Ogrodnictwo stóp kwadratowych – jak gęsto sadzić ogórki?

Co ile sadzić ogórki? Sadzenie krok po kroku

Ogrodnictwo stóp kwadratowych jest metoda opracowaną przez Mela Bartholomewa polegającą na takim podzieleniu powierzchni uprawy, aby wydzielić niewielkie kwadratowe sekcje, zazwyczaj o długości jednej stopy, w celu stworzenia na małym terenie dobrze rozplanowanego i obsadzonego jak największą ilością gatunków ogrodu. Bartholomew wymyślił kwadratowe łóżka 4×4 stopy(1,2mx1,2m), które dzieli się na 16 kwadratowych sekcji. Z założeń ogrodnictwa stóp kwadratowych wynika, że na każdym kwadracie rośnie inny gatunek warzywa, jego ilość uzależniona jest od jego wielkości, rośliny sadzi się wykorzystując płodozmian i sadzenie towarzyszące, w ten sposób ogranicza się ilość stosowanych oprysków i nawozów sztucznych, a zróżnicowanie gatunków roślin niweluje ryzyko chorób. Prawidłowe rozstawienie, niezależnie od rodzaju uprawy, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu ogrodu i gospodarstwa. Ogórki również można uprawiać na podstawie nieskomplikowanego, ale jakże uporządkowanego systemu ogrodnictwa stóp kwadratowych. Pozwoli to maksymalnie wykorzystać przestrzeń dla nich, bez wpływu na ich wzrost i zdrowie.

Możesz uprawiać ogórki i inne warzywa  według zasad ogrodnictwa stopy kwadratowej we wnętrzu swojej szklarni. Dobierają właściwe gatunki i znając zasadę, że wysokie rośliny umieszczamy po północnej stronie, aby nie cieniowały mniejszych, stworzysz  idealne środowisko dla warzyw. Niezależnie jaką wybierzesz odmianę ogórka, każda z nich, w tym genialnie prostym systemie będzie  rozwijać się bardzo dobrze.

Ile ogórków zasadzić na metr kwadratowy: Przewodnik sadzenia ogórków

Sześć nasion lub sadzonek na stopę kwadratową (metr kwadratowy) w odstępach około 15 cm.
Powinieneś umieścić w podłożu sześć sadzonek ogórków na metr kwadratowy w odległościach 15 cm między sobą w kierunku środka kwadratu, aby zapewnić im wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Możesz użyć metody ogrodnictwa stopy kwadratowej w dowolnej wielkości szklarni, zobaczysz, jak wiele będziesz czerpał korzyści i  jaką będziesz miał wygodę, uprawiają w ten sposób ogórki.

Metoda ogrodnictwa stopy kwadratowej pozwala zaoszczędzić nawet 20% przestrzeni, Twoja uprawa będzie więc tak samo wydajna, nawet jeśli przestrzeń, na której rośnie jest mniejsza niż w przypadku tradycyjnej metody ogrodniczej. Pamiętaj, że z jednej rośliny ogórka możesz uzyskać do czterech kilogramów ogórków. Dlatego, jeśli myślisz o zaspokojeniu własnych potrzeb konsumenckich, to posiadanie dwóch roślin powinno spokojnie wystarczyć.

Wielu ogrodników zauważyło również, że ogórki uprawiane metodą Bartholomewa dawały o 1\5 większy plon niż uprawiane w tradycyjny sposób.

Uprawy pionowe

Niektóre odmiany ogórków, które wymagają kraty jako podpory, są idealne do ogrodnictwa stóp kwadratowych. Można też wykonać taki projekt, aby zmaksymalizować większą przestrzeń, używając obszaru pod nim do uprawy innych roślin, na przykład sałaty. Mówiąc o łączeniu roślin, można również uprawiać pomidory obok ogórków, ponieważ są to dla siebie doskonałe rośliny towarzyszące.

W szklarni nie musisz się martwić o wahania temperatur, nieprzewidziane zjawiska atmosferyczne czy też nieodpowiednią cyrkulację powietrza, które miałyby negatywny wpływ na zbiory. Należy jednak położyć nacisk na dobre rozplanowanie rozstawienia każdej z upraw, tak by sprostać  preferowanym przez nie warunkom środowiskowym.

Rozstawa ogórków

Różne wymagania dotyczące rozstawy zależą od odmiany rośliny i terminu, w którym planujemy uprawiać ogórki. Najlepiej jest wysiać nasiona w docelowe miejsce ich uprawy albo zastosować biodegradowalne doniczki, ponieważ sadzonki ogórków mają wrażliwe korzenie w porównaniu z innymi roślinami i przy wyciąganiu z osłonek łatwo je uszkodzić.

Ogórki krzaczaste i pnące, jaką odmianę wybrać?

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej rozstawy ogórków, nawet jeśli planujesz tradycyjną uprawę (możesz w niej zachować 15 cm odległości między sadzonkami, a miedzy rzędami od 80-120 cm). Na początek należy rozważyć wybór odpowiedniej odmiany ogórków. Możesz zdecydować się na odmiany pnące doskonałe do prowadzenia po podporach, jak i odmiany krzaczaste musisz jednak wiedzieć, że nie wypuszczają one długich pędów, więc pionowa uprawa nie jest w ich wypadku możliwa.

Kilka słów o rozstawie

W przypadku ogórków krzaczastych należy przeznaczyć 3 stopy przestrzeni ( około 1 metr), natomiast ogórki pnące powinny mieć 6 stóp (około 3 m) lub więcej. Można je również uprawiać na pryzmie ziemi o wysokości około 8 cm, na którą będą wysiewane cztery nasiona. Gdy wyrosną z nich sadzonki, wyselekcjonuj najsilniejsze, aby pozostawić dwie zdrowe rośliny. Należy przeznaczyć 5 cm przestrzeni pomiędzy każdym nasionem, jeśli sadzisz w rzędzie i każdy rząd jest w odległości 5 stóp od siebie, aby później móc je podwiązać.

Pamiętaj, że ogórki są roślinami o wrażliwych korzeniach, co oznacza, że ich bezpośredni wysiew jest bezpieczniejszy niż stosowanie sadzonek lub rozsady. Jeśli jednak uprawiasz ogórki w pojemniku, użyj dużej doniczki, w której umieścisz jedną roślinę.

Niezależnie od miejsca uprawy ogórków, należy pamiętać, że krzaczaste odmiany ogórków będą wymagały mniej miejsca. Decyzja co do wyboru odmiany zależy również od tego, jak dużo owoców chcesz mieć i jak wcześnie ich potrzebujesz. Odmiany krzaczaste zaowocują jako pierwsze, ale większa przestrzeń, na której rosną odmiany pnące, oznacza również więcej ogórków do zbioru.

Dlaczego rozstawa jest tak ważna dla ogórków?

Rozstawa jest bardzo ważna w przypadku ogórków, aby zapobiec problemom z ich wzrostem i chorobami. Jeśli nie rozplanujesz prawidłowej rozstawy czy to w ogrodnictwie stopy kwadratowej, czy też tradycyjnie na grządkach, ryzykujesz tym, że rośliny będą nadmiernie stłoczone. W efekcie skutkiem będzie nieefektywne podlewanie, słaba cyrkulacja powietrza i problemy ze zbiorem. Rezultaty w postaci chorób i infekcji grzybiczej będą opłakane, jedną z najczęstszych przypadłości, które rujnują ogórki, jest mączniak rzekomy.

Ze względu na wysoką wilgotność, małe odstępy, brak przewiewu między roślinami, bez problemu może rozwijać się grzyb. Na liściach i łodygach ogórków można zauważyć biały, proszkowaty nalot, następuje brązowienie liści, a nawet obumieranie rośliny. Jeśli nie używasz szklarni, a w twoim regionie występują ciepłe dni i zimne noce oraz wysoka wilgotność, twoje ogórki są narażone na zwiększone ryzyko infekcji grzybiczej.

Podsumowanie

Ogórki są łatwe i wydajne w uprawie, zwłaszcza gdy zapewnimy im optymalne środowisko, jakim jak szklarnia. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, zdecyduj się na zastosowanie metody ogrodnictwa metra kwadratowego, będziesz zadowolony z tego, ile roślin ogórków zmieści się na tak niewielkiej przestrzeni. Można wysiać sześć nasion lub sześć sadzonek na stopę kwadratową, a przy odpowiednim planowaniu możliwe jest również prowadzenie ogrodu towarzyszącego z sałatą lub pomidorami.

Minęły już czasy, kiedy niewielka przestrzeń ograniczała możliwość planowania większej ilości odmian warzyw na terenie uprawy. W dzisiejszych czasach liczni naukowcy i zwykli ogrodnicy opracowali techniki, które pozwalają każdemu dowolnie korzystać z dobrodziejstw przydomowej uprawy warzyw.

Co ile sadzić ogórki? Sadzenie krok po kroku

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki w szklarni?

Ogórki są prawdziwym symbolem lata w ogródku, doskonałym i niezwykle płodnym warzywem do uprawy i zbiorów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej