Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Tunele foliowe tworzą odpowiednie warunki środowiskowe do wzrostu roślin. Czym są w takim razie niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym? W dużym skrócie mogą to być przyjazne lub szkodliwe gatunki.

Tunele foliowe oprócz wspierania plonu przy wegetacji, mogą sprzyjać rozwojowi roślin niepożądanych. Regulacja warunków pod osłonami leży po stronie ogrodnika, który decyduje o mikroklimacie. Ta ogromna zaleta ma też to do siebie, że niepoprawnie używana może sprzyjać rozwojowi grzybów.

W tunelu foliowym mogą rozwijać się również inne drobne organizmy. Grzyby, o których w artykule mowa rosną w wilgotnej, bogatej w składniki odżywcze glebie. Jeśli zauważyliśmy kilka z nich w swojej szklarni, bez obaw. Nie zawsze jest to zły znak!

W tym artykule wyjaśnimy, czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?. Przedstawimy również wskazówki, które pozwolą wyeliminować problemy z ich pojawienia się i wykorzystać plusy istnienia takiego mini ekosystemu.

Grzyby w tunelu foliowym

Grzyby rosnące w tunelu foliowym są bardzo różnorodne jak na przykład Leucopcoprinus Birnbaum. Mogą one być duże lub małe, białe lub brązowe. Ta część artykułu dokładnie wyjaśni, czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Korzystne gatunki grzybów

Grzyby pochodzą z zarodników, które przenoszą się z różnych miejsc. Zarodniki są tak jakby “nasionami” grzybów. Bywają obecne prawie wszędzie, potrafią dostać się do trudno dostępnych przestrzeni, aby stworzyć tam kolonię. Nic więc dziwnego, że uda się im dostać do cieplarni. W końcu tunel foliowy jest wręcz idealnym środowiskiem dla ich rozwoju.

Zanim wpadniemy w panikę i pomyślimy, że to zły znak, warto się wstrzymać z interwencją. Ich pojawienie się nie zawsze ma destruktywne skutki. Obecność tych organizmów wskazuje na bogactwo minerałów zawartych w glebie. Co jest idealnym stanem rzeczy nie tylko dla ich wzrostu, ale i dla obecnych roślin.

Grzybnia jest ich “korzeniem”, za jej pomocą rozkładają materię organiczną w glebie i przekształcają w składniki odżywcze, które następnie przekazują nie tylko sobie, ale i roślinom. Te zaś mogą czerpać znaczne korzyści z sąsiedztwa. Wykorzystują je później do produkcji cukrów i energii. Oprócz tego, taka symbioza poprawia również strukturę i drenaż gleby.

Minimalizują możliwość wystąpienia chorób przenoszonych przez glebę, które mogłyby zaatakować korzenie i zahamować wzrost roślin.

Innym czynnikiem, który również może być przyczyną ich obecności to nadmierne podlewanie. Grzyby preferują glebę wilgotną i bogatą w składniki odżywcze. Jeśli organizmy te są obecne w tunelu foliowym, prawdopodobnie oznacza to, że rośliny były zbyt mocno podlewane.

Szkodliwe gatunki grzybów

Czasami grzyby nie występują w postaci o typowej strukturze kapelusza i trzonu. Łatwo wtedy je przeoczyć. Te niewidoczne na pierwszy rzut oka bywają najbardziej szkodliwe dla roślin-mowa oczywiście o pleśniach.

Choć nie wyglądają jak grzyby, pleśnie roślinne pochodzą z tej samej rodziny co one. Jednak ich działanie jest destrukcyjne. Pleśnie mogą wyrządzić roślinom wiele szkód.

Organizmy te wchłaniają i kradną składniki odżywcze z roślin, zamiast działać dwukierunkowo. Są to pasożyty, które mogą powodować brązowienie liści, a nawet śmierć roślin.

Pleśnie roślinne mogą czaić się w glebie i na roślinach. Czasami, aby je dostrzec trzeba poruszyć ziemią. Biały, brązowy lub innego koloru puch to wskazówka, iż czają się pod powierzchnią. Najlepiej, po ich zaobserwowaniu natychmiast przejść do działania, starając się za wszelką cenę zlikwidować ich powstawanie.

Jak pozbyć się pleśni i innych grzybów?

Jeśli nie chcemy grzybów, również tych przyjaznych można je usunąć. Warto jednak zastanowić się nad tym, w końcu mogą one dostarczać im składników odżywczych.

W tej części artykułu znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak usunąć pleśnie i inne niechciane grzyby.

Aby wyeliminować grzyby, należy usunąć ich „kapelusz”. Tak wstrzymuje się ich rozwój oraz zdolność do reprodukcji.

Jeśli chcemy całkowicie usunąć pączkujące grzyby, konieczna może być wymiana gleby. Ten zabieg usuwa już obecne organizmy, a także zarodniki, które mogłyby stać się zalążkiem dla nowych kolonii. Ponadto, likwidujemy w ten sposób wszelkie możliwe pleśnie, mogące szkodzić roślinom.

Można się ich pozbyć za pomocą fungicydu. Taki środek niszczy grzybnie, likwidując przy tym zarodniki, które mogły już znaleźć dla siebie przestrzeń do rozprzestrzenienia się. Należy używać go oszczędnie i z rozwagą. Zbyt dużo fungicydu może być szkodliwe dla roślin i gleby.

Aby zahamować i uniemożliwić wzrost tych organizmów, warto nieco zmienić mikroklimat w tunelu foliowym. Zmniejszyć wilgotność poprzez odpowiednią cyrkulację powietrza. W tunelach wielowegetacyjnych osiąga się to za pomocą kurtyn bocznych podwijanych korbą. Dlatego tego rodzaju konstrukcje nazywane są tunelami foliowymi z wietrzeniami bocznymi. Pozwala to na swobodniejszą manipulacja wilgotnością i temperaturą. Dobrym rozwiązanie będzie również zmniejszenie ilości wody, stosowanej do podlewania.

Podsumowanie

Mamy nadzieję że ten artykuł dostarczył Państwu wystarczających informacji, aby dowiedzieć się, czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym.

Nasz świat funkcjonuje na zasadzie różnych zależności. Rozróżniając, które połączenia są korzystne, a które szkodliwe, pozwalamy sobie na pracę na rzecz poprawy naszego środowiska i naszej planety.

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...