Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przenieść swoje doświadczenia ogrodnicze, w uprawie tego wspaniałego warzywa na teren szklarni, ten artykuł jest skierowany właśnie dla Ciebie.
Podobnie jak w przypadku innych owoców i warzyw, ogórki z własnej grządki smakują znacznie lepiej, niż te kupione w sklepie. Uprawa ogórków jest również bardzo satysfakcjonującym zajęciem, które przyniesie Ci korzyści nie tylko w postaci na pysznych owoców, bez pestycydów i chemicznych oprysków. Dużym ułatwieniem w uprawie ogórków, będzie mini szklarnia, możesz w niej sadzić różne rodzaje ogórków, zapewniając im bezpieczne i stabilne środowisko.
Jak uprawiać ogórki w szklarni?
Proces sadzenia ogórków w szklarni, jest o wiele łatwiejszy niż myślisz. Poznajmy więc lepiej arkana tego zajęcia.
Spis treści
Jak siać ogórki
Wypełnij małą doniczkę kompostem organicznym, umieść po dwa nasiona ogórka w każdej doniczce i obficie podlej wodą. Ojczyzną ogórków są Indie, są więc roślinami ciepłolubnymi i najlepiej rozwijają się w temperaturach 25-30 stopni C. Nasiona potrzebują do wykiełkowania około 25 stopni C, w nocy około 20 stopni C. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, nasiona powinny zacząć kiełkować w ciągu 7 do 10 dni.
Pielęgnacja ogórków
Jak już wspomniano, ogórki uwielbiają ciepło i wilgoć. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym rejonie lub chcesz uprawiać ogórki przez cały rok, najlepiej jest zdecydować się na umieszczenie ich w szklarni.
Sadzonki należy wysadzać, gdy pojawią się dwa do trzech liści. Podlewaj je regularnie i upewnij się, że gleba jest wilgotna i wolna od chwastów. Jeśli uprawiasz je w szklarni, możesz dodatkowo podnieść temperaturę, owijając szklarnię folią bąbelkową i spryskując rośliny ogórka wodą.
W miarę wzrostu roślin należy podpierać ich zwisające pędy za pomocą bambusowych lasek kratek lub siatki. Podlewaj je regularnie i dokarmiaj, gdy zaczną kwitnąć. Pamiętaj, że ogórki to warzywa, które potrzebują odpowiedniego nawożenia na każdym etapie rozwoju. Nawozy organiczne jak kompost i obornik są niewystarczające, należy im dostarczać nawozy mineralne bogate w potas, fosfor, azot, magnez i wapń.
Co można posadzić obok ogórków?
Ogórki są nie tylko łatwe do sadzenia, ale także gotowe do zbioru w ciągu 50-70 dni. Z tego powodu są one bardzo atrakcyjnym wyborem dla wielu ogrodników. Ważne jest jednak, aby chronić je przed charakterystycznymi dla tego gatunku chorobami. Jeżeli tego nie zrobisz, będą one cierpiały z powodu mączniaka, bakteryjnej kanciastej plamistości, wirusa mozaiki lub ataku szkodników.
Sadzenie towarzyszące może pomóc uniknąć tych problemów. Niektóre z roślin, które z korzyścią, można umieścić w pobliżu ogórków, to kapusta, kalafior, brokuły, kukurydza, buraki, seler, sałata, fasola strączkowa, rzodkiewka, słonecznik, cebula, nagietek i oregano.
Rośliny te mogą pomóc w odstraszaniu uciążliwych owadów, takich jak mrówki, mszyce, chrząszcze i inne. Niskopienne odmiany roślin pomagają zwalczać chwasty, tworzą bowiem na podłożu ściółkę, nie pozwalającą im rozrastać. Dobrze dobrane odmiany roślin towarzyszących, pomagają w utrzymaniu zdrowej gleby, stymulują wzrost i poprawiają jakość swoich sąsiadów, z którymi są w naturalnej symbiozie.
Choć istnieją dobre gatunki roślin towarzyszących dla ogórków, są też takie, których nie należy sadzić w ich pobliżu. Melony, ziemniaki, pietruszka, marchewka i szałwia nie współgrają z ogórkami.
Ziemniaki konkurują z ogórkami o składniki odżywcze i wodę, podobnie jak niektóre z innych gruntowych roślin pnących. Są również zioła jak na przykład szałwia, które przyciągają szkodniki, które mogą poważnie zaszkodzić roślinom.
Czy zakup małej szklarni to dobry pomysł?
Mini szklarnia jest niezbędnym elementem wyposażenia, który musisz posiadać, chcąc efektywnie prowadzić swoje uprawy. Zwłaszcza jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem szklarniowym, będzie ona doskonałym polem do zdobywania nowych doświadczeń. Oto kilka powodów, dla których zakup mini szklarni to świetny pomysł:
Różne rozmiary mini szklarni
Czy wiesz, że jednym z najczęstszych błędnych przekonań na temat szklarni jest to, że mają one dużą, masywną i mało mobilną konstrukcję? Owszem, są modele wielkości małego domu, ale większość typów ma różne kształty i rozmiary. Mini szklarnie są najwygodniejsze i bardzo ekonomiczne dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Jeśli nie używasz swojej szklarni w celach uprawy przemysłowej, najlepiej zdecyduj się na wersję mini.
Zabezpieczenie roślin przed zwierzętami i szkodnikami
Szkodniki, takie jak gąsienice, mszyce, chrząszcze, gryzonie, będące zagrożeniem w przypadku uprawy polowej, we wnętrzu szklarni są odseparowane od Twoich roślin. Dodatkowo zapewniasz roślinom ochronę przed chorobami, które mogą być przenoszone z sąsiadujących upraw.
Ochrona roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi
Ulewne deszcze, silne wiatry i upały mogą być szkodliwe dla roślin, szczególnie tych delikatnych. Mini szklarnia może skutecznie ochronić Twoje rośliny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, a Ty będziesz mógł uprawiać zdrowe rośliny niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Najlepsze rozwiązanie dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią
Chcesz uprawiać własne rośliny, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca? Mini szklarnia jest doskonałym rozwiązaniem dla ogrodników z ograniczoną przestrzenią. Standardowy rozmiar mini szklarni ma zazwyczaj około 2 metrów długości, ale istnieją bardziej kompaktowe rozwiązania dla tych, którzy potrzebują jeszcze mniejszych rozwiązań. Mimo niewielkiego rozmiaru mini szklarnie, maja takie same właściwości jak szklarnie standardowe.
Doskonałe doświadczenie dla początkujących
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie szklarniowym, ale nie jesteś gotowy, aby zainwestować w dużą szklarnię, mini szklarnie są idealnym rozwiązaniem. Zanim kupisz większą, solidną konstrukcję, możesz zdobyć cenne doświadczenia w uprawie szklarniowej i dowiedzieć się więcej o tym, jakie są sposoby, aby zapewnić idealne warunki wzrostu dla swoich roślin.
Wydłużenie sezonu wegetacyjnego
Dzięki mini szklarni możesz zacząć sadzić rośliny nawet przed nadejściem chłodów i uprawiać rośliny właściwie w dowolnym momencie. W ten sposób nie musisz się ograniczać do jednego sezonu wegetacyjnego i możesz się cieszyć się nawet dwa razy większymi zbiorami. Gdy tylko zrobi się cieplej, można przesadzić rośliny ze szklarni do ogrodu, w ten sposób możesz być pewien ,że sadzonki bez problemu się przyjmą, a Ty nawet dwa tygodnie wcześniej przyspieszysz termin zbiorów.
Najważniejsze informacje o uprawie ogórków w szklarni
Wiedząc, jak uprawiać ogórki w szklarni, można je sadzić o każdej porze roku. Umieszczenie roślin w mini szklarni chroni je przed szkodnikami, niekorzystną pogodą i rozprzestrzenianiem chorób. Zdecyduj się na uprawę ogórków w szklarni, zagwarantujesz sobie w ten sposób ich szybszy rozwój i większe plony!