Uprawa ogrodu z dziećmi

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i owoców tworzy silną więź w rodzinie i buduje szacunek do natury. Im więcej zmysłów najmłodszych zaangażujemy podczas edukacji w ogrodzie, tym bardziej zapamiętują takie lekcje. Zrozumienie, skąd pochodzi żywność, jak wiele pracy trzeba poświęcić do jej wytworzenia, przynosi bardzo istotną naukę. Ogrodnictwo uczy staranności, cierpliwości, reagowania na rozmaite sytuacje i poszukiwania nowych rozwiązań. W przyszłości nabyte w ogrodzie cechy dadzą dzieciom lepszy start w kontaktach z rówieśnikami, a nawet karierze zawodowej.

W internecie dostępnych jest wiele narzędzi ogrodniczych dla najmłodszych, jednak przed samym zakupem sprawdźmy, czy rzeczywiście są dla nich bezpieczne.

Rodzinne uprawy pod osłonami

Tunel foliowy z całą pewnością ułatwi małym i dużym ogrodnikom pielęgnację upraw, jednak trzeba będzie go odpowiednio przystosować. Stoły, które zwykle umieszczamy w foliaku, są przystosowane dla osoby dorosłej, dlatego należy wstawić też niższy, aby dziecko mogło przy nim pracować. Na samym początku warto nauczyć małego adepta ogrodnictwa odkładania rzeczy na swoje miejsce, np. plastikowe haczyki lub mała skrzynka będą niezbędne. Wszelkie sekatory, nożyki i inne ostre narzędzia kładziemy z dala od nowicjusza, aby nie miał do nich dostępu.

Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy, aby przygotować dla dziecka ubranie. Ogrodniczki byłby najlepsze, jednak w zupełności wystarczą stare spodnie i koszule, które nie nadają się do noszenia na co dzień, ale do ogrodu będą idealne. Wielu rodziców zwraca uwagę, aby się nie ubrudzić, o co trudno będzie w ogrodzie.

  • Pora na uprawę

Teraz, kiedy młody ogrodnik jest już wyposażony, pora na przygotowaniu mu stanowiska do upraw. Nie ma co przesadzać z powierzchnią na pierwsze rośliny, mała skrzynia ogrodowa w zupełności wystarczy. Oczywiście powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, a rośliny do jego umiejętności.

Prowadzenie wspólnego kalendarza z rozpisanymi pracami z całą pewnością pomoże w pilnowaniu dokładnej pielęgnacji. Będzie to cenna lekcja – w końcu terminy, których trzeba dotrzymywać, i pilne sprawy towarzyszą nam przez całe życie.

  • Małe rośliny dla naszych pociech

Prędzej czy później kawałek rabaty kwiatowej będzie zbyt mały dla dziecka. Wtedy możemy wydzielić jeszcze większą przestrzeń pod grządkę warzywną. Wymaga to o wiele więcej pracy, jednak z drobną pomocą zakończy się ona powodzeniem, czyli smacznym plonem, z którego dziecko będzie dumne.

Dzieci są bardziej dynamiczne niż dorośli, szybko się nudzą. Potrzebuje stale nowych wyzwań, ale przy odrobinie kreatywności na pewno znajdziemy mu zadanie. W końcu w ogrodzie zawsze brakuje dodatkowej pary rąk do pracy.

Uprawa ogrodu z dziećmi

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo stóp kwadratowych – jak gęsto sadzić ogórki?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych jest metoda opracowaną przez Mela Bartholomewa polegającą na takim podzieleniu powierzchni uprawy, aby wydzielić niewielkie kwadratowe sekcje,…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej
Tunele foliowe

Jakie są kategorie tuneli foliowych?

Sezonowy tunel foliowy większości osób kojarzy się z uprawami, jednak jako konstrukcja ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Ocynkowana ogniowo struktura ma…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać kocimiętkę w dwóch szybkich krokach?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać kocimiętkę, dowiedz się, jak możesz uprościć ten proces, wykonując dwie proste czynności. Mimo że bylina…

Więcej
Tunele foliowe

Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy…

Więcej