Jak uprawiać ogórki na podporach

Jak skutecznie uprawiać ogórki

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni jest korzystna dla wzrastania sadzonek, a stabilne warunki zapobiegają również wadom w ich rozwoju. Jeśli jednak zdecydujemy się uprawiać je na zewnątrz, to podobnie jak w szklarni niezwykle korzystne jest pionowe prowadzenie pędów ogórków.

Korzyści pionowego prowadzenia ogórków

Uprawa pionowa to same ma same plusy, pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, które wykorzystać możemy na inne rośliny np. towarzyszące, pozwala schludnie i estetycznie zaaranżować przestrzeń ogrodu, a w ograniczonym wnętrzu szklarni umożliwia uzyskanie dużych zbiorów na mniejszym terytorium. Kurtyny, tworzone przez pnącza wspinające się na podpory, wyglądają bardzo dekoracyjnie i w przeciwieństwie do płożącej się po ziemi plątaniny pędów, stanowią prawdziwą ozdobę zielonego krajobrazu. Względy estetyczne i ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni, to nie wszystko, bardzo istotny w uprawie pionowej jest lepszy dostęp zawiązków i owoców ogórków do światła, dzięki czemu zbiory są obfitsze i lepsze jakościowo.

Przewiewność w uprawie ogórków

Korzystne jest to, że między pnącymi się w górę ogórkami jest przestrzeń na dostęp powietrza, taka przewiewność gwarantuje zdrowie roślinie. Roślina płożąc się po ziemi, narażona jest na ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych. Zdrowie ogórków zależy także od sposobu podlewania, moczenie całej pnącej się po glebie rośliny, może niekorzystnie odbić się na jej kondycji, dużo lepsze jest kierowanie strumienia wody ku jej podstawie. Dobrą wiadomością jest także ergonomiczność tego rozwiązania, nie musisz się już schylać, zrywając owoce, co znacznie ułatwia zbiory i oszczędza plecy.

Jak uprawiać ogórki: Pionowa uprawa ogórków w szklarni i ogrodzie

Decydując się na pionowe prowadzenie uprawy, musimy zastanowić się, jakich użyjemy do tego narzędzi. Wśród typów podpór możemy wybierać pomiędzy kratownicami, siatkami, drewnianymi stelażami lub też poprowadzić pędy po sznurkach. Po pojawieniu się sadzonek można zająć się konstrukcją takich podpór, aby zaaranżować schludną, dobrze rozplanowaną i optymalnie wykorzystaną przestrzeń. Dodatkowym bonusem będzie to, że ten model uprawy sprawia, że ogórki są uformowane na idealnie proste.

Uprawa pionowa w szklarni

Jak wspomniano wcześniej, szklarnia jest doskonałym miejscem do uprawy ogórków, gwarantującym kontrolowane stabilne warunki wzrostu. Owszem, można prowadzić w jej wnętrzu uprawę na tę samą modłę co na zewnątrz, znacznym jednak uproszczeniem będzie jej pionowe prowadzenie.

Zacznij od zasadzenia ogórków w doniczkach i umieszczenia palika w każdej z nich.
Przydatną wskazówką jest upewnienie się, że pionowy palik rozciąga się po sam szczyt dachu szklarni, a następnie umieszczenie sznurka wzdłuż długości dachu w poziomie. Ogórki powinny rosnąć w górę i wzdłuż sznurka. Z czasem ogórki będą zwieszać w dół swoje pędy, co ułatwi ich zbiór.

Uprawa pionowa w ogrodzie

Pionowa uprawa ogórków w ogrodzie odbywa się na dość podobnych zasadach z tą różnicą, że paliki umieszcza się bezpośrednio w glebie pomiędzy roślinami. Następnie należy przywiązać drut wokół górnej części każdego palika, łącząc je poziomo między sobą, aż do uzyskania stabilnej konstrukcji. Niezwykle istotne jest, aby podpora była solidna, aby wytrzymać ciężar dojrzewających owoców.
Krata lub siatka druciana z tyłu ogrodu dobrze sprawdza się jako podpora, o ile ma około dwóch metrów wysokości. Należy zwrócić uwagę, aby krata umieszczona była około 15 cm nad poziomem podłoża, co później umożliwi wygodne usuwanie chwastów. Podczas ustawiania kratki należy również pamiętać o tym, aby nie zacieniać innych roślin.

Uprawa ogórków w pionie

Na początkowym etapie pionowej uprawy należy odrobinę pomóc swoim ogórkom, konieczne będzie oplecenie pędów roślin wokół podpór. Musisz pomóc w poprowadzeniu pnączy ogórka, a w niektórych przypadkach może być nawet konieczne przywiązanie ich do podpory, ponieważ pędy mogą mieć problem z przyleganiem.
Do wykonania pasków materiału, którymi podwiążemy pędy, można użyć czystych szmat, upewnij się, że są one miękkie, a Ty nie zaciskasz ich zbyt mocno wokół rośliny. Luźne pętle o średnicy około 2,5 cm wystarczą, aby poprowadzić ogórki i umożliwić wzrost pędom. Później, gdy ogórki same dobrze oplączą się wokół, można obciąć lub usunąć paski materiału.

Jak stymulować wzrost i owocowanie?

Dobrą stroną uprawiania ogórków jest zapobieganie plątaniu się pnączy, co ułatwia ich szybkie suszenie i ochronę przed szkodnikami. Należy jednak pamiętać o innych czynnościach, takich jak utrzymywanie wilgotności gleby i nawożenie co dwa tygodnie nawozem płynnym bogatym w azot, fosfor, potas i wapń.

Podczas dojrzewania rośliny, można również wykonać zabieg mulczowania gleby pod roślinami, w celu uniknięcia parowania wody i ograniczenia ilości chwastów. Ważnym zabiegiem, o którym nie powinieneś zapomnieć, jest również szczypanie pustych męskich kwiatów i słabych liści. Korzyści, jakie uzyskasz w ten sposób to: przyspieszenie czasu, ilości i jakości zbiorów, oraz prawidłowe formowanie się rośliny. Odpowiednie szczypanie sprawi, że roślina skutecznie da się prowadzić po podporach.

Czy należy przycinać pnące się pionowo ogórki?

Jednym z najważniejszych zabiegów podczas uprawy szklarniowej jest przycinanie. Zabieg ten zaczynamy, usuwając kwiaty i liście pędu głównego na wysokości około 50 cm. Po pojawieniu się pędów bocznych obserwujemy ich wzrost. Jeżeli osiągną ponad 30 cm, bezwzględnie należy je usunąć, aby skumulować energię rośliny na głównym pędzie. Jeśli boczne pędy, osiągną długość większą niż 30 cm, przytnijmy je nad drugim zawiązkiem. Przycinamy wszystkie odrosty oddalone od głównego pędu, nie zapominając o usuwaniu chorych liści i owoców. Gdy roślina osiągnie już dojrzałość, wystarczy skracanie czubków pędów. Pamiętaj by do cięcia użyć sterylnego, ostrego noża, aby nie przenosić chorób i nie miażdż pędów.

Rośliny towarzyszące dla ogórków

Pionowa uprawa ogórków pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Warzywa takie jak pomidory, kukurydza, kapusta, brokuły i groch będą również doskonałymi roślinami towarzyszącymi dla ogórków. Ich sąsiedztwo zapewni im wzajemne korzyści i poprawi wydajność zbiorów. Upewnijcie się tylko, że każda z roślin ma zaspokojone potrzeby, odpowiednia ilość światła i przestrzeni. Warto wiedzieć, że złym towarzystwem dla ogórków będą zioła i ziemniaki.

Zbiór ogórków

Możesz zacząć zbierać ogórki, kiedy są twarde i ciemnozielone, zbyt długie zwlekanie ze zbiorem powoduje, utratę jędrności i dużą ilość twardych pestek. Ogrodnicy zalecają regularne zbieranie owoców, aby pobudzić rośliny do wytwarzania większej ilości zawiązków.  Owoce powinny dać się dobrze przechować przez dwa tygodnie w temperaturze około 10 stopni C. Możesz umieścić je w lodówce owinięte w folię.

Wnioski

Minęły już czasy, kiedy zagony w ogrodzie zawalone były splątanych pędów ogórków. Każdy świadomy ogrodnik, zna korzystne rozwiązania, usprawniające pracę, poprawiające wydajność uprawy oraz umożliwiające takie zagospodarowanie przestrzeni by była ono nadal atrakcyjna i gotowa do planowania kolejnych upraw. Z kilkoma palikami, drutem i kratką możesz uprawiać ogórki w zarówno pod osłonami jak na zewnątrz. Proces ten jest banalnie prosty, wystarczy umieścić paliki pomiędzy roślinami rosnącymi bezpośrednio w glebie lub w doniczkach i poziome połączenie podpór  sznurkiem, lub drutem.

Konieczne może być także pomoc pędom w początkowym etapie rozwoju. Poprowadź ogórki, oplątując ich pędy wokół podpory i jak będzie taka potrzeba, przywiąż je do niej paskami materiału.   Następnie skup się na utrzymaniu właściwej wilgotności gleby i nawożeniu co dwa tygodnie, aby pobudzić ich wzrost. Można też podszczypywać pędy drugiego rzędu, męskie kwiaty, zeschłe liście i wadliwe owoce. Wszystkie opisane w artykule zabiegi, są absolutnie niezbędne, by osiągnąć sukces i cieszyć się dużą ilością, wysokiej jakości ogórków.

Jak skutecznie uprawiać ogórki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo stóp kwadratowych – jak gęsto sadzić ogórki?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych jest metoda opracowaną przez Mela Bartholomewa polegającą na takim podzieleniu powierzchni uprawy, aby wydzielić niewielkie kwadratowe sekcje,…

Więcej