Uprawa ogrodu z dziećmi

Uprawa ogrodu z dziećmi

Ogrodnictwo z dziećmi to prawdziwa przygoda nie tylko tylko dla najmłodszych, ale również dla ich opiekunów. Wspólne pielęgnowanie warzyw i owoców tworzy silną więź w rodzinie i buduje szacunek do natury. Im więcej zmysłów najmłodszych zaangażujemy podczas edukacji w ogrodzie, tym bardziej zapamiętują takie lekcje. Zrozumienie, skąd pochodzi żywność, jak wiele pracy trzeba poświęcić do jej wytworzenia, przynosi bardzo istotną naukę. Ogrodnictwo uczy staranności, cierpliwości, reagowania na rozmaite sytuacje i poszukiwania nowych rozwiązań. W przyszłości nabyte w ogrodzie cechy dadzą dzieciom lepszy start w kontaktach z rówieśnikami, a nawet karierze zawodowej.

W internecie dostępnych jest wiele narzędzi ogrodniczych dla najmłodszych, jednak przed samym zakupem sprawdźmy, czy rzeczywiście są dla nich bezpieczne.

Rodzinne uprawy pod osłonami

Tunel foliowy z całą pewnością ułatwi małym i dużym ogrodnikom pielęgnację upraw, jednak trzeba będzie go odpowiednio przystosować. Stoły, które zwykle umieszczamy w foliaku, są przystosowane dla osoby dorosłej, dlatego należy wstawić też niższy, aby dziecko mogło przy nim pracować. Na samym początku warto nauczyć małego adepta ogrodnictwa odkładania rzeczy na swoje miejsce, np. plastikowe haczyki lub mała skrzynka będą niezbędne. Wszelkie sekatory, nożyki i inne ostre narzędzia kładziemy z dala od nowicjusza, aby nie miał do nich dostępu.

Choć wydaje się to oczywiste, pamiętajmy, aby przygotować dla dziecka ubranie. Ogrodniczki byłby najlepsze, jednak w zupełności wystarczą stare spodnie i koszule, które nie nadają się do noszenia na co dzień, ale do ogrodu będą idealne. Wielu rodziców zwraca uwagę, aby się nie ubrudzić, o co trudno będzie w ogrodzie.

  • Pora na uprawę

Teraz, kiedy młody ogrodnik jest już wyposażony, pora na przygotowaniu mu stanowiska do upraw. Nie ma co przesadzać z powierzchnią na pierwsze rośliny, mała skrzynia ogrodowa w zupełności wystarczy. Oczywiście powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, a rośliny do jego umiejętności.

Prowadzenie wspólnego kalendarza z rozpisanymi pracami z całą pewnością pomoże w pilnowaniu dokładnej pielęgnacji. Będzie to cenna lekcja – w końcu terminy, których trzeba dotrzymywać, i pilne sprawy towarzyszą nam przez całe życie.

  • Małe rośliny dla naszych pociech

Prędzej czy później kawałek rabaty kwiatowej będzie zbyt mały dla dziecka. Wtedy możemy wydzielić jeszcze większą przestrzeń pod grządkę warzywną. Wymaga to o wiele więcej pracy, jednak z drobną pomocą zakończy się ona powodzeniem, czyli smacznym plonem, z którego dziecko będzie dumne.

Dzieci są bardziej dynamiczne niż dorośli, szybko się nudzą. Potrzebuje stale nowych wyzwań, ale przy odrobinie kreatywności na pewno znajdziemy mu zadanie. W końcu w ogrodzie zawsze brakuje dodatkowej pary rąk do pracy.

Uprawa ogrodu z dziećmi

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić paciorecznik | Uprawa i pielęgnacja Kanny

Paciorecznik ogrodowy nazywany inaczej kanna to egzotyczna roślina pochodząca z gorącego i wilgotnego klimatu. Jej ojczyzną są tropikalne tereny Ameryki…

Więcej