Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jak ogrzać szklarnię lub tunele hobbystyczne za darmo

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła  i  poznanie darmowych, ale skutecznych metod jak najdłuższego zatrzymania wysokiej temperatury we wnętrzu konstrukcji. Z pewnością, kluczowy jest wybór dobrej lokalizacji dla tunelu, tak , aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Wybierając odpowiednio nasłoneczniony i osłonięty przed wiatrem obszar, zaoszczędzisz sporo pieniędzy i niepotrzebnego wysiłku.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie wykluczyć wszystkich czynników, które mogą przyczynić się do spadku temperatury wewnątrz tunelu. Pochmurna, deszczowa pogoda, przymrozki i długi sezon zimowy, kiedy to ilość światła słonecznego jest znacznie zmniejszona. Nie załamuj się jednak, na szczęście istnieje kilka sposobów na ogrzanie szklarni bez konieczności wydawania zbyt dużej ilości gotówki.

Oto trzy proste sposoby na darmowe ogrzanie szklarni:

Porada nr 1. Wybierz dobrą lokalizację i zastosuj izolację tunelu

W ciągu dnia temperatura w tunelu powinna wynosić 21-27 stopni C, a nocą nie powinna spadać poniżej 17 stopni C, jest to warunek kiełkowania roślin oraz ich prawidłowego wzrostu i zdrowia. Musimy więc zrobić wszystko, aby chronić rośliny przed wyziębieniem, podstawą jest jak najlepsze wykorzystanie energii słonecznej i światła. Jak już wcześniej wspominaliśmy najważniejszą kwestią, którą bierzemy pod uwagę wybierając stanowisko dla tunelu jest jego dobra ekspozycja na słońce. Należy również, jeśli jest taka możliwość, postarać się wybrać taką lokalizację, aby konstrukcja była osłonięta przed przeciągami, które mogą wyziębić wnętrze i uszkodzić okrywę tunelu. Sąsiadujące obok konstrukcji garaże, budynki gospodarcze lub wysokie żywopłoty lub krzewy, mogą być skuteczną pomocą w ochronie przed wyziębieniem wnętrza konstrukcji.

Wiosną i latem, gdy dzień jest długi, a temperatury dodatnie można polegać na słońcu jako darmowym źródle energii, gorzej gdy nadejdzie jesienna słota i długa, dająca w kość wszystkim ogrodnikom, zima. Odpowiednie położenie tunelu, nie wystarczy wtedy, aby utrzymać wewnątrz ciepło potrzebne roślinom. Ważny jest wybór tworzywa okrywającego tunel. Jeżeli  chcesz, jak najdłużej magazynować  ciepłe powietrze we wnętrzu konstrukcji, zdecyduj się na pokrycie z folii PCV. Odpowiednie naciągnięcie membrany zapewnia szczelność i chroni materiał przed rozerwaniem.

Dodatkowym zabiegiem stosowanym w celu zwiększenia temperatury, jest ocieplenie tunelu przeźroczystą folią izolacyjną, wypełnioną pęcherzykami powietrza. Nie musisz kupować specjalnej folii ogrodniczej, możesz zastosować zwykłą folię bąbelkową, tańszą i równie skuteczną. Zainstaluj ją gdy nadejdzie jesień i temperatury zaczną spadać poniżej 12 stopni C, na wiosnę kiedy z kolei temperatury zaczną rosnąć powyżej 12 stopni C, będziesz mógł ściągnąć folię.  Zastosowanie tej metody pozwoli Ci zaoszczędzić ubytki ciepła nawet o 30 %!

Porada nr 2. Dodaj masę termiczną

Umieść w tunelu różne obiekty, które działają na zasadzie zatrzymującej i powoli uwalniającej ciepło masy termicznej, nie będzie Cię to nic kosztowało, a przekonasz się, że jest to skuteczne. Różne materiały, w zależności od wielkości, masy i materiału magazynują energię cieplną, uwalniając ją gdy temperatura wokół spada..

Dobre przykłady takich przewodników to kamienie, kostka brukowa, beczki z wodą i inne ciemne i ciężkie materiały, które przechowują, zatrzymują i powoli uwalniają ciepło podczas ochłodzenia pogody.

Beczki z wodą skutecznie magazynują ciepło. Kiedy w nocy temperatura w tunelu spada, beczki z wodą oddają ciepło, kamienie lub kostka brukowa, mogą również służyć jako skuteczne naturalne grzejniki, gromadzą w sobie dużo ciepła słonecznego, uwalniając je w zimne noce. Jeśli chcesz dodatkowo zwiększyć efekt tego naturalnego docieplenia, przykryj podłoże słomą, agrowłókniną, lub też folią bąbelkową.

Spośród wszystkich wymienionych opcji przewodników termicznych, beczki z wodą mają największą pojemność energii cieplnej. Wykorzystaj tą starą wypróbowaną metodę, dodając do wnętrz tunelu różne przedmioty, których masa magazynuje ciepło, uważaj jednak, aby zanadto się nie rozpędzić i nie przegrzać ani nie zagracić obiektu.

Porada nr 3. Użyj kompostu

Innym skutecznym sposobem na ocieplenie tunelu, jak również użyźnienie podłoża jest użycie nawozu organicznego. Kompost nie tylko pochłania, ale także wytwarza ciepło, dzieje się tak ponieważ podczas rozkładu materii organicznej wytwarza się energia cieplna. Dodając taką mieszankę do gleby wspomagasz zdrowie i wzrost roślin i dodatkowo podnosisz temperaturę podłoża, ponieważ kompost wydziela ciepło, rozkładając się w glebie. Świetnym pomysłem jest umieszczenie stosu z kompostem na środku szklarni, w ten sposób ciepło rozchodzić się będzie regularnie po całym wnętrzu.

Jedyną wadą tej metody jest przykry zapach (zwłaszcza jeśli używasz produktów pochodzenia zwierzęcego) i ryzyko przyciągnięcia gryzoni. Jeśli planujesz użyć kompostu, upewnij się, że drzwi tunelu są szczelnie zamykane.

Dlaczego warto uprawiać rośliny w tunelu hobbystycznym?

Tunel hobbystyczny jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli domów z niewielkim ogródkiem. Mając ograniczoną przestrzeń, warto zdecydować się na taki pomysł, ponieważ pozwoli ci to zaoszczędzić i uporządkować przestrzeń, jak również lepiej zadbać o swoje rośliny. Jeśli marzysz o własnych, niepryskanych żadną chemią owocach i warzywach tunel hobbystyczny, to propozycja idealna dla Ciebie!

Jeżeli jednak nadal się wahasz, a Twój umysł targany jest różnymi wątpliwościami, przedstawiamy kilka powodów, dla których tunel hobbystyczny to świetna inwestycja:

Chroń swoje rośliny przed niepożądanymi szkodnikami i zarazą

Gryzonie, ślimaki, ptaki, mszyce i inne szkodniki potrafią w ekspresowym tempie, zaprzepaścić miesiące Twojej pracy. Także różne zakaźne choroby roślin, rozprzestrzeniające się bez problemu w warunkach polowych, przez bliskie sąsiedztwo poszczególnych gatunków, stanowią spore zagrożenie dla bezpieczeństwa Twoich upraw. Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest wyizolowanie roślin w zamkniętej przestrzeni tunelu, tylko w ten sposób będziesz w stanie ochronić uprawę przed niechcianymi szkodnikami, a także chorobami roślin.

Zabezpiecz swoje uprawy przed niekorzystną pogodą

Burza, ulewny deszcz, silne wiatry, upały i przymrozki mogą łatwo zniszczyć rośliny. Jeśli mieszkasz w rejonie o nieprzewidywalnym klimacie i kapryśnej pogodzie, uprawa roślin pod osłonami jest nieocenioną pomocą. Kontrolowane środowisko i możliwość manipulacji warunkami środowiskowymi uniezależnia Cię od warunków zewnętrznych. Twoje rośliny mogą rosnąć w optymalnym do swoich wymagań klimacie, będąc w 100% bezpieczne w zamkniętej przestrzeni.

Przedłuż okres wegetacyjny

Dzięki tunelowi hobbystycznemu możesz rozpocząć sadzenie roślin dużo wcześniej i cieszyć się dużo dłuższym sezonem wegetacyjnym. Uprawa pod osłonami, jest wprost idealna do przygotowania rozsady i zapewnienia sadzonkom idealnych warunków. Możliwość sterowania klimatem umożliwia zaś uprawę, nawet bardzo egzotycznych gatunków roślin.

Ostatnie uwagi temat darmowego ogrzewania szklarni dla hobby

Czasami koszt ogrzewania szklarni może być przytłaczający, szczególnie w okresie zimowym. Specjalne systemy grzewcze, wykorzystywane do ocieplania tuneli i koszt ich eksploatacji to niemały wydatek. Wiedza o tym, jak bezpłatnie ogrzewać szklarnię hobbystyczną, znacznie obniża koszty zużytej energii. Wykorzystanie kompostu, masy termicznej dobrze magazynującej i oddającej energię cieplną oraz oczywiście wybór odpowiedniej lokalizacji dla tunelu pomoże pozyskać i magazynować ciepło, potrzebne roślinom gdy nadejdą chłodne dni.

Jak ogrzać szklarnię lub tunele hobbystyczne za darmo

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić hibiskusa w trzech prostych krokach

Czy jesteś entuzjastą ogrodnictwa, który chce wiedzieć, jak przesadzić hibiskusa? Hibiskus należy do rodziny ślazowatych, ma pokrój drzewa lub krzewu,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć begonię przez sadzonki pędowe?

Begonia to jedna z najpopularniejszych roślin, zdobiących zarówno rabaty, balkony i tarasy, jak również wnętrza mieszkań. Należy do rodziny ukośnicowatych,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak szybko rośnie nandina Złota? | Uprawa i pielęgnacja świętego krzewu

Nandina złota to zimozielony krzew z rodziny berberysowatych, pochodzący z górzystych terenów Indii, Japonii i Chin. Roślina nazywana jest także…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Namiot garażowy na motocykl

Namiot garażowy na motocykl to zastępstwo dla ociężałych blaszaków oraz murowanych budynków. To nieduża wolnostojące konstrukcja, pozbawiona fundamentów. Która dzięki…

Więcej
Tunele foliowe

Pierwszy tunel foliowy: jak rozpocząć?

Zima nie ustępuje, choć można dostrzec coraz więcej symboli wiosny. Przy okazji rozpoczynającego się sezonu uprawowego, wiele osób decyduje się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać bób pod osłonami?

Bób to jedna z najstarszych rośliny uprawnych. Prapoczątki bobu sięgają już dawnych cywilizacji, czyli czasów, kiedy rolnictwo dopiero się rozwijało….

Więcej