Jak ukorzenić sadzonki pelargonii?

Jak ukorzenić pelargonie z sadzonek | Porady od KrosAgro

Istnieje kilka prostych kroków do zapoznania, jeśli chcesz z sukcesem rozmnożyć pelargonie z sadzonek. Pelargonie są to bowiem rośliny, z których bez żadnego problemu można pozyskać szczepki. Istnieje także metoda rozmnażania z liścia, jednak jest to bardziej czasochłonna metoda i nie będziemy się nią w tym artykule zajmować.

Pelargonie to jedne z najwspanialszych kwiatów zdobiących balkony i tarasy, cieszą się wielką popularnością nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, łatwą pielęgnację, ale również możliwość nieskomplikowanego rozmnażania, dzięki czemu możemy podziwiać własnoręcznie wyhodowane okazy.

Być może chciałbyś dowiedzieć się, jak ukorzenić pobrane z pelargonii szczepki, ponieważ wiesz już, że są one bardzo łatwe w rozmnażaniu. W tym przewodniku poznamy metody jak krok po kroku ukorzenić szczepki pelargonii.

Kroki, które musisz podjąć, by ukorzenić sadzonki pelargonii

Uprawa pelargonii z sadzonek jest ekscytująca. Dzieje się tak, ponieważ można zachować podobieństwo do rośliny matecznej, jednocześnie co 3 lata warto odmłodzić pelargonie, bowiem z upływem czasu słabiej kwitną. Nie martw się, że jest to trudne, potrzebujesz jedynie odrobiny cierpliwości i chęci, aby wszystko poszło pomyślnie.

# 1 Wybór odpowiedniego czasu na ukorzenienie

Najlepszy okres na ukorzenienie pelargonii to późne lato i wczesna wiosna. Lepszym czasem jest wiosna, najlepiej, gdy będzie to okres od połowy lutego do połowy marca. Jesienią cały proces potrwa dłużej, a sadzonkom trzeba będzie zapewnić odpowiednie warunki. Warto zauważyć, że rośliny te nie mają okresu odpoczynku, oznacza to, że mogą rosnąć przez cały rok, bez konieczności przeczekania przez określoną porę roku. Być może jest to jedna z największych zalet pelargonii.

Mając na uwadze żywotność rośliny, możesz wykonać ten proces o dowolnej porze – jesienią, latem lub wiosną. Właściwie zawsze masz gwarancję sukcesu, ale jeśli ukorzenisz pędy wcześniej, kwiaty mogą zakwitnąć w tym samym roku, latem. Później ukorzenione sadzonki zakwitną latem następnego roku.

# 2 Wybór właściwego pędu

Oczywiście nie da się ukorzenić słabego, niezdrowego pędu. Ważne jest, aby rozpoznać, zdrowe pędy. Najlepsze do ukorzenienia są pędy wierzchołkowe, ale można również spróbować z dorodnymi, środkowymi odgałęzieniami.

Dobrze jest wybrać na roślinę mateczną, niekwitnącą pelargonię w dobrej kondycji, jeśli jednak nie masz wyboru, możesz użyć pędów kwiatowych, usuwając z nich kwiatostany, aby nie obciążać rośliny i przekierować jej energię na wytworzenie korzeni.

# 3 Narzędzia do cięcia

Do cięcia pędów potrzebny jest ostry nóż lub czysty skalpel. Nie używaj sekatora, ponieważ możesz zmiażdżyć nim pędy.

# 4 Przycinanie pędu

Przycinamy fragmenty pędów o długości 8-10 cm, tak by miały po trzy węzły. Pozbądź się liści znajdujących się u podstawy łodygi, pozostawiając dwa lub trzy liście u samej góry.

Jeśli weźmiesz pędy z kwitnącymi kwiatami, usuń je. Pędy przycinamy poniżej węzła, ponieważ to tam skoncentrowany jest hormon wzrostu rośliny.

# 5 Wspomaganie ukorzenienia

Teraz nadszedł czas, aby zdecydować, czy użyjesz jakiejś pomocy przy ukorzenianiu. Niektórzy ogrodnicy używają hormonu ukorzeniającego, aby zapewnić szybszy przyrost korzeni, inni zalecają zanurzenie sadzonek w miodzie; używając go jako naturalnego stymulatora. Wybór należy do Ciebie.

Unikaj jednak ukorzeniaczy w formie proszku, ponieważ ta forma hormonu korzeniowego nie jest korzystna dla pelargonii, może wręcz utrudniać ich wzrost.

# 6 Przygotowanie doniczek

Bardzo istotne jest podłoże, w którym umieścimy sadzonki, może być to dobrej jakości ziemia ogrodnicza z dodatkiem kompostu i glinki, która zatrzymuje wodę. Możesz również umieścić je w mieszance torfu ogrodniczego i piasku w stosunku 1:1 Pamiętaj jednak, że pelargonie nie tolerują piaszczystego podłoża, które jest jałowe i łatwo transpiruje wilgoć, źle będą się też czuły w gliniastych, ciężkich podłożach.

Sadzonki umieszczamy pojedynczo w małych plastikowych doniczkach lub po trzy sztuki (niektórzy twierdzą, że umieszczanie ich w większej ilości w jednym pojemniku może być niekorzystne), zanurzając je w podłożu na 1/3 długości.

# 7 Wykonywanie zagłębień w podłożu ogrodniczym

Weź ołówek lub pikownik i użyj ich do zrobienia dołków w podłożu ogrodniczym.

# 8 Umieszczenie pędu w podłożu i podlewanie

Jest to bardzo proste, wystarczy włożyć sadzonkę do mieszanki ogrodniczej w doniczce, rób to powoli i uważnie. Konieczne jest podlanie sadzonek, należy to jednak robić z umiarem.

Nadmierne podlewanie może być szkodliwe dla sadzonki. Jeśli w doniczce zalegać będzie woda  i roślina będzie mieć nadmierną wilgoć, istnieje ryzyko rozwoju pleśni, która może prowadzić do rozkładu i gnicia. W takim przypadku istnieje ryzyko obumarcia lub zahamowania wzrostu rośliny.

# 9 Umieszczenie sadzonek w odpowiednim miejscu

Doniczki z sadzonkami wymagają ciepłego, widnego miejsca. Pamiętaj jednak, że nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Być może wystarczy słoneczny parapet, jeśli jednak otoczenie jest zbyt chłodne i zacienione możesz wykorzystać propagator lub matę grzewczą.

# 10 Uprawa korzeni

Podczas podlewania sadzonek należy pamiętać, aby robić to z umiarem, ponieważ pierwsze, delikatne korzonki nie znoszą zalegającej w nich wody. Korzenie mogą pojawić się w ciągu 2- 3 tygodni w zależności od odmiany pelargonii niektóre potrzebują więcej czasu, aby się ukorzenić, zwłaszcza jeśli jest zbyt chłodno.

Wniosek

Teraz gdy wiesz, jak ukorzenić pelargonie z sadzonek, nadszedł czas, abyś zrobił to sam. Jak widać, jest to banalnie proste. Upewnij się, że wykonujesz wszystkie kroki, według sprawdzonych wskazówek KrosAgro, a podziwiać będziesz kaskady pelargonii dekorujących Twoje balkony i tarasy.

Jak ukorzenić pelargonie z sadzonek | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać lawendy pod osłonami?

Lawenda to urokliwa roślina o kuszącym zapachu i szerokim zastosowaniu. Uprawiać lawendy pod osłonami jest popularne na południu Europy, gdzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Pelargonia to rodzaj rośliny z rodziny bodziszkowatych, licząca sobie około 250 odmian. Różnią się formą, kształtem liści oraz wielkością kwiatów,…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przemysłowy namiot magazynowy

Przemysłowy namiot to funkcjonalny i ekonomiczny sposób na ochronę posiadanych maszyn, narzędzi i akcesoriów. Bez względu na to, czy jest…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy jako pomysł na biznes

Zarówno profesjonalny tunel foliowy jak i hobbystyczna cieplarnia to konstrukcje, które można wykorzystać w biznesie. Otóż zapotrzebowanie na rośliny stale…

Więcej