Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o to, jaka powinna być temperatura w tunelu nocą? Otóż przez całą noc w tunelu, dobrze jest utrzymywać pomiędzy 16°C a 18°C.
Utrzymywanie takich temperatur w dzień i w nocy pomoże w uprawie pomidorów i gwarantuje obfite plony. Należy pamiętać, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie temperatury mogą zaszkodzić uprawie. Bardzo wysokie temperatury mogą spowodować, że pomidory nie będą nadawały się do sprzedaży. Niskie temperatury mogą zahamować rozwój systemu korzeniowego oraz sprzyjać rozwojowi chorób bakteryjnych i grzybowych.
Spis treści
Temperatury dzienne
Pomidory są roślinami, które mają wysokie zapotrzebowania cieplne, wystarczą drobne chłody i przymrozki, by pomidory zaczęły zamierać. Zapewnijmy im odpowiednie warunki termalne, pamiętając, że będą one dobrze rosły w temperaturze dziennej pomiędzy 21°C a 27°C, natomiast najlepsza dla pomidorów temperatura gruntu to około 15-18 stopni C. Bardzo istotne jest, że musimy zagwarantować naszym pomidorom co najmniej cztery miesiące wolne od mrozów, tylko wtedy będą się prawidłowo rozwijać. Nie wszystkie rejony Polski mogą gwarantować im dobre dla nich warunki, uprawy powinny być zakładane w miejscach, w których e drugiej połowie maja nie występują przymrozki z kolei jesienią aż do października temperatura nie spada poniżej zera. Wynika z tego, że najlepsze warunki oferuje środkowy pas Polski, rejon sandomiersko-lubelski wrocławski.
Temperatury nocne
W nocy idealna temperatura w tunelu foliowym powinna wynosić od 16°C do 18°C. Należy pamiętać, że pomidory są bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż inne uprawy. Dlatego w nocy nie wolno pozwolić by temperatura spadła poniżej 10-12 stopni C. Taka temperatura jest to absolutne minimum, z kolei maksimum dla pomidorów to30 stopni C, dbajmy o to, by nie przekraczać nigdy tych limitów, jeśli chcemy uniknąć problemów z zapylaniem i rozwojem owoców.
Co się dzieje, gdy temperatura w tunelu foliowym jest zbyt wysoka?
Zbyt wysoka temperatura w tunelu foliowym może mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój owoców pomidora. Jest to szczególnie ważne, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, a temperatura w tunelu foliowym przekracza 30°C. Istnieje wtedy ryzyko nieprawidłowego wybarwienia owoców i opóźnienia wzrostu korzeni rośliny.
Co się dzieje, gdy temperatura w tunelu foliowym jest zbyt niska?
Bardzo niska temperatura w tunelu foliowym ma również niekorzystny wpływ na uprawę pomidorów. Oczywiście, żeby podać dokładną temperaturę, należy dostosować ją do fazy rozwojowej pomidorów, a także poziomu intensywności światła. Zasadniczo, jednak jeśli w tunelu foliowym temperatura spadnie poniżej 16°C, istnieje ryzyko niedoboru składników odżywczych pobieranych przez rośliny. W rezultacie stają się one bardziej podatne na infekcje grzybicze i bakteryjne, a w wyniku złego rozwoju masy korzeniowej występują problemy z ich wzrostem.
Jak utrzymać idealną temperaturę w uprawie pomidorów tunelowych?
Bardzo ważne jest utrzymanie w tunelu idealnej temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Można to osiągnąć taki efekt za pomocą termostatu, skutecznego systemu wentylacji, alternatywnego systemu ogrzewania, systemu chłodzenia ewaporacyjnego i modyfikacji dachu tunelu foliowego.
Użycie termostatu
Posiadanie termostatu pozwoli Ci zorientować się, czy w Twoim tunelu foliowym jest utrzymana idealna temperatura. Najlepiej jest umieścić go na wysokości kwitnienia roślin lub w pobliżu środka tunelu foliowego, aby skutecznie kontrolować temperaturę. Sprawdzaj termostat kilka razy w ciągu dnia, szczególnie w tym okresie, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka.
Aby upewnić się, że odczyt jest dokładny, sprawdź również umiejscowienie termostatu. Słońce nie powinno padać na niego bezpośrednio, w przeciwnym razie będzie odczytywał wyższą temperaturę. Umieść go w zacienionym miejscu lub wewnątrz skrzynki, aby uzyskać dokładny, niezafałszowany odczyt.
Skuteczny system wentylacji
Oprócz zastosowania termostatu tunel foliowy powinien mieć również skuteczny system wentylacji. W celu utrzymania właściwej cyrkulacji powietrza w tunelu foliowym można zastosować boczne otwory wentylacyjne lub zautomatyzowane systemy dachowe. Decyzja zależy od tego, czy chcemy w razie potrzeby ręcznie obsługiwać otwory wentylacyjne, czy też wygodniejszy będzie dla nas system automatyczny.
Ogólnie rzecz biorąc, ważny jest skuteczny system wentylacyjny do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, potrzebnej, by hamować rozwój grzybów i bakterii. Jednocześnie wentylacja wpływa na poziom wilgotnośći powietrza w tunelu. W przypadku instalacji systemu wentylacyjnego należy zwrócić się do profesjonalisty.
Alternatywny system grzewczy
Popularnym alternatywnym systemem grzewczym stosowanym w tunelach foliowych, jest zastosowanie rur grzewczych. System ten jest szczególnie przydatny, jeśli chcesz ogrzewać tunel foliowy od podłoża. Rury ogrzewają powietrze na poziomie gruntu, a to powoduje, że chłodne powietrze z górnej części szklarni jest kierowane w dół.
System chłodzenia wyparnego
Jeśli potrzebujesz ochłodzić powietrze w tunelu foliowym, najlepszym rozwiązaniem będzie system chłodzenia wyparnego. Działa on na tej samej zasadzie co organizm ludzki, wyparowuje wodę dla ochłody skóry. System chłodzenia wyparnego pozwala na ograniczenie wysokich temperatur przy zużyciu niewielkiej energii. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie jest bardzo sucho i gorąco, zwłaszcza tam system chłodzenia wyparnego pomoże w uprawianiu zdrowych roślin.
Modyfikacja dachu tunelu foliowego
Jeśli mieszkasz w regionie, w którym klimat jest bardzo gorący, możesz zwiększyć wysokość dachu tunelu foliowego. W ten sposób będziesz w stanie ochronić pomidory przed ostrym upałem. Pamiętaj, że pomidory nie znoszą zimnych warunków, lecz niekontrolowane wysokie temperatury mogą być równie szkodliwe dla nich równie szkodliwe.
Idealna wilgotność do uprawy pomidorów w tunelu foliowym
Idealna wilgotność do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 60 do 70 procent. Utrzymywanie takiej wilgotności powietrza w tunelu foliowym, pomoże zapobiec rozwojowi pleśni i innych chorób. Wilgotność odgrywa również rolę w regulowaniu temperatury w tunelu foliowym, więc koniecznie, regularnie sprawdzaj system wentylacyjny.
Wentylacja jest szczególnie ważna podczas chłodnych, pochmurnych poranków. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi pleśni, należy wiedzieć, kiedy wyregulować ogrzewanie i wentylacje tak by rośliny nie zawilgły i miały odpowiednią ilość dwutlenku węgla. Dodatkowo nadmienimy, że właściwa kontrola wilgotności może pomóc zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia.
Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym przez cały rok?
Można uprawiać pomidory w tunelu foliowym przez cały rok, jeśli zdecydujemy się na odpowiednią odmianę tzn. dostosowaną do pory roku, w której jest uprawiana. Inną kwestią jest zapewnienie roślinom składników odżywczych i właściwego stopnia nawodnienia. W przeciwieństwie do uprawy polowej, zastosowanie tunelu foliowego może wydłużyć okres wegetacji pomidorów. Jednakże, jeśli nie spełni się powyższych warunków, trudno będzie z sukcesem prowadzić całoroczną produkcję.
Odmiana pomidorów
Podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów na zewnątrz, trzeba wiedzieć, jakie odmiany będą odpowiednie do uprawy w pomieszczeniach. Brzmi to skomplikowanie, ale jest to tak proste, jak wybór nasion oznaczonych jako przeznaczone do uprawy tunelowej. Różnią się one od typowych odmian ogrodowych, mając budowę dostosowaną do warunków panujących w tunelach i szklarniach.
W przypadku tuneli foliowych odpowiednie są pomidory pnące lub sznurkowe. Najbardziej popularną i szeroko stosowaną w Stanach Zjednoczonych odmianą pomidorów jest Trust. Istnieją również holenderskie hybrydy o nazwach Match, Switch i Blitz, które są godne rozważenia w uprawie tunelowej. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę w uprawie pomidorów pod osłonami i boimy się niewłaściwego wyboru, możemy polecić odmiany:Brooklyn, Boderine, tsarine, Ivet lub Miinaret. Bardzo dobrym pomysłem będzie także zasadzenie pomidorów koktajlowych, o doskonałym, intensywnym smaku, a przede wszystkim dużej odporności i wytrzymałości.
Jak długo pomidory utrzymają się w tunelu foliowym?
Roślina będzie żyć w tunelu foliowym przez lata, dopóki zapewnimy jej idealne warunki. Powodem tej żywotności jest to, że w klimacie międzyzwrotnikowym jest on byliną, a więc rośliną wieloletnią. Jeśli więc we wnętrzu szklarni zapewnimy mu takie warunki, może on rosnąć długo i osiągać nawet od 1,5 metrów wzwyż.
Jeżeli zdecydujemy się uprawiać pomidory na zewnątrz, zasadźmy sadzonki po 15 maja, nie ryzykujemy wtedy, że będą one narażone na przymrozki. Inaczej rzecz się ma, jeśli uprawiamy pomidory pod osłonami. Pod folią wysiew nasion możesz przeprowadzić od 10 lutego do 20 marca i umieścić sadzonki w gruncie w drugiej połowie marca. Natomiast w uprawie jesienią wysiej nasiona w pierwszej połowie czerwca, a zasadź w drugiej połowie lipca. W uprawie szklarniowe nasiona siejemy w drugiej połowie grudnia, przesadzić sadzonko możemy wtedy od połowy stycznia do połowy lutego. Szklarnia daje również możliwość sadzenia pomidorów jesienią, z zasianych między 10 a 20 czerwca nasion. Wniosek jest jeden, chcąc zwiększyć produkcję pomidorów zdecydujmy się na uprawę pod osłonami, mamy wtedy dwa cykle wegetacyjne w roku co podwaja nasze korzyści.
Czy można uprawiać pomidory w tunelu foliowym zimą?
Pomidory w tunelu foliowym można uprawiać zimą, ponieważ tunele foliowe są w stanie zatrzymać ciepło pochodzące z promieniowania słonecznego, a następnie utrzymać je wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że ciepło wewnątrz tunelu może być niedostateczne, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego typu ogrzewania i podwyższenie temperatury. Tunel lub szklarnia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nawet zimą chcą cieszyć się soczystymi pysznymi pomidorami.
Kiedy można sadzić pomidory w nieogrzewanym tunelu foliowym?
Pomidory można sadzić w nieogrzewanym tunelu foliowym po ostatnich przymrozkach. Dlaczego tak jest? Każda temperatura niższa niż 10°C będzie miała negatywny wpływ na kiełkowanie i wzrost nasion.
Jeśli chcesz osiągnąć dobre rezultaty, zaczekaj aż ryzyko przymrozków minie. Uprawa bez ochrony, jaką zapewnia tunel sprawia, że Twoje pomidory są bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane zmianami środowiskowymi. Dlatego też musisz mieć dokładną znajomość warunków klimatycznych panujących w Twoim regionie niezbędną do osiągnięcia sukcesu.
Nawożenie
Po przesadzeniu pomidorów do stałego stanowiska można rozpocząć nawożenie. Nawożenie w uprawie pod osłonami jest bardzo istotne, musimy dostarczyć roślinom związki takie jak potas, fosfor magnez i azot Jak często należy nawozić pomidory w tunelu foliowym? Co jeden lub dwa tygodnie zasilaj rosnące pomidory nawozem płynnym bogatym przede wszystkim w azot.
Wiele zależy od zastosowanego podłoża, jeśli pomidory rosną w gruncie musimy nawozić ziemię regularnie, natomiast jeśli podłoża są inertne np. wełna mineralna, nie musi być to aż tak częste. Jeśli chcemy uprawiać pomidory na większą skalę, możemy wykonać badania składu chemicznego gleby. Na rynku jest bogata oferta nawozów naturalnych jak biohumus, jak i nawozów sztucznych również bogatych w potrzebne do owocowania mikroelementy. W zależności od tego, z jakim problemem się borykamy, zastosujmy odpowiedni nawóz, uzupełniając brakujące substancje odżywcze. Na przykład jeśli mamy problem ze słabym kwitnieniem, sprawdzą się nawozy ze zwiększoną zawartością boru, na słabe wybarwienie owoców pomoże nawóz potasowo- azotowy, a w przypadku zgnilizny pomocne będą nawozy wapniowe.
Podlewanie pomidorów
Pomidory to rośliny, które mają średnie wymagania, jeśli chodzi o nawadnianie, dzieje się tak, ponieważ mają bardzo rozwinięty system korzenny. Możemy przyjąć, że w okresie wegetacji będzie to około350-400 mm wody, najobficiej podlewamy od lipca do połowy sierpnia. Bierzemy pod uwagę to, że poszczególne odmiany pomidorów, różnią się między sobą zapotrzebowaniem na wodę. Upewnij się, że podlewasz rośliny w regularnych odstępach czasu, a w upalne dni może to być częściej. Należy jednak pamiętać, że liście pomidorów są wrażliwe, więc należy unikać lania wody po ich powierzchni, tylko starać się nawadniać grunt pod nimi.
Oznaką, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, są ich zwiędnięte, ciemnozielone liście. Z kolei żółte liście oznaczają, że pomidory są podlewane zbyt obficie. Upewnijcie się, że gleba, w której rosną pomidory jest wilgotna, ale nie zalega w niej za dużo wody.
Czy pomidory rosną lepiej w tunelu foliowym?
Pomidory rosną lepiej i dłużej w tunelu foliowym. Tunele dają możliwość wydłużenia sezonu wegetacyjnego, ochronę przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne, stabilne środowisko uprawy. Uprawa pomidorów w tunelu foliowym rozwija się dynamicznie od połowy lat 90-tych, ponieważ jej zalety rozwiązują problemy z nierówną jakością pomidorów uprawianych w polu. W związku z tym również konsumenci coraz bardziej preferują pomidory tunelowe.
Wydłużenie okresu wegetacji
Pomidory są kapryśnymi roślinami, dlatego największym problemem dla producentów polowych jest krótszy okres wegetacji i uzależnienie sukcesu uprawy od rejonu. Zastosowanie tunelu foliowego eliminuje ten problem, ponieważ nie trzeba przerywać uprawy pomidorów z końcem lata. Uprawa pomidorów w tunelu foliowym pozwala na wydłużenie sezonu zbiorów do późnej jesieni.
Ochrona przed zmianami temperatury i pogody
Uprawa pomidorów w pomieszczeniach chroni rośliny przed zmiennymi temperaturami i niespodziewanymi zjawiskami atmosferycznymi. W uprawie polowej nie masz kontroli nad ostrym upałem, nadmierną wilgocią, ulewnym deszczem i wahaniami temperatury. W rezultacie takich zjawisk, pomidory znajdujące się na zewnątrz, są bardziej podatne na choroby i zachwianie ich prawidłowego rozwoju.
Bezpieczne środowisko uprawy
Oprócz ochrony przed zmianami temperatury i pogody, tunel foliowy tworzy również bezpieczne środowisko i ochronę roślin przed zwierzętami i owadami, które mogłyby zniszczyć uprawę. Zamknięte otoczenie uniemożliwia, dostanie się do jego wnętrza szkodników i intruzów.
Podsumowanie
Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia i od 16°C do 18°C w nocy. W ciągu dnia, gdy jest pochmurno najlepiej trzymać się dolnej granicy podanego przedziału, natomiast gdy jest słonecznie stosować temperaturę z górnej granicy. Te regulacje mają na celu zapewnienie pomidorom prawidłowego przebiegu fotosyntezy.
Utrzymywanie temperatury w tunelu foliowym w tym zakresie, ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i zdrowia pomidorów. Jeśli temperatura w tunelu foliowym będzie zbyt wysoka, wpłynie to negatywnie na jakość owoców i wzrost korzeni. Z drugiej strony, zbyt niska temperatura w tunelu foliowym naraża owoce pomidorów na niedobór składników odżywczych i infekcje grzybicze.
Sposobem na utrzymanie idealnej temperatury w tunelu foliowym jest zastosowanie termostatu, efektywnego systemu wentylacji, alternatywnego systemu ogrzewania, systemu chłodzenia ewaporacyjnego oraz modyfikacja dachu tunelu foliowego. Równocześnie należy kontrolować wilgotność tunelu foliowego, ponieważ odgrywa ona znaczącą rolę w regulacji temperatury tunelu foliowego.