Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową? Nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje nad pomidorami to bardzo rozbudowany wątęk, w który angazują się rolnicy, producenci, środowiska akademickie a także naukowcy. Ostatecznie zbiór tych wszystkich informacji trafia do hobbystycznych ogrodników. Jako że informacji jest natłok trudno czasami się połapać, które z nich są wiarygodne, czego się wystrzegać oraz jak wprowadzić je we własnych uprawach pod osłonami. Co sprawia że aby osiągać niezłe wyniki w hodowli pomidorów, warto poświęcić nieco czasu na przeczytaniu kilku solucji.

Tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową?

Na jakość pomidorów, wpływa wiele czynników. Oprócz podstawowych jak gleba, temperatura, wilgotność i podlewanie istotna jest lokalizacja plantacji a także samych grządek wewnątrz cieplarni. Dokładne wskazówki o tym jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, znajdą się poniżej.

Jaki jest najlepszy sposób na uprawę pomidorów w tunelu lub szklarni?

Na samym wstępie warto zaznajomić się z optymalną temperaturą, jaką potrzebują pomidory w uprawach pod osłonami. Zlokalizowanych wewnątrz szklarni lub tuneli foliowych. Choć ta będzie się zmieniać w zależności od etapu wegetacji roślin, to jednak przyjmuje się, że w ciągu nocy najlepiej jakby oscylowała między 18°C za dnia a 26°C w nocy. Nie będzie więc nic dziwnego, jeśli tego rodzaju warzywa określi się jako ciepło i światłolubne. W związku, z czym hodowla w miejscach, gdzie zakres temperatur jest niższy, wymagać będzie dogrzewania szklarni.

Cyrkulacja powietrza przy uprawie pomidorów

Następnym istotnym aspektem powodzenia plantacji jest cyrkulacja powietrza. Czyli jego przepływ, wymiana chłodnego na zimne lub na odwrót. W profesjonalnych tunelach foliowych osiąga się to za pomocą wentylatorów, a także odpowiedniego rozstawu między krzakami. Oprócz manipulowania temperaturą, wietrzenie namiotu pomaga przy unormowaniu stężenia wilgotności. W przypadku nadmiaru może dojść do pojawienia się chorób, a także łatwiejszego rozwoju szkodników. Dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na odpowiednim poziomie.

Plonowanie pomidorów pod osłonami

Aby zachować ciągłość hodowli, do przedłużania sezonu wegetacyjnego używa się rotacji dwóch lub więcej odmian pomidorów. Dla przykładu uprawy jesienne zaczyna się w lipcu lub czerwcu, a wiosenne w grudniu lub do połowy stycznia. W europie środkowej, a także w miejscach o chłodniejszym klimacie, pomidory rozwija się z rozsady. Daje to znacznie lepsze efekty, bez ryzyka utraty potencjału plonu. Umieszcza się je w wilgotnej, zasobnej w makro oraz mikroelementy glebie.

Jakie są najlepsze warunki do upraw pomidorów?

Komercyjna uprawa wymaga sporo zaangażowania, przy hodowlach tego typu pracuje znacznie więcej ludzi niż przy jakichkolwiek innych. Doglądanie wegetacji, przycinanie, obserwowanie wszelkich zmiany to zaledwie czubek góry lodowej. Sporo prac, które niegdyś wykonywał człowiek, przekazywane są coraz dokładniejszym maszynom.

Również bez maszyn plony, mogą być konkurencyjne na rynku. Wtedy przyda się kadra, rozumiejąca specyfikę i potrzeby pomidorów. Rozwiązań oraz technologi ułatwiających proces uprawy jest ogrom na rynku. Jest w czym przebierać. Jednakże biorąc pod uwagę dany zakup, warto wcześniej przyjrzeć się co mówi środowisko plantatorów o danej konstrukcji, metodzie lub wyposażeniu. Bywa, że da się znaleźć wiele cennych zamienników, w lepszej cenie a o tych samych parametrach.

Gleba w uprawach pomidorów pod osłonami

Plantacja pomidorów w komercyjnym tunelu foliowym powinna być dopasowana do otoczenia. Bardzo ważne jest zadbać o odpowiedni kont nachylenia ziemi. Zbierająca się woda przy łodygach ma negatywny wpływ na jakość oraz ilość warzyw. Także w tej metodzie bardzo ważne będzie wietrzenie cieplarni, przy użyciu wentylatorów lub wywietrzników. Bywa, że podczas upalnych pór roku, zastosuje się oba sposoby wietrzenia równocześnie. O ile oczywiście dane rozwiązania znajdują się w konstrukcji. Bez sprawnej wentylacji, komercyjne hodowle mogą być zbyt mało wydajne. Dlatego warto już na etapie zamawiania konstrukcji, brać pod uwagę inwestycje w takie moduły.

Wyposażenie profesjonalnego tunelu foliowego

Typowy tunel foliowy do hodowli pomidorów zaopatrzony jest w uchylne lub rozsuwane drzwi. Co pomaga w sprawnej logistyce, dostarczaniu sadzonek, nawozów, wywożeniu plonu itp. Nad niektórymi wrotami umieszczone są wentylatory. Usprawnia to ciąg powietrza wzdłuż całej konstrukcji. Po dłuższych bokach a czasami u szczytu cieplarni lokalizuje się wietrzenia boczne i dachowe.

Czy pomidory trzeba hodować w szklarni?

W większości wypadków pomidory hoduje się pod osłonami, jako że już spadek temperatury poniżej 17 stopni Celsjusza spowalnia proces wegetacji. Jeśli jest zimniej a ten stan rzeczy utrzymuje się może dojść do osłabienia a w najgroszym przypadku obumierania roślin.

Ważną kwestią jest dbanie o odpowiednie nawodnienie hodowli. W uprawach zwykle panuje wysoka temperatura, zarówno w glebie, jak i powietrzu. Trzeba w związku z czym, wystrzegać się wyschnięcia gleby. Przesadzenie w druga stronę, czyli zbyt obfitego podlewania też niesie ze sobą negatywne skutku. Jak znaleźć złoty środek? Dużym wsparciem będzie rozmieszczenie mierników temperatury, poziomu wody i wilgotności.

Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do uprawy pod osłonami?

Sungold

Pochodzący z kategorii pomidorów koktajlowych, Sungold jest znany z wczesnego dojrzewania, do spożycia jest już gotowy na początku lata. Charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem, jest mięsistszy niż inne odmiany.

Ferline

Ferline to duża odmiana, która w testach wykazuje dużą tolerancją na wahania temperatur. Owoce o intensywnym czerwonym kolorze, okrągłym kształcie i wadze 150 gram. Pomidory te są idealne do uprawy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Black Opal

Następnie, pomidory Black Opal są hodowane z odmian pierwotnych, które obejmują black cherry. Ma bardzo dobry smak, a także z wykorzystywane są jako materiał do produkcji sosów.

Ailsa Craig

Dzięki łatwemu zapylaniu, pomidory Ailsa Craig są jednymi z najbardziej przystępnych odmian na rynku. Posiada właściwą mieszankę słodyczy i kwasowości.

Czy można uprawiać pomidory zimą w tunelu foliowym?

Uprawa pomidorów zimą w szklarni jest jak najbardziej możliwa, ale droga. Koszty mogą obejmować dodatkowe oświetlenie i ogrzewanie, pomijając oczywiście typowe wydatki na tunel foliowy. Idealną opcją dla ogrodników i rolników do skutecznej hodowli pomidorów jest umieszczenie ich pod osłonami.

Jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową? Trzeba wziąć pod uwagę preferencje roślin. Celem powinna być zawsze jak najlepsza uprawa i uzyskanie odpowiednich plonów, mając tą wiedzę z łatwością dopasujemy, odpowiednią modułową konstrukcję.

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym? - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to ...
Czytaj więcej
Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę - Tunele foliowe
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. ...
Czytaj więcej
Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? - Uprawa pod osłonami
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym?

Pomidory to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych pod osłonami. Delikatne i soczyste owoce są ...
Czytaj więcej