Jak rozmnażać poinsecję?

Jak rozmnażać poinsecję?

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa zastanawiają się “Jak rozmnażać poinsecję?”. Kiedy święta bożego narodzenia dobiegają końca, możesz nadal chcieć zatrzymać swoje świąteczne kwiaty.

To rzeczywiście stało się rutyną dla niektórych gospodarstw domowych, aby ozdobić swoje domy ozdobnymi liśćmi poinsecji (inaczej zwanej euforbią lub gwiazdą betlejemską) każdego roku na Boże Narodzenie. Jeśli ich kolory nie będą tak żywe po świętach, niektórzy decydują się wyrzucić je, chociaż mogliby ponownie cieszyć się nimi w następnym roku.

Alternatywą dla zakupu poinsecji na każde ze świąt Bożego Narodzenia jest ich rozmnażanie i odświeżenie rośliny macierzystej tak by w kolejnych latach, gdy nadejdą święta, można było ją ponownie wykorzystać. W ten sposób można zaoszczędzić i mieć niekończące się zapasy poinsecji.

Jak sprawić by powstały nowe rośliny z poinsecji?

Rozmnażanie poinsecji można podzielić na dwie najczęściej stosowane techniki: sadzonkowanie i wysiew nasion. Gwarantujemy, że niezależnie od metody, jaką zastosujesz, będziesz miał zastępstwo dla swojej gwiazdy betlejemskiej.

Częściej stosowaną metodą jest odcięcie od starszego osobnika młodego pędu, jest ona łatwiejsza i szybsza od drugiej, a Ty na pewno będziesz miał nową roślinę, która wygląda jak jej rodzic. Jeśli jednak chcesz mieć nową odmianę, będziesz miał taką szansę, jeśli wyhodujesz ją z nasion.

Tak jak w przypadku innych upraw, należy odciąć od rośliny macierzystej co najmniej trzy do maksymalnie sześciu cali łodygi. Jeśli chcesz, aby nowa roślina ukorzeniła się szybciej, możesz spróbować zanurzyć odcięty pęd w ukorzeniaczu przed jego przesadzeniem.

Upewnij się, że używasz żyznej gleby dla uprawy swojej rośliny, aby uzyskać lepsze efekty. Zrób otwór w wilgotnej ziemi do sadzenia i umieść tam swoje sadzonki poinsecji . Wykonaj to wczesnym latem i zapewnij roślinom idealne warunki.

Po około miesiącu, korzenie powinny być rozwinięte na tyle, aby rozsadzić poinsecje do poszczególnych doniczek. Dzięki temu sąsiadujące korzenie nie będą zakłócać ich wzrostu, tym bardziej, jeśli posadziliśmy wiele sadzonek w jednym pojemniku.

Jak rozmnaża się poinsecję z nasion?

Z drugiej strony, uprawa z nasion może być stosunkowo trudna. Zanim rozpoczniesz proces rozmnażania, szukanie ich może być problemem. Możesz otrzymać nasiona z uprawianych gwiazd betlejemskich lub zamówić je online, chociaż nie jest łatwo o ich zakup. Poinsecje nie zawiązują bowiem nasion w warunkach domowych.

Z drugiej strony metoda ta nie nastręcza żadnych innych trudności, nasiona należy po prostu zasiać, umieszczając po jednym ziarnie w pojemniku.

Jednakże, podobnie jak w przypadku innej techniki rozmnażania, należy trzymać je z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Rzeczywiście, poinsecje potrzebują go do wzrostu, jednakże wystawienie ich na działanie słońca może być niekorzystne dla ich rozwoju i natężenia koloru. Wskazane jest nawet aby nowo powstające gwiazdy betlejemskie przykryć czarnym, foliowym workiem.

Jeśli nie masz miejsca w pomieszczeniu, upewnij się, że na zewnątrz zapewniasz roślinie cień. Możesz umieścić ją pod szopą lub przykryć ciemną folią. Proces rozmnażania poinsecji zakończy się gdy wypuści ona młode liście. Wtedy brak światła może być szkodliwy a nawet zabójczy.

Mini szklarnie i tunele hobbystyczne są świetne do rozmnażania gwiazdy betlejemskiej z nasion.

Szklarnia jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia hodowli poinsecji i innych roślin z nasion. Istnieje wiele korzyści z uprawy roślin tunelach foliowych i w mini szklarniach. Jednak wiele osób zraża koszt zakupu lub budowy szklarni. Zapewniamy jednak że mini szklarnie i mini tunele są ekonomicznym rozwiązaniem, a jednocześnie mogą zapewnić te same korzyści co zwykłe szklarnie.

Mini szklarnie i tunele są świetne do uprawy z nasion.

Szklarnia lub tunel jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia wysiewu nasion przed przesadzeniem ich do ogrodu. Możesz mieć pewność, że Twoja szklarnia zapewni im ciepło i ochronę, której potrzebują do uprawy. Nie będziesz musiał zaczynać wysiewu nasion w piwnicy, szopie lub garażu.

Mini szklarnie i tunele chronią przed szkodnikami. Króliki, szopy, jelenie, mszyce, bielinek kapustnik, chrząszcze i inne szkodniki mogą stanowić problem dla ogrodników, mogą bowiem całkowicie zniszczyć ich ogród. Możesz użyć szklarni, aby chronić swoje rośliny przed tymi zagrożeniami.

Stosowanie tuneli i szklarni w celu przedłużenia wegetacji roślin.

Jednym z głównych powodów, dla których ogrodnicy używają mini szklarni jest wydłużenie okresów wegetacyjnych i uprawa większej ilości roślin. Szklarnie pozwalają na kontrolowanie środowiska upraw poprzez regulację temperatury wewnątrz. Możesz stworzyć cieplejsze środowisko, jeśli mieszkasz w chłodniejszych regionach, dzięki czemu będziesz mógł sadzić rośliny bardziej ciepłolubne. Twoje rośliny będą rosły dłużej, a ty będziesz miał więcej możliwości ich uprawy.

Podsumowanie: Jak  rozmnożyć Poinsecję?

Bez względu na metodę rozmnażania, która jest najskuteczniejsza dla Ciebie, pamiętaj o właściwej pielęgnacji, dbaj o dostęp światła i wody w odpowiednich ilościach.

Jak rozmnażać poinsecję?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...