Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się na zakup tuneli foliowych. Podczas odbioru zamówień wielu klientów pyta, kiedy zacząć uprawy pod osłonami, na co uważać oraz jak zaplanować pierwszy rok w cieplarni. Aby wyjaśnić kilka najważniejszych pytań, przygotowaliśmy niniejszy artykuł.

Pierwszy tunel foliowy

O tym Jak i jaki wybrać tunel foliowy? oraz jak podjąć decyzję o zakupie optymalnej szklarni pisaliśmy w cyklu Tunele foliowe od A do Z. Radziliśmy również, Gdzie kupić tunel foliowy?. Te artykuły kompleksowo wyjaśniają wszelkie istotne sprawy pojawiające się jeszcze na etapie planowania inwestycji. Zainteresowanych odsyłamy do przeczytania tekstów.

Kiedy rozpocząć uprawy pod osłonami?

Każda roślina ma określony termin sadzenia, predyspozycje oraz proponowane warunki, jakie trzeba spełnić, aby kompleksowo się rozwinęła. Wytwarzając je, uprawiający otrzyma obfity i dorodny plon. Sam namiot ogrodowy pomaga w budowania potencjału, lecz nie załatwi wszystkiego. Warto również zwrócić uwagę, Kiedy montować tunel foliowy?. Jeśli zrobimy to zbyt późno, rośliny będą miały zbyt mało czasu na wegetację albo samo owocowanie będzie zbyt późne. Wykonany zbyt wcześnie montaż może być nużący, w końcu przekopywanie ziemi, aby wkopać folię w zamarzniętym podłożu nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Już sam wybór cieplarni może opóźnić nasze zbiory. W jaki sposób?

Niektóre modele dostępne są od ręki, zaś na pozostałe trzeba poczekać, a czas oczekiwania może wydłużyć się ze względu na poziom skomplikowania projektu. Nic się nie dzieje, jeśli mamy jeszcze czas, co innego, jeśli kupujemy strukturę na kilka dni przed terminem siewu. Warto więc pamiętać, by decyzji o zakupie nie przeciągać w nieskończoność.

Rozstawianie tunelu foliowego

Kiedy wreszcie konstrukcja trafiła pod wskazany adres, nadeszła chwila na montaż tunelu foliowego. Czasami zdarza się, że pod wpływem euforii od razu ruszymy do rozstawiania szklarni, nie sprawdzając wcześniej pogody. Najlepiej montować tunel w dzień bezwietrzny, a do pomocy mieć jeszcze dwie osoby. Choć można cały montaż wykonać w pojedynkę, to jednak o wiele wygodniej jest przeprowadzić go w kilka osób.

Nowy szklarnia ogrodowa

Jeśli gotowy foliak już stoi, a pielęgnacja ziemi pod osłonami przeprowadzona, teraz pora na wypełnienie przestrzeni wewnątrz. Mając mały tunel foliowy, warto wykorzystać kilka sztuczek, aby to, co uprawiamy, zajmowało jak najmniej przestrzeni, a jednocześnie optymalnie rosło. Co uprawiać w małej cieplarni? Trudno jednoznacznie określić. Otóż dużo zależy od ziemi jaką posiadamy, od naszych smakowych preferencji, a także od umiejętności. Nie ma potrzeby sadzić tego, za czym nie przepadamy, wybierać na początek trudne w pielęgnacji rośliny oraz przesadzać z ilością plonu.

Kompost i kompostownik

Do prawidłowego wzrostu roślin konieczne jest cykliczne dostarczanie składników pokarmowych. Gleba z sezonu na sezon traci makro- i mikroelementy, które pobierane są przez plon i wymywane przez wodę. Jeśli któregoś składnika jest zbyt mało, warzywa i owoce mogę mieć problemy z prawidłowym przebiegiem wegetacji, źle się rozwijają i tworzą mało owoców. Ekologicznym, a zarazem ekonomicznym, rozwiązaniem, które pozwala ogrodnikowi na posiadanie kompostu bez potrzeby jego kupowania, jest zabudowanie kompostownika.

Skrzynie ogrodnicze

Prowadząc w cieplarni kilka różnych roślin, konieczne będzie przygotowanie skrzyń ogrodniczych. Te drobne konstrukcje pełnią rolę burt, które odgradzają kilka typów gleby. W ten sposób można prowadzić warzywa i owoce, które mają odmienne wymagania względem pH, nasycenia składnikami mineralnymi oraz rodzajem nawozu. Podział plonu w takich sektorach znacznie ułatwia pielęgnację. Dobrym pomysłem będzie podpisanie roślin na jednej z burt oraz przyczepienie notatnika, aby zapisywać zdarzenia, ważne informacje oraz przyszłe zabiegi, aby żadnej czynności nie pominąć. Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym można zbudować samemu lub też skorzystać z ofert sklepów internetowych.

Inspekt i mini tunel foliowy

Dzięki osłonom na namiocie ogrodowym, wewnątrz panują sprzyjające warunki do uprawy roślin. Ogrzana gleba i powietrze sprawiają, że można sadzić rośliny znacznie szybciej niż w hodowli polowej. Atutem jest to, że można zacząć uprawę nawet wtedy, gdy na zewnątrz zdarzają się jeszcze przymrozki oraz niskie temperatury. Chcąc jeszcze bardziej przyśpieszyć siew i mieć pewność, że w razie bardzo mroźnych dni nic mu nie grozi, nad skrzyniami ogrodniczymi, grządkami lub nad rosnącymi roślinami można rozstawić mini tunel foliowy. Działa on podobnie jak pełnowymiarowa konstrukcja, z tym wyjątkiem, że jest wielokrotnie mniejszy. Idealnie sprawdza się w połączeniu z sezonowym tunelem foliowym lub jako nadbudowa dla skrzyni ogrodniczej. Inspekty stosuje się do przygotowania rozsady, a także przy produkcji nowalijek.

Co, jak, kiedy uprawiać w tunelu foliowy?

Pierwszy rok w tunelu foliowym minie bardzo szybko. Ogrodnik pozna dobre i złe strony cieplarni, odkryje skuteczne rozwiązania i z całą pewnością popracuje nad optymalizacją. Niniejszy artykuł to jeden z wielu, które są częścią serii poradników o uprawach pod osłonami. Na stronie Krosagro i blogu marka dzieli się doświadczeniami, pomysłami oraz prezentuje konstrukcje ogrodowe i rolnicze. Dlatego zachęcamy do dalszego przeglądania i stałego odwiedzania strony, która jest systematycznie aktualizowana. Aby być na bieżąco, proponujemy również śledzenie nas w social mediach: FacebookuGoogle+ lub Twitterze.

Zdecydowanych na konstrukcję Krosagro, odsyłamy do dealera marki czyli sklepu KrosTrade. Hobbystyczne tunele foliowe, które są dostępne w trzech wariantach: cieplarnie ekonomiczne, namioty jednowegetacyjne i foliaki z wietrzeniem bocznym. Skierowane są głównie do osób uprawiających na działce, przy domu, w szkołach (zajęcia edukacyjne), do produkcji rozsady. Drugim typem konstrukcji są profesjonalne tunele foliowe, a do nich zaliczamy sezonowe tunele foliowe oraz bloki rolnicze wykonywane na zamówienie. Są to już duże struktury do produkcji roślinnej.

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szpinak w tunelu foliowym?

Szpinak to atrakcyjnie wyglądająca roślina o zielonej rozecie liści i smacznym smaku. Jako element sałatek, cześć dekoracji dań oraz pożywny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać tawułkę? Uprawa i pielęgnacja tawułki

Jeśli jak wielu ogrodników szukasz rośliny, która ozdobiłaby półcieniste lub zacienione zakątki Twojego ogrodu, koniecznie zdecyduj się na zasadzenie tawułki….

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić paciorecznik | Uprawa i pielęgnacja Kanny

Paciorecznik ogrodowy nazywany inaczej kanna to egzotyczna roślina pochodząca z gorącego i wilgotnego klimatu. Jej ojczyzną są tropikalne tereny Ameryki…

Więcej