Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne dla roślin z basenu Morza Śródziemnego. Roślina wspaniale rośnie na słonecznych balkonach lub tarasach, należy jednak od października do maja przechowywać ją w pomieszczeniach, ponieważ nie jest odporna na mróz. Wielką zaletą oleandrów jest łatwa uprawa i długi okres kwitnienia (roślina pokrywa się kwiatami, najczęściej w kolorze różu, bieli, żółci lub łososiowym, od maja do października). W naszym klimacie oleandry osiągają wysokość 1-1,5 metra i niestety szybciej się starzeją, warto więc poznać najskuteczniejsze metody ich rozmnożenia. Pośród wszystkich metod propagacji rośliny, najlepszą, zwłaszcza w amatorskiej uprawie jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe. Jeśli poznasz dokładnie technikę rozmnażania oleandrów i zapewnisz sadzonkom odpowiednie warunki, rośliny zakwitną nawet w tym samym roku.
Z pewnością zapewnienie sadzonkom odpowiednich warunków środowiskowych, pobudzi roślinę do szybszego wykształcenia systemu korzeniowego i będzie miało pozytywny wpływ na jej zdrowie i wzrost. Idealnym miejscem dla młodych oleandrów, z pewnością będzie tunel foliowy lub szklarnia. We wnętrzu konstrukcji, masz możliwość kontrolowania klimatu, sterowania temperaturą, oświetleniem i poziomem wilgoci, tak, aby wszystkie czynniki były optymalnie dostosowane do wymagań określonego gatunku. Zapewnienie sadzonkom stabilnych warunków i ochrona przed zawirowaniami klimatu zewnętrznego ochroni sadzonki przed uszkodzeniem i zapewni im dynamiczny rozwój.
Spis treści
Kiedy rozmnażać oleander?
Oleander można rozmnażać od wczesnej wiosny do jesieni, najlepszą jednak porą jest właśnie wiosna. Pobrane wtedy sadzonki najszybciej się ukorzeniają i mają szansę zakwitnąć jeszcze w tym samym roku. Niektórzy preferują jednak rozmnażanie jesienią, ponieważ jest to dobra pora na przycięcie rośliny, pozostaje więc sporo materiału do wykorzystania. Sadzonki z jesiennego cięcia powinny zakwitnąć w przyszłym roku, dobrze jednak, decydując się na taką porę rozmnażania dysponować tunelem lub szklarnią.
Przed rozpoczęciem cięcia, pamiętaj, że musisz odpowiednio się przygotować, zakładając rękawiczki, a nawet okulary ochronne. Miej na uwadze, że oleander jest rośliną trującą, kontakt z jego sokiem mlecznym jest toksyczny i może szkodzić zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Wykonując zabiegi pielęgnacyjne, a zwłaszcza cięcie zachowaj ostrożność, unikając kontaktu z sokiem, uważaj także, aby nie dotykać oczu oraz ust. Upewnij się, że w pobliżu nie ma dzieci i zwierząt domowych.
Jak rozmnażać oleander?
Krok # 1. Ścinanie i przygotowywanie sadzonek
Do rozmnażania oleandra wybierz zdrową, silną roślinę, której pędy i liście nie wykazują żadnych zmian chorobowych oraz uszkodzeń. Najlepiej ukorzenią się niezdrewniałe pędy wierzchołkowe, które należy ciąć ostrym, sterylnym nożem, nie ryzykując miażdzenia tkanki rośliny oraz przenoszenia patogenów. Najlepsze pędy do ukorzeniania nie mają kwiatów i paków, są zielone i młode. Ucinamy je na takiej wysokości, aby miały kilkanaście centymetrów długości i co najmniej dwa węzły. Następnie usuwamy z najniższego z nich liście i pąki, jeżeli sadzonki mają 4-5 węzłów, pozbywamy się masy zielonej z dwóch dolnych części. Usuwanie dolnych partii liści konieczne jest, aby zapobiec gniciu oraz skoncentrować całą energię rośliny na wytwarzanie korzeni.
Krok # 2. Ukorzenianie i przesadzanie
Najłatwiejszym sposobem na pobudzenie rozwoju korzeni sadzonek oleandrów, jest umieszczenie ich w wodzie. W pojemniku powinno być około 8 cm wody, nie zapominaj wymieniać jej co kilka dni, aby nie straciła świeżości. Pojemnik umieść w półcienistym miejscu, gdzie temperatura oscylowała będzie w granicach 20 stopni C. Po kilku tygodniach powinieneś zobaczyć nowe korzenie.
Następnym krokiem jest umieszczenie sadzonek oleandra w piaszczysto-gliniastym podłożu z dodatkiem torfu. Przed zasadzeniem młodych roślin spryskaj podłoże wodą, aby zadbać o wrażliwe korzenie. Doniczki z sadzonkami postaw ciepłym, jasnym miejscu, dbaj o utrzymanie stałego poziomu wilgotności podłoża, uważaj jednak by nie przelać doniczek, ponieważ może doprowadzić to do procesów gnicia. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to z pobranych w marcu sadzonek, jeszcze w tym samym roku uzyskamy młode, kwitnące rośliny.
Jeśli jednak chcesz pominąć ukorzenianie pędów oleandra w wodzie, możesz również zanurzyć miejsce cięcia w ukorzeniaczu. Zawiera on syntetyczne hormony roślinne pobudzające do wytwarzania korzeni. Umieść sadzonki w pojemnikach napełnionych piaszczystym podłożem i postaw w półcienistym, ciepłym miejscu. Po kilku tygodniach, kiedy roślina się ukorzeni, możesz przesadzić ją do docelowego podłoża.
Kiedy będziemy się już cieszyć, silnymi w pełni rozwiniętymi sadzonkami, nastąpi ten moment, kiedy zechcemy wynieść je z pomieszczeń na zewnątrz. Pamiętajmy jednak aby uważać, ponieważ młode sadzonki oleandrów są bardzo wrażliwe na chłody i nie przetrwają w niskiej temperaturze. Upewnijmy się, że ryzyko przymrozków minęło, a na dwa tygodnie przed zmianą warunków, z wewnętrznych na polowe, hartujmy sadzonki przez około 2 tygodnie.
Jak uprawiać Oleandry?
Oleandry to rośliny, które wprowadzają w nasze otoczenie wspaniały, beztroski śródziemnomorski klimat, kojarzący się z wakacjami w ciepłych kurortach. Na szczęście ich uprawa i pielęgnacja nie jest trudna. Roślina preferuje ciepłe i dobrze nasłonecznione stanowiska i dobrze rośnie w żyznej piaszczysto-gliniastej ziemi z dodatkiem torfu. Zabiegi pielęgnacyjne wokół oleandrów sprowadzają się właściwie do regularnego podlewania i nawożenia. Oleandry źle znoszą suszę, reagując więdnięciem i opadaniem pąków kwiatowych. W upalne, słoneczne dni należy podlewać je nawet dwa razy dziennie, zawsze używając wody o temperaturze pokojowej. Oleandry należy jednak osłaniać przed opadami deszczu, nie zraszać ich pąków oraz liści. W okresie wegetacyjnym pamiętajmy również o ich cotygodniowym zasilaniu wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących.
Dodatkową praktyką ogrodniczą, która służy roślinom, jest przycinanie pędów. Cięcie należy wykonać na początku wiosny, ponieważ poprawia ono jakość i wydłuża okres kwitnienia. Wpływa ono korzystnie na rozkrzewianie się zwłaszcza młodych roślin, które uzyskują w ten sposób ładnie rozgałęziony, zgrabny pokrój. Możesz również zastosować cięcie w przypadku starszych egzemplarzy, ponieważ taki zabieg pomoże je odmłodzić. Często spotykane jest również obcinanie samych końcówek pędów, zaraz po okresie kwitnienia, co wpływa korzystnie na dalszy wzrost.
W klimacie umiarkowanym oleandry muszą być koniecznie przezimowane w bezpiecznych, stabilnych warunkach. Są one wrażliwe na niskie temperatury, więc pod koniec lata należy umieścić je w pomieszczeniu, gdzie zapewnimy im około 5-10 stopni C. Przed ponownym wystawieniem ich na zewnątrz w kolejnym sezonie, należy hartować je, wydłużając stopniowo czas ich przebywania w warunkach polowych. Hartowanie oleandrów możesz rozpocząć z końcem kwietnia, ponieważ najbezpieczniejsza pora na ich wystawienie to połowa maja.
Idealnym miejscem na przezimowanie tych ciepłolubnych roślin jest tunel foliowy lub szklarnia. W kontrolowanym środowisku, jakim jest wnętrze konstrukcji, oleandry będą dobrze zabezpieczone przed niską temperaturą, możliwe jest także zapewnienie im optymalnej dla ich rozwoju wilgotności powietrza oraz oświetlenia. Tunel foliowy możemy również wykorzystać, jako świetne miejsce do uprawy młodych sadzonek. Pielęgnacja i stworzenie idealnie dostosowanych do określonego etapu rozwoju rośliny warunków środowiska jest pod osłonami dziecinnie prosta.
Wniosek
Istnieje kilka metod rozmnażania oleandrów. Można wysiewać je z nasion, trwa to jednak bardzo długo i często na pierwsze kwitnienie musimy zaczekać nawet kilka lat. Ponadto uzyskany w ten sposób oleander, może nie przypominać rośliny macierzystej. Niektórzy bardziej doświadczeni hodowcy, rozmnażają roślinę przez okłady powietrzne. Metoda ta polega na ukorzenieniu pędów bez oddzielenia od rośliny rodzicielskiej. Opisane powyżej sposoby, są jednak trudne i dla początkującego ogrodnika mogą przysparzać zbyt wiele komplikacji. W odróżnieniu od nich, rozmnażanie oleandrów z sadzonek pędowych, jest niezwykle łatwe, szybkie i skuteczne. W amatorskich warunkach ukorzenienie młodych pędów powinno udać się bez żadnych problemów i już tego samego roku dać ci nowe, kwitnące, pełne południowego uroku oleandry!