Jak rozmnażać lwie paszcze? 3 najlepsze metody

Jak rozmnażać lwie paszcze. 3 najlepsze metody | KrosAgro 1

Lwie paszcze to potoczna nazwa wyżlinów większych, jednorocznych roślin z rodziny babkowatych, których krajem pochodzenia są prawdopodobnie Włochy i Hiszpania. Swoją charakterystyczną nazwę lwie paszcze zawdzięczają specyficznej budowie kwiatów, które zbudowane są dwuwargowo, a po ściśnięciu płatków odsłaniają wnętrze kielicha, przywodząc na myśl otwartą paszczę afrykańskiego drapieżnika. Różnorodność odmian tych pełnych uroku roślin olśniewa bogatą kolorystyką, wśród której możesz znaleźć wszystkie kolory tęczy. Poszczególne odmiany występują w kilku odmiennych wysokościach, wybierać możemy odmiany wysokie (60-100cm) lub średnio wysokie (40-50cm), zarówno jedne, jak i drugie doskonale nadają się na kwiaty cięte. Jeśli z kolei szukasz efektownych roślin kwitnących, które zdobić będą rabaty, obwódki lub też balkony i tarasy, to odmiany niskie (około 30 cm) oraz karłowe (15-20 cm), doskonale sprawdzą się w tej roli.

Jak rozmnażać lwie paszcze

Decydując się na uprawę lwich paszczy, musisz jednak mieć świadomość, że ta śródziemnomorska roślina, ma swoje wymagania. Przede wszystkim, dotyczą one warunków termicznych, lwie paszcze kochają słońce i ciepło, będąc bardzo wrażliwymi na niskie temperatury. Najlepiej sadzić je dopiero po zimnych ogrodnikach, ponieważ nie przetrwają przymrozków. Wybierz dla nich słoneczne, ciepłe miejsce z bogatym w próchnicę, żyznym i wilgotnym podłożem, pamiętaj, że lwie paszcze nie tolerują kwaśnego pH. W naszym klimacie, ze względu na trwający nawet 3-4 miesięcy okres wegetacji oraz brak tolerancji na chłody, lwie paszcze uprawia się przede wszystkim z rozsady przygotowanej w tunelu lub szklarni i po 15 maja wysadza na docelowe miejsce. Są również inne metody rozmnażania lwich paszczy, posiadając szklarnię lub tunel foliowy, możesz zapewnić młodym sadzonkom optymalne warunki środowiskowe oraz przyspieszyć kiełkowanie i bez problemu propagować tę barwną pełną uroku roślinę.

Nasiona

Krok # 1. Zbieranie nasion i siew

Lwie paszcze możesz rozmnażać z nasion, wysiewanych w marcu do pojemników umieszczonych w tunelu, lub szklarni. Napełnij skrzynki lub tace wielokomorowe dowolnym podłożem startowym do nasion lub mieszanką torfu i piasku (2:1), a następnie wciśnij do niego nasiona, upewnij się, że podłoże jest wilgotne i przykryj przezroczystą folią lub pokrywką. Po rozwinięciu przez siewki pierwszych 2-4 liści właściwych, możesz przepikować je i posadzić w docelowe miejsce. Nasiona możesz kupić w sklepie ogrodniczym lub też, jeżeli już je posiadasz, zebrać z rośliny matecznej. Pozwól po prostu kilku pąkom dojrzeć i zawiązać nasiona, następnie zerwij torebki nasienne i umieść w papierowej torbie. Wstrząśnij torebką, a nasiona same wypadną z torebek.

Rozmnażania lwich paszczy przez nasiona

Dobrą wiadomością jest, że nasiona możesz przechować zimą w papierowej kopercie lub pojemniku próżniowym i wysiać następnej wiosny w tunelu. Wadą rozmnażania lwich paszczy przez nasiona jest długi czas od zasiania do pierwszego zakwitnięcia rośliny. Musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to potrwać nawet 3-4 miesiące, dlatego też do przygotowania rozsady konieczne jest pomieszczenie, w którym będzie zabezpieczona przed wczesnowiosennymi chłodami.

Krok # 2. Kiełkowanie

Doświadczeni ogrodnicy często przed wysiewem namaczają nasiona lub chłodzą je w zimnym pomieszczeniu, ponieważ przyspiesza to okres kiełkowania o jakieś 7-10 dni. Inną ważną kwestią jest zapewnienie nasionom odpowiedniego odczynu gleby, kup więc podłoże o pH pomiędzy 5,5 a 5,8. Jest jeszcze jeden sposób stosowany przez wprawnych hodowców, mianowicie chcąc umieścić po kilka nasion w pojedynczych komórkach tac do wysiewu nasion, używają oni pęsety, ponieważ nasiona lwiej paszczy są naprawdę drobne.

Sadzonki

W Polsce lwie paszcze traktowane są często, jako rośliny jednoroczne. Dzieje się tak, ponieważ wyżlin większy nie jest odporny na niskie temperatury i pozostawiony na zimę w ziemi najczęściej umarza. W cieplejszych strefach klimatycznych lwia paszcza to bylina krótkowieczna, co oznacza, że rośnie kilka lat i można rozmnażać ją wegetatywnie przez sadzonki pędowe oraz podział całej rośliny. Ty także możesz dłużej cieszyć się urokiem lwich paszczy, odkopując je z ziemi przed pierwszymi przymrozkami i umieszczając je pod osłonami. Dodatkową korzyścią jest możliwość rozmnożenia rośliny w łatwy i dużo szybszy od wysiewu nasion sposób. Jeśli chcesz propagować lwią paszczę przez sadzonki, możesz to zrobić jesienią, sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami i ukorzenić pędy w szklarni lub tunelu foliowym.

Krok # 1. Cięcie i przygotowanie podłoża

Wybierz zdrową roślinę mateczną i pobierz około sześciocentymetrowy pęd, zwróć uwagę, aby był on zdrowy, bez śladu uszkodzeń i chorób. Następnie usuń liście z dolnej części łodygi, pozostawiając tylko kilka na górze, zabieg taki zapobiega gniciu i utracie wody przez roślinę.

Zanurz miejsce cięcia w ukorzeniaczu, aby przyspieszyć proces wytwarzania się korzeni. Możesz umieścić roślinę w standardowej mieszance ogrodniczej o pH pomiędzy 5,5 a 5,8, pamiętaj o tym, aby podłoże było stale wilgotne. W razie potrzeby przykryj pojemnik i regularnie spryskuj sadzonki, aby zapewnić im odpowiednie warunki do ukorzeniania.

Krok # 2. Ukorzenianie

Sadzonki powinny dobrze przyjąć się w temperaturze pomiędzy 17 do 20 ° C i wysokiej wilgotności powietrza. Jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie to po trzech tygodniach rośliny powinny wytworzyć system korzeniowy. Niestety niska temperatura utrudnia przeszczep na zewnątrz, musisz więc zaczekać do połowy maja, a wcześniej hartować sadzonki, by dobrze aklimatyzowały się do uprawy polowej.

Podział

Ostatnią techniką rozmnażania lwiej paszczy, o której napiszemy, jest podział. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku dobrze rozrośniętych egzemplarzy, jest to ważna praktyka pielęgnacyjna, ponieważ służy także odmłodzeniu  dojrzałych roślin i nadaniu im zgrabniejszej, niepoprzerastanej formy.

Krok # 1. Wyciągnięcie rośliny z ziemi  i podział

Najlepszy czas na podzielenie lwiej paszczy to koniec lata. Ostrożnie wykop roślinę z ziemi, zachowując sporą odległość między szpadlem, a jej podstawą, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Podnieś roślinę do góry, otrzep ją z nadmiaru ziemi i usuń martwe i uszkodzone części, następnie podziel rękoma, dbając, aby każdy z podziałów miał odpowiednią ilość korzeni i pędów. Ilość podziałów uzależniona jest od wielkości rośliny matecznej.

Krok # 2. Sadzenie i przesadzanie

Umieść podziały w doniczkach napełnionych podłożem, w którym roślina rosła pierwotnie i przenieś do szklarni lub tunelu foliowego.

Gdy rośliny przyjmą się i osiągną odpowiedni rozmiar, można w połowie maja przesadzić je na zewnątrz.

Wniosek

Najpopularniejszą w Polsce metodą rozmnażania lwiej paszczy jest przygotowanie rozsady w tunelu lub szklarni. Jest to jednak żmudny proces, który wymaga od nas sporo cierpliwości. Lwie paszcze zakwitną dopiero 3-4 miesiące po wysianiu, więc nie wszyscy będą mieć ochotę tak długo czekać. Dla tych, którzy chcą uchronić swoje rośliny przed mrozem, aby przez kilka lat cieszyły swą urodą oraz dodatkowo je rozmnożyć, mamy dobrą wiadomość. Posiadają tunel foliowy lub szklarnię możesz uchronić lwie paszcze przed niskimi temperaturami i zapewnić wspaniałe środowisko do rozwoju młodych sadzonek. Nie spisuj tak wdzięcznej rośliny na straty, usuwając ją z ogrodu po zaledwie jednym sezonie kwitnienia. Jesienią wykop ją z ziemi i umieść w tunelu lub szklarni, aby w bezpiecznych warunkach przetrwała zimę i przez kilka lat zdobiła Twoje rabaty, balkony oraz tarasy.

Jak rozmnażać lwie paszcze. 3 najlepsze metody | KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Tunele foliowe

Ocynk ogniowy – zabezpiecz się przed korozją

Cynkowanie to sprawdzona i popularna metoda uszlachetniania i ochrony poddającej się korozji stali. Badania dowiodły, że element ocynkowany wykazuje nawet…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin,…

Więcej
Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej