Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury, zachęcają uniwersalnym zastosowanie, a także atrakcyjną ceną. Marka Krosagro dostarcza konstrukcji do ogrodu, a także dla firm. Z roku na rok tego rodzaju struktury zyskują coraz większe uznanie, stając się alternatywą dla drogich, trudnych w przebudowie blaszaków i budynków murowanych. Aby jednak namiot dało się jak najdłużej używać koniecznie trzeba go niego odpowiednio zadbać. Tym razem w artykule Krosagro opowiemy o tym, jak sprawić, aby namioty magazynowe zachowały swoją funkcjonalność jak najdłużej.
Spis treści
Po co konserwować namioty garażowe i magazynowe?
W trakcie całego roku na konstrukcje modułowe ze stali oddziaływają różne czynniki atmosferyczne. Aby konstrukcję dało się bezpiecznie eksploatować, konieczne jest sprawdzanie, co jakiś czas jej stanu. W razie jakichkolwiek widocznych zmian w jej funkcjonowaniu, należy spróbować przywrócić jej solidność. Wtedy zyskuje się pewność, że przechowane maszyny oraz sprzęt będą bezpieczne pod osłoną. Ponadto jeśli przenośny namiot stoi w widocznym miejscu, warto zadbać o jego schludny wygląd.
Zakotwienie namiotu garażowego
Każdy typ konstrukcji, bez względu na to, z czego jest wykonana, potrzebuje czegoś, co przytwierdzi ją do gruntu. Ma to ustabilizować strukturę i zwiększyć jej wytrzymałość na wiatr, deszcz, śnieg itp. Standardowo namioty wzmacnia się śledziami, które przeprowadza się przez otwory montażowe. Niektórzy z klientów decydują się na zalanie betonem ramy namiotu magazynowe, inni wzmacniają go dodatkowo kotwami z obejmami albo zabudowują kostką brukowa. Do całości dochodzi również waga konstrukcji – masywna stalowa struktura dociąża stelaż.
Poziomowanie konstrukcji
Małe oraz duże namioty garażowe i magazynowe montuje się w podobny sposób. Różnicą w przypadku konstrukcji komercyjnych jest to, iż te ze względu na rozmiar potrzebują zwyżki. Cały proces jest bardzo prosty, przebiega sprawnie. Jest to oszczędne rozwiązanie, które niweluje wydatki. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na doposażenie struktury.
Namiot z plandeką
Plandeka, która nakładana jest na namioty garażowe i magazynowe, osłania sprzęt oraz maszyny. Decydując się na którąś z osłon, warto być pewnym, że są one przystosowane stosowania całorocznego. Opady deszczu, śnieg, zlodowacenia oraz wiatr to kilka z czynników, które naciskają na powłokę. Ta, aby wytrzymać trudne warunki, musi być solidnie napięta. W tym celu używa się pasków montażowych, które umieszczone są w wewnętrznej części osłony. Zaciska się je na elementach stelażu, dzięki czemu bariera przylega do struktury. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy paski się nie poluzowały, a jeśli tak, należy je dociskać. Warto również co pewien czas czyścić plandekę, aby nie rozwinęła się pleśń. W tym celu można wykorzystać myjkę ciśnieniową.
Warunki atmosferyczne a mobilny namiot
Namiot mobilny został stworzony jako obiekt całoroczny. Czasami jednak zdarzają się sytuację, kiedy pogoda na zewnątrz jest ekstremalna. Wiedząc, że takie warunki mogą zaistnieć, warto wcześniej się do tego przygotować. W przypadku intensywnego wiatru, warto dociążyć strukturę i postarać się o zakotwienie do gruntu bądź betonu. W przypadku ekstremalnie złej pogody, o ile to możliwe, warto zdjąć plandekę ze stelażu. Ocynkowany stelaż jest odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu może zachować swoją funkcjonalność przez szereg lat.