Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce. Z czasem powstały odmiany nadające się do do upraw w ogródku oraz tunelu foliowym. Sporo właściwości leczniczych, bogactwo soli mineralnych, duże ilości witamin C i E to wystarczające powody, aby znaleźć miejsce na jeżynę w ogródku, działce lub pod osłonami.

W tej części poradnika Krosagro opowiemy, krok po kroku jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym: jak je przycinać, pielęgnować, kiedy sadzić, jak chronić przed mrozem oraz kiedy zbierać plon.

Co to jest jeżyna?

Jeżyna bezkolcowa pochodzi z grupy roślin różowatych, jest odmianą powstałą od jeżyny dzikiej i kilku innych. Jej cechą szczególną jest to, iż na etapie krzyżowania usunięto kolce, przez co cały proces hodowli stał się bardziej wygodny.

Jeżyna ma niewielkie wymagania uprawowe, dlatego jest najchętniej wybieranym krzewem do przydomowego ogrodu lub na działkę. Zakwita w maju, białymi kwiatami, które są atrakcyjne dla owadów zapylających. Słodko-kwaśny lub cierpki smak owoców sprawia, że mogą one posłużyć do produkcji nalewek, przetworów oraz win. Pierwsze z nich pojawiają się w lipcu, jednak prawdziwy wysyp zaczyna się na przełomie sierpnia i września. Owoce zebrane w tym terminie są najsłodsze.

Łodygi mogą mieć od 2 do 5 metrów, z czasem będą wymagać wsparcia, co wiąże się z przygotowaniem podpór. Należy je dobrze przymocować do konstrukcji, ponieważ nie posiadają żadnych organów czepnych. Ze względu na swoje rozmiary pod plantację bardziej będą nadawać się sezonowe tunele foliowe, które są o wiele wyższe niż cieplarnie jedno lub wielowegetacyjne. Oczywiście w nich również można prowadzić tę roślinę, jednak trzeba będzie ją skracać, tak aby nie stykała się z osłoną.

Wymagania uprawowe jeżyny bezkolcowej

  • Stanowisko

Choć sama roślina nie jest trudna w uprawie, posiada specyficzne wymagania środowiskowe. Nie powinno się jej uprawiać na stanowisku, na którym w poprzednim sezonie rosły pomidory, ziemniaki, papryka, maliny oraz truskawki przez ostatnie 3 lata. Wiele chorób i szkodników, które atakuje wymienione rośliny, są również zagrożeniem dla jeżyn.

Krzewy optymalnie rosną na ciepłym i słonecznym stanowisku. Rosną również na stanowiskach półcienistych, lecz wtedy gorzej owocują. Roślina ma średnią odporność na mróz, dlatego należy ją okrywać na czas zimy.

  • Gleba

Podłoże powinno być zasobne w makro- i mikroskładniki, bogate w próchnicę, lekkie i umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym, a pH między 6,0 a 7,0. Przy niższym niż 5,5 podłoże trzeba będzie wapnować, a przy wyższym jeżyna może przejawiać braki żelaza. Piaszczyste i ciężkie podłoża nie nadają się pod uprawę, jednak jeśli nie ma innego wyboru, konieczne będzie duże nawożenie obornikiem, kompostem lub nawozem zielonym.

  • Nawożenie

Roślina do poprawnego wzrostu wymaga lekko kwaśnej gleby, dlatego przy jej nawożeniu stosuje się nawozy o wysokim stężeniu potasu i azotu. Wiosną dostarcza się roślinie wieloskładnikowych nawozów, 50 g saletry amonowej i do 50 g siarczanu potasu dla każdego krzewu z osobna. Jeżyna to roślina wieloletnia (żyje do 20 lat), warto więc co roku dostarczać jej dawkę dobrze rozłożonego kompostu.

Sadzenie i rozstaw jeżyn

Dobry termin na sadzenie jeżyny to początek wiosny lub późna jesień. Dół na roślinę powinien mieć głębokość oraz szerokość 45 cm, gdyż w chwili sadzenia trzeba wymieszać ziemię z obornikiem. Następnie korzenie przysypuje się ziemią, uklepuje podłoże i obficie podlewa. Odstęp między jedną a drugą rośliną powinien wynosić od 2 do 4 m. Należy pamiętać, aby zbudować stelaż, na którym roślina będzie się podpierać.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie jeżyny jest dość proste, wystarczy pobrać odrosty korzeniowe lub przygotować sadzonkę z pędów, odkładów poziomych. Warto pamiętać, że jeżyna bezkolcowa to krzyżówka. Zdarza się, że pędy, które wybiły z części podziemnej, będą zaopatrzone w kolce. To zaś znacznie utrudnia późniejszą pielęgnację.

  • Przycinanie

Owoce jeżyny rozwijają się na pędach ubiegłorocznych, a więc te pędy, które owocowały, trzeba przycinać przy samej ziemi. Młode pędy zostawia się do wiosny, a po zimie pozostawia silne i zdrowe. Ich liczba zależy od odmiany, jej wzrostu oraz warunków podczas wegetacji, z reguły waha się od 6 do 8. Słabe lub chore pędy należy wyciąć, aby nie obciążały rośliny. Pozostałe rozkłada się na konstrukcji, tak aby były prześwietlane przez promienie słoneczne. Odrosty korzeniowe, które wybijają z ziemi niedaleko rośliny matecznej, należy zlikwidować, urywając lub ucinają szpadlem.

Pielęgnacja jeżyn pod osłonami

Ściółkowanie agrotkaniną tunelu foliowego – jeżyna źle znosi przedłużającą się suszę ze względu na płytki system korzeniowy. Aby zapobiec wysychaniu gleby oraz zminimalizować zachwaszczanie, na całości uprawy w tunelu foliowym rozkłada się agrotkaninę. W celu uniknięcia szkód wyrządzonych przez mróz, krzewy przed zimą okrywa się włókniną lub słomianym chochołem. Oczywiście wystarczy również sama cieplarnia lub mini tunel foliowy.

Ochrona roślin przed ptakami – owoce często są zjadane przez dzikie ptaki, zmusza to do zainstalowania siatek, tak aby zwierzęta nie miały dostępu do plonu.

  • Zbiór

Roślina plonuje przez trzy miesiące, w lipcu, sierpniu i we wrześniu. Warto więc od czasu do czasu zaglądać do cieplarni, aby systematycznie zbierać owoce. Zwykle od 3 do 8 dni od pojawianie dojrzałego owocu na krzewie, pozostałe również są gotowe do ścięcia. Bardzo ważne jest, aby nie ciągnąć za jeżyny, gdyż zerwane z szypułek łatwo się gniotą. Najbezpieczniej odcinać je od krzewu. Aby wydłużyć możliwy czas przechowywania, należy sam zbiór przeprowadzić w bezdeszczowy dzień lub po wietrzeniu szklarni foliowej. Suche owoce charakteryzują się dłuższym terminem przydatności.

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wykorzystać starą ziemię doniczkową?

Jeśli ciekawi Cię, co zrobić ze zużytą ziemią doniczkową, jedyną  dobrą odpowiedzią na to pytanie jest recykling. Wbrew temu, co…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest są optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni?

Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest  jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się…

Więcej