Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków 1

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich, spodoba ci się fakt, że zabiegi, których rośliny te wymagają, są naprawdę proste. Możesz zdecydować się na sadzenie bukszpanu jako samodzielnego krzewu, który możesz dowolnie kształtować, lub możesz też skumulować więcej roślin, aby pełniły funkcję obramowania.

Bukszpan to gatunek krzewu lub nieduże drzewko pochodzące  z południa Europy oraz krajów basenu Morza Śródziemnego, z tego też powodu roślina lubi ciepło, słońce i łagodne zimy. Jest bardzo wytrzymały na warunki klimatyczne, jednak silne mrozy i wiatry nie są dla niego korzystne. Krzewy bukszpanu bardzo dobrze znoszą suszę, jednak ostre bezpośrednie światło słoneczne, może poparzyć ich drobne, ciemnozielone listki. W Polsce wysokość bukszpanu nie przekracza 1-2 metra, a najbardziej znaną odmianą jest bukszpan zimozielony. Niezwykła popularność rośliny przypisać można łatwości w uprawie, estetycznemu wyglądowi przez cały rok i oczywiście dużą podatnością na kształtowanie przez cięcie. Krzewy bukszpanu cieszą się wielką popularnością w kształtowaniu krajobrazu jako, żywopłoty, obwódki czy też nawet ogrodowe rzeźby.

Ich drobne, gęste, zielone liście o eliptycznym kształcie sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał wyjątkowo. Jeśli chcesz uporządkować strukturę swojej przydomowej oazy botanicznej, te piękne krzewy nie zawiodą!

Bliższe spojrzenie na to, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek

Chociaż proces rozmnażania bukszpanu z sadzonek jest bardzo prosty, zajmuje on trochę czasu. Samo ukorzenienie się sadzonek to około 3-4 miesięcy, natomiast rozrost żywopłotu, tak by spełniał swoją funkcję to okres około trzech lat.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie sadzonki się ukorzenią. Z tego powodu najlepiej jest ściąć ich więcej, niż myślisz, że potrzebujesz. Pomimo faktu, że ich rozmnożenie wymaga cierpliwości, zaoszczędzone koszty będą znaczne. Poznaj kroki, które musisz wykonać, chcąc rozmnażać bukszpan z sadzonek.

Krok 1: rozmnażaj od późnego lata do wczesnej jesieni

Przede wszystkim musisz wiedzieć, kiedy pobrać sadzonki bukszpanu. Najlepszy czas na rozmnażanie tych roślin to okres wiosenny i letni, wtedy bowiem wykonujemy ciecia krzewów. Unikaj rozmnażania jesienią, ponieważ sadzonki, mogą nie zdążyć ukorzenić się przed zimą. W większości przypadków ludzie robią to między lipcem a wrześniem (doświadczeni ogrodnicy polecają sierpień). Zwróć uwagę czy dolne części nowych przyrostów zaczęły sztywnieć, jeżeli tak jest to właściwy czas.

Krok 2: przygotuj materiały

Upewnij się, że masz gotowe materiały. Będziesz potrzebował ostrego noża, trochę hormonu ukorzeniającego, doniczek wypełnionych przepuszczalną, żyzną ziemią ogrodniczą oraz foli i drewnianych patyczków.

Krok 3: przygotuj podłoże i doniczki

Możesz znaleźć różne sposoby na przygotowanie podłoża do sadzonek. Podczas gdy większość ludzi, woli używać dobrze przepuszczalnej gleby, inni używają piasku i perlitu (mieszanka 50-50), lub mieszaniny torfu i piasku.

Możesz wybrać dowolną z tych opcji, doniczka, w której umieścisz sadzonkę, powinna mieć około 10 cm średnicy i otwory odpływowe, aby nie zalegała w niej woda. Ważne jest, żeby ziemia była równomiernie wilgotna, możesz podlewać ją do czasu, aż jej nadmiar nie zacznie wypływać przez otwory w doniczce.

Krok 4: zbierz sadzonki ze zdrowej gałęzi

Jeśli chodzi o wybór sadzonek, upewnij się, że pochodzą one z gałęzi, która jest mocna, zdrowa i nie wykazuje oznak uszkodzeń ani chorób. Najlepsze są oczywiście tegoroczne, zielone pędy wierzchołkowe o długości 10-15 cm.

Delikatnie oderwij pędy kciukiem i palcem wskazującym, możesz także użyć sterylnych nożyc ogrodniczych lub noża. Następnie usuń liście z dolnej połowy pędów.

Krok 5: umieść sadzonki w doniczkach

Po zebraniu i przygotowaniu sadzonek należy je umieścić w przygotowanych wcześniej doniczkach. Zanim włożysz je do podłoża, zanurz około 1/2 cala dolnej części pędu w hormonie ukorzeniającym.

Z pewnością przykrycie sadzonek i zapewnienie im ciepłej, stabilnej temperatury pomoże w procesie wytworzenia korzeni. Jeśli więc chcesz, możesz wykonać coś na kształt miniszklarni. Powbijaj patyczki w ziemi, które będą służyły jako stelaż do foli lub woreczka osłaniającego roślinę. Taka konstrukcja ma jednak taki minus, że musisz otwierać osłonę kilka razy w tygodniu, aby można było sprawdzić stan gleby, wpuścić powietrze i podlać roślinę.

Krok # 6: wybierz lokalizację

Bardzo ważne jest, aby umieścić sadzonki w miejscu, w którym mogą uzyskać dużo rozproszonego światła słonecznego. Musisz przez cały czas utrzymywać sadzonki w wilgotnym podłożu, jeśli chcesz uzyskać efekt energicznego wzrostu korzeni. Użyj butelki z rozpylaczem, aby spryskać liście, sadzonki bukszpanu lubią być zwilżane.

Krok # 7: czas ukorzenienia

Trudno dokładnie określić ile czasu zajmie ukorzenienie, może być to kilka tygodni, a w wersji pesymistycznej nawet kilka miesięcy. Jeżeli zauważysz, że roślinka urosła i wypuściła nowe listki, znaczy to, że sadzonka się przyjęła. Sposobem, aby sprawdzić, czy korzenie już się rozwinęły, jest delikatnie pociągnięcie pędu. Jeśli poruszają się w ziemi, oznacza to, że jeszcze się nie zakorzeniły.

Krok # 8: zimowanie sadzonek

W okresie zimowym nie zapomnij zimować swoich roślin. Wybierając do tego lokalizację, upewnij się, że stanowisko gwarantuje odpowiednią ochronę przed mrozem i utratą wilgoci. Z tego powodu najlepiej zimować sadzonki bukszpanu w miejscu, chłodnym i jasnym, może być to widna piwnica, szklarnia, tunel foliowy lub inspekt.

Krok 9: przesadź sadzonki do większych pojemników

Gdy tylko rośliny rozwiną korzenie i zaczną rozwijać się, możesz przesadzić je do znacznie większych pojemników. Idealnie byłoby, gdyby ich korzenie były wystarczająco rozwinięte w ciągu 3 miesięcy, tak by można było już wiosną przeszczepić sadzonki na zewnątrz.

Uprawiaj bukszpan w szklarni hobbystycznej!

Jeśli ktoś zapyta Cię, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek, możesz powiedzieć mu, aby postępował zgodnie z powyższymi krokami! Jeśli jeszcze nie próbowałeś ogrodnictwa szklarniowego, zachęcamy Cię by podjąć to wyzwanie, masz wtedy możliwość zapewnienia swoim roślinom idealnego środowiska do stymulowania ich wzrostu i bariery chroniącej je przed żywiołami, szkodnikami, robactwem i chorobami.

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić paciorecznik | Uprawa i pielęgnacja Kanny

Paciorecznik ogrodowy nazywany inaczej kanna to egzotyczna roślina pochodząca z gorącego i wilgotnego klimatu. Jej ojczyzną są tropikalne tereny Ameryki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Który tunel foliowy dla początkujących?

Tunel foliowy to konstrukcja, w której uprawa jest bardziej efektywna, a otrzymywany plon efektowny. Choć w wielu tekstach, opracowaniach i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sadzić storczyk Biała Czapla? Uprawa i pielęgnacja storczyka gruntowego

Habenaria radiata, to niezwykły storczyk, wyróżniający się oryginalnymi kwiatami przypominającymi formą fruwające białe czaple. Ta egzotyczna roślina pochodzi z Japonii,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

7 powodów, by kupić tunel foliowy

Istnieje wiele powodów, aby kupić tunel foliowy. W poniższym artykule wymienimy wyłącznie 7 kluczowych argumentów, dlaczego warto mieć własny namiot…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami

Popiół drzewny jako nawóz w uprawach pod osłonami jest bardzo wartościowym materiałem ogrodniczym. Jest łatwy w pozyskaniu, można go wykorzystywać…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej