Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są jednymi z najbardziej produktywnych upraw, jakie można mieć. Należy jednak pamiętać, że krótki okres kiełkowania jest możliwy tylko wtedy, gdy nasiona znajdują się w idealnych warunkach.
Na przykład, jeśli temperatura na danym obszarze waha się w okolicach 15-18 stopni C, nasiona mogą kiełkować dłużej, nawet o dwa tygodnie, przy utrzymaniu się jeszcze większego chłodu mogą w ogóle nie wzejść. Ogórek ze względu na swoje indyjskie pochodzenie jest ciepłolubny, jego nasiona najlepiej kiełkują w temperaturze 27-30 stopni C. Biorąc pod uwagę wysoką temperaturę, jako kluczowy czynnik szybkiego kiełkowania, nie jest zaskakujące, że wielu ogrodników uprawia ogórki w tunelu foliowym lub w szklarni. W ten sposób mają gwarancję zapewnienia im optymalnych warunków do wzrostu i obfitego owocowania.
Spis treści
Jak długo kiełkują nasiona ogórka: Jedyny czynnik, który ma na to wpływ
Korzystne będzie poznanie istotnych czynników, które odgrywają istotną rolę w szybkości kiełkowania nasion ogórka. Pamiętając o nich, można zmodyfikować środowisko, aby wspomóc rozwój sadzonek ogórka.
3 do 10 dni
Według badań uniwersyteckich, nasiona ogórka kiełkują w ciągu 3 do 10 dni. Przedział temperatur, w których kiełkowanie jest w ogóle możliwe to 15-40 stopni C. Jednak optymalna temperatura dla ich wzrostu wynosi od 27 do 30°C. Jak można się spodziewać, niezmieszczenie się w tym przedziale, spowoduje zatrzymanie lub nawet uniemożliwienie kiełkowania.
Znaczenie temperatury dla kiełkowania
Z tego powodu najlepszym okresem na ich bezpośredni wysiew jest czas od połowy maja do czerwca. Poza temperaturą istotnym czynnikiem wpływającym na kiełkowanie jest jakość nasion. Warto również sprawdzić, kiedy nasiona zostały zakupione. Ich przydatność może wynosić od 2 do 5 lat, więc należy je oznaczyć przed przechowywaniem.
Ponieważ temperatura i inne czynniki, takie jak wilgotność i cyrkulacja powietrza, mają wpływ na kiełkowanie nasion, najlepiej jest rozpocząć uprawę ogórków w pomieszczeniu. W przypadku siewu bezpośrednio do gleby kluczową kwestią jest czas. W Polsce najlepszym momentem na wysiew jest druga połowa maja i pierwsza połowa czerwca. Temperatura powietrza wynosi wtedy około 15 stopni C, a ryzyko przymrozków mija bezpowrotnie. Najkorzystniejsza temperatura gleby dla wykiełkowania ogórków to 30 stopni C, nie jest to jednak możliwe w warunkach polowych. Na zewnątrz, dobrze będzie, jeśli podłoże utrzyma około 15-19 stopni C.
Jak przyspieszyć kiełkowanie nasion ogórka?
Do kiełkowania potrzebna jest ciepła gleba, w celu przedłużenia zbiorów możemy siać nasiona etapowo, kilkakrotnie, od połowy maja aż do połowy czerwca. Ze względu na wymagania termiczne ogórków, do uprawy w polu na wiosnę, warto przygotować w drugiej połowie kwietnia rozsadę. W szklarni można siać zarówno wiosną, jak i w lipcu, w ten sposób mamy drugi jesienny sezon zbiorów. Uprawa szklarniowa ma dużo plusów, łatwiej jest w niej kontrolować środowisko, można kontrolować i manipulować temperaturą i innymi czynnikami wpływającymi na kiełkowanie.
Co więcej, czy wiesz, że nieodpowiednie warunki uprawy, takie jak ekstremalne temperatury i niska wilgotność, mogą spowodować, że ogórki staną się gorzkie? Dlatego korzystanie ze szklarni jest nie tylko korzystne dla wzrostu, ale także dla uzyskania wysokiej jakości ogórków.
Namaczanie nasion
Jednym z popularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów przyspieszenia kiełkowania jest namoczenie nasion ogórka w wodzie na około 24- 38 godzin. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Naczynie, w którym moczymy nasiona, umieśćmy w słonecznym miejscu, następnie, gdy spęcznieją, sadźmy je bezpośrednio do gruntu lub do doniczek.
Uprawa ogórków z nasion
Uprawa ogórków z nasion jest możliwa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W szklarni nie trzeba się martwić o niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków. Rozsadę przygotowujemy 3 do 4 tygodni przed przesadzeniem na stałe stanowisko. Zwróćmy uwagę, aby nie używać, plastikowych doniczek i tac wielokomorowych, aby ułatwić późniejsze przesadzanie i zadbać o zrównoważone i ekologiczne warunki uprawy. Oczywiście, jeżeli nie masz ochoty przygotowywać sadzonki, możesz zdecydować się na wysiew bezpośrednio do gruntu, po ustąpieniu ryzyka przymrozków, pamiętając, że minimalna temperatura gleby podczas kiełkowania to 13 stopni C. Musisz także przygotować podłoże, ponieważ sadzonki nie wzejdą w ubogiej w związki mineralne i mało przepuszczalnej glebie. Ziemia powinna być rok wcześniej na jesieni, nawożona kompostem lub też obornikiem, a następnie na wiosnę zasilajmy ją fosforem i potasem. Zaraz przed wysiewem warto dodać do ziemi azotu.
W każdym pojemniku należy umieścić dwa do trzech nasion, a następnie dokonać selekcji, usuwając słabsze łodyżki, pozostawiając po jednej roślinie w pojemniku. Gdy siewki wykształcą od dwóch do czterech liści, można je przesadzić, zachowując miedzy nimi odległość 10-15 cm, pomiędzy rzędami zachowajmy odstępy około 70-12o cm.
Siew bezpośrednio do gruntu
Przy wysiewie bezpośrednio do gruntu możesz siać pojedyncze nasiona. Lepszą metodą jest jednak umieszczanie 2-3 nasion, w oddalonych od siebie o 10-15 cm, 2- centymetrowych zagłębieniach w ziemi. Idealna gleba do uprawy ogórków powinna być żyzna, o średniej strukturze, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Jedną z najważniejszych jej właściwości powinien być jej szybki stopień nagrzewania się. Jeśli gleba nie jest jeszcze wystarczająco nagrzana, można ją wspomóc. Doświadczeni ogrodnicy polecają użycie czarnej plastikowej ściółki, aby podnieść jej temperaturę, tak by ułatwić kiełkowanie. Gdy nasiona już wzejdą, można przerzedzić siewki, tak aby w rzędzie pozostały, zachowując odpowiednie odstępy, tylko najsilniejsze z nich.
W tym czasie następuje dynamiczny wzrost pnącza, można więc przyzwyczaić ogórki do wspinania się po kratach lub innych podporach. Pionowy sposób prowadzenia uprawy jest doskonały, jeśli chodzi o ekonomiczne wykorzystanie powierzchni ogrodu i jego estetykę. Drugą istotną kwestia jest to, że do owoców ogórka dostaje się więcej światła, plony są obfitsze, a nasze plecy, nie muszą się non stop zginać przy zbiorach, są więc zdrowsze. Prowadząc uprawę polową, musisz pamiętać o stosowaniu koniecznych rozwiązań takich jak, stosowanie osłon rzędowych, aby zapewnić roślinom odpowiednią temperaturę i zapobiec pojawieniu się szkodników.
Najczęstsze problemy przy uprawie ogórków z nasion
Oprócz początkowego etapu, jakim jest zapewnienie optymalnych warunków do wykiełkowania nasion, uprawa ogórków jest prosta. Jednak w trakcie całego procesu uprawy można się napotkać pewne problemy. Na przykład niszcząca działalność szkodników takich jak przędziorki, wciornastki, mszyce i chrząszcze ogórkowe, lub choroby takie jak mączniak, lub bakteryjna kanciasta plamistość ogórków są powszechne w uprawie ogórków.
Jeśli aura jest deszczowa lub chłodna, można również zauważyć małą ilość zawiązków owoców, związane jest to ze słabą działalnością owadów zapylających. Niemniej jednak, problemy w uprawie są nieodzowną częścią w zdobywaniu doświadczeń ogrodniczych i nie należy się nimi przejmować. Najważniejsze, by obserwować stan roślin, zapobiegać problemom, w porę je wyłapywać i zwalczać, należy dążyć do zapewnienia roślinom jak najstabilniejszych warunków.
Podsumowanie
Ogórki są jedną z najbardziej produktywnych roślin do uprawy. Jeżeli chcesz uprawiać ją z nasion, pewnie zastanawiasz się, jak długo trwa kiełkowanie ogórków? Wzrost nasion może trwać od 3 do 10 dni, ale kluczowe jest utrzymanie temperatury na poziomie minimum 16 stopni C, w przeciwnym razie kiełkowanie zajmie dłuższy czas, lub w ogóle się nie powiedzie.
Dlatego żyjąc w Polsce gdzie mamy umiarkowany klimat, a okres wegetacji jest krótki, rozpoczynamy uprawę ogórków w pomieszczeniach, a następnie przesadzamy sadzonki na zewnątrz, gdy gleba jest odpowiednio nagrzana, a widmo przymrozków minęło bezpowrotnie. Następnym krokiem będzie zachowanie dyscypliny i konsekwencji w monitorowaniu sadzonek ogórków, dzięki czemu łatwo będzie uniknąć typowych dla tego gatunku problemów.