Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia, każda roślina nadaje się do upraw pod osłonami. Otóż czasami warto zrezygnować z umieszczania plonu w namiocie ogrodowym, jeśli ten da sobie radę poza strukturą. Jest też kilka przeciwwskazań co do zagospodarowania przestrzeni w foliaku. O tym, na co uważać podczas uprawy pod osłonami, opowiemy na blogu Krosagro.

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym?

W ciągu ostatnich 10 lat liczba sprzedanych hobbystycznych tuneli foliowych i profesjonalnych wzrosła siedmiokrotnie. Wiążę się to z tym, iż wiele osób przekonało się do upraw pod osłonami. Jedni traktują je jako wsparcie w ogrodnictwie, zaś inni oparli na tym cały biznes. Możliwość dodatkowych 60 dni wegetacji daje potężny zestaw możliwości. Uprawę tropikalnych roślin pod osłonami, uprawę odmian długo dojrzewających, stworzenie rozsadnika i całoroczna plantacja to zaledwie kilka możliwości.  

Pod osłonami

Stelaż tunelu foliowego na etapie produkcji został ocynkowany ogniowo, co zabezpiecza go przed korodowaniem, które byłoby wynikiem stałego działania wilgoci. Elementy chronione w ten sposób wolniej się starzeją, zachowując swoją funkcjonalność na lata. Folia na konstrukcji utrzymuje korzystny mikroklimat wewnątrz. Pod barierą magazynowane jest ciepło, które utrzymuje się w powietrzu i ziemi dłużej niż w uprawie polowej. W ten sposób rośliny nie tracą energii na ochronę przed zimnem, a  skupiają się na wzroście, kwitnieniu i owocowaniu.

Temperatura w cieplarni

Podczas chłodnych miesięcy, kiedy temperatura na zewnątrz rośnie i opada, rośliny w tunelu foliowym zaczynają się przebudzać. Powłoka nabiera coraz więcej ciepła, a w niej tworzą się korzystne warunki. W przypadku pojawienia się przymrozków, roślinom nic nie grozi.

Jest to szczególnie ważne dla plonu, którzy szybko kwitnie. Bywa że nagłe spadki temperatury mogą doprowadzić do osłabienia roślin, a jeśli będą się utrzymywać przez dłuższy czas, nawet do ich obumarcia. Aby tego uniknąć, plon osłania się folią. W miejscach, gdzie zima utrzymuje się długo, pod osłonami rośliny umieszcza się mini tunelu foliowym. Jest to niewielka konstrukcja podobna do tych pełnowymiarowych. Łącząc małą cieplarnie i duży namiot ogrodowy, plantator ma szanse na uprawę całoroczną, a także ochronę delikatniejszych odmian roślin.

Przestrzeń w uprawach pod osłonami

Tunel foliowy to modułowa konstrukcja stalowa, którą da się w nieskończoność rozbudowywać. Jednak każdą przestrzeń należy  wykorzystywać optymalnie. Wielu ogrodników wykorzystuje wyłącznie glebę w cieplarni. Jeśli w środku mają rosnąć rośliny jednego rodzaju, to jest to rozwiązanie skuteczne. Co innego jeśli uprawiający chce w jednym obiekcie pielęgnować rośliny o odmiennych potrzebach glebowych. Wtedy wystarczy podzielić cieplarnię na sektory, a w nich wydzielić miejsca na skrzynie ogrodnicze. Dodatkowym rozwiązaniem, które jest możliwe w metalowych tunelach foliowych, to pielęgnacja plonu w podwieszanych doniczkach, zamontowanych do stelażu. Nie należy jednak tego robić w konstrukcjach z PCV lub aluminium. Oba materiały są zbyt mało wytrzymałe na tego rodzaju obciążenia. Warto również zastanowić się nad odmianami i uprawą współrzedną, aby wykorzystać każdy skrawek dostępnej przestrzeni.

Pielęgnacja roślin w tunelu foliowym

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Znaczna część profesjonalnych namiotów ogrodowych wykorzystywana jest do uprawy roślin miękkich lub kwiatów. Te, będąc bardziej narażone na uszkodzenia, umieszcza się pod osłoną. Wytrzymałe rośliny jednoroczne warto sadzić w otoczeniu cieplarni, natomiast w jej wnętrzu te, które są delikatniejsze. Jeszcze na etapie sadzenie dobrze brać pod uwagę, jakie wymiary osiąga i jak szybko wzrasta dana roślina, uwzględniając szerokość i wysokości szklarni foliowej.

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej
Bez kategorii

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury,…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale logistyczne – cena oraz projekt

Branża transportowa to działalność, która prężnie rozwija się na całym świecie. Wraz z otwarciem granic, coraz lepszą infrastrukturą drogową oraz…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek…

Więcej