Czy wiesz, jaka jest optymalna temperatura do uprawy petunii w szklarni? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ potrzeby kwiatów różnią się na każdym etapie wegetacji.
Na stronach internetowych jest wiele, czasami sprzecznych ze sobą wskazówek co do sadzenia, rozmnażania i pielęgnacji petunii w tunelu foliowym. Wynika to z bogactwa odmian, a także tego, iż kwiaty te mają charakterystyczne potrzeby. Wiele czynników przekłada się na ich wygląd, zapach oraz zdrowie.
Korzyści uprawy w tunelu foliowym są nie do przecenienia, rośliny będą zdrowo się rozwijać i dobrze rozmnażać. Stabilna temperatura jest jednym z istotnych czynników, które trzeba brać pod uwagę decydując się na uprawę petunii.
Jakie są optymalne temperatury w szklarni do uprawy petunii? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać petunie?
Petunie są bardzo proste zarówno w uprawie z nasion jak i z sadzonek. Można uprawiać je wszędzie, o ile mamy dostęp do nasłonecznionego stanowiska. Kwiaty są idealne jako dekoracja domu i ogrodu, jako niezawodna ozdoba balkonów, tarasów i werand.
W celu podkreślenia pięknego wyglądu otoczenia, petunie można umieścić pomiędzy wiecznie zielonymi krzewami. Przez taki zabieg te wyróżniają się na ich tle. Petunie ‘Wave’ można wykorzystać także by, przyciągały motyle i ćmy po zmroku. Posiadacze ogrodów sadzą kwiaty w pobliżu oświetlenia, okna lub ganku, gdzie mogą cieszyć się tym spektakularny widokiem.
Jak jest idealna temperatura do upraw petunii?
Poniżej znajdują się informacje o różnych temperaturach, w jakich można sadzić, rozmnażać i pielęgnować petunie. Należy utrzymywać w tunelu foliowym korzystne dla kwiatów warunki i zmieniać je odpowiednio w zależności od etapu uprawy.
Dobrym pomysłem może być przygotowanie wiosną rozsady, nie sprawdzi się to jednak w przypadku odmian kaskadowych. Możemy rozmnożyć petunię z nasion zebranych z rośliny matecznej lub kupić w sklepie ogrodniczym. Niezależnie na którą opcję się zdecydujesz tunel foliowy będzie w tym procesie wielkim sprzymierzeńcem.
Optymalna temperatura do uprawy petunii
Petunie wymagają niewielkiej pielęgnacji, wystarczy im zapewnić odpowiednią temperaturę. To konieczne, aby ochronić je przed surowym klimatem, który jest prawdziwym zagrożeniem dla kwiatów.
W czasie gorącego lata należy dostarczać petuniom dodatkowej wody. Gleba powinna być wilgotna w dotyku, ale nie nadmiernie, zaleganie wody przy łodygach może prowadzić do ich zgnilizny oraz zaatakowania roślin przez patogeny, szkodniki i chwasty.
Większość petunii zamiera w temperaturze około -1°C. Odratowanie ich bywa prawie niemożliwe. Jakie są więc optymalne temperatury w szklarni do uprawy petunii? Petunie w naturalnych warunkach rozwijają się w miejscach, gdzie przez 210 dni w roku jest ponad 30°C. Mimo tego da się je z sukcesami hodować w zimniejszych strefach korzystając z tuneli ogrodowych.
Idealna temperatura w dzień i w nocy
Aby odpowiednio rozwijać i utrzymywać petunie w tunelu foliowym, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej temperatury w dzień i w nocy. W ciągu dnia temperatura powinna wynosić od 17 do 23°C, a w nocy od 13 do 17°C.
Temperatura i wzrost roślin
Czy wiesz, że temperatura ma wpływ na wzrost rośliny, czas kwitnienia i rozwój bocznych przyrostów petunii? Temperatura pomiędzy 10 a 25°C, może sprawić, że rośliny pospiesznie zakwitną i zredukują boczne rozgałęzienia. Chcąc, aby te optymalnie dojrzewały utrzymujemy 17°C.
O czym należy pamiętać przy uprawie petunii?
Aby uniknąć więdnięcia petunii z powodu zimna, na czas chłodnych miesięcy warto je wykopać i przechować w ciepłym pomieszczeniu. Pomocny może być tunel foliowy, który ochrania je przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi i gwarantuje odpowiednie warunki. Jedną z istotnych spraw jest to, aby petunie podlewać raz w tygodniu (chyba że w regionie występują długotrwałe okresy suszy).
Dlaczego temperatura jest ważna?
Temperatura jest jednym z najbardziej podstawowych elementów wpływających na zdrowie oraz wygląd roślin. ogromne znacznie. Zapewniając roślinom kwitnącym właściwy dla ich wymogów klimat, możemy być pewni zdrowia i obfitego kwitnienia, ponadto możemy wydłużyć okres jej wegetacji. W tym celu warto podjąć kroki chroniące cześć nadziemną przed wszelkim chłodem oraz przymrozkami.
Należy pamiętać, że temperatura wpływa na intensywność fotosyntezy, która jest przecież najbardziej kluczowym procesem wytwarzania związków organicznych.
Temperatura w połączeniu z długością dnia i wpływem światła słonecznego kształtuje czas wegetacji, wpływa na długość i intensywność kwitnienia. W zależności od warunków klimatycznych kwitnienie można wydłużyć lub skrócić.
Wnioski
Petunie nie są najłatwiejsze w uprawie, ale ich pielęgnacja nie będzie sprawiać zbyt wielu problemów, jeśli będziesz przestrzegał kilku prostych zasad.
Mamy nadzieję, że ten artykuł, pomoże Ci osiągnąć sukcesy w uprawie petunii i cieszyć się kaskadą przepięknych, intensywnej barwy kwiatów!