Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych, to dochodowe hodowle komercyjne. Uprawiający szukają co raz to nowszych pomysłów na produkcje roślinne.

Owoce doceniane są przez swoje wartości zdrowotne oraz jako ceniony dodatek kulinarny, do produkcji  konfitur, nalewek a przede wszystkim mający szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.   W Polsce hodowle skupiają się na trzech gatunkach, błotnych,  drobnolistnych oraz wielkoowocowych, aby zacząć uprawę należy przygotować odpowiednio zakwaszone podłoże i stworzyć korzystny mikroklimat wewnątrz cieplarni.

Wymagania glebowe i klimatyczne żurawiny w bloku foliowym

Żurawina to roślina jagodowa która uprawiana jest na glebie o odczynie kwaśnym, podłoże powinno mieć pH mieszczące się w kryteriach między 3,5 do 4. Ważne również aby ziemia zawierała dużą ilość próchnicy a jej struktura była gruzełkowata. W plantacjach żurawiny najlepiej sprawdzają się ziemie torfowe lub pobagienne. Poziom wód gruntowych nie powinien przekraczać 40 cm, roślina źle znosi  nadmiar wody a więc stanowisko powinno być dobrze uregulowane pod tym względem.

Znaczne wahania temperatur  mogą doprowadzić do wstrzymania procesów wegetacyjnych, aby zoptymalizować uprawę należy przykryć podziemną cześć rośliny, agrotkaniną. Po wprowadzeniu jej do tunelu foliowego wczesną wiosna, ważne jest aby temperatura wewnątrz utrzymywała się na stabilnym poziomie bez dużych różnić w stosunku nocy do dnia.

Jako roślina światłolubna potrzebuje stanowiska które jest długo oświetlone  od pierwszych promieni słońca do samego zachodu, wybór  miejsca powinien zostać opary na tych aspektach.

Przygotowanie stanowiska do uprawy żurawiny pod osłonami

Miejsce pod uprawę odchwaszczamy, a w przypadku uprawy nastawionej na produkcje należy przeprowadzić opryski z herbicydów. Aby doprowadzić ziemię do odpowiedniego zakwaszenia, należy rozłożyć  30 cm warstwę torfu po czym wymieszać z górną częścią podłoża. Jeśli podłoże w dalszym ciągu niema odpowiedniego pH, konieczne będzie przeprowadzenie siarkowania. Znacznie kosztowniejszym choć szybszym rozwiązaniem jest wymiana powierzchni na ziemię o optymalnych parametrach.

Nawożenie żurawiny  w namiocie ogrodniczym

Roślina niema zbyt dużych wymagań względem nawozów, a ich dawki są niewielkie. Przed nasadzeniem stosujemy potas do 20 dag na 10 m2 oraz fosfor w tych samych ilościach, natomiast azot dopiero jak żurawina się przyjmie, w ilościach 15 dag na 10 m2.

Przygotowanie sadzonek żurawiny w cieplarni

Żurawinę wprowadzamy do tunelu foliowego wczesną wiosną, sama  sadzonka powinna mieć do 20 cm wysokości  i  najlepiej jak zostanie pobrana z młodych przyrostów które wcześniej już owocowały.  Jest to roślina która łatwo się zakorzenia o ile przygotuje się dla niej odpowiednie warunki, dlatego równie łatwo jest ją rozmnożyć z pędów. Aby to zrobić tniemy 5 cm gałązki na których pojawiły  się pędy, po czym sadzimy do skrzynek z torfem. Już po pierwszym sezonie uprawowym żurawiny, możemy  zacząć rozmnażanie. Takie sadzonki pielęgnujemy do chwili aż osiągną pełnie dojrzałości, a w następnym roku wprowadzamy do tunelu foliowego jako młodnik.

Sadzenie żurawiny w tunelu ogrodniczym

Sadzonki umieszczamy w ziemi tak aby połowa była zakryta ziemią, najlepiej jak jest to minimum 6 cm. Glebę ugniatamy palcami po czym dociskamy do nasadzonej rośliny, aby młoda żurawina nie przechylała się na boki.

Pielęgnacja żurawiny w foliaku

Wprowadzoną roślinę do tunelu foliowego obsypujemy gruboziarnistym torfem, a następnie obsypujemy trocinami z drzew iglastych. Takie metody sprawiają że stanowisko znacznie wolniej będzie tracić wilgotność oraz wodę. Przygotowane w taki sposób miejsca pod każdą roślinę wesprą ją w ukorzenieniu, a cały proces wegetacyjny będzie przebiegać korzystnie.

Jak w przypadku każdej uprawy, ważne jest odchwaszczanie. Zastosowanie agrotkaniny znacznie spowolni ich wzrost, zaś po zakończonych zbiorach najlepiej zastosować herbicyd.

Samo podlewanie może sprawić  pewne trudności, otóż najlepszą wodą dla rośliny będzie deszczówka. Zwykła woda wodociągowa jest zbyt mało kwaśna, dobrym sposobem jest odprowadzenie deszczówki za pomocą rynien do zbiornika z którego później będzie można ją czerpać. Choć jest to rozwiązanie oszczędniejsze to znacznym ograniczeniem jest częstotliwość opadów, aby nie być zależnym od pogody należy zakwasić wodę za pomocą odpowiednich filtrów. Nie zalecane jest podlewanie zwykłą wodą gdyż prowadzi do odkwaszania ziemi, a to zaś do usychania roślin.

Ochrona przed mrozem

Po zakończonych zbiorach a przed pierwszymi przymrozkami, żurawinę okrywamy słomą lub przeznaczonymi do tego specjalnymi materiałami. Pozbywamy się owoców, które nie zdążyły w pełni się rozwiną oraz zeschniętych gałązek, rozścielona agrotkanina chroni dolną cześć rośliny a górną wspomniana słoma. Panujące wewnątrz warunki w tunelu foliowym, przy odpowiednim zabezpieczeniu upraw ochronią krzewy przed chłodem oraz niskimi temperaturami. W następnym sezonie uprawowym,  zdejmujemy  słomę i zaczynamy uprawę po pierwszych przymrozkach.

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jarmużu w tunelu foliowym

Jarmuż to roślina kapustna, która wraca do łask, coraz częściej lądując na domowych talerzach. Uprawiana była już w starożytności, a z…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej