Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Uprawiać szparagów w tunelu, w porównaniu z innymi warzywami, pozwala na zbiór rok po roku nawet do 15 lat! Tę właściwość roślina zyskuje dzięki temu, że jest byliną. Zielone pędy aspargusa mają wiele właściwości leczniczych, prozdrowotnych i są uznawane za jeden z najskuteczniejszych z afrodyzjaków. Należy jednak zrozumieć, że plon z uprawy szparagów zbierzemy dopiero po kilku sezonach. Dlatego warto zacząć uprawę jak najszybciej, aby cieszyć się niesamowitym smakiem w pełni dojrzałych szparagów.

Zdatne do zbiorów są jedynie całkowicie dojrzałe rośliny. Wraz z nadejściem wiosny młode pędy wyrastają z ziemi. Kiedy osiągną 20 cm wysokości i średnicę 3 cm, gotowe są do zebrania. Świeże szparagi są najlepsze, dlatego tuż po zerwaniu w namiocie ogrodniczym powinny trafić do kuchni, gdzie można z nich zrobić wiele smakowitych dań.

Wymagania szparagów

  • Gleba

Dla rośliny optymalnym podłożem będzie gleba o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, pH od 6 do 7,5. Ponadto powinna być pulchna, aby delikatne pędy w łatwy sposób przebijały się ku powierzchni, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Nie może być jednak nadto wilgotna, gdyż prowadzi to do gnicia karp, a to z kolei do pojawienia się porażeń grzybowych i obumarcia.

  • Stanowisko

Szparagi są roślinami światłolubnymi, sadzi się je więc na wystawie południowej. Stały dostęp do światła i nagrzewająca się ziemia powoduje, iż warzywo ma wygodne warunki do dojrzewania. Należy jednak unikać sytuacji, kiedy temperatura w cieplarni przekracza 25 stopni Celsjusza. Podczas upałów dobrym rozwiązaniem będzie podciągniecie kurtyn tunelowych. Tunel foliowy z wietrzeniem bocznym umożliwia wyrównanie temperatury za pomocą rolowanych fragmentów folii. Po ich podniesieniu wewnątrz obiektu cyrkulacja powietrza wypuszcza poza obiekt nadmiar ciepła. Niska wiosenna temperatura w uprawach polowych spowalnia rozwój szparagów, a warzywo staje się twardsze, gorzkawe i włókniste. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest jego prowadzenie pod małymi tunelami foliowymi. Zabezpiecza to szparagi przed porywistymi wiatrami, które mogłyby połamać delikatne pędy. Pomimo tego, że sama roślina jest mrozoodporna, młode wypustki należy chronić przed działaniem niskich temperatur. W innym wypadku mogą zostać uszkodzone przez przymrozki, jeśli nie są uprawiane pod osłoną.

Jak uprawiać szparagi?

Aby roślina znacznie szybciej wyrosła oraz miała odpowiednie warunki już na samym starcie uprawy, należy wydzielić przestrzeń pod jej prowadzenie i krok po kroku przygotowywać stanowisko. Jeśli przez cały sezon starannie prowadzi się takie miejsce, plonu może pojawić się nawet o połowę szybciej. Siew nasion trwa zbyt długo, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupienie gotowych sadzonek i późniejsze ich wprowadzenie do małego tunelu foliowego.

  • Krok I:

Szparagi sadzi się na zagonach, jest to jedna z najczęściej stosowanych praktyk. W tym celu zagony rozmieszcza się co 120 cm, jeśli w takim miejscu rosną chwasty należy je usunąć mechanicznie lub herbicydem. Można też rozłożyć agrotkaninę, odkrywając jedynie wierzch zgonu.

  • Krok II:

Jesienią do gleby wprowadza się minimum 8 cm warstwę materii organicznej o szerokości do 45 cm. Najlepszym wyborem będzie przekompostowany obornik lub humus. Jeśli gleba spełnia wymogi, to znaczy, że jest już prawie gotowa na szparagi. Jeśli jednak wartość pH będzie wynosić poniżej 6-7,5, jednym z działań, które trzeba podjąć, będzie wapnowanie podłoża. Optymalne jest poznanie zasobności gleby w składniki mineralne. Dysponując taką wiedzą. w precyzyjny sposób można wzbogacić glebę o potrzebne elementy.

  • Krok III:

Na zimę natomiast mulczuje się glebę lub wprowadza międzyplon ozimy.

  • Krok IV:

Tuż po ostatnich silnych przymrozkach wykopuje się rowek nazywany obniżeniem na głębokość do 20 cm i długości rzędu. W nim osadza się sadzonki, umieszczając je co 35 cm.

Jeśli przeprowadzi się skrupulatnie każdy z tych kroków już pod dwóch sezonach wegetacyjnych pojawi się plon. Należy być cierpliwym i nie wycinać pierwszych pędów, nawet jeśli kuszą swoim wyglądem. Dając im czas na rozwój, w następnym sezonie osiągniemy bardziej dorodne i smaczniejsze.

Odmiany szparagów

Sposób i metody uprawy sporo zależą od odmiany, jednak etapy niektórych z prac pielęgnacyjnych pozostają te same. Jest to o tyle istotne, że roślina może rosnąć przez wiele lat. Roślinę można podzielić na dwie grupy: szparagi męskie i dwupienne. Męskie mają wyższy plon, jednak wyższe wymagania glebowe i trzeba im poświęcić więcej czasu. Zaletą ich uprawy jest to, iż sporadycznie wytwarzają nasiona, tak więc uprawa będzie mniej zachwaszczona przed roczne siewki. Odmiany dwupienne – obupłciowe mają odmienne cechy, są mniej wymagające, bardziej odporne i mają niższe wymagania glebowe.

Sposoby uprawy – szparagi bielone i zielone

Nie są to inne gatunki szparagów ani odmiana, ich występowanie zależy od sposobu uprawy. Bielone dojrzewają na usypanych wałach. Kiedy przebiją się przez ziemię ścina się wypustki ostrym nożem, po czym przechowuje się je w ciemnym zimnym miejscu. Takie zbiory przeprowadza się rano i wieczorem, dwukrotnie w trakcie doby. Bielone szparagi są grubsze i bardziej zwięzłe, dają większy plon, lecz mają mniej witamin oraz minerałów. Przed podaniem należy należy ściągnąć skórkę i gotować tak, aby były miękkie.

Natomiast szparagi zielone wyrastają z ziemi ponad usypane wały. Mając większy dostęp do światła, zawierają o wiele więcej witamin i składników odżywczych. Zbiera się je, kiedy osiągną 20 cm wysokości, najlepiej w samo południe. W chłodnie dni nie ścinamy warzywa, każda rana wystawiona na dużą wilgotność może stać się. Szparagi zielone dają mniejszy plon niż szparagi bielone, są mniej trwałe na przechowywanie.

Kiedy zbierać szparagi

Sezon na szparagi trwa przez 6 tygodni, zaczyna się w początkiem maja, w kończy w czerwcu. Obok jarmużu i szpinaku jest to jedna z najwcześniej gotowych do zbioru roślin. Pędy wycina się nożem poniżej ziemi, należy jednak uważać, aby nie uszkodzić wschodzących wypustek. Kiedy u szparagów rozwija się ulistnienie i zaczynają się otwierać, pędy będą twarde i mniej smaczne. Możemy uniknąć takiej sytuacji, zbierając plon co drugi dzień. Jednakże raz za razem tnie się każdą wypustkę. Te, które dojrzały aż za bardzo, należy wyrzucić, ponieważ nie nadają się do spożycia.

Czas zbiorów jest zależny od stanu rośliny, im są młodsze tym szybciej rozwijają wypustki. Natomiast w przypadku stabilnej i kilkuletniej uprawy zbiór jest gotowy w ciągu 8 tygodni. Zebrane szparagi należy ugotować lub zamrozić. Pozostawienie ich zbyt długo sprawia, że w miejscu cięcia stają się włókniste, a ich smak ulega pogorszeniu.

Jak uprawiać szparagi w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać rabarbar pod osłonami?

Rabarbar to roślina wieloletnia, która przy odpowiedniej pielęgnacji jest w stanie rozwijać się nawet przez 15 lat! Najsmaczniejszą częścią tej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść prawdziwy sukces w jej uprawie. Weź pod uwagę trzy czynniki, ten artykuł…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej