Astry, to niezwykle popularne kwiaty, kojarzące się często z sielskim wiejskim ogródkiem. Ich kwiaty występujące w całej palecie barw mają koszyczkowaty, gwiaździsty kształt, nie bez powodu ich łacińska nazwa ,,asteri” czyli gwiazda. Kwiaty astrów, mają również tę gwiazdorskie wejście, kwitną dość późno, na przełomie sierpnia, września i października, nie mając już właściwie konkurencji wśród innych roślin. Zdobią jesienne rabaty, wprowadzając kolor i życie w szykujący się do zimowego snu krajobraz. Grzechem byłoby nie mieć, astrów w ogródku, także ze względu na ich łatwą uprawę i niewysokie wymagania. Dla amatorów astry są świetną rośliną, która nie powinna przysporzyć żadnych problemów, wręcz przeciwnie, ponieważ bez problemu można je rozmnażać. Są na to aż trzy sposoby, ponieważ astry w przeciwieństwie do niektórych roślin, nie mają żadnego ograniczenia co do techniki propagacji i można bez problemu rozmnażać je z nasion, sadzonek lub podziałów. Wybór sposobu rozmnażania astrów zależy tylko od Ciebie!
Chociaż astry są proste w uprawie i tolerują nawet dość trudne warunki, rozmnażanie ich w tunelu lub szklarni będzie wygodne i korzystne. Rozmnażanie i uprawa sadzonek pod osłonami gwarantuje, że nasze wysiłki nie pójdą na marne, ponieważ siewki są odpowiednio chronione przed nieprzewidywalnym klimatem i skokami temperatur. Zatem niezależnie od metody rozmnażania, którą wybierzesz, dobrze jest wziąć pod uwagę tunel lub szklarnię, aby zapobiec potencjalnym problemom, które mogłyby zniszczyć młode rośliny.
Spis treści
Jak skutecznie rozmnażać astry
Opcja nr 1. Nasiona
W przeciwieństwie do innych bylin, astry można rozmnażać na wiele różnych sposobów, między innymi z nasion. Zbieraj nasiona z kwiatów rosnących na Twojej rabacie, lub po prostu pozwól się im samodzielnie wysiewać.
Nasiona astrów podobne są do nasion mniszka lekarskiego i najlepiej wysiewać je wczesną wiosną. Kiełkowania nasion przebiega łatwo i szybko, zajmując od 20 do 30 dni. Jednak jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie ich w tunelu foliowym lub szklarni możesz znacznie przyspieszyć czas kiełkowania, skracając go nawet o połowę. Niezależnie od tego, na jakie miejsce uprawy się zdecydujesz, do tego, aby rośliny prawidłowo wzeszły musisz wiedzieć jak je prawidłowo zasiać.
Do wysiewu nasion użyj doniczek wypełnionych sterylną i wilgotną mieszanką ogrodniczą. Umieszczaj w każdej z nich po dwa nasiona, przysypując 2,5-3 cm warstwą ziemi. Po posadzeniu nasion rozpylaj wodę nad podłożem i przykryj doniczki folią lub włókniną. Regularnie sprawdzaj poziom wilgotności podłoża, spryskując w razie potrzeby mgiełką wodną.
Gdy nasiona wykiełkują, możesz zdjąć przykrywę, a następnie przenieść doniczki w miejsce, gdzie będą miały jak najlepszy dostęp do światła. Możesz przepikować młode sadzonki, usuwając nożyczkami, słabsze i mniej dorodne egzemplarze. Gdy minie ryzyko przymrozków, możesz zahartować sadzonki, a następnie przesadzić je na zewnątrz.
Opcja nr 2. Sadzonki
Rozmnażanie generatywne, czyli z nasion jest proste i nieskomplikowane, ma jednak jedną wadę, wyhodowana z nich roślina, nigdy nie powtarza dokładnie cech rośliny matecznej. Kiedy wysiewasz nasiona, nie masz nigdy gwarancji, że otrzymana roślina będzie wyglądać tak samo, jak roślina rodzicielska, zwłaszcza gdy jest to odmiana hybrydowa, powstała w wyniku zapylenia krzyżowego. Rozmnażanie wegetatywne z sadzonek pędowych lub podziału ma tak wielu zwolenników, ponieważ ma tę przewagę, że nowe rośliny będą dokładną kopią roślin, z których są wyhodowane.
Najlepszym czasem na rozmnażanie przez sadzonki pędowe to wiosna. Należy pobrać od rośliny matecznej sadzonki pędowe, ucinając ich 12-15 cm odcinki. Usuń z nich wszystkie liście, pozostawiając tylko 3-4 na górnej części pędu.
Do ukorzeniania astrów, świetnie sprawdzi się substrat, którego bazą jest włókno kokosowe i torf z dodatkiem perlitu i nawozów. Ustaw doniczki z sadzonkami w jasnym miejscu i kontroluj podłoże, tak aby było umiarkowanie wilgotne, możesz także przykryć sadzonki przeźroczystą folią, aby dłużej zatrzymać wilgoć w podłożu. Kiedy sadzonki zaczną się ukorzeniać, możesz uszczypnąć wierzchołki pędów, aby roślina ładnie się rozgałęziła.
Opcja nr 3. Podział
Innym sposobem rozmnażania astrów jest rozmnażanie ich przez podział. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli masz dojrzałe, dobrze rozrośnięte kępy. Podział jest zabiegiem, który należy wykonać raz na trzy lata, aby nie dopuścić do przerośnięcia rośliny, które może również sprzyjać rozwojowi infekcji grzybiczych. Podział pomaga odmłodzić roślinę mateczną, zachować estetyczny pokrój a przy okazji możemy uzyskać nowe rośliny, powiększając swoją kolekcję o kolejne identyczne egzemplarze.
Najlepszym czasem na wykonanie podziału jest wczesna wiosna, można również podzielić astry późną jesienią. Najprostszym sposobem podzielenia jest wykopanie całej bryły korzeniowej z ziemi i przecięcie jej szpadlem na dwie połowy. Przed umieszczeniem podziałów w nowym podłożu, usuń z ich korzeni resztki organiczne i nadmiar ziemi. Podziały możesz zasadzić w wilgotnym podłożu, w doniczkach i uprawiać we wnętrzu tunelu foliowego lub szklarni, lub też, jeżeli nie ma ryzyka przymrozków posadzić w ogrodzie na docelowym stanowisku. Sadząc podziały na rabatach, zachowaj między nimi około 40-50 cm odległości, tak by mogły się swobodnie rozrastać.
Wniosek
Jeżeli chcesz mieć więcej gwiaździstych kwiatów w swoim ogrodzie, zacznij rozmnażać astry, jedną z trzech proponowanych metod. Decydując się na rozmnażanie z nasion, weź jednak pod uwagę, że nowe rośliny nie będą wyglądały tak samo, jak rośliny mateczne. Ukorzenienie zdrewniałych sadzonek bądź też podział dobrze rozrośniętej kępy, to proste i skuteczne techniki rozmnażania astrów, dzięki którym uzyskasz dokładne kopie dojrzałych egzemplarzy. Niezależnie na którą metodę się zdecydujesz, musisz zadbać o zapewnienie sadzonkom dostatecznej ilości wody i dostępu do światła słonecznego. Nieocenioną pomocą i ułatwieniem, będzie umieszczenie młodych roślin we wnętrzu tunelu foliowego lub szklarni, gdzie będą miały najlepsze, kontrolowane warunki, do jak najlepszego rozwoju. Umieszczenie nasion astrów w szklarni znacznie przyspiesza kiełkowanie i pomaga uzyskać zdrowe, silne sadzonki, które nie będą miały żadnych trudności z dobrą adaptacją na ogrodowych rabatach.