady dotyczące pielęgnacji

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak długo kwitną bromelie, może być trudne, biorąc pod uwagę, że jest to duża rodzina roślin….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa truskawek w tunelu foliowym

Fenomen truskawek jest znany każdemu z nas – jest to w końcu najsmaczniejszy i najbardziej popularny sezonowy owoc. Gdy tylko…

Więcej