Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki, podlewałeś lub podlewasz rośliny, posadziłeś je w niewłaściwej glebie, otrzymały nieodpowiednie nawozy lub zaraziły się chorobami przenoszonymi drogą powietrzną.

W rezultacie twoje pomidory mogą nie zawiązać owoców, liście mogą zacząć więdnąć lub owoce okażą się brzydkie i nie do zjedzenia. Objawy te mogą być przyczyną problemu, który może ostatecznie zabić rośliny.

Cztery oznaki, świadczące o tym, że pomidory się zepsuły i co można z tym zrobić

Pęknięcia owoców pomidora

Jeśli zauważysz pęknięcia u podstawy dojrzałych owoców pomidora, musisz wiedzieć, że owoce pomidora stają się wtedy podatne na ataki szkodników, grzybów i insektów.

Jedną z głównych przyczyn pękania owoców jest pogoda. Jeśli pomidory doświadczają długich okresów suszy, stają się spragnione. Gdy nadejdą obfite opady deszczu, rośliny szybko nabiorą wody, co spowoduje powiększenie owoców i w końcu ich pękanie.

Oczywiście nikt z nas nie ma wpływu na pogodę, ale dzięki umieszczeniu roślin w mini tunelu będziesz w stanie kontrolować środowisko wzrostu swoich pomidorów. Dzięki temu Twoje rośliny nie będą narażone na nieprzewidywalną pogodę, co zapewni im bezpieczeństwo i zdrowie.

Oparzenia słoneczne pomidorów

Oparzenia słoneczne są powodowane przez promienie słoneczne. Rośliny i owoce z pozoru wyglądają zdrowo i normalnie, ale w miarę dojrzewania owoców na skórze pomidorów tworzą się żółte plamy, które w końcu zamieniają się w białe łuski. Skutkuje to pogorszeniem wyglądu i smaku.

Aby ochronić pomidory przed poparzeniem, można użyć klatek na pomidory lub drucianego systemu podtrzymującego rośliny, jednocześnie je zacieniając. Pomocne jest również umieszczenie ich w tunelu hobbystycznym lub przemysłowym, ponieważ będziesz w stanie kontrolować temperaturę.

Ślady po oparzeniach słonecznych występują na roślinach, które zostały przycięte bardzo wcześnie i zostały narażone na działanie ostrego słońca. Należy pamiętać o pozostawieniu wystarczającej ilości gałęzi i liści, aby je cieniować.

Fuzarioza

Fuzarioza to podstępna choroba grzybicza, ponieważ na początku twoje rośliny pomidorów wyglądają doskonale, ale potem nagle zaczynają więdnąć. To zaczyna dotykać jedną stronę krzaku rośliny, a następnie po dniu lub dwóch, zauważysz, że cała roślina zaczyna więdnąć. Upewnij się, że nie podlewasz ich w tym czasie, w przeciwnym razie problem się pogłębi i roślina obumrze w ciągu jednego dnia.

Co powoduje więdnięcie? Grzyb o nazwie Fusarium oxysporum lycopersici atakuje układ naczyniowy roślin pomidora. Atakuje przewód ksylemowy – odpowiedzialny za transport składników odżywczych i wody z korzeni do liści.

Najlepszym sposobem zapobiegania więdnięciu jest rotacja upraw. Upewnij się, że pomidory nie są sadzone cały czas na tej samej grządce w ogrodzie.

Opadanie kwiatów pomidora

Jak sama nazwa wskazuje, kwiaty na pomidorach zakwitną, ale odpadną, zanim jeszcze rozwiną się w owoce. Opadanie kwiatów jest spowodowane wahaniami temperatury. Aby pomidory rosły zdrowo, temperatura musi wynosić od 12,5 do 24 stopni C. Inne przyczyny opadania kwiatów to zbyt mała lub zbyt duża ilość azotu, brak zapylenia, uszkodzenia spowodowane przez owady i niedostateczna ilość wody.

Dlaczego warto używać mini tuneli?

Sadzenie w mini tunelach zmniejsza ryzyko zachorowania na wyżej wymienione choroby. Dzięki uprawie w tunelu możesz kontrolować klimat wewnętrzny, temperaturę i inne czynniki, które mogą zaszkodzić Twoim pomidorom. Poza tym, oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w zakup mini tunelu lub tunelu hobbystycznego:

Tunel chroni rośliny przed szkodnikami

Mszyce, mączliki, pchełki i rogowce to niektóre z owadów żerujących na pomidorach. Trzymanie roślin w tunelu zmniejsza ryzyko przyciągnięcia tych paskudnych stworzeń. Twoje rośliny będą rosły zdrowo i bezpiecznie pod osłoną.

Możesz użyć małego tunelu, aby wydłużyć sezon wegetacyjny

Dzięki uprawie pod osłonami możesz wcześnie rozpocząć sadzenie roślin – nawet pod koniec zimy. Kiedy pogoda się poprawi, można przesadzić zdrowe pomidory do ogrodu. W ten sposób będziesz mógł zbierać plony wcześniej niż zamierzałeś.

Tunel hobbystyczny zabezpiecza rośliny przed złą pogodą

Tunele są świetnym rozwiązaniem dla delikatnych roślin. Chronią je przed mrozem, silnymi wiatrami, burzami i nadmiernym upałem. Możesz umieścić w nich rośliny pomidora aż do rozpoczęcia wiosny. Następnie można  przesadzić, gdy pogoda się ustabilizuje.

Podsumowanie

A więc, kiedy pomidory się psują? W oparciu o najczęstsze problemy, z jakimi borykają się hodowcy, można stwierdzić, że niekorzystna temperatura, pogoda i ogólny klimat uprawy przyczyniają się do rozwoju niektórych chorób. Aby uzyskać smaczne i obfite plony, należy stale monitorować stan  pomidorów.

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z jednej rośliny?

Ile pomidorów rzymskich można uzyskać z pojedynczego krzaczka? Odpowiedź brzmi, że każda roślina może wydać do 200 owoców; ta wspaniała…

Więcej
Tunele foliowe

3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w celach komercyjnych, aby odnieść sukces?

Istnieją trzy ważne elementy do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak uprawiać pomidory na skalę przemysłową. Będzie to pewnością wyzwanie, dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa pomidorów i sadzenie pomidorów pod folią

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są podatne na wszelkie uszkodzenia, dlatego…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej