8 pytań o tunele foliowe

8 pytań o tunele foliowe

Cechy dobrego tunelu foliowego?

Tunele foliowe od wielu lat stosowane są do produkcji roślinnej.  Najpierw zaczęto stosować wyłącznie profesjonalne struktury do upraw wielkopowierzchniowych, a następnie zminiaturyzowane konstrukcje oddano w ręce hobbystycznych ogrodników. Rozwijające się trendy na przydomowe warzywniaki oraz moda na warzywa i owoce z własnego ogródka sprawiają, że coraz częściej w ogrodach można zobaczyć konstrukcje, na które nałożona jest folia. Na popularność namiotów ogrodniczych wpływa również fakt, że pozwalają zaoszczędzić pieniądze i poprawiają stan zdrowia, dzięki świeżej, zdrowej eko żywności

W ciągu całego roku na warzywa i owoce wydaje się całkiem pokaźną sumę pieniędzy. Nawet wtedy nie wiadomo, czy to, co trafia na nasze stoły, jest wolne od pestycydów i środków konserwujących. Cieplarnia to obiekt stworzony z myślą o intensywnych uprawach, w których plon jest efektowny i efektywny. Oto 8 pytań o tunele foliowe.

W który tunel foliowy zainwestować?

Lekki, o mobilnej konstrukcji, solidny, taki, który można długo eksploatować, łatwy w montażu i demontażu. To jedne z charakterystycznych cech, którymi należy się kierować podczas wybierania tunelu foliowego. Wyznaczniki te wydają się jednak najważniejsze, jeśli hodowla w namiocie ogrodniczym ma trwać o wiele dłużej niż jeden sezon. Niestety wiele konstrukcji dostępnych na rynku to struktury zbyt kruche lub nie najwyższej jakości. Mogą więc korodować, połamać się na wietrze, popękać (jak w przypadku tuneli z PCV), a praca w nich jest nie tylko mało komfortowa, ale i czasami przynosi mizerne korzyści. Dlatego w tym artykule podpowiemy, jak wydać pieniądze na skuteczny tunel foliowy.

Co to znaczy uprawa pod osłonami?

Podstawową funkcją tunelu foliowego jest zbieranie promieni słonecznych, które podnoszą temperaturę wewnątrz namiotu. Wytworzony pod osłoną z folii mikroklimat można w pełni zmieniać i kontrolować. To uprawiający decyduje, jakie warunki będą panować w środku. Pozwala to na idealne dopasowanie temperatury powietrza i gleby, wilgotności, cyrkulacji powietrza, a nawet poziomu nasłonecznienia. Przy odpowiednim doświadczeniu oraz kilku standardowych technologiach hobbystyczny ogrodnik posiada strukturę, w której panuje nad wszystkimi czynnikami wpływającymi na rozwój roślin.

W nocy, kiedy temperatura opada, nagromadzone wewnątrz ciepło znacznie wolniej uchodzi poza obiekt. Dla porównania, w uprawach polowych ziemia ochładza się z godziny na godzinę, a w ciągu dnia słońce musi wpierw rozgrzać glebę, aby wytworzyć optymalne warunki. Odpowiednia gleba i temperatura utrzymywana na tym samym poziomie gwarantują, że na każdym etapie wegetacyjnym warzywa i owoce mają korzystne warunki do wzrostu.

Po co folia nad uprawami ?

Jak już zostało wspomniane, tunel foliowy nie tylko daje ciepło, ale i odpowiednią ilość światła. Rozproszone światło rozchodzi się po roślinach w taki sposób, że pada pod różnymi kątami. Daje to znacznie lepsze efekty niż bezpośrednie padanie światła na uprawy plenerowe. W miejscach zacienionych rośliny rywalizują o światło. Folia rozprasza promienie słoneczne po całym obiekcie, dlatego każda roślina jest równomiernie naświetlona, a zmagazynowane ciepło w dni chłodne oraz na przestrzeni nocy i dnia pozostaje wewnątrz. Wśród folii najczęściej można spotkać transparentną, choć dostępne są również specjalistyczne osłony:

  • cieniujące – które ograniczają przedostawanie się promieni słonecznych,
  • antykondensacyjne – które niwelują zbieranie się pary wodnej na powłoce
  • pompowane – posiadająca warstwę powietrza, które poprawia izolację mikroklimatu panującego wewnątrz kopuły.
  • Sezonowe oraz wielosezonowe

Jak doskonale widać, naprawdę jest w czym wybierać. Dla osoby stawiającej pierwsze kroki tunel foliowy powinien być jak najprostszy. Na tym etapie wszelkie przepłacanie jest zupełnie niekonieczne. Lepiej dodatkowo wyposażyć tunel foliowy niż inwestować w zbyt duży obiekt. Choć warto brać pod uwagę to, że wnętrze tunelu dość szybko się zapełni.

Jak długo można używać tunelu foliowego?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Zależy to w dużej mierze od tego, z czego wykonana jest konstrukcja tunelu foliowego. Często na łamach portalu i artykułów poruszamy temat solidności stelażu. Co to oznacza w praktyce? Nawet jeśli tunel ogrodowy wykonano ze stali, istotne jest, aby stelaż został ocynkowany. Jeśli już jest pokryty warstwą cynku, to najlepiej, aby była ona nałożona metodą ocynku ogniowego. Właśnie to sprawia, że namiot ogrodniczy będzie można długo eksploatować.

Na cieplarnię będzie oddziaływać wiele czynników. Obiekt wystawiony na zewnątrz będzie narażony na łaskę i niełaskę pogody i użytkownika. Burze, wichury, grad, deszcz, a wewnątrz podlewanie, wilgotność i prace pielęgnacyjne. PCV jest zbyt kruche, aluminium zbyt elastyczne, drewno trzeba odświeżać i impregnować, a stal – jeśli nie będzie ocynkowana – koroduje.

Wybierając tunel foliowy, warto też sprawdzić, jaka jest średnica elementów foliaka. Element PCV o grubości 0,8 nie będzie tak samo trwały jak podobny wykonany ze stali. Jeśli stal jest wykonana z niskiej jakości materiału, nawet grubość 1,2 może być zbyt mała, ponieważ nic to nie zmieni. Niskiej jakości tunele foliowe są tanie, jednak przetrwają zwykle dwa, może cztery sezony. Wieloletnie konstrukcje nie ulegną uszkodzeniu, a jedynym elementem, który trzeba będzie wymieniać, jest folia.

Warto sobie zadać w tym miejscu pytanie: czy stać mnie na kupowanie tanich rzeczy ?

Jak zadbać o tunel foliowy?

Wszelkie uszkodzenia wpływają na wydajność tunelu foliowego i jakość roślin. Ulegająca korozji konstrukcja nie tylko staje się podatna na uszkodzenia, ale i dostarcza do gleby szkodliwe składniki. Takie „wzbogacenie” ziemi jest nie tylko szkodliwe dla podłoża, ale również dla osoby, która spożywa plony z takiego miejsca.

Elementy tuneli uszkodzone należy wymienić jak najszybciej, podartą folię załatać lub wymienić całą powłokę. Zresztą z sezonu na sezon, aby uprawa była skuteczna, nawozi się ziemię, prowadzi poprawną uprawę współrzędną i planuje z wyprzedzeniem płodozmian. Raz na jakiś czas namiot ogrodowy trzeba zdezynfekować. Służy zamgławianie, myjki ciśnieniowe lub wymiana folii.

Jak sprawić, aby praca w tunelu była komfortowa?

Rośliny w tunelu foliowym muszą mieć komfortowe warunki, aby odpowiednio się rozwijać. Jednak pomija się fakt, że przecież to ogrodnik uprawia rośliny. Istotne, aby każda wykonywana praca była wygodna i komfortowa dla użytkownika. Wysokość, szerokość, wejście, rozmiar przestrzeni roboczej i użytkowej musi być przemyślany już na etapie projektowania. Owalne struktury sprawiają, że boki będą trudniej dostępne, gdyż zwężają się bliżej środka. Trzeba będzie się więc schylić, a dostawienie pułki jest niemożliwe. Zamki, które są oferowane w niektórych tunelach, mające zamykać szczelnie namiot, rozpadają się w rękach. Brak cyrkulacji powietrza tworzy duszną atmosferę, a małe okienka w zielonych tunelach nie tworzą żadnego przewiewu.

A jak powinno być? Struktura powinna być wysoka, żeby po bokach tunelu można było postawić półkę, na której będą stać doniczki lub rynny z roślinami, i aby bez problemu można było się wyprostować oraz na tyle szeroka, aby móc się w niej swobodnie obracać. Solidny stelaż powinien umożliwiać podwieszenie doniczek, które stwarzają dodatkowe miejsce do upraw. Prawidłowa wentylacja zapewni, że podczas pracy, powietrze wewnątrz będzie miało właściwą cyrkulację.

8 pytań o tunele foliowe

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pigwy w tunelu foliowym?

Cydonia, inaczej pigwa, to krzew należący do rodziny różowatych. Jej wzrost z reguły kończy się po osiągnięciu 3 metrów, jednak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czosnku | Poradnik jak uprawiać czosnek w tunelu foliowym

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin przyprawowych stosowanych w kuchniach całego świata. Choć niektórzy unikają czosnku przez jego intensywny smak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Nasiona do tunelu ogrodniczego

Dobry gatunek nasion do tunelu foliowego ma wielki wpływ na jakość plonów. Na początku każdego sezonu zarówno hobbystyczni ogrodnicy z działek lub…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa czereśni w tunelu foliowym

Założenie intensywnego sadu czereśniowego wymaga zastosowania odpowiedniej technologii, aby produkcja stała się opłacalna. Umiejętne prowadzenie plantacji dość szybko doprowadzi do…

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do uprawy, garażowania i magazynowania

Tunel foliowy do uprawa, garażowania i magazynowania to konstrukcja o wielu zastosowaniach. Choć zwykle wykorzystuje się ją do pielęgnowania roślin…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej