Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment na decyzję, o jakie akcesoria do tunelu foliowego doposażyć namiot ogrodniczy. Każdy dodatkowy element poprawia warunki panujące wewnątrz foliowej cieplarni, co zaś przekłada się na efektowny i efektywny plon.

Na przestrzeni czasu inwestycja w dodatkowe akcesoria przynosi znaczne korzyści oraz ułatwia prowadzenie upraw. Nie wszystkie tunele są modułowymi konstrukcjami, które można łatwo usprawnić. Dlatego już na etapie wyboru oraz zakupu należy sprawdzić, czy dany obiekt nadaje się modyfikacji.

Jak wentylować tunel foliowy?

Wentylatory, wywietrzniki boczne, dachowe lub inne otwory wentylacyjne to jedne z najważniejszych akcesoriów do tuneli foliowych. Zapewniają przepływ powietrza wewnątrz namiotu foliowego – w końcu świeże powietrze jest nie tylko komfortowe dla roślin, ale i dla uprawiającego. Duszne powietrze w namiocie bywa uciążliwe, dlatego przed rozpoczęciem prac uchyla się systemy wietrzeń, aby orzeźwić wnętrze. Dobra wentylacja pozwala na obniżenie wilgotności, pomaga w zwalczaniu szkodników, uniknięciu chorób grzybowych i rozwoju pleśni oraz ułatwia samozapylenie. W przypadku małych szklarni za wywietrzniki mogą posłużyć również drzwi umiejscowione po przeciwległych stronach tunelu. Bardziej optymalnym rozwiązaniem są kurtyny umieszczone po bokach namiotu foliowego, które uchyla się automatycznie lub manualnie (kręcąc korbą). Profesjonalne tunele rolnicze mogą zostać wyposażone w kilka modułów wietrzeń jednocześnie: dachowe, boczne, uchylne (ściany) i wiele innych wariantów.

Jak usunąć nadmiar ciepła z namiotu ogrodniczego?

Osłona tunelu to nałożona na stelaż warstwa materiału o różnej konsystencji i właściwościach. Nagrzewająca się powłoka podnosi temperaturę gleby i powietrza, jednak podczas trwających zbyt długo upałów ciepło może utrzymywać się na krytycznym poziomie. Bez obaw! Aby ustabilizować pochłanianie przez osłonę promieni słonecznych i uniknąć przegrzania, można zaopatrzyć namiot w ekrany cieniujące lub filtry.

Folia albo ekran zaopatrzone warstwę cieniującą sprawiają, że temperatura wewnątrz podnosi się stopniowo. O wiele łatwiej wytworzyć wtedy optymalne warunki, jednak równie skutecznie można hodować rośliny bez dodatkowego wyposażenia.

Tunel foliowy w wietrznych lokalizacjach

Stanowiska na tunel foliowy bywają różne: w jednym namiot będzie narażony na silne wiatry, w kolejnym na intensywne deszcze albo na działanie jeszcze innych czynników. Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie konstrukcji. Kotwy przytwierdzone do podłoża można albo wkręcić w ziemię albo zabetonować, namiot zapiąć specjalnymi pasami, które mocuje się do ziemi, a konstrukcję wzmocnić kratownicą, która przebiega przez łuki oraz łączniki szczytowe. Jest to sensowne, jeśli namiot zostanie postawiony w górach, blisko morza, na szczycie pagórków, gdzie struktura będzie musiała sprostać naprawdę trudnym warunkom.

Jak ogrzewać tunel foliowy?

O ogrzewaniu tuneli ogrodowych można napisać wielostronicowe opracowanie. Na rynku funkcjonuje wiele opcji i urządzeń, które są mniej lub bardziej ekonomiczne oraz skuteczne. Bardzo łatwo się pogubić w tak szerokim asortymencie, jednak podczas zakupu ogrzewania należy kierować się kilkoma czynnikami:

  • cena – niektóre piece mają bardzo wysoka ceną, inne znowu znacznie niższą, ważne jednak, aby samo ogrzewania pozwalało na długie eksploatowanie.
  • koszty opału – istotne, aby koszt materiału opałowego nie był zbyt wysoki, gdyż okaże się, że wzrośnie koszt prowadzenia upraw.
  • kompatybilność – cóż z tego, że piec okaże się dobry, a koszt opału przystępny, jeśli urządzenia nie można dopasować dokonstrukcji. Dlatego warto kupować piec razem z tunelem lub zainwestować w taki, który pozwala na jego późniejszą modernizacje.
  • instalacja – im bardziej skomplikowane ogrzewanie, tym większy koszt instalacji, które zostanie rozprowadzona pod całą osłoną. Jeśli nie będzie to system wykonany samodzielnie, do ceny trzeba doliczyć koszt najęcia ekipy, która złoży system w całość.

W namiocie ogrodniczym sezon wegetacyjny wydłuża się o dodatkowe tygodnie, jednak chcąc uprawiać rośliny całorocznie, nie da się uniknąć inwestycji w ogrzewanie. Dla wielu hobbystycznych ogrodników to kusząca propozycja, gdyż w chłodnych miesiącach muszą przerwać swoją pracę, a tak o dowolnej porze roku mogą uprawiać rośliny i otrzymywać plon warzyw oraz owoców.

Doświetlanie upraw pod osłonami

Sztuczne oświetlenie jest przydatne, jeśli szklarnia ma działać całorocznie. Niedoświetlone rośliny oczywiście będą rosły, jednak znacznie wolniej. Naświetlanie upraw sprawia, że warzywa oraz owoce otrzymują optymalną porcję światła, które wspiera ich wegetację. Dla ogrodników prowadzących uprawy w słonecznych strefach doświetlanie to opcjonalny wybór, natomiast dla tych, którzy mają krótki sezon wegetacyjny, to często jedyny sposób na osiągnięcie dobrego plonu.

Doświetlenie upraw w ciemne i deszczowe dni przyśpiesza kwitnienie oraz owocowanie, a owoce dzięki temu stają się barwniejsze i soczystsze. Instalacja oświetlenia można wykonać samodzielnie, jednak jeśli ma współdziałać z system irygacyjnym (nawadnianie), musi być szczelna. Dlatego na etapie projektowania warto zasięgnąć fachowych porad lub wydać pieniądze na gotowe listwy z gwarancją.

Pozostałe akcesoria do tuneli foliowych

Wiele innych akcesoriów do tuneli ma uczynić warunki w namiocie o wiele bardziej komfortowymi dla roślin i znacznie ułatwić pracę ogrodnikowi. Kapilary, automatyczne przycinarki, zmgławiacze, stoły uprawowe, donice i stelaże hydroponiczne to zaledwie kilka z wymienionych gadżetów. Wraz ze zdobywanym doświadczenie i rosnącymi plonami, oszczędnością, która jest wynikiem zbiorów, pojawi się możliwość dalszego inwestowania w foliową cieplarnię. Każda złotówka wydana na uprawy pod osłonami zwróci się wielokrotnie, a nawet pozwoli na pozyskanie tego, czego kupić się nie da  – ZDROWIA.

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej
Tunele foliowe

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę

Tunel foliowy do okrywania roślin na zimę to skuteczna ochrona przed niskimi temperaturami. Te mogą pojawić się wczesną wiosną a…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Sadzenie roślin w szklarni i tunelu foliowym

Przesadzanie sadzonek do tunelu jest procesem niezbędnym do optymalnego wzrostu roślin. Odpowiednie warunki pozwalają roślinom w pełni uformować się, zapewniając…

Więcej