Czym różnią się wątrobowce od mchu | Porady od KrosAgro

Istnieje problem z pielęgnacją zieleni, nawet z drobnymi szczegółami, takimi jak wiedza, czym różni się wątrobowiec od mchu. Nie trzeba dodawać, że posiadanie ogrodu wymaga wysiłku.

Nie jest łatwo wyhodować własne rośliny na swoim podwórku. Musisz zapoznać się z wieloma gatunkami roślin. Przy odrobinie szczęścia niektóre rośliny będą stanowić wyzwanie na Twojej ścieżce ogrodniczej.

Liverwort

Generalnie uważane za nieszkodliwe, wątrobowce to małe zielone rośliny, często mylone przez większość ludzi z mchami. Te liściaste gatunki mają dość globalną dystrybucję, chociaż przez większość czasu występują w wilgotnych miejscach.

Wygląd

Wątróbki są często pomijane ze względu na ich bardzo mały rozmiar (od 2 do 20 mm szerokości i 4 cale długości). Najbardziej znana wątróbka składa się z płaskiej plechy przypominającej wstążkę lub korpusu rośliny, ale jest też gatunek, który ma spłaszczone liście.

Powielanie

Wątróbki rozmnażają się z zarodników, a nie z nasion, podobnie jak w przypadku mchów. Mogą też robić to bezpłciowo (bez potrzeby posiadania komórki jajowej i nasienia) i seksualnie.

W celu rozmnażania płciowego samce i samice wątrobowców rozwijają małe struktury w kształcie parasoli. Plemnik z męskiego parasola zapładnia komórkę jajową. Zarodek rozwija się później w kapsułę, która uwalnia zarodniki przenoszone przez wiatr w nowe miejsce.

Objaw

Kiedy wątrobowiec pojawia się na drzewach lub krzewach, może to oznaczać, że roślina się starzeje lub choruje. Rozwijają się w wilgotnych, zacienionych obszarach, gdzie występuje wysoka wilgotność gleby, wysoka wilgotność i wysoki poziom składników odżywczych w glebie, zwłaszcza azotu i fosforu.

Korzyści

Łącznie mszaki (poniżej klasyfikowane są wątrobowce rodzinne) w znacznym stopniu zmniejszają zanieczyszczenie wód gruntowych i zapobiegają erozji. Mogą również pomóc zmniejszyć przelewanie się wody deszczowej i ostatecznie zminimalizować zanieczyszczenie powietrza.

Zapobieganie lub leczenie

Przylaszczki korzystają z tych samych warunków, w których rosną rośliny. Dlatego należy unikać nadmiernego podlewania roślin, umieszczać je dalej od siebie i zwiększać cyrkulację powietrza w środowisku, aby zmniejszyć wilgotność, spowalniając w ten sposób wzrost wątrobowców i inwazję.

Mech

Na ścianach trawników, w pęknięciach dróg, nawet na dachach nad naszymi głowami, mchy są prawie wszędzie. Mają ekstremalne właściwości przetrwania i, co zaskakujące, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu różnorodności biologicznej.

Wygląd

Mchy to małe, pozbawione korzeni, bezkwiatowe, nienaczyniowe rośliny powszechnie występujące w wilgotnych, zacienionych miejscach, takich jak lasy i podłogi leśne. Zwykle rosną w dużych skupiskach i tworzą gęstą warstwę liści podobną do dywanu.

Powielanie

Mchy rozmnażają się przez zarodniki zamiast nasion. W sprzyjających warunkach zarodnik kiełkuje i rozgałęzia się, tworząc zieloną nitkę, znaną również jako splątek.

Objaw

Szereg warunków może prowadzić do obecności mchu. Mech ma tendencję do wzrostu tam, gdzie jest wilgotna gleba z powodu słabego drenażu, gleby kwaśnej lub z niewystarczającą ilością składników odżywczych lub tlenu oraz nadmiernego cienia, gdzie światło słoneczne nie dociera do odpowiedniego wzrostu roślin.

Korzyści

Mech ma dobre właściwości wchłaniania, podobnie jak ściółka, co może być dobrym sposobem na zminimalizowanie występowania erozji gleby. Ponieważ ma również działanie oczyszczające wodę i zapobiega jej zastojowi, powstrzymuje rozmnażanie się komarów.

Zapobieganie lub leczenie

Wypróbuj siarczan żelazawy lub siarczan żelaza (II). Jest to rozpuszczalny w wodzie fungicyd i herbicyd, który może zmienić poziom pH gleby, zapewniając zdrowszy wzrost i usuwanie mchu.

Dlaczego warto uprawiać rośliny w szklarni semi pro?

Szklarnie są używane przez wielu ogrodników do ochrony roślin przed zmianami temperatury oraz niepożądanymi szkodnikami i chorobami. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś lub nadal jesteś na płocie, oto kilka powodów, dla których powinieneś:

Półprofesjonalna szklarnia chroni Twoje rośliny przed szkodnikami

Mszyce, gąsienice, przędziorki, wciornastki i inne szkodniki z chęcią zjadają liście, kwiaty i plony Twojej rośliny, jeśli tylko nadarzy się taka okazja. Trzymaj te paskudne stworzenia z daleka, umieszczając rośliny w półprofesjonalnej szklarni. Możesz nawet używać ekranów i pułapek, aby dodatkowo chronić swoje rośliny.

Półprofesjonalna szklarnia pozwala na uprawę różnych roślin nawet na ograniczonej przestrzeni

Jeśli lubisz uprawiać rośliny, ale nie masz miejsca, szklarnia semi pro to świetne rozwiązanie. Są kompaktowe i niedrogie, idealne dla ogrodników lub przyszłych ogrodników o ograniczonej przestrzeni. Możesz umieścić szklarnie semi-pro na balkonach, tarasach i patio – niektóre mieszczą się nawet na blatach!

Półprofesjonalna szklarnia pozwala sadzić w dowolnym momencie

Dzięki szklarni półprofesjonalnej nie musisz czekać na sezon sadzenia, aby wyrosnąć. Możesz użyć systemów ogrzewania / chłodzenia, aby zmienić temperaturę wewnątrz szklarni w zależności od potrzeb roślin.

Półprofesjonalna szklarnia chroni rośliny przed niepogodą

Półprofesjonalne szklarnie mogą skutecznie chronić rośliny przed negatywnymi skutkami złej pogody. Burze z piorunami, ulewne deszcze, silne wiatry i nadmierne ciepło mogą uszkodzić nawet najbardziej odporne rośliny. Szklarnia chroni je przed złymi warunkami pogodowymi, dzięki czemu rośliny będą rosły zdrowe i silne.

Podsumowanie: czym różni się wątrobowiec od mchu?

Bycie ogrodnikiem to nie tylko kwestia kopania i sadzenia, a potem nazwania tego dniem. Chodzi również o to, aby umieć odróżnić trywialne rzeczy, takie jak to, czym wątrobowiec różni się od mchu – nawet jeśli nie masz zielonego kciuka.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Hale namiotowe pod targi firmowe

Hale namiotowe na targi firmowe to idealne rozwiązanie konstrukcyjne, które pomoże w przeprowadzeniu imprezy. Regularnie firmy decydują się organizować tego…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do uprawy, garażowania i magazynowania

Tunel foliowy do uprawa, garażowania i magazynowania to konstrukcja o wielu zastosowaniach. Choć zwykle wykorzystuje się ją do pielęgnowania roślin…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej