Budowa tunelu foliowego

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy?

W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to profesjonalni producenci, czy hobbystyczni ogrodnicy posiadający namiot ogrodowy. Przez lata projektanci i konsultanci z Krosagro pomagali setkom ludzi w tworzeniu niestandardowych projektów tuneli. Dajemy więc każdej zainteresowanej osobie możliwość uczestnictwa w tworzeniu własnego projektu namiotu ogrodniczego. Należy liczyć się z tym, że skuteczne konstrukcje ogrodnicze lub rolnicze opierają się na wykorzystaniu wysokogatunkowych materiałów, które pozwalają zbudować solidną i skuteczną strukturę do upraw warzyw i owoców.

Przed rozpoczęciem własnego projektu warto zapoznać się z właściwościami architektonicznymi tuneli foliowych. Warto zasięgnąć wiedzy u osób, które już prowadzą własne uprawy w namiotach ogrodowych i analizować już istniejące konstrukcje bądź skontaktować się z ekspertami Krosagro, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na każde pytanie.

 

Warunek 1 – dopasowanie tunelu do regionu

Przed samym rozpoczęciem prac należy upewnić się, czy projektowany tunel foliowy będzie odpowiedni do warunków panujących w danym regionie. Na przykład jeśli tunel foliowy będzie położony na dużej wysokości, gdzie pokrywa śnieżna topnieje późno, ważne jest, aby struktura była odpowiednio wzmocniona przeciwko zwałom śniegowym. Równie ważna w takich warunkach będzie szczelność powłoki, która będzie wypuszczała jak najmniej ciepła poza obiekt. Inna konstrukcja będzie niezbędna, jeśli struktura zostanie wystawiona na intensywne podmuchy wiatru. Wtedy kotwy do zabetonowania mogą okazać się konieczne, a cały stelaż powinien został wzmocniony kratownicą.

Warunek 2 – stanowisko pod namiot ogrodowy

Lokalizacja powinna cechować się dużą dostępnością do słońca, chociaż w zależności od potrzeb roślin, stanowiska mogą być częściowo zacienione. Namiot stawia się tak, aby dłuższe część były wystawione zarówno na północ, jak i południe. W ten sposób wędrujące po nieboskłonie słońce od samego ranka do wieczora rozświetla strukturę, podnosząc temperaturę wewnątrz obiektu. Korzystnym rozwiązaniem jest również umiejscowienie namiotu w bliskim sąsiedztwie instalacji elektrycznej. W taki sposób uprawiający umożliwia sobie późniejsze podłączenia mechanicznych systemów wspierających uprawy.

Jeśli wybrane miejsce spełnia wszelkie warunki, należy zająć się przygotowaniem gruntu. Zalecamy, choć to niekonieczne, wypoziomowanie podłoża, a jeśli konstrukcja będzie w danym miejscu umiejscowiona na stałe, warto zakotwić ją w fundamentach. Jednak jeśli zadaniem namiotu jest chronienie roślin o konkretnej porze roku lub będzie rozstawiony jedynie sezonowo, należy zastosować kotwy do ziemi, a nie do betonu. Choć tunel foliowy to mobilna konstrukcja dająca się łatwo zdemontować i zmontować, a przy małych strukturach przenieść niewielkim wysiłkiem, to przytwierdzając ją do gruntu, jeszcze bardziej zwiększamy jej wytrzymałość na czynniki pogodowe.

Warunek 3 – materiał na tunel foliowy

Na tym etapie należy zdecydować, z jakiego surowca będzie wykonany stelaż namiotu ogrodniczego, czy konstrukcja ma być elastyczna czy trwała, niedroga czy solidna. Podczas planowania należy przewidzieć umiejscowienie odpowietrznika lub odpowietrzników, które umożliwiają korzystny dla roślin przepływ powietrza. Jeśli struktura będzie wyposażana w systemy nawadniania, ogrzewania oraz  wentylatory, trzeba będzie dopasować konstrukcję do takich podzespołów.

Choć projektowanie tunelu foliowego nie należy do najłatwiejszych, to pozwala na znaczną oszczędność. Klient nie musi płacić za projekt wykonywany przez firmę. Wiedząc, że prawdziwy biznes rozwija się na elastyczności, udostępniamy klientom wszystkie elementy konstrukcji tunelu do użytku. To już od projektującego i jego późniejszego wysiłku zależy dalszy sukces uprawy.

Osoby, które wolą gotowy produkt, zachęcamy przeglądnięcia sklepu, w którym dostępne są konstrukcje o standardowych wymiarach. Jeśli jednak w dalszym ciągu tunel foliowy nie spełnia wymagań, zapraszamy do KONTAKTU telefonicznego lub mailowego. Doradzimy, wycenimy i zaprojektujemy obiekt pod klucz.

 

Warunek 4 – cena za tunel foliowy

Jednym z czynników najczęściej branych pod uwagę podczas projektowania tunelu foliowego jest oczywiście cena.  Na końcowym etapie trzeba porównać kwoty za samodzielnie wykonany tunel foliowy, a dostępny już w sprzedaży standardowy namiot oraz ewentualnie skontaktować się z producentem tuneli foliowych (takim jak Krosagro), który w razie jakichkolwiek wątpliwości skoryguje i naprowadzi na odpowiedni projekt. W końcu najważniejsze jest, aby cieplarnia była w pełni funkcjonalna, korzystna dla roślin i wygodna w czasie wykonywanej pracy.

Budowa tunelu foliowego

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Całoroczny namiot mobilny

Namioty magazynowe ze względu na swoją uniwersalność znajdują swoją funkcję w firmach z wielu branż i sprawdzają się w różnych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Microgreens czyli mikro liście – co to jest i jak je uprawiać ?

Mikroliście to popularne młode rośliny jadalne, które na co dzień spotykamy w dojrzałych wersjach. Marchewka, mięta, rukola, rzodkiewka, sałata lodowa,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Bez kategorii

Hale modułowe dla biznesu

Hale modułowe dla biznesu to popularna inwestycja w przedsiębiorstwach które magazynują i garażują towary a także półfabrykaty. Sprawdzają się również…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wełnowców na storczykach?: 3 proste metody

Wełnowce to jedne z najczęściej atakujących storczyki szkodników, potrafią one naprawdę solidnie dokuczyć. Te owalne, różowawe owady, rozpoznasz po tym,…

Więcej