Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jak długo żyją lilie | Poradnik dla początkujących 1

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod przechowania cebulek. Praktyki ogrodnicze różnią się niekiedy, w przypadku poszczególnych odmian, warto więc poznać dobrze wymagania roślin, które posiadamy. Uroda, zapach, długi okres kwitnienia oraz stosunkowo łatwe do opanowania techniki uprawy, sprawiają, że nieco zapomniana w ostatnich czasach lilia, w pełni powróciła do łask, stając się rośliną, której nie można pominąć w planowaniu przydomowej przestrzeni. Żeby jednak długo cieszyć się, tymi egzotycznymi pięknościami, warto poznać ich wymagania i potrzeby warunkujące zdrowy wzrost, kwitnienie oraz żywotność rośliny.

Jaka jest żywotność lilii?

Nie można określić, przez ile sezonów z cebulek lilii wyrastały będą kwiaty. Lilie są bylinami, przy sprzyjających warunkach ich żywotność, może więc być naprawdę długa, Niektórzy mają swoje rośliny przez 4, a nawet 5 lat, jedno jest pewne zależy to, od udanych praktyk ogrodniczych. Jak w przypadku wszystkich roślin cebulowych, długość życia warunkowana jest przez zdrowie i odpowiednie warunki przechowania cebulki. Cebulki lilii powinno się odkopywać co 2 lata i przechowywać w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu. Powinny być pokryte torfem i mieć zapewnioną temperaturę około 2 stopni C. Są jednak takie odmiany lilii, których cebulki należy odkopywać każdego roku, gdy nadejdzie październik. Odmiany orientalne są wymagające i nie przetrwają polskiej zimy, odmiany trąbkowe są z kolei dość odporne, ale należy zabezpieczyć je, na wypadek niskich temperatur torfem i liśćmi. Najbardziej odporną odmianą, równocześnie efektowną i świetnie nadającą się do uprawy szklarniowej, jest odmiana azjatycka, w tym znana ze swej niezwykłej urody lilia tygrysia.

Możesz uprawiać lilie w szklarni, aby zapewnić im stabilne warunki środowiskowe. Dobrze oświetlony obszar, z żyzną i dobrze przepuszczalną, wilgotną glebą powinien sprzyjać zdrowiu i bujnemu kwitnieniu lilii. Warto sadzić lilię na lekko uniesionym terenie, ponieważ w czasie odpoczynku, nie powinna zalegać przy nich woda.

Celem wzmocnienia ich kondycji i żywotności, możesz zasilać swoje lilie nawozem wielokwiatowym, szczególnie  na etapie jej wzrostu. Z biegiem czasu może być konieczne podzielenie lilii, aby upewnić się, że będą miały odpowiednią ilość przestrzeni. Podział jest doskonałą metodą rozmnażania, kontroli nad rozrostem roślin, a także odmłodzenia starszych egzemplarzy.

Jak długo kwitną lilie?

Kwitnienie twoich lilii zależy od środowiska wzrostu i samej odmiany. Najczęściej lilie kwitną od czerwca do końca sierpnia. Czas przemiany pąków w kwiat trwa od pięciu do siedmiu dni, samo zaś kwitnienie trwa około dwóch tygodni.

W przypadku niektórych odmian lilii korzystne może być również nawożenie wiosną i jesienią, a zwłaszcza w okresie kwitnienia. Utrzymywanie stale wilgotnej, aczkolwiek nie nadmiernie podlanej gleby powinno pomóc w tworzeniu zdrowszych kwiatów. Należy jednak zapewnić im bezpieczne stanowisko, osłonięte przed wiatrem i zbyt ostrym światłem słonecznym. Ekstremalnie wysokie temperatury, również niekorzystnie wpłyną na wygląd i zdrowie rośliny.

Ważną praktyką pielęgnacyjną w przypadku lilii jest usuwanie przekwitających kwiatostanów, ponieważ roślina nie zdąży zacząć wytwarzać nasion,  których produkcja zabiera roślinie niepotrzebne ilości energii. Po przekwitnięciu lilii możemy odciąć kwiatostany ostrym i sterylnym nożem, nie wolno natomiast usuwać zielonej łodygi, ponieważ zaopatrza ona roślinę w składniki odżywcze.

Jak długo utrzymują się lilie w wazonie?

Lilie cięte są również jednymi z najbardziej lubianych kwiatów. Być może, zawdzięczają to zarówno szlachetnej urodzie i wytwornej elegancji, którą wnoszą do każdego wnętrza, jak i temu, że mogą przetrwać w wazonie do czternastu dni. Odpowiednie przycięcie łodyg jest bardzo ważne, aby lilie były jak najdłużej świeże i nie zwiędły przedwcześnie. Należy wykonać cięcie, po przekątnej łodyg, a następnie usunąć liście, które znajdowałyby się pod powierzchnią wody.

Ukośne cięcie ma za zadanie zwiększyć powierzchnię, przez którą roślina pobiera wodę. Usunięcie liści sprawia natomiast, że bakterie w wodzie, wolniej się gromadzą. Roślinom można też usunąć pręciki, ponieważ pyłek kwiatowy, może poplamić obrus. Na koniec napełnij wazon wodą o temperaturze pokojowej, do której możesz dodać odżywkę do kwiatów.

Regularnie sprawdzaj poziom i czystość wody, wymieniając ją, kiedy zacznie mętnieć. Od czasu do czasu, może również być konieczne przycinanie łodyg. Jeżeli chcesz jednak, aby kwiaty jeszcze dłużej dekorowały Twój salon, powinieneś rozważyć ścięcie kwiatów, których pąki jeszcze nie rozkwitły.

Jak sadzić lilie

Aby Twoje lilie przetrwały jak najdłużej, musisz wiedzieć, jak i kiedy należy je posadzić. Idealny czas na zasadzenie cebulek to jesień, najlepiej październik, zdążą się wtedy  wystarczająco wzmocnić, aby przetrwać chłodne zimowe miesiące, a ich czas chłodzenia będzie wystarczający, aby kwiaty zdrowo i bujnie zakwitły.

Dobrze nasłonecznione stanowisko, na którym rośliny będą mieć ośmiogodzinną kąpiel słoneczną, co przyczyni się do obfitego kwitnienia. Gleba również powinna być dobrze przepuszczalna, żyzna, dla większości odmian o lekko kwaśnym odczynie. Dla lilii najlepszym miejscem będzie lekko uniesiony teren, aby woda mogła spokojnie odpływać w dół i nie zalegać wokół rośliny. Zasadź cebulki na głębokość 10-15 cm i przysyp je glebą zmieszaną z materią organiczną, aby poprawić jej jakość. Pamiętaj, aby sadzić lilie w odpowiednich odstępach, aby miały miejsce na swobodne rozrastanie się i żeby nie konkurowały między sobą o składniki odżywcze, wodę i terytorium. Najlepiej zachować 30 lub 40-centymetrowe odległości między roślinami.

Jak pielęgnować lilie

Możesz nawozić swoje lilie do sześciu tygodni po zakwitnięciu, a następnie każdej wiosny kompostować i mulczować w ramach konserwacji. I chociaż rośliny nie kwitną ponownie w ciągu sezonu, nadal możesz usunąć wyblakłe kwiaty, aby zachować zdrowe lilie. Możesz także wyciąć martwe części rośliny do końca jesieni.

Jeśli w Twoim regionie panuje ekstremalnie mroźny klimat, lepiej trzymać lilie w szklarni. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzenia roślin przez mróz. W przeciwnym razie ściółkuj rośliny, aby chronić ich korzenie.

Wniosek

Lilie to jedne z najdłużej utrzymujących świeżość kwiatów ciętych, na rabatach z kolei mają bardzo długi czas kwitnienia. Okres żywotności lilii zależy w dużej mierze od wybranej odmiany i temu, czy sprostamy jej wymaganiom.

Lilie nie są roślinami specjalnie wymagającymi, chociaż najlepiej jest uprawiać je w kontrolowanym i stabilnym środowisku. Szklarnia lub tunel foliowy jest doskonałą ochroną przed skokami temperatury oraz nieprzewidywalnymi zjawiskami atmosferycznymi, mogącymi spowodować ich uszkodzenie, a nawet obumarcie.

Jeżeli pragniesz, aby lilie przez kilka lat dekorowały Twój ogród, musisz wybrać odpowiednią odmianę dostosowaną do warunków, które możesz jej zapewnić oraz sprostaniu jej pielęgnacji. Stabilne środowisko, które chronić będzie lilie przed skokami temperatur i kaprysami pogody, oraz sumienne wykonywanie wszystkich koniecznych czynności pielęgnacyjnych, powinny zagwarantować długie życie tym niezwykłej urody kwiatom.

Jak długo żyją lilie | Poradnik dla początkujących 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty magazynowe – kompleksowa ochrona

Namioty magazynowe to niedrogie rozwiązania, które cieszą się popularnością zarówno wśród klientów indywidualnym, jak i firm. Te przenośne konstrukcje ze…

Więcej
Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Bez kategorii

Mobilny namiot warsztatowy

Mobilny namiot warsztatowy to uniwersalna struktura, która umożliwia niewielkim kosztem pozyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i magazynowania. To niekonwencjonalne rozwiązanie…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się wciornastków? | Naturalne sposoby pozbycia się szkodników roślin

Wciornastki to niewidoczne gołym okiem owady  kłująco- ssącym aparatem gębowym, który ułatwia im żyrowanie na tkankach roślinnych i odżywianie się…

Więcej