Kiedy montować tunel foliowy?

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze sporo czasu, warto już teraz zastanowić się, który tunel foliowy kupić. Jeśli już podjęliśmy decyzję, którą strukturę postawić w ogrodzie, teraz należy podjąć decyzje, kiedy montować tunel foliowy i dowiedzieć się, jak to zrobić.

Sezon w tunelu foliowym

Końcem marca lub początkiem kwietnia, kiedy temperatura jest już bardziej stabilna, a przymrozki występują rzadziej, możemy zacząć rozstawiać tunel foliowy. Jeśli pogoda nam na to pozwala, możemy zacząć już po pierwszych roztopach. Miękką ziemię należy wcześniej przekopać, tak aby na etapie tworzenia grządek można było je łatwo formować. Aby idealnie dopasować rozmiary do namiotu foliowego, możemy oznaczyć wymiary konstrukcji za pomocą wbitych w ziemię kołków, do których przywiązujemy żyłkę.

Jeśli ziemia jest jeszcze zbyt twarda, czekamy, aby odtajała. Kto raz kopał w zmarzniętej ziemi, zdaje sobie sprawę, że to męczące zajęcie, dlatego bez żadnych obaw możemy poczekać na bardziej dogodny termin.

  • Przygotowanie ścieżek

Już na tym etapie warto wyznaczyć ścieżkę, po której będziemy się poruszać wewnątrz osłony. Dobrym rozwiązaniem jest utwardzenie jej, tak aby podczas eksploatacji namiotu nie tworzyły się kałuże lub aby z czasem nie opadła. Do wyboru jest wiele sposobów. Jeśli wewnątrz będzie zabudowa ze skrzyń ogrodniczych, przestrzeń między niższymi burtami można wyłożyć płytami z betonu, wysypać żwirem, poukładać trelinkę lub kostkę brukową. Oczywiście jest to rozwiązanie opcjonalne, jednak o wiele bardziej wygodne niż ciągłe poruszanie się po podmokłej ziemi.

  • Rozstawianie konstrukcji

Mając przygotowane stanowisko na tunel foliowy, pora przejść do składania konstrukcji. Zaczynamy od podstawy. Łączniki i wsporniki montujemy do struktury, po czym nakładamy łuki. Systematycznie sprawdzajmy instrukcję montażu, aby nie pominąć żadnego z elementów. Teraz, kiedy stelaż jest gotowy, dokręcamy go w każdym miejscu, aby tworzył zwartą konstrukcję. Folię rozkładamy nad profilami i łącznikami, mocując ją tak, aby była napięta. Niepofałdowana osłona jest o wiele bardziej wytrzymała, lepiej opiera się naciskom wiatru. Na koniec wkopujemy naddatek folii w ziemię, ugniatając ją starannie. To dodatkowo stabilizuje konstrukcję, trwale przytwierdzając ją do podłoża.

Wewnątrz tunelu foliowego

Teraz można sprawdzić, czy namiot ogrodniczy jest szczelny. Uważnie badamy każdą stronę oraz poszycie konstrukcji. W przypadku zauważenia nienapiętej folii, dociągamy ją, dodając klipsy. Jeśli powłoka została wybrudzony, oczyszczamy ją z zabrudzeń. Błoto na folii będzie ograniczać przenikanie promieni słonecznych, a dodatkowo nieestetycznie wygląda. Strumień wody i wilgotna ścierka w zupełności wystarczą, aby nadać połysk osłonie.

Jeśli jeszcze nie dokręciliśmy elementów, to właśnie nadeszła na to pora. Sprawdzamy, czy drzwi zamykają się bez żadnych przeszkód. Istotne jest, aby ramka wejściowa nie obcierała powłoki. W tunelu foliowym z wietrzeniem bocznym, kręcimy roletami, aby sprawdzić, czy równo się podnoszą.

Kiedy struktura jest już w pełni przygotowana, ogrodnika czeka wprowadzanie roślin do wnętrza.

  • Stanowiska dla roślin

To, w jaki sposób będą prowadzone rośliny pod osłoną, zależy od preferencji ogrodnika. Znaczna część odgradza grządki za pomocą desek, inni budują skrzynie ogrodnicze, a pozostali formują grządki. Metod uprawy w tunelu ogrodniczym jest wiele, dlatego warto wybrać najwygodniejszą.

Kiedy montować tunel foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać lwie paszcze? 3 najlepsze metody

Lwie paszcze to potoczna nazwa wyżlinów większych, jednorocznych roślin z rodziny babkowatych, których krajem pochodzenia są prawdopodobnie Włochy i Hiszpania….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy

Namiot garażowy i magazynowy podczas zimy będzie idealnym schronieniem dla sprzętu, narzędzi oraz maszyn. Wiele z nich zostanie na nowo…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej