Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do gustu, liście gorczycy sarepskiej. Do tego jest popularnym elementem kuchni indyjskiej i dalekowschodniej, w których odgrywa kluczową rolę nadając potrawom niepowtarzalnego smaku. Uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu jest bardzo prosto, ma niskie wymagania, a pielęgnacja polega na podlewaniu i doglądaniu czy poprawnie się rozwija.

Tunel foliowy ochroni musztardowiec przed pasożytami, które są głównym problemem w jego uprawie. Roślina roztacza silny aromat, przez co skupia wokół siebie agrofagi, te zaś w uprawach polowych są swoistym utrapieniem. Mogą uszkodzić, a nawet pożreć plon. Dzięki osłonie zmniejsza się szansa na pojawienie się insektów, które mogłyby na nich żerować..

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy jak uprawiać, pielęgnować i zbierać musztardowiec.

Czym jest musztardowiec (gorczyca sarepska) ?

Jest to roślina liściasta o intensywnym aromacie, pikantnym smaku oraz sporej ilości właściwości prozdrowotnych. Można ją wykorzystać w każdym daniu, zarówno na surowo jak i po termicznej obróbce. Do tego wysokie stężenie witamin A, C i K, duża grupa mikroelementów, kwas foliowy i sulforafan jeszcze bardziej zachęcają do tego, aby gorczyca sarepska miała stanowisko w tunelu.

Warunki do uprawy musztardowca

  • Ziemia

Gleba pod uprawę ma znaczenie drugorzędne, dlatego iż musztardowiec rośnie na każdym jej typie, chociaż najbardziej optymalnym podłożem będzie piaszczysto – gliniasta.

  • Stanowisko

Roślina do poprawnego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska,  jednak dobrze sobie radzi także w miejscach zacienionych. To sprawia że można ją posadzić przy plonie wysokim, który rosnąc do góry będzie rzucać cień. Jest to pomysł na wypełnienie pustych przestrzeni i otrzymaniu z nich plonu.

  • Temperatura

Roślina będzie się rozwijać zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Optymalna wegetacja przebiega w cieple, w temperaturze od 17 do 20 °C, natomiast w namiocie ogrodniczym, o ile zachowamy ogrzaną glebę i powietrze, możliwe jest uprawianie jej przez cały rok.

  • Rozsada

Musztardowiec z rozsady dojrzewa jeszcze szybciej niż ten wysiany wprost do gruntu. Warto wspomnieć, że okres wegetacji tej rośliny wynosi trzy tygodnie, tak więc o ile gleba nie będzie zmęczona można powtórzyć uprawę. Choć gorczyca wschodzi szybko, to jednak wzrost liści jest znacznie wolniejszy. Musztardowiec dzięki krótkiemu okresowi dojrzewania jest idealnym przedplonem i poplonem. Aby przygotować rozsadę wysiewa się po 6 ziaren w każdym module wielodonicy. Kiedy wzejdą przerzedza się słabsze. Po 2-3 tygodniach roślina powinna być na tyle duża, aby móc ją wprowadzić na stałe stanowisko do tunelu foliowego.

  • Siew i rozstaw

Nasiona sieje się na głębokość 0,5 cm przy rozstawie 30 cm, a między odstępy między rzędami również powinny wynosić 30 cm. Można zmniejszyć odstępy jeśli zbiory będą prosto z grządki, wtedy wystarczy połowa podanego wyżej rozstawu. W uprawach polowych cały proces zaczyna się w drugiej połowie kwietnia, a pod osłonami w marcu.

  • Zbiór

Musztardowiec można zbierać bezpośrednio z grządki, odcinając listki od głównej łodygi. Roślina zaczyna wtedy wypuszczać nowe pąki i tak za każdym razem. Ważne jest, aby zostawić co najmniej 5 cm łodygi, z której rozwinie się kolejny liść. Oczywiście możemy czekać aż roślina w pełni się rozwinie i wtedy wyrwać całą, lecz znacznie lepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja, biorąc pod uwagę to, że mamy wtedy stały dostęp do świeżego musztardowca.

Jak uprawiać gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Bez kategorii

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami

Rękawice ogrodnicze do upraw pod osłonami to rzecz niezbędna dla każdego wielbiciela ogrodnictwa. Coraz więcej działek blisko domów zaopatrzonych jest…

Więcej
Bez kategorii

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy do upraw pod osłonami to wybór rolników, którzy oczekują lepszych rezultatów z plantacji. Ich liczba z roku…

Więcej
Bez kategorii

Solidne namioty garażowe

Solidne namioty garażowe to jeden ze sztandarowych produktów Krosagro. Od samego początku istnienia marki staramy się, aby każda konstrukcja sygnowana…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać jaskra? Uprawa i pielęgnacja jaskra azjatyckiego

Jaskry to popularne rośliny porastające tereny łąk, lasów i gór, istnieje aż 400 gatunków, które rosną dziko, ubarwiając krajobraz swoimi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej