Jak rozmnażać jednoroczny barwinek. Najlepszy przewodnik

Jak rozmnażać jednoroczny barwinek. Najlepszy przewodnik

Istnieją dwa sposoby rozmnażania rocznej barwinki i można użyć nasion lub sadzonek. Warto jednak wspomnieć o znaczeniu stabilnego środowiska, takiego jak szklarnia, dla rozmnażania i sadzenia roślin. Pamiętaj, że podczas gdy coroczne winnice są stosunkowo łatwe do rozmnażania, rozwój tych roślin jest bardziej gwarantowany, jeśli środowisko jest spójne i zapewnia optymalne warunki wzrostu.

I chociaż roczne vincas są synonimami barwinków, nie są tym samym z wieloletnimi winoroślami, Vinca minor i Vinca major. Należy o tym pamiętać przed ich rozpropagowaniem, aby odróżnić niektóre różnice między dwoma typami barwinków.

Jak propagować roczną Vinca dla początkujących

Nasiona

Krok # 1. Zbieranie nasion

Możesz zbierać roczne strąki nasion barwinka, zanim się rozpadną, i wtedy kwiaty zaczną opadać i blaknąć. Z zielonego strąki zmieniają kolor na żółtawo-brązowy, co oznacza, że ​​można je uszczypnąć. Następnie umieść łodygi nasion w papierowej torbie przed umieszczeniem w ciepłym i suchym miejscu, aby pomóc w wysuszeniu.

Krok # 2. Suszenie nasion

Niektórzy ogrodnicy również kładą strąki w płytkim, otwartym pojemniku i wystawiają je na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli wybierzesz tę pierwszą metodę, doskonałą wskazówką, aby przyspieszyć ten proces, jest codzienne potrząsanie papierową torbą. Gdy strąki wyschną, delikatnie je otwórz, aby zebrać nasiona barwinka.

Te małe czarne nasiona powinny być gotowe do przechowywania w papierowej kopercie do czasu sadzenia po ustąpieniu mrozu. Aby przechowywać roczne nasiona barwinka, możesz użyć szklarni i utrzymać chłodne i suche warunki wewnętrzne przy odpowiedniej wentylacji. To przygotuje nasiona do kiełkowania i pomoże przełamać spoczynek.

Krok # 3. Sadzenie nasion

Jak wspomniano wcześniej, najlepszy czas na sadzenie nasion barwinka rocznego przypada po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu. Roczna barwinka nie jest odporna na zimno, więc sadzenie nasion w zimnych warunkach spowoduje niepowodzenie. Bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie szklarni i wysiew nasion na trzy do czterech miesięcy przed ostatnią datą mrozu.

Aby jeszcze bardziej pomóc w kiełkowaniu, delikatnie pokryj wierzch nasion ziemią i umieść na nich wilgotną gazetę, aby wystawić je na całkowitą ciemność. Możesz także ustawić temperaturę w szklarni na 80 ° F, aby stworzyć optymalne środowisko do kiełkowania.

Nasiona powinny wyrosnąć w ciągu dwóch do dziewięciu dni iw tym momencie mogą otrzymać światło słoneczne i pozostać w temperaturze 75 ° F.

Sadzonki

Prawdopodobnie masz pomysł, jak zacząć Vinca z sadzonek. Jak wspomniano wcześniej, roczna barwinka (Catharanthus roseus) lub barwinek madagaskarski to nie to samo, co Vinca minor i Vinca major. Barwinek jednoroczny jest łatwiejszy w utrzymaniu bez konieczności usuwania łusek i dobrze sprawdza się jako roślina rabatowa.

Krok # 1. Pobieranie sadzonek

Wracając do stosowania sadzonek, możesz wybrać roślinę rodzicielską i rozpocząć sadzonki wczesną jesienią. Pamiętaj, aby wybrać zdrową roślinę rodzicielską o cechach, które lubisz, ponieważ sadzonki tworzą klony, w przeciwieństwie do nasion. Możesz wziąć pół-dojrzałe sekcje lub pędy o długości około 4 cali.

Krok # 2. Przygotowanie sadzonek

Podobnie jak w przypadku rozmnażania innych roślin z sadzonek, pamiętaj o usunięciu dolnych liści z cięcia i pozostawienie tylko tych na górze. Możesz zanurzyć koniec w hormonalnym proszku ukorzeniającym przed posadzeniem w lekkim kompoście lub mieszance kompostu z piasku i torfu, aby pomóc w ukorzenieniu. Następnie użyj szklarni do sadzonek i stwórz bardzo wilgotne i ciepłe środowisko.

Krok # 3. Rootowanie i przesadzanie

Aby dodatkowo pomóc sadzonkom w osiedleniu się i ukorzenieniu, przykryj doniczkę luźno torebką z polietylenu i utrzymuj szklarnię w temperaturze 72-75 ° F z pewnym cieniem. Następnie możesz pomóc im przyzwyczaić się do delikatnego oświetlenia przed przeniesieniem do większych doniczek z podłożem ogrodniczym.

Niektórzy ogrodnicy również ukorzeniają sadzonki barwinka zimą w wodzie, a po ukorzenieniu sadzą je w glebie doniczkowej późną zimą. Mogą pozostać w pomieszczeniach jako rośliny szkółkarskie przed przesadzeniem na stałe na wiosnę.

Rosnąca roczna Vinca

Roczna barwinka dobrze sobie radzi w ciepłych porach roku, dlatego najlepiej sadzić je na stałe tylko wtedy, gdy są w pełnym słońcu, a temperatury w nocy wynoszą około 60 ° F. Mogą przetrwać suszę, ale starają się co tydzień moczyć je wodą i nawozić, aby utrzymać kwiaty przez całe lato. Poza tym nie musisz ich martwić, ponieważ coroczne vincas i tak są samooczyszczające.

Może Ci się również spodobać, że barwinki madagaskarskie są odporne na poważne problemy ze strony szkodników i chorób. Jednak nadal mogą cierpieć na gnicie, więc upewnij się, że starannie przestrzegasz praktyk zarządzania, takich jak podlewanie.

Wniosek

Vincas nie są ograniczone do bylin, a jeśli chcesz roślinę rabatową, rozważ roczne winnice lub barwinki madagaskarskie. Ale czy łatwo jest nauczyć się rozmnażania rocznej barwinki? Tak, i ogólnie rzecz biorąc, mają mniejsze potrzeby konserwacyjne.

Możesz rozmnażać roczne winnice przez nasiona i sadzonki, ale każda metoda będzie wygodniejsza w szklarni. Możesz utrzymać idealne warunki kiełkowania dla nasion, a ukorzenienie sadzonek jest łatwiejsze w pomieszczeniu, w którym środowisko jest stałe. Głównym celem każdej metody rozmnażania jest unikanie sadzenia podczas surowej zimy, ponieważ roczne winnice nie są odporne na ten stan.

Jak rozmnażać jednoroczny barwinek. Najlepszy przewodnik

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym? - Hodowla zwierząt
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu ...
Czytaj więcej
Tunele foliowe

Co to jest sezonowy tunel foliowy?

Sezonowy tunel foliowy  to konstrukcja używana do okrycia upraw polowych, w których istotna jest zarówno ...
Czytaj więcej
Uprawy organiczne w tunelu foliowym - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, ...
Czytaj więcej