Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Uprawiać żurawiny w tunelu foliowych to nowość w hodowli pod osłonami. Udane plantacje egzotycznych  owoców i warzyw w namiotach ogrodniczych, to dochodowe hodowle komercyjne. Uprawiający szukają co raz to nowszych pomysłów na produkcje roślinne.

Owoce doceniane są przez swoje wartości zdrowotne oraz jako ceniony dodatek kulinarny, do produkcji  konfitur, nalewek a przede wszystkim mający szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym.   W Polsce hodowle skupiają się na trzech gatunkach, błotnych,  drobnolistnych oraz wielkoowocowych, aby zacząć uprawę należy przygotować odpowiednio zakwaszone podłoże i stworzyć korzystny mikroklimat wewnątrz cieplarni.

Wymagania glebowe i klimatyczne żurawiny w bloku foliowym

Żurawina to roślina jagodowa która uprawiana jest na glebie o odczynie kwaśnym, podłoże powinno mieć pH mieszczące się w kryteriach między 3,5 do 4. Ważne również aby ziemia zawierała dużą ilość próchnicy a jej struktura była gruzełkowata. W plantacjach żurawiny najlepiej sprawdzają się ziemie torfowe lub pobagienne. Poziom wód gruntowych nie powinien przekraczać 40 cm, roślina źle znosi  nadmiar wody a więc stanowisko powinno być dobrze uregulowane pod tym względem.

Znaczne wahania temperatur  mogą doprowadzić do wstrzymania procesów wegetacyjnych, aby zoptymalizować uprawę należy przykryć podziemną cześć rośliny, agrotkaniną. Po wprowadzeniu jej do tunelu foliowego wczesną wiosna, ważne jest aby temperatura wewnątrz utrzymywała się na stabilnym poziomie bez dużych różnić w stosunku nocy do dnia.

Jako roślina światłolubna potrzebuje stanowiska które jest długo oświetlone  od pierwszych promieni słońca do samego zachodu, wybór  miejsca powinien zostać opary na tych aspektach.

Przygotowanie stanowiska do uprawy żurawiny pod osłonami

Miejsce pod uprawę odchwaszczamy, a w przypadku uprawy nastawionej na produkcje należy przeprowadzić opryski z herbicydów. Aby doprowadzić ziemię do odpowiedniego zakwaszenia, należy rozłożyć  30 cm warstwę torfu po czym wymieszać z górną częścią podłoża. Jeśli podłoże w dalszym ciągu niema odpowiedniego pH, konieczne będzie przeprowadzenie siarkowania. Znacznie kosztowniejszym choć szybszym rozwiązaniem jest wymiana powierzchni na ziemię o optymalnych parametrach.

Nawożenie żurawiny  w namiocie ogrodniczym

Roślina niema zbyt dużych wymagań względem nawozów, a ich dawki są niewielkie. Przed nasadzeniem stosujemy potas do 20 dag na 10 m2 oraz fosfor w tych samych ilościach, natomiast azot dopiero jak żurawina się przyjmie, w ilościach 15 dag na 10 m2.

Przygotowanie sadzonek żurawiny w cieplarni

Żurawinę wprowadzamy do tunelu foliowego wczesną wiosną, sama  sadzonka powinna mieć do 20 cm wysokości  i  najlepiej jak zostanie pobrana z młodych przyrostów które wcześniej już owocowały.  Jest to roślina która łatwo się zakorzenia o ile przygotuje się dla niej odpowiednie warunki, dlatego równie łatwo jest ją rozmnożyć z pędów. Aby to zrobić tniemy 5 cm gałązki na których pojawiły  się pędy, po czym sadzimy do skrzynek z torfem. Już po pierwszym sezonie uprawowym żurawiny, możemy  zacząć rozmnażanie. Takie sadzonki pielęgnujemy do chwili aż osiągną pełnie dojrzałości, a w następnym roku wprowadzamy do tunelu foliowego jako młodnik.

Sadzenie żurawiny w tunelu ogrodniczym

Sadzonki umieszczamy w ziemi tak aby połowa była zakryta ziemią, najlepiej jak jest to minimum 6 cm. Glebę ugniatamy palcami po czym dociskamy do nasadzonej rośliny, aby młoda żurawina nie przechylała się na boki.

Pielęgnacja żurawiny w foliaku

Wprowadzoną roślinę do tunelu foliowego obsypujemy gruboziarnistym torfem, a następnie obsypujemy trocinami z drzew iglastych. Takie metody sprawiają że stanowisko znacznie wolniej będzie tracić wilgotność oraz wodę. Przygotowane w taki sposób miejsca pod każdą roślinę wesprą ją w ukorzenieniu, a cały proces wegetacyjny będzie przebiegać korzystnie.

Jak w przypadku każdej uprawy, ważne jest odchwaszczanie. Zastosowanie agrotkaniny znacznie spowolni ich wzrost, zaś po zakończonych zbiorach najlepiej zastosować herbicyd.

Samo podlewanie może sprawić  pewne trudności, otóż najlepszą wodą dla rośliny będzie deszczówka. Zwykła woda wodociągowa jest zbyt mało kwaśna, dobrym sposobem jest odprowadzenie deszczówki za pomocą rynien do zbiornika z którego później będzie można ją czerpać. Choć jest to rozwiązanie oszczędniejsze to znacznym ograniczeniem jest częstotliwość opadów, aby nie być zależnym od pogody należy zakwasić wodę za pomocą odpowiednich filtrów. Nie zalecane jest podlewanie zwykłą wodą gdyż prowadzi do odkwaszania ziemi, a to zaś do usychania roślin.

Ochrona przed mrozem

Po zakończonych zbiorach a przed pierwszymi przymrozkami, żurawinę okrywamy słomą lub przeznaczonymi do tego specjalnymi materiałami. Pozbywamy się owoców, które nie zdążyły w pełni się rozwiną oraz zeschniętych gałązek, rozścielona agrotkanina chroni dolną cześć rośliny a górną wspomniana słoma. Panujące wewnątrz warunki w tunelu foliowym, przy odpowiednim zabezpieczeniu upraw ochronią krzewy przed chłodem oraz niskimi temperaturami. W następnym sezonie uprawowym,  zdejmujemy  słomę i zaczynamy uprawę po pierwszych przymrozkach.

Jak uprawiać żurawiny w tunelu foliowych?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Hodowla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt

Przenośne namioty dla zwierząt to konstrukcje o stelażu ze stali. Osłoną na strukturze jest plandeka. Tego rodzaju namioty używane są…

Więcej
Tunele foliowe

Która folia do upraw pod osłonami?

Wahanie temperatur – nawet o kilka stopni – może doprowadzić do zniszczenia uprawy. Wysoka temperatura oraz zwiększona wilgotność powietrza przyczyniają…

Więcej
Tunele foliowe

Ekologiczny tunel foliowy

Tunel foliowy to narzędzie pozwalające ogrodnikom, plantatorom i producentom roślin zwiększyć plon, ograniczyć koszty produkcji, zminimalizować ryzyko pojawienia się agrofagów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać lawendy pod osłonami?

Lawenda to urokliwa roślina o kuszącym zapachu i szerokim zastosowaniu. Uprawiać lawendy pod osłonami jest popularne na południu Europy, gdzie…

Więcej