Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa w optymalnych warunkach, co przekłada się później na obfity zbiór. W środku tunelu foliowego zachodzą dynamiczne procesy. Nabyte podczas uprawy doświadczenie warto przekształcić w wyniki osiągane podczas hodowli roślin. W tym artykule opowiemy o tym, jak wytworzyć sprzyjające wegetacji warunki, a także w jaki sposób unormować wysokie stężenie wilgoci.

Wilgotność w uprawie pod osłonami wewnątrz tunelu foliowego

Przy dużych wahaniach temperatur podczas zmian pór roku na przestrzeni dnia i nocy utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności może być wyzwaniem. Jednakże producent tuneli foliowych Krosagro, doposaża cieplarnie w dodatkowe akcesoria która pozwalają na sterowanie klimatem.

Sezon letni w cieplarni

Przy wysokich temperaturach podlewanie roślin staje się codzienną praktyką. Niestety wielu ogrodników nie robi tego zbyt dobrze, a czasami nawet przez brak wiedzy czyni krzywdę roślinom. Wysoka temperatura w tunelu foliowym sprawia, że rośliny, aby się ochłodzić, będą tracić wodę zmagazynowaną w łodygach i liściach. Zacznie ona parować, podnosząc poziom wilgotności w powietrzu. Choć sama wilgoć nie jest w gruncie rzeczy zła, bo może zapobiec przegrzaniu się plonu, to jednak utrzymywanie takiego stanu zbyt długo prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzybów, które w dalszej perspektywie prowadzą do chorób. Nie należy również przesadzać w drugą stronę i szczędzić wody, bo to prosta droga do ususzenia plonu. Pomocą w odpowiednim dawkowaniu będzie jakiś rodzaj miernika, która poda dokładną wartość i pozwoli precyzyjnie odmierzyć ilości wody. Dużą pomocą może być system nawadnia, która ułatwia kształtowanie mikroklimatu.

Podnoszenie i obniżanie poziomu wilgoci w szklarni foliowej

Jednym ze sposobów na sterowanie poziomem wilgoci pod osłonami są systemy wietrzeń bocznych. W hobbystycznych tunelach foliowych, a także profesjonalnych cieplarniach, służą do cyrkulacji powietrza. Podniesione kurtyny z folii pozwalają na przepływ powietrza przez całą długość konstrukcji, wymieniając gorące powietrze na chłodniejsze. Osusza to rośliny, usuwając zbierającą się pod osłonami wilgoć. Wietrzenia boczne to standardowe wyposażenie tuneli wielowegetacyjnych. W przypadku upalnego lata, kiedy wietrzenia mogą nie być wydajne, dużą pomocą mogą być kurtyny cieniujące, które wchłaniają część ciepła i ograniczają dostęp światła do plonu całkowicie lub częściowo.

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać poinsecję?

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zastanawiają się “Jak rozmnażać poinsecję?”. Kiedy święta bożego narodzenia dobiegają końca, możesz nadal chcieć zatrzymać swoje świąteczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej