Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę właściwość roślina zyskuje dzięki temu, że jest byliną. Zielone pędy aspargusa mają wiele właściwości leczniczych, prozdrowotnych i są uznawane za jeden z najskuteczniejszych z afrodyzjaków. Należy jednak zrozumieć, że plon z uprawy szparagów zbierzemy dopiero po kilku sezonach. Dlatego warto zacząć uprawę jak najszybciej, aby cieszyć się niesamowitym smakiem w pełni dojrzałych szparagów.

Zdatne do zbiorów są jedynie całkowicie dojrzałe rośliny. Wraz z nadejściem wiosny młode pędy wyrastają z ziemi. Kiedy osiągną 20 cm wysokości i średnicę 3 cm, gotowe są do zebrania. Świeże szparagi są najlepsze, dlatego tuż po zerwaniu w namiocie ogrodniczym powinny trafić do kuchni, gdzie można z nich zrobić wiele smakowitych dań.

Wymagania szparagów

  • Gleba

Dla rośliny optymalnym podłożem będzie gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, pH od 6 do 7,5. Ponadto powinna być pulchna, aby delikatne pędy w łatwy sposób przebijały się ku powierzchni, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Nie może być jednak nadto wilgotna, gdyż prowadzi to do gnicia karp, a to z kolei do pojawienia się porażeń grzybowych i obumarcia.

  • Stanowisko

Szparagi są roślinami światłolubnymi, sadzi się je więc na wystawie południowej. Stały dostęp do światła i nagrzewająca się ziemia powoduje, iż warzywo ma wygodne warunki do dojrzewania. Należy jednak unikać sytuacji, kiedy temperatura w cieplarni przekracza 25 stopni Celsjusza. Podczas upałów dobrym rozwiązaniem będzie podciągniecie kurtyn tunelowych. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym umożliwia wyrównanie temperatury za pomocą rolowanych fragmentów folii. Po ich podniesieniu wewnątrz obiektu cyrkulacja powietrza wypuszcza poza obiekt nadmiar ciepła. Niska wiosenna temperatura w uprawach polowych spowalnia rozwój szparagów, a warzywo staje się twardsze, gorzkawe i włókniste. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest jego prowadzenie pod małymi tunelami foliowymi. Zabezpiecza to szparagi przed porywistymi wiatrami, które mogłyby połamać delikatne pędy. Pomimo tego, że sama roślina jest mrozoodporna, młode wypustki należy chronić przed działaniem niskich temperatur. W innym wypadku mogą zostać uszkodzone przez przymrozki, jeśli nie są uprawiane pod osłoną.

Jak uprawiać szparagi?

Aby roślina znacznie szybciej wyrosła oraz miała odpowiednie warunki już na samym starcie uprawy, należy wydzielić przestrzeń pod jej prowadzenie i krok po kroku przygotowywać stanowisko. Jeśli przez cały sezon starannie prowadzi się takie miejsce, plonu może pojawić się nawet o połowę szybciej. Siew nasion trwa zbyt długo, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupienie gotowych sadzonek i późniejsze ich wprowadzenie do małego tunelu foliowego.

  • Krok I:

Szparagi sadzi się na zagonach, jest to jedna z najczęściej stosowanych praktyk. W tym celu zagony rozmieszcza się co 120 cm, jeśli w takim miejscu rosną chwasty należy je usunąć mechanicznie lub herbicydem. Można też rozłożyć agrotkaninę, odkrywając jedynie wierzch zgonu.

  • Krok II:

Jesienią do gleby wprowadza się minimum 8 cm warstwę materii organicznej o szerokości do 45 cm. Najlepszym wyborem będzie przekompostowany obornik lub humus. Jeśli gleba spełnia wymogi, to znaczy, że jest już prawie gotowa na szparagi. Jeśli jednak wartość pH będzie wynosić poniżej 6-7,5, jednym z działań, które trzeba podjąć, będzie wapnowanie podłoża. Optymalne jest poznanie zasobności gleby w składniki mineralne. Dysponując taką wiedzą. w precyzyjny sposób można wzbogacić glebę o potrzebne elementy.

  • Krok III:

Na zimę natomiast mulczuje się glebę lub wprowadza międzyplon ozimy.

  • Krok IV:

Tuż po ostatnich silnych przymrozkach wykopuje się rowek nazywany obniżeniem na głębokość do 20 cm i długości rzędu. W nim osadza się sadzonki, umieszczając je co 35 cm.

Jeśli przeprowadzi się skrupulatnie każdy z tych kroków już pod dwóch sezonach wegetacyjnych pojawi się plon. Należy być cierpliwym i nie wycinać pierwszych pędów, nawet jeśli kuszą swoim wyglądem. Dając im czas na rozwój, w następnym sezonie osiągniemy bardziej dorodne i smaczniejsze.

Odmiany szparagów

Sposób i metody uprawy sporo zależą od odmiany, jednak etapy niektórych z prac pielęgnacyjnych pozostają te same. Jest to o tyle istotne, że roślina może rosnąć przez wiele lat. Roślinę można podzielić na dwie grupy: szparagi męskie i dwupienne. Męskie mają wyższy plon, jednak wyższe wymagania glebowe i trzeba im poświęcić więcej czasu. Zaletą ich uprawy jest to, iż sporadycznie wytwarzają nasiona, tak więc uprawa będzie mniej zachwaszczona przed roczne siewki. Odmiany dwupienne – obupłciowe mają odmienne cechy, są mniej wymagające, bardziej odporne i mają niższe wymagania glebowe.

Sposoby uprawy – szparagi bielone i zielone

Nie są to inne gatunki szparagów ani odmiana, ich występowanie zależy od sposobu uprawy. Bielone dojrzewają na usypanych wałach. Kiedy przebiją się przez ziemię ścina się wypustki ostrym nożem, po czym przechowuje się je w ciemnym zimnym miejscu. Takie zbiory przeprowadza się rano i wieczorem, dwukrotnie w trakcie doby. Bielone szparagi są grubsze i bardziej zwięzłe, dają większy plon, lecz mają mniej witamin oraz minerałów. Przed podaniem należy należy ściągnąć skórkę i gotować tak, aby były miękkie.

Natomiast szparagi zielone wyrastają z ziemi ponad usypane wały. Mając większy dostęp do światła, zawierają o wiele więcej witamin i składników odżywczych. Zbiera się je, kiedy osiągną 20 cm wysokości, najlepiej w samo południe. W chłodnie dni nie ścinamy warzywa, każda rana wystawiona na dużą wilgotność może stać się. Szparagi zielone dają mniejszy plon niż szparagi bielone, są mniej trwałe na przechowywanie.

Kiedy zbierać szparagi

Sezon na szparagi trwa przez 6 tygodni, zaczyna się w początkiem maja, w kończy w czerwcu. Obok jarmużu i szpinaku jest to jedna z najwcześniej gotowych do zbioru roślin. Pędy wycina się nożem poniżej ziemi, należy jednak uważać, aby nie uszkodzić wschodzących wypustek. Kiedy u szparagów rozwija się ulistnienie i zaczynają się otwierać, pędy będą twarde i mniej smaczne. Możemy uniknąć takiej sytuacji, zbierając plon co drugi dzień. Jednakże raz za razem tnie się każdą wypustkę. Te, które dojrzały aż za bardzo, należy wyrzucić, ponieważ nie nadają się do spożycia.

Czas zbiorów jest zależny od stanu rośliny, im są młodsze tym szybciej rozwijają wypustki. Natomiast w przypadku stabilnej i kilkuletniej uprawy zbiór jest gotowy w ciągu 8 tygodni. Zebrane szparagi należy ugotować lub zamrozić. Pozostawienie ich zbyt długo sprawia, że w miejscu cięcia stają się włókniste, a ich smak ulega pogorszeniu.

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jaki wybrać tunel foliowy biały czy zielony?

Tunel foliowy biały czy zielony: to pytanie, które wiele razy zadają Klienci marki Krosagro. Okazuje się, że kolor to jedynie…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Bez kategorii

Namioty garażowe i magazynowe

Namioty garażowe i magazynowe to coraz chętniej wybierane konstrukcje do przechowywania maszyn, pojazdów i sprzętu. Modułowe, a zarazem mobilne struktury,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe dla firm to przestronne konstrukcje o jednej lub kilku nawach. Coraz częściej modułowe namioty wypierają konwencjonalne budownictwo,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uratować aloes przed zgnilizną korzeni?

Aloes to sukulent zwany przez starożytnych Egipcjan rośliną nieśmiertelności. Już setki lat temu jego właściwości lecznicze były znane i szeroko…

Więcej