Główne cele hodowli drobiu

Działalność ferm drobiu

W fermie drobiu hodowane są ptaki udomowione. Drób obejmuje kury, indyka, kaczki i gęsi. Kurczaki są najczęstszym ptakiem hodowanym zarówno na mięso, jak i jajka. Kurczęta hodowane na mięso nazywane są brojlerami. Kury hodowane na jaja nazywane są niskami. Niektóre specjalne rasy drobiu hodowane są na wystawy i zawody.

Główne cele hodowli drobiu! Działalność ferm drobiu

  • przygotowanie kurnika na przybycie piskląt
  • karmienie kurczaków
  • obserwowanie warunków w kurnikach, w tym temperatury, wilgotności i jakości powietrza
  • monitorowanie pasz i linii wodnych, aby upewnić się, że zapewniają one pisklętom dużo świeżej wody i karmy dla kurczaków
  • doglądanie zdrowia kurcząt
  • czyszczenie kurników

Zbieranie jaj (dla kur niosek)

Udomowienie drobiu miało miejsce kilka tysięcy lat temu. Mogło to być początkowo wynikiem wylęgu i odchowu młodych ptaków z jaj zebranych na wolności, ale później wiązało się z utrzymaniem ptaków na stałe w niewoli.Przez stulecia odbywały się selektywne hodowle w celu otrzymania szybkiego wzrostu, zdolności składania jaj, upierzenia i uległości, a współczesne rasy często wyglądają bardzo inaczej niż ich dzicy przodkowie. .

Wraz z wieprzowiną drób jest jednym z dwóch najczęściej spożywanych rodzajów mięsa na świecie, między którymi znajduje się ponad 70% podaży mięsa w 2012 r .; drób zapewnia pożywne zawierające wysokiej jakości białko z niską zawartością tłuszczu.

Rodzaje drobiu

Kurczaki

Wiele różnych ras kurczaków zostało opracowanych do różnych celów. Dla uproszczenia można je podzielić na trzy ogólne kategorie: rasy nieśne, produkujące mięso i rasy o podwójnym zastosowaniu.

Nioski

Rasy te są znane z możliwości składania jaj. Zdrowa kura znosi jajka przez kilka lat. Kury zaczynają składać je w wieku około 16–20 tygodni i w pierwszym roku składają 20–23 tuziny jaj. W wieku 14 miesięcy kury nioski zwykle zaczynają linieć w wyniku czego upuszczają stare pióra i hodują nowe. W tym okresie nie ma jaj. Po linieniu kury składają większe, ale mniejsze jaja (około 16–18 tuzinów).

Rasy mięsne

Rasy produkujące mięso są bardzo wydajne w przetwarzaniu paszy, wytwarzają około jednego funta masy ciała na każde dwa funty karmy, którą jedzą. Kurczęta produkujące mięso są większe niż rasy nieśne. Rosną i upierzają się szybko i będą ważyć pięć funtów lub więcej po ośmiu tygodniach.

Rasy o podwójnym zastosowaniu

Rasa dwufunkcyjna to klasyczny kurczak przydomowy. Rasy te są wytrzymałe, samowystarczalne i dość duże. Większość składa duże jaja w brązowej skorupce. Przykłady obejmują rasy Rhode Island Red i New Hampshire. Niektóre kury nioski o podwójnym przeznaczeniu mają tendencję do wysiadywania jaj. Kury mające pod opieką kurczęta nie składają jaj.

Indyki, ptactwo łowne i inny drób

Indyki, gęsi, kaczki i bażanty są często hodowane jako zwierzęta domowe lub ze względu na ich cechy produkujące jajka i mięso.

Metody hodowli drobiu

Hodowla drobiu stała się teraz bardzo popularna. Ma ogromny potencjał zarobkowy i zatrudnienia. Odgrywa istotną rolę w wiejskiej gospodarce. Zapewnia kultywatorowi pewne źródło dochodów. Oprócz mięsa oraz jaj, drób dostarcza piór i obornika. Przy rozwoju hodowli drobiu brane są pod uwagę następujące czynniki.

  • wysokość inwestycji początkowej
  • dostępność piskląt wysokiej jakości
  • krótki odstęp reprodukcji
  • szybkie i pewne zwroty w porównaniu do innych gatunków zwierząt gospodarskich
  • dostępność wyszkolonej siły roboczej 6) lepsze zrozumienie i znajomość ulepszonych oraz naukowych metod żywienia
  • zarządzanie i kontrola zdrowia

Hodowla obejmuje następujące etapy

Wybór jaj

Jaja przeznaczone do wylęgu i hodowli muszą być wybierane bardzo ostrożnie. Podczas wyboru jaj należy wziąć pod uwagę następujące punkty.

Jajka lęgowe

Jaja o dużych i małych rozmiarach nie powinny być wybierane zamiast średnich. Ciemnobrązowe jaja łuskane wykluwają się wcześniej niż jasnobrązowe jaja. Do hodowli preferowane są te świeżo złożone.

Inkubacja i wylęganie

Zapłodnione jajo kurze ulega rozwojowi podczas inkubacji.W pełni uformowany ptak wyłania się z jaja po okresie 21–22 dni. W tym czasie jajko musi uzyskać optymalną temperaturę, wilgotność i wentylację itp. Inkubacja jest dwojakiego rodzaju, a mianowicie inkubacja naturalna i sztuczna. W naturalnej metodzie inkubacji jaja są pod opieką ptaka. Kura matka może inkubować tylko ograniczoną liczbę jaj. W sztucznej inkubacji jaja są trzymane w komorze (inkubatorze), co stymuluje optymalne warunki środowiskowe. Zaletą sztucznej inkubacji jest to iż można inkubować więcej jaj niż naturalnym sposobem.

Warunki rozwoju dla piskląt

  • Temperatura – wyklute pisklęta są trzymane w inkubatorze przez około 36 godzin, a następnie przenoszone do sztucznego lęgowiska. Optymalna temperatura wynosi 33 ° C przez pierwsze trzy dni. Podczas kolejnych tygodni lęgowych temperatura jest obniżana o 3 ° C co tydzień, aż osiągnie 21 ° C.
  • Wentylacja – ruch świeżego powietrza jest niezbędny dla dobrego zdrowia i wzrostu piskląt. Słaba wentylacja powoduje gromadzenie się tlenku węgla, amoniaku i pary wodnej, co może prowadzić do zakażenia drobnoustrojami.
  • Przestrzeń hodowlana– należy zapewnić odpowiednią przestrzeń dla prawidłowego rozwoju kurczaka. Stłoczenie kurczęta słabiej się rozwijają a do tego istnieje szanse na pojawienie się wśród nich kanibalizmu.
  • Ściółka – powierzchnia kurnika należy wyłożyć warstwami siana, pelletu, słomą lub trocin. Warstwa powinna mieć grubość od 5 do 7,5 cm a co najważniejsze ma być suche.
  • Światło – równomiernie rozmieszczone światło sprzyja prawidłowemu wzrostowi ptaków i tworzeniu witaminy D.

Optymalne kurniki

Podstawowym celem zapewnienia chowu drobiu jest ochrona go przed słońcem, deszczem i drapieżnikami oraz zapewnienie komfortu. Drobiarnie powinny być dobrze wentylowane. Latem powinno być chłodno, a zimą ciepło. Powierzchnia kurnika powinna być odporna na wilgoć, niedostępna dla szczurów, wolna od pęknięć, łatwa do czyszczenia i trwałe.

Karmienie drobiu

Karmienie ptaków jest istotną częścią chowu. Dieta kurcząt musi zawierać odpowiednią ilość wody, węglowodanów, białek, tłuszczów, witamin i minerałów.

Produkty pozyskiwane z hodowli drobiu

Drób i produkty drobiowe łatwo psują się. Dlatego należy zwrócić należytą uwagę na problemy związane z ich przetwarzaniem, konserwowaniem i wprowadzaniem do obrotu. W przetwórni surowce w postaci krwi, piór, głów i stóp są odpadami  W wylęgarni obejmują niepłodne jaja, martwe zarodki itp. Dostępna jest również duża liczba mokrych odchodów. Przetwarzanie i wykorzystanie tych produktów ubocznych obniży koszty produkcji, rozwiąże problem usuwania i zminimalizuje ryzyko zanieczyszczenia.

Znaczenie hodowli drobiu

Główną zaletą hodowli drobiu jest to, że nie wymaga dużego kapitału na start. Potrzebujesz tylko podstawowego kapitału, aby rozpocząć hodowlę.

Hodowla drobiu nie wymaga dużej przestrzeni, chyba że zamierzasz zacząć działalność komercyjną. Możesz łatwo wychowywać niektóre ptaki na własnym podwórku za pomocą jednej lub wielu klatek. Komercyjne firmy zajmujące się hodowlą drobiu zapewniają również wysoki zwrot inwestycji w bardzo krótkim czasie.

Struktury ferm drobiu nie wymagają wysokiej konserwacji. Możesz zminimalizować choroby przestrzegając właściwej higieny i opieki. W większości przypadków nie potrzebujesz żadnej licencji, ponieważ prawie wszystkie rodzaje ptaków drobiowych są domowe. Drób zapewnia świeże, pożywne jedzenie i ma ogromne zapotrzebowanie na rynku na nie. Konsumenci preferują je ze względu na ich składniki odżywcze i smak. Produkty drobiowe są tanie przez co większość ludzi może sobie pozwolić na ich zakup.

Działalność ferm drobiu

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak często należy podlewać paprykę w doniczce?

Jak często należy podlewać paprykę w doniczkach? Jeśli to pytanie wciąż pojawia się w twojej głowie, to powinieneś wiedzieć, że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak stosować Talstar? | Mieszanie środków ochrony roślin

Talstar to jeden z najpopularniejszych środków owadobójczych i przędziorkobójczych. Służy do zwalczania wciornastków, mszyc, mączlików, gąsienic bielinka kapustnika oraz wielu…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 powodów, by kupić tunel foliowy

Istnieje wiele powodów, aby kupić tunel foliowy. W poniższym artykule wymienimy wyłącznie 7 kluczowych argumentów, dlaczego warto mieć własny namiot…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej