Jak wieszać materiały cieniujące w szklarni hobbystycznej?

Jak wieszać zasłony cieniujące w szklarni hobbystycznej

W uprawie szklarniowej istnieją różne scenariusze i doskonałe rozwiązania problemów, które każdy ogrodnik powinien poznać. Dzisiaj zadamy pytanie, jak radzić sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą wewnątrz szklarni. Odpowiedź jest jedna, należy kupić siatkę cieniującą, zasłonę lub kurtynę cieniująco-termoizolacyjną. Nasuwa się pytanie, jak je zamontować?

Suche powietrze i wysoka temperatura generowana przez światło słoneczne padające bezpośrednio na powierzchnię szklarni, zwłaszcza w sezonie letnim i wiosennym może spalić liście roślin, jak również stworzyć warunki do inwazji szkodników, takich jak na przykład czerwony roztocz pomidorów.

Materiały cieniujące mogą również zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza oraz regulować wilgotność powietrza, ponieważ tworzy ona cień, umożliwiając uprawom rozwój w mniej ekstremalnym środowisku. Poprzez jej zastosowanie chronimy rośliny przed uszkodzeniami,  spowodowanymi bezpośrednim działaniem promieni UV oraz możemy obniżyć temperaturę w szklarni. Plusem takiego rozwiązania jest łatwy i szybki montaż i niewielkie koszty.

Jak zamontować materiał cieniujący?

Istnieją trzy szczególne sposoby wieszania materiałów cieniujących w szklarni, aby zapewnić cień uprawom, plantacjom, a także kwiatom.

Zastosowanie siatki cieniującej na zewnątrz

Siatka cieniująca do szklarni lub tunelu potocznie zwana jest cieniówką, jest materiałem niedrogim, łatwym w montażu i wytrzymałym na silny wiatr, wysokie temperatury i mróz. Siatki cieniujące mają różne stopnie zacienienia w zależności od wymagań danej uprawy, te montowane na tunelach powinny mieć około 60%. Zapewniają one ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem i utratą wilgoci, dodatkowo montowane na tunelach ochraniają folię przed zniszczeniem. Siatkę montuje się bezpośrednio na stelażu, możemy zdecydować się na gotowe mocowania np. Specjalne klipsy służące do łączenia siatek z konstrukcją tunelu, lub też zestaw opasek zaciskowych. Dobrze, jeżeli siatka wystaje poza konstrukcję i możemy dodatkowo obciążyć jej krawędzie dużymi kamieniami.

Nakładanie farb na powierzchnie szklarni

Kolejny sposób na ochronę termiczną Twoich upraw wewnątrz szklarni jest pomalowanie jej boków i dachu specjalnymi farbami stosując do tego celu pistolet natryskowy. Dawniej pokrywano szklarnie mieszanka wapna, wody i mleka, nie było to jednak tak trwałe rozwiązanie, jak nowoczesna technologia.

Czy wewnętrzna siatka zacieniająca będzie skuteczna?

Ogrodnicy dobrze wiedzą, że splot siatki mającej oczka umożliwia łatwy montaż  we wnętrzu szklarni. Istnieją też dwa inne sposoby jak rozwieszenie siatek w dół w charakterze kotary oraz budowa stelaża wewnętrznego. Dodatkową korzyścią z wewnętrznego montażu jest to, że materiał nie jest poddany mogącym niszczyć go warunkom klimatycznym.

Jaki procent zacienienia powinien dawać materiał cieniujący?

Wraz z zapytaniem „Jak wieszać materiały zacieniające w szklarni hobbystycznej?” przychodzi kolejny dylemat. Jest to pytanie o to, jaki powinien być stopień przepuszczalności promieni UV. W sprzedaży mamy materiały o różnym stopniu zacienienia od 35% do 95%, parametry te mają decydujące znaczenie przy wyborze cieniówki.

Do uprawy szklarniowej polecana jest siatka o parametrze maksimum 60%, a zakres od 30% do 50% jest  idealny dla warzyw.

Należy jednak pamiętać, że uprawiając rośliny, które potrzebują do dobrego rozwoju półcienia np. paprocie i orchidee. Musimy pomyśleć o założeniu siatki o stopniu zacienienia na poziomie 75%.

Podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem. Wskazane jest, abyś zwrócił się o pomoc do tych, którzy wykonują tę czynność od wielu lat, aby uniknąć błędów w montażu materiałów cieniujących. Decydują się na uprawę szklarniową musimy być świadomi konieczności skorzystania z pewnych rozwiązań. Które ochronią nasze uprawy przed zagrożeniami mogącymi całkowicie je zrujnować lub poważnie uszkodzić. Takim niebezpieczeństwem jest zbyt intensywne promieniowanie UV. Należy mu przeciwdziałać, teraz wiesz już w jaki sposób zabezpieczyć przed nim swoje rośliny.

Jak wieszać zasłony cieniujące w szklarni hobbystycznej

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak ścinać i dbać o słoneczniki? 10 łatwych kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznika, dziś jest Twój szczęśliwy dzień. Słonecznik to…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo szklarniowe w mieście

Miejskie ogrodnictwo szklarniowe i tunelowe samo w sobie nie jest niczym nowym. W przeszłości małe ogródki były integralną częścią miast,…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej