Jak przycinać dziurawiec? Uprawa i pielęgnacja dziurawca

Jak przycinać dziurawiec. Najlepszy przewodnik | KrosAgro 1

Gdy mowa o dziurawcu, od razu większości ludzi nasuwa się skojarzenie z jego walorami prozdrowotnymi, stosowanymi od dawien dawna w ziołolecznictwie. Popularny napar z dziurawca, podobnie jak melisa poprawia nastrój oraz ułatwia zasypianie. Mało kto jednak wie, że rodzina dziurawców liczy sobie aż 400 odmian, wśród których jest wiele roślin, które mają wybitne walory dekoracyjne i służą głównie jako ozdoba ogrodów. Krzewy dziurawca mają piękne liście, zmieniające jesienią kolor na odcienie czerwieni i rudości, a ich kwitnące na żółto kwiaty zdobią ich pędy od czerwca do września. Od sierpnia do września roślina okrywa się wdzięcznymi jagodami, których kolor zależy od wybranej odmiany. Dziurawiec to naprawdę efektowna i mało wymagająca roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Jeżeli jednak chcesz, aby miała piękny pokrój, była zdrowa i wyglądała schludnie i estetycznie, musisz koniecznie dowiedzieć się, jak i kiedy ją przycinać.

Przycinanie dziurawca, jest ważną praktyką ogrodniczą, która ma duży wpływ na jakość i długość kwitnienia. Nie od dziś wiadomo, że krzewy są doskonałym dodatkiem do ogrodu, ale zdobią go tylko wtedy, gdy regularnie dbasz o ich odpowiedni kształt.

Obszerny przewodnik dotyczący przycinania dziurawca

Najlepszy czas na przycinanie dziurawca

Wczesna wiosna

Podobnie jak w przypadku innych roślin, najlepszym momentem na przycinanie dziurawca jest wczesna wiosna, najlepiej marzec lub kwiecień, ponieważ roślina dopiero przygotowuje się do nowego wzrostu i kwitnienia. Krzewy dziurawca przycinamy, zanim rozpocznie się ich wegetacja, wykonując zabieg tylko w te dni, kiedy temperatura jest dodatnia oraz nie pada deszcz. Cięcie należy wykonywać ukośnie, ostrym i sterylnym nożem, a miejsce po nim dobrze jest zabezpieczyć maścią ogrodniczą, aby przyspieszyć gojenie ran oraz zabezpieczyć przed działalnością patogenów. Zaczynamy od usunięcia martwych, przemarzniętych i uszkodzonych części rośliny.

Skracanie pędów

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu poprzedniej wysokości, skróćmy pędy o 1/3 długości, jeśli natomiast mamy na celu odmłodzeniu rośliny, możemy zdecydować się na bardziej radykalne cięcie do 2/3 długości pędów. W przypadku dojrzałych egzemplarzy należy również wyciąć najstarsze pędy ulokowane w ich wnętrzach. Jeżeli roślina nieco przemarzła w okresie zimowym, możesz przyciąć ją do około 15-20 cm wysokości, nie martw się, do lata zdąży odrosnąć i ładnie się rozkrzewi.

Środek lata

Czy oprócz wczesnej wiosny jest inna odpowiednia pora na przycinanie dziurawca? Przycinanie wczesną wiosną pomoże odmłodzić roślinę, zachować jej zdrowie oraz pobudzi ją do lepszego wzrostu i kwitnienia. Generalnie w przycinaniu krzewów kierujemy się zasadą, że rośliny kwitnące latem przycinamy wiosną, a te, które kwitną wczesną wiosną, możemy przyciąć latem, ponieważ przestały zawiązywać pąki kwiatowe. Niektórzy ogrodnicy, decydują się jednak na cięcie latem, aby przerzedzić nieco stłoczone rośliny. Nic ponadto, nie stoi na przeszkodzie, aby usunąć stare, chore i nieproduktywne łodygi, które wyróżniają się na tle innych zdeformowanym kształtem i wysokością. Niektóre odmiany krzewów dziurawca jak np. odmiana Hidcote, formuje się latem, nadając im kształt kuli. Do takiego zabiegu, predysponowane są odmiany rosnące w słońcu.

Wycinanie starych pędów

Zaplanuj przycinanie swoich krzewów, na przestrzeni trzech lat. Zacznij od przycięcia jednej trzeciej przyrostów w pierwszym roku, połowy starych pędów w drugim, a pozostałych pierwszych gałęzi rośliny pozbądź się w trzecim roku. Możesz to zrobić oprócz cięcia, aby zachować kształt i wysokość swoich krzewów.

Narzędzia do przycinania

Do przycinania roślin zawsze wykorzystujemy czyste i idealnie ostre narzędzia. Dbaj o to, aby ostrza noża lub sekatora nie były zardzewiałe i tępe, ponieważ będą miażdżyć tkanki pędów, narażając je na powstanie infekcji. Ostre cięcie sterylnym narzędziem zapewnia szybsze gojenie się ran i minimalizuje ryzyko chorób. Pamiętaj, aby odkażać narzędzia spirytusem, jeżeli miały one kontakt z pędami porażonymi infekcją.

Cięcie odmładza i pobudza kwitnienie

Krzewy dziurawca, jeśli zapominamy o ich regularnym przycinaniu lub nie robimy tego wcale, nadmiernie się rozrastają, wyglądając niechlujnie, a ich kwitnienia jest dużo słabsze. Cięcie odmładzające jest radykalne, ale dla zdrowia i estetyki krzewu, raz na kilka lat należy koniecznie je wykonać, najlepszą porą na jego przeprowadzenie jest marzec. Wytnij wszystkie stare pędy jak najbliżej ziemi, pozostałe skróć, nadając roślinie ładną formę, powstałe rany posmaruj maścią ogrodniczą. Jeżeli jednak krzew jest mocno rozrośnięty i mocno zaniedbany, ostrzyż go na tzw. jeża. Polega to na skróceniu wszystkich pędów do długości 20-30 cm. Jeszcze w tym samym roku, dziurawiec powinien wypuścić młode pędy, wyraźnie się odmładzając. Pamiętaj, że takie wiosenne cięcie stymuluje wzrost rośliny, pobudza tworzenie nowych pędów, wzmacnia kwitnienie i owocowanie.

Jak uprawiać dziurawiec

Uprawa i pielęgnacja krzewów dziurawca jest niebywale prosta i w zasadzie sprowadza się do nawożenia krzewów na wiosnę nawozem organicznym, najlepiej kompostem oraz cięcia, o którym wiesz już wszystko;). Roślina dobrze rośnie i obficie kwitnie, jeżeli zapewnimy jej ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Roślina nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o podłoże, wystarczy żyzna i dobrze przepuszczalna gleba. Jeśli jednak ziemia będzie mieć słabszą, a lokalizacja będzie mniej słoneczna dziurawiec i tak będzie rósł, może po prostu słabiej kwitnąć. Zimą, jeżeli w Twoim regionie są ostre mrozy, możesz zabezpieczyć krzewy, okrywając je stroiszem i kopczykować jego podstawę. Nawet jeśli roślina podmarznie, nie przejmuj się, wiosną usuniesz uszkodzone pędy, a roślina szybko się zregeneruje. Jeśli chcesz rozmnożyć dziurawiec, to możesz wysiać go z nasion, umieszczając je w doniczkach lub bezpośrednio w podłożu Możesz także rozmnożyć krzewy dziurawiec wegetatywnie, czyli przez 10-centymetrowe sadzonki pędowe pobrane od rośliny matecznej.

Wniosek

Przycinanie krzewów dziurawca to prosta praktyka, która odmłodzi Twoje rośliny i pobudzi kwitnienie. Prawidłowe przycinanie dziurawca zapewni roślinie zdrowie, zgrabny pokrój i obfite kwitnienie oraz pomoże Ci w zadbaniu o estetykę ogrodu. Pamiętaj tylko, że najlepszą porą na wykonanie cięcia jest początek wiosny, cięcie letnie nie przynosi tak spektakularnych efektów i potrafi nieco zahamować wzrost rośliny.

Jak przycinać dziurawiec. Najlepszy przewodnik | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować dzwonki-kampanule

Chcesz wiedzieć, jak dbać o kampanule? Dzwonek równolistny, bo taka jest jego polska nazwa, to piękna roślina zdobiąca mieszkania i…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa do kruszywa

Hala namiotowa do kruszywa wykonana ze stali ocynkowanej ogniowo, pozwala na bezpieczne przechowywanie materiałów sypkich. Bez utraty ich właściwości co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Tunele foliowe

Zastosowanie tuneli foliowych

Tunel foliowy to nic innego jak konstrukcja łukowa, która oprócz funkcji ogrodniczej może pełnić inną rolę. Uniwersalna modułowa struktura pozwala…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy odporność na wiatr

Tunel foliowy podczas uprawy pod osłonami będzie wystawiony na działanie czynników pogodowych, między innymi wiatru. To, czy wytrzyma podmuchy oraz…

Więcej