Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje nad pomidorami to bardzo rozbudowany wątek, w który angażują się rolnicy, producenci, środowiska akademickie, a także naukowcy. Ostatecznie zbiór tych wszystkich informacji trafia do ogrodników uprawiających warzywa amatorsko. Jako że informacji jest natłok trudno czasami się połapać, które z nich są wiarygodne, czego się wystrzegać oraz jak wprowadzić je we własnych uprawach pod osłonami. Co sprawia, że aby osiągać niezłe wyniki w hodowli pomidorów, warto poświęcić nieco czasu na przeczytanie kilku ważnych informacji i podpowiedzi.
Spis treści
Czy tunel foliowy nadaje się do uprawy pomidorów na skalę przemysłową?
Na jakość pomidorów, wpływa wiele czynników. Oprócz podstawowych z nich takich jak rodzaj gleby, wysokość temperatury, wilgotność powietrza, sposób nawożenia i nawadnianie, istotna jest lokalizacja plantacji, a także samych grządek wewnątrz cieplarni. Dokładne wskazówki o tym, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, znajdziecie poniżej.
Jaki jest najlepszy sposób na uprawę pomidorów w tunelu lub szklarni?
Na samym wstępie warto zaznajomić się z optymalną temperaturą, jakiej potrzebują pomidory w uprawach pod osłonami. Choć ta będzie się zmieniać w zależności od etapu wegetacji roślin, to jednak przyjmuje się, że w ciągu nocy najlepiej jakby oscylowała między 18°C za dnia a 26°C w nocy. Nie będzie więc nic dziwnego, jeśli tego rodzaju warzywa określi się jako ciepło i światłolubne. W związku, z czym hodowla w miejscach, gdzie zakres temperatur jest niższy, wymagać będzie dogrzewania szklarni.
Cyrkulacja powietrza przy uprawie pomidorów
Następnym istotnym aspektem powodzenia plantacji jest cyrkulacja powietrza. Czyli jego przepływ, wymiana chłodnego na zimne lub na odwrót. W profesjonalnych tunelach foliowych osiąga się to za pomocą wentylatorów, a także odpowiedniego rozstawu między krzakami. Oprócz manipulowania temperaturą, wietrzenie namiotu pomaga przy unormowaniu stężenia wilgotności. W przypadku jej nadmiaru może dojść do pojawienia się chorób, a także łatwiejszego rozwoju szkodników. Dlatego tak ważne jest utrzymanie jej na odpowiednim poziomie.
Plonowanie pomidorów pod osłonami
Aby zachować ciągłość uprawy, do przedłużania sezonu wegetacyjnego używa się rotacji dwóch lub więcej odmian pomidorów. Dla przykładu uprawy jesienne zaczyna się w lipcu lub czerwcu, a wiosenne w grudniu lub do połowy stycznia. W Europie środkowej, a także w miejscach o chłodniejszym klimacie, pomidory rozwija się z rozsady. Daje to znacznie lepsze efekty, bez ryzyka utraty potencjału plonu. Umieszcza się je w wilgotnej, zasobnej w makro oraz mikroelementy glebie.
Jakie są najlepsze warunki do upraw pomidorów?
Komercyjna uprawa wymaga sporo zaangażowania, przy przedsięwzięciach tego typu pracuje znacznie więcej ludzi niż przy jakichkolwiek innych. Doglądanie wegetacji, przycinanie, obserwowanie wszelkich zmiany to zaledwie czubek góry lodowej. Sporo prac, które niegdyś wykonywał człowiek, przekazywane są coraz dokładniejszym maszynom.
Również bez maszyn plony, mogą być konkurencyjne na rynku. Wtedy przyda się kadra, rozumiejąca specyfikę i potrzeby pomidorów, rozwiązań oraz technologii ułatwiających proces uprawy jest na rynku ogrom. Jednym słowem jest w czym wybierać, jednakże biorąc pod uwagę dany zakup, warto wcześniej przyjrzeć się, co mówi środowisko plantatorów o danej konstrukcji, wyposażeniu lub metodzie uprawy. Bywa, że da się znaleźć wiele dobrych zamienników o tych samych parametrach, w lepszej cenie.
Podłoże w uprawach pomidorów pod osłonami
Plantacja pomidorów w komercyjnym tunelu foliowym powinna być dopasowana do otoczenia w ten sposób, by wykorzystać jego potencjał jak np. ukształtowanie terenu. Bardzo ważne jest zadbać o odpowiedni kont nachylenia ziemi. Zbierająca się przy łodygach woda ma negatywny wpływ na jakość oraz ilość warzyw. Także w tej metodzie bardzo ważne będzie wietrzenie cieplarni, przy użyciu wentylatorów lub wywietrzników. Bywa, że podczas upalnych pór roku, zastosuje się oba sposoby wietrzenia równocześnie. O ile oczywiście dane rozwiązania znajdują się w konstrukcji. Bez sprawnej wentylacji, komercyjne hodowle mogą być zbyt mało wydajne. Dlatego warto już na etapie zamawiania konstrukcji, brać pod uwagę inwestycje w takie moduły.
Wyposażenie profesjonalnego tunelu foliowego
Typowy tunel foliowy do hodowli pomidorów zaopatrzony jest w uchylne lub rozsuwane drzwi. Pomaga to w sprawnej logistyce, dostarczaniu sadzonek, nawozów, wywożeniu plonu itp. Nad niektórymi otworami drzwiowymi umieszczane są wentylatory. Usprawnia to przepływ powietrza wzdłuż całej konstrukcji. Wzdłuż dłuższych boków, a czasami u szczytu cieplarni lokalizuje się wietrzenia boczne i dachowe.
Czy pomidory trzeba hodować w szklarni?
W większości wypadków pomidory hoduje się pod osłonami, jako że już spadek temperatury poniżej 17 stopni Celsjusza spowalnia proces wegetacji. Jeśli jest coraz chłodniej i ten stan rzeczy utrzymuje się, może dojść do osłabienia, a w najgorszym przypadku obumierania roślin.
Ważną kwestią jest dbanie o odpowiednie nawodnienie hodowli. W uprawach zwykle panuje wysoka temperatura, zarówno w glebie, jak i powietrzu, należy więc wystrzegać się wyschnięcia gleby. Przesadzenie w druga stronę, czyli zbyt obfite podlewanie też niesie ze sobą negatywne skutki, takie jak choroby grzybicze i gliwienie korzeni. Jak znaleźć złoty środek? Dużym wsparciem będzie rozmieszczenie mierników temperatury, poziomu wody i wilgotności.
Jakie są najlepsze odmiany pomidorów do uprawy pod osłonami?
Sungold
Pochodzący z kategorii pomidorów koktajlowych, Sungold jest znany z wczesnego dojrzewania, do spożycia jest już gotowy na początku lata. Charakteryzuje się bardzo słodkim smakiem, jest mięsisty niż inne odmiany.
Ferline
Ferline to duża odmiana, która w testach wykazuje dużą tolerancją na wahania temperatur. Owoce o intensywnym czerwonym kolorze, okrągłym kształcie i wadze 150 gram. Pomidory te są idealne do uprawy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Black Opal
Następnie, pomidory Black Opal są hodowane z odmian pierwotnych, które obejmują black cherry. Ma bardzo dobry smak, a także z wykorzystywane są jako materiał do produkcji sosów.
Ailsa Craig
Dzięki łatwemu zapylaniu, pomidory Ailsa Craig są jednymi z najbardziej przystępnych odmian na rynku. Posiada właściwą mieszankę słodyczy i kwasowości.
Czy można uprawiać pomidory zimą w tunelu foliowym?
Uprawa pomidorów zimą w tunelu foliowym jest jak najbardziej możliwa, ale wiąże się z kosztami. Wydatki mogą obejmować dodatkowe oświetlenie i ogrzewanie, pomijając oczywiście typowe wydatki na tunel foliowy. Biorąc pod uwagę uwarunkowania klimatyczne, całoroczna uprawa pomidorów w Polsce jest absolutnie niemożliwa, jedynym wyjściem jest uprawa pod osłonami. Oprócz zapewnienia tym wszak bardzo wrażliwym roślinom stabilnej temperatury, chronią je przed wiatrem, ulewnym deszczem, atakiem owadów lub ptaków. Tunele stanowią idealną opcję zarówno w profesjonalnej, jak i amatorskiej uprawie pomidorów.
Jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową? Trzeba wziąć pod uwagę preferencje poszczególnych odmian roślin, celem powinna być zawsze jak najlepsza jakość produktu, i uzyskanie jak największych plonów. Mając wszystkie niezbędne informacje o planowanym przez Ciebie przedsięwzięciu, pracownicy KroAgro pomogą ci jak najlepiej dopasować, odpowiednią dla Twoich wymagań modułową konstrukcję.