Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy trafiła w dziewiętnastym wieku, swą nazwę zawdzięczając niemieckiemu przyrodnikowi Traugottowi Gerberowi. Roślina ma charakterystyczne, dość szerokie liście, porośnięte od spodu włoskami oraz długie pędy kwiatowe, przypominające pokrojem rurki, uwieńczone pojedynczymi, przypominającymi ogromne stokrotki kwiatami. Intensywność kolorów gerbery robi imponujące wrażenie, znajdą się wśród nich soczyste czerwienie, obłędne odcienie zółci, wściekłe oranże lub, coś dla miłośników słodkości, czyli rozkoszne róże.
Spis treści
Uprawa i pielęgnacja gerbery
Gerbery podobnie jak goździki szklarniowe, niemal wszyscy kojarzą z kwiatami ciętymi, będącymi nieodzownym elementem kompozycji florystycznych. Ostatnio jednak gerbery zdobywają coraz większą popularność jako wspaniała roślina doniczkowa. Ta zmiana wizerunku, spowodowana jest, wyodrębnieniem przez hodowców odmian karłowych osiągających 20-35 cm wysokości. Wiele osób narzeka na to, że gerbera to bardzo kapryśna piękność, jest podatna na szkodniki i choroby. Cóż, jest to wszakże roślina pochodząca z zupełnie innego klimatu i musimy jej wiele wybaczyć. Jeśli jednak zapewnimy jej odpowiednie warunki i pielęgnację, w zamian odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami, bardzo długim okresem kwitnienia, a także, jak wykazały badania, sprawdzi się doskonale jako naturalny filtr powietrza.
6 przydatnych wskazówek
Nie traktujmy więc gerbery, w kategoriach jednorocznej rośliny, której pozbędziemy się, kiedy przestanie kwitnąć. Jeżeli zadamy sobie trochę trudu, może ona przez lata zdobić chłodne parapety jasnych kuchni, łazienek lub okien balkonowych. Świetnym pomysłem, będzie również umieszczenie gerbery w sypialni, co jak twierdzą naukowcy, jest bardzo zdrowe dla organizmu, ponieważ roślina ma wybitne właściwości oczyszczające.
Jeśli jeszcze nie masz gerbery, to koniecznie napraw ten błąd, ponieważ jest ona wspaniałym dodatkiem do wystroju wnętrz, który nada swym żywym kolorem i wdzięczną formą, radosnego i beztroskiego charakteru nawet najbardziej minimalistycznym pomieszczeniom. Nie masz więc wyboru, koniecznie dowiedz się, jak uprawiać gerberę i wprowadź do swojego mieszkania fantazję i ożywczy ferment!
Jak sprawić, aby gerbera długo i obficie kwitła?
Uprawiając gerberę, powinieneś zwrócić uwagę na wymagania tej egzotycznej rośliny, ponieważ tylko zapewnienie jej odpowiednich warunków sprawi, że będzie cieszyła oko swoimi wdzięcznymi kwiatami. Najważniejszymi czynnikami, sprzyjającymi wytwarzaniu pąków, są: dostęp do światła słonecznego i wody, odpowiednia temperatura oraz poziom wilgotności powietrza.
Wskazówka nr 1. Jaką roślinę wybrać?
Jeśli kupujesz gerberę w kwiaciarni lub markecie, pamiętaj, aby wybrać tę, która wygląda na zdrową i silną, ponieważ tylko taka ma szansę na to, że w przyszłości będzie ponawiać wiele razy swoje kwitnienie. Oto kilka wskazówek dotycząca tego, jak wybrać najlepszy egzemplarz:
- Zwróć uwagę, aby kupić roślinę ze sprawdzonego źródła
- Obejrzyj dokładnie liście rośliny. Sprawdź, czy ich końce nie są pozasychane i nie ma na nich żadnych uszkodzeń i zmian. Wybieraj sadzonki o ciemnozielonych liściach.
- O ile to możliwe, skontroluj stan korzeni, powinny być białe, a nie zbrązowiałe.
- Jeśli kwiat już zakwitł, daje to wyobrażenie o kolorze kwiatów, które wytworzy. Sprawdź również roślinę pod kątem większej liczby pąków.
Wskazówka nr 2. Ile światła potrzebuje gerbera?
Umieść gerberę na dobrze oświetlonym stanowisku, ponieważ roślina potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych do zawiązywania pąków kwiatowych. Pamiętaj, że jeżeli ustawisz gerberę w zbyt zacienionym miejscu, przestanie ona kwitnąć, straci urodę i zacznie obumierać. Dobrym miejscem dla doniczki z gerberą, może być parapet południowego okna, uważaj jednak, aby na roślinę nie padały ostre, bezpośrednie promienie UV, które spowodują zasychanie końcówek liści, więdnięcie oraz nieestetyczne plamy powstałe w wyniku oparzenia.
Wskazówka nr 3. Jak często podlewać gerberę?
Podłoże, w którym rośnie gerbera, powinno być stale wilgotne, roślina lubi również wilgotne powietrze, możemy więc zraszać powietrze wokół niej lub użyć nawilżacza powietrza. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od takich czynników, jak pora roku, temperatura otoczenia oraz wielkość doniczki. Latem możemy nawadniać gerberę codziennie, używając odstanej, odwapnionej wody. Jeśli dopuścimy do przesuszenia podłoża, konsekwencje będą nieodwracalne i na nic się zda obfite podlanie gerbery. Kwiaty nie odzyskają już dawnej formy, a ryzyko inwazji szkodników jest w suchym środowisku znacznie wyższe.
Właściwe podlewanie gerbery, obejmuje nie tylko ilość wody, ale również sposób, w jaki ją lejemy. W czasie kwitnienia uważajmy, aby nie lać wody po wyrastających z podłoża pąkach, ale wokół rośliny. Moczenie zawiązków kwiatów jest prostą drogą do ataku grzybów chorobotwórczych. Także nadmiar wody szczególnie wtedy, kiedy roślina wytwarza nowe kwiaty, jest bardzo niebezpieczny, dbajmy więc o to, żeby podłoże było stale wilgotne, ale jak ognia unikajmy przelania.
Wskazówka nr 4. Jaka jest najlepsza temperatura dla gerbery?
W czasie wzrostu zapewnijmy gerberze temperaturę pokojową, w granicach między 18 a 22 stopni C. Wyższe temperatury mogą spowodować szybsze rozwijanie się i starzenie pąków. Nocny spadek temperatury, do około 15-17 stopni C, wzmocni i wydłuży kwitnienie rośliny. Zimą, możemy przenieść gerbery do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia lub umieścić w tunelu foliowym, w którym temperatura powinna wynosić 13-16 stopni C. Uważaj jednak, aby nie spadła poniżej tego przedziału dlatego, że doprowadzi to do szarzenia liści i gnicia rośliny. Latem możesz wynieść gerberę na słoneczny balkon lub taras, uważając jednak, aby taka kąpiel słoneczna odbywała się w świetle rozproszonym i nie poparzyła delikatnych liści.
Wskazówka nr 5. Czy gerbery potrzebują nawożenia?
Niektórzy uważają, że gerbery nie potrzebują nawożenia i doskonale dadzą sobie bez niego radę. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, aby Twoje roślina pięknie kwitła, to zasilaj ją raz na dwa tygodnie płynnym nawozem do roślin kwitnących, o podwyższonej dawce fosforu.
Wskazówka nr 6. Czy uszczykiwać kwiaty i usuwać stłoczone lub uszkodzone liście?
Uszczykiwanie obumarłych kwiatów i zwiędłych liści jest w przypadku gerbery bardzo ważną praktyką pielęgnacyjną. Pobudza roślinę do lepszego kwitnienia i pomaga ochronić ją przed inwazją szkodników, takich jak mączliki i przędziorki. Uważajmy, aby dokładnie usuwać całe kwiatostany, ponieważ jeśli zostawimy ich fragmenty, może to doprowadzić do infekcji. Konieczne jest również przerzedzenie zbyt stłoczonych liści, żeby więcej światła słonecznego docierało do korony rośliny, w której znajdują się pąki.
Uprawa gerbery w tunelu hobbystycznym
Wspaniałym pomysłem jest umieszczenie gerbery w szklarni lub tunelu foliowym. W kontrolowanym środowisku, w którym masz możliwość dowolnego sterowania klimatem, tak, aby optymalnie dostosować warunki do wymagań rośliny, pielęgnacja gerbery będzie dużo łatwiejsza. Odpowiednie dostosowanie parametrów oświetlenia, temperatury i stopnia wilgotności powietrza, we wnętrzu tunelu, jest banalnie proste, a znacząco wpłynie na kwitnienie gerbery.
Oto inne znaczące korzyści płynące z uprawy gerbery w tunelu foliowym:
Minimalizacja problemów ze szkodnikami i chorobami
Gerbera ma opinię rośliny podatnej na choroby, a przede wszystkim szkodniki. Jedną z największych zalet tunelu foliowego, jest to, że chroni rośliny przed wieloma problemami, w tym przed inwazją szkodników i rozprzestrzenianiem się chorób. Chociaż nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie zagrożenia, jakim są pasożytujące na roślinach owady (ponieważ otwory wentylacyjne i okna mogą nadal zapewniać im dostęp do uprawy), to jednak ryzyko ich szerszego rozprzestrzeniania się nie jest duże. Izolowane środowisko zabezpieczy również rośliny, przed zagrożeniem wynikającym z przenoszeniem się chorób z sąsiadujących roślin.
Utrzymanie idealnej temperatury i wilgotności powietrza
Gerbery to egzotyczne rośliny, pochodzące z upalnego klimatu. Jeżeli chcemy zapewnić im długie lata kwitnienia, musimy dostosować warunki termiczne do ich wymagań. W warunkach domowych ciężko jest o utrzymanie tak stabilnej temperatury, jak w tunelu, także zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza, której potrzebuje gerbera, nie będzie stanowiło w tunelu żadnej trudności. Główna korzyść uprawy gerbery w tunelu foliowym polega właśnie na tym, że poprzez kontrolę temperatury i wilgotności, stwarzamy mikroklimat, w którym roślina ma wydłużony okres wzrostu i kwitnienia.
Jak sprawić, by gerbery kwitły przez cały rok?
Klasyczne, wysokie odmiany gerbery, jeszcze nie tak dawno były obowiązkową pozycją w każdej kwiaciarni, stanowiąc ozdobę większości bukietów kwiatowych. Niestety w ostatnim czasie cięte gerbery, są coraz mniej dostępne. Całe szczęście, że hodowcy wyodrębnili karłowe odmiany, będące doskonałym i pełnym wdzięku kwiatem doniczkowym. Można pokusić się więc o stwierdzenie, że ta egzotyczna roślina przeszła gruntowną metamorfozę, by triumfalnie powrócić do łask i mogąc znacznie dłużej niż kiedyś, cieszyć swoimi dużymi, bajecznie wybarwionymi kwiatami!