Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym to znacznie skuteczniejsze rozwiązanie niż plantacja warzyw, owoców lub ziół na otwartej przestrzeni. Konstrukcja z nałożoną na niej folią chroni rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, porywistym wiatrem oraz niskimi temperaturami. Mikroklimat, który powstaje wewnątrz cieplarni sprawia, że rośliny mają sprzyjające warunki do rozwoju. Chcąc osiągać jeszcze lepsze efekty przy zbiorach, można usprawnić cały proces. Tym razem w artykule Krosagro opowiemy o tym, jak osiągać dorodny plon.

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym w ogrodzie i na działce

Każdy producent tuneli foliowych gwarantuje inne rozwiązania. Między produktami jest wiele różnic. Widocznymi na pierwszy rzut oka są folia okrywająca cieplarnię, następnie konstrukcja, a idąc dalej – drzwi i dodatkowe akcesoria.

Osłona na tunel foliowy

Folia, która okala szkielet, powinna być transparentna lub matowa o kremowym zabarwieniu. Otóż chodzi o to, aby przechodziły przez nią promienie słoneczne, które ogrzewają glebę i powietrze w foliaku, a zmagazynowane ciepło utrzymywane jest przez barierę z folii. To zabezpiecza plon przed przymrozkami i chłodem, pozwalając na pielęgnację roślin wczesną wiosną, uprawę nowalijek, a także zbiory aż do późnej jesieni.

Konstrukcja cieplarni

Aby chronić rośliny całorocznie, a także zapewnić sobie solidną konstrukcję, należy zdecydować się na konstrukcję z rur i profili. Materiał tego typu jest o wiele stabilniejszy niż rurki PCV lub aluminium, lepiej opierają się naciskowi wiatru, a także obciążeniom śniegowym. Elementy zabezpieczone są przed korodowaniem warstwą cynku, który nanoszony jest metoda ogniową. Stelaż będzie stale wystawiony na działanie wilgoci podczas podlewania, kontaktu z glebą, a także procesów wegetacyjnych roślin. Cynk chroni elementy, aby zachowały swoją wytrzymałość i nie niszczyły się przedwcześnie w wyniku korozji.

Drzwi do namiotu ogrodniczego

Wejście do foliaka może być jedno lub dwa. Umieszcza się je na przeciwnych stronach tunelu, co oprócz wygody w używaniu pozwala na wentylację upraw. Uchylone drzwi wprowadzają w ruch powietrze, co jest pomocne podczas upalnych i wilgotnych dni. Pozwala to na usunięcie gorąca oraz wilgoci spod bariery.

Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym

Znacznie lepszym rozwiązaniem chroniącym tunel foliowy przed przegrzaniem niż otwieranie drzwi są wietrzenia boczna. Te umieszczone na obu stronach namiotu, rozciągają się na całej długości tunelu. Podwinięte za pomocą metalowych korb, wprawiają powietrze w ruch. Różnica między wyżej wymienionymi metodami jest taka, iż do tunelu foliowego nie przenikną szkodniki. Za kurtynami umieszczone są siatki przeciw owadom, które uniemożliwiają dostanie się do środka.

Jak ulepszyć uprawy pod osłonami?

W standardowej uprawie występuje wiele zmiennych, które trudno przewidzieć. Już samo posiadanie hobbystycznego tunelu foliowego ulepsza proces uprawy, lecz to nie koniec. Chcąc stworzyć jeszcze bardziej wydajną przestrzeń do uprawy, warto zadbać o optymalne wykorzystanie przestrzeni, zainstalować systemy nawadniające, a także instalację elektryczną.

Przestrzeń w szklarni foliowej

W cieplarni warto wykorzystać każdy kawałek przestrzeni do uprawy. Oprócz gleby, warto skorzystać z półek, zawieszając je na stalowym stelażu, zaś na nich doniczki, w których można pielęgnować niewielkie rośliny.

System nawadniający uprawy

Coraz więcej systemów nawadniających pojawia się w hobbystycznych cieplarniach, ułatwiając proces uprawy, pozwalając na zmniejszenie kosztów, a także dopasowanie dawki do wymagań roślin. Przyda się to również podczas nieobecności na działce lub w ogrodzie.

Lampy w uprawach pod osłonami

Tego rodzaju rozwiązanie można spotkać w komercyjnych tunelach foliowych, w których prowadzona jest całoroczna produkcja roślin. Jest to konieczne, by osiągać wysokie wyniki podczas miesięcy, w których światła słonecznego jest o wiele mniej. Doświetlanie jest również konieczne w krajach o zimniejszym klimacie.

Uprawy pod osłonami w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Rozsadnik w tunelu foliowym

Ogród wyposażony w rozsadnik przynosi znacznie większe plony. Mogąc produkować rozsadę, otrzymuje się znacznie lepsze efekty, zbiór jest bardziej dorodny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać róże rabatowe? Pielęgnacja i wymagania róż rabatowych

Dla każdego konesera pięknych kwiatów róża to prawdziwy symbol piękna i nie można jej zastąpić żadną inną rośliną. Do wyboru…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podlewać draceny?

Najważniejsze we właściwym rozpoznaniu zapotrzebowań i wymagań rośliny, jest zrozumienie, z jakich warunków klimatycznych pochodzi. Dotyczy to także sposobu, częstotliwości…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć amarylis z nasion? Uprawa i pielęgnacja amarylisu

Amarylis to zjawiskowo piękna roślina cebulkowata, pochodząca z terenów Afryki Południowej. Nazwa rośliny pochodzi z poezji Wergiliusza, który pisał o…

Więcej